kleště na nýtovací matice

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2840
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: kleště na nýtovací matice

#16 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Jde to v domácích podmínkách používám to, stačí ten hrot a třeba Vs32 chce to velké otáčky ne malé a mazat pastou.

Obrázek

Obrázek

https://www.obchod-stroje.cz/nastroj-th ... p_EALw_wcB

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2840
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: kleště na nýtovací matice

#17 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Tady jak to funguje
https://youtu.be/8fCGAFwrJAg

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: kleště na nýtovací matice

#18 Nový příspěvek od vitex »

Thermdrill jsem v devadesátých letech potkal na MSVB.Okamžitě jsem vzal jehlu ze vstřikovací trysky a jal se to vyzkoušet.Docela to šlo ale hodně záleželo na druhu maziva kvůli opotřebení jehly.Pak jsem začal používat nýtovací matice.Na ně jsem si vyrobil jednoduchou náhradu za nýtovací kleště a trošku podobný přípravek co má Jaryn82.Nafotím,jakmile si vzpomenu a napíši ještě nějaké rady ohledně poškození trnů.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15775
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: kleště na nýtovací matice

#19 Nový příspěvek od oco13 »

V robote používame, ale to sú automatické nitovačky v linkách. Máme do rozmeru M6 a sypem tam 5t ks na smenu. Len ma tak napadllo sú aj velké rozmery nitovacích matíc? M12 a viac?


Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15775
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: kleště na nýtovací matice

#21 Nový příspěvek od oco13 »

Obrázek tieto používame

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: kleště na nýtovací matice

#22 Nový příspěvek od 123 »

Jaryn82:
A mazací pastu používáš tu jejich nebo máš nějaký svůj vyzkoušený recept?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: kleště na nýtovací matice

#23 Nový příspěvek od ota »

Podobný kleště ruční od Jato jsem tu měl asi 3x na opravu. Je to tam blbě dělaný. Omačkají se ty táhýlka a pak chodí ztuha. Ty táhýlka jsem dělal noví. Pak jsem dělal novej ten tahací trn se závitem. A nakonec jsem dělal nějaký pouzdýrka na ty šrouby. Strašně se to vymačkalo, je to nočník a taky nějakej hliník či co. Když se trochu omáčknou, musíš za ně brát jako bejk. No u M 10 jo.
Někde tu mám na ponku z Gesipy trny udělat noví. Taky je ožvejkaly. Možná asi 4 ks a od každýho tak po 3 ks. Zkusím je z poloosy. Uvidím, jak vydrží. Tam je pak problém u těch vzduchovejch a bateriovejch, když se závit trochu ojebe, nechce to vytočit trn ven při zanýtování. A to je při seriovém nýtování problém. To se u toho nechá dobře vyvstekat. Myslím, že jsme dávali max M 12 matice. Větší jsme neměli. Ale ty M 12 se dělaly těma velkejma pákovejma to vzduch nedával.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15775
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: kleště na nýtovací matice

#24 Nový příspěvek od oco13 »

Oto - u nás na ručnom nitovaní má dať tá pištol tak 2t matíc za smenu. Používame Autoriv od MDS ale je to bieda je tam asi 8 pištolí a furt sa točia oprava - výroba. Mašiny v linkách dávajú 5 - 6 t za smenu a tiež je to bieda. Nitovanie od Tuckeru je ok, ale tento Autoriv des a hrúza.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: kleště na nýtovací matice

#25 Nový příspěvek od vitex »

Zde je fotka pomůcek:
Obrázek
Na 40 matic stačí ta pásovina.Musí být alespoň povrchvě kalená,otvory max o jednu desetinu milimetru větší než je průměr šroubu(pro mikrohlavu)Pevnost šroubu 12.9 a mazat olejem,nebo tukem každou matici i šroub pod hlavou.Toto je důležité i pro aku nýtovačky s rotačním působením.U pákových to není nutné.
Při používání jakýchkoliv nýtovacích kleští,je třeba mít po ruce návod na seřízení pro různé průměry matic.Jinak Vám,jak píše Ota,budou praskat trny.Tuto technologii jsem učil cca 40 pracovníků.Pochopila necelá polovina a já nestačil objednávat trny.Deset roků to naštěstí už nemusím řešit,protože ti chápající ty ostatní dali za mě do latě a já mám v šuplíku náhradní trny od všech typů kleští.
(Kdo maže,ten jede.A hlavně je třeba si přečíst návod-důležité)

