Vychytávky na soustruh

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#16 Nový příspěvek od Britt »

Oto a jak trefuješ stovky bez odměřování? Od oka se to prostě trefit nedá, zvlášť když ti kousek uhne kudla, kousek materiál a odměřování na noniusu mám po 5 stovkách.
Já si v podstatě jen hraju, ale i při tom hraní se snažím dosáhnout nějaké přesnosti, zvlášť když jde třeba o uložení ložiska a tam jsem bez budíka v hajzlu a ještě si na to vezmu keramickou destičku, protože karbidová taky uhne. Znám kluka, no kluka, letos jde do důchodu, který valí na soustruhu a nechce nic jiného, než Radeco a SK plátky. Všechno si brousí sám a tvrdí, že VBD jsou výborné kudly, ale jen pro automaty, protože na klasice prostě nedokážeš nastavit ideální řezné podmínky, pro které je nůž stavěný. Když jsem viděl, jak tam huláká upichovák a jaká mu leze špona nebo slízne hliník a ten je jak vyleštěný, čuměl jsem jak tele na nový vrata a všechno SK plátkem. On se strašně chechtal a povídá, to chce trochu cviku a půjde ti to taky. Musíš si umět nabrousit kudlu a pak je to brnkačka. Protože já umím velké H, tak velebím VBD, posuvama a rychlostma točím jako zloděj se zámkem a směrodatným ukazatelem správného nastavení je pro mne kvalita povrchu, protože doporučených hodnot pro VBD na tom svém šuplíku nemohu nikdy dosáhnout.
Konkrétně ten upichovák. Výrobce mi dal tabulku řezných rychlostí a na průměr 50mm bych měl mít min. 500ot/min a posuv 0,6-0,9mm/ot. To je neskutečnej fičák a asi nikdy nenajdu odvahu to vzhledem k ceně kudly zkusit, takže jedu 400ot a posuv max. 0,4mm. Kudla vzdychá, ale bere a to jí samozřejmě mažu.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
kiwi
Příspěvky: 800
Registrován: úte pro 22, 2009 5:53 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou

Re: Vychytávky na soustruh

#17 Nový příspěvek od kiwi »

Britte 0,6 až 0,9mm na otáčku? Co to máš zač?V práci máme na velkejch soustruzích planžety na 12,14,16 mm široký plátky a na ně kluci dávaj tak 0,5mm na otáčku když upichují zkoušky.Na vybrání tam pošlou už víc. Ale na nějakej 3mm plátek tak 0,1-0,25mm/ot.Řezná rychlost při 50mm průměru a 500ot. je 78,5 metrů za minutu to je OK.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#18 Nový příspěvek od Britt »

Mám 3mm plátek a viděl jsem na videu, že to skutečně jde, ale na automatu. Tam prý jedou ještě víc. Já mám destičku tak po 20 záběrech v háji, ale nechladím, jenom mažu řezným olejem.
Ježíš já kecám. samozřejmě 0,45... :red:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
kiwi
Příspěvky: 800
Registrován: úte pro 22, 2009 5