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: kleště na nýtovací matice

#26 Nový příspěvek od nabocklish »

Ahoj, ano je to vcelku prosté zařízení. Nechápu proč za profi zařízení chtějí desítky tisíc. Kdybych to vyráběl, udělal bych si konec na ráčnu nebo aku šroubovák. Ale vyrábět nebudu. Dělá to Fortum v několika provedeních, to bývalo kvalitní nářadí. Jejich golu mám léta a to pracuje na tancích. A na Rivet factory OCO stejně nadává... Tak na začátek zkusím asi toto https://www.kovonastroje.cz/Rucni-narad ... 70632.html nebo toto https://www.kovonastroje.cz/Rucni-narad ... 70630.html O nějakém adaptéru nemám teda uvažovat? https://www.kovonastroje.cz/Rucni-narad ... atice.html

A matice mám objednat asi vroubkované, že? Šestihrany nemám jak udělat

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: kleště na nýtovací matice

#27 Nový příspěvek od ITS »

Matice se ještě liší tím horním límečkem. Buďto je velký a leží nahoře na ploše, nebo je šikmý pro zahloubenou díru. Tenké materiály nemá cenu zahlubovat, tak se dává matka s límcem. Zahloubení má smysl až u trojky materiálu. Matice mají různou délku a to ještě od každého výrobce jinak. Je potřeba si k matici přečíst, na co je vlastně určena.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: kleště na nýtovací matice

#28 Nový příspěvek od ota »

Ano je to jak píšeš, matic je spousta druhů a typů podle toho kam a na co jsou určeny. Stačilo, když ve firmě někoho napadlo změnit dodavatele, protože je ten druhej měl o korunu levnější. Stalo se, že byly volné v díře, nebo těsné.
Některé mají rádlování, některé ne, některé mají odspod rádlovaný lem. Některé jdou líp tahat, některý jsou tuhý. Prostě se zkoušelo vše možné a nakonec se skončilo u těch původních.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: kleště na nýtovací matice

#29 Nový příspěvek od kenybz »

vitex kdysi jsem od tebe dostal hromádku těch matic no použil jen 2x na shibaure jinak zatím nemám využiti.
Ale co jsem chtěl říct normálně by šla použít jakákoliv akuvrtačka na zanýtování té matice jen vyzkoušet vhodné nastavení momentu.
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: kleště na nýtovací matice

#30 Nový příspěvek od kenybz »

jo ještě jedna věc je to všechno dobrá věc i ty zamačkávací do štveratých otvorů ovšem jen při montáži.
jakmile to zaroste tak s tím nehneš točí se to dokola ani odvrtat to nejde bo s tím vrták otáčí tak si to dobře rozmyslete kdy to použít. Na věci co jsou venku bych to nedával ani kdyby byly pod střechou a už vůbec né pod širým nebem. Jo je řešení nerez šroubek nerez nýtovací matice...jenže ono se to nedělá kvůli praktičnosti ale kvůli levné a rychlé výrobě.
Loni jsem demontoval velké chladící zařízení všechny kompresory a ostatní cajky byly na tech zamačkávacích maticích je to jen prolisovaný plíšek cca 0,6mm tlouštky a v něm je obyčejná matice.
Bylo to zespodu 5cm od země a asi 0,5m od kraje mnohokrát jsem si zopáknul muj slovník sprostých slov dokonce jsem vymyslel i nové nadávky :-/ ani knipexkama sikovkama se to nedá chatit bo ten plíšek mačkáš jak pičus a v něm se protáčí přirezlá maice....flexou se tam nedostaneš no paráda
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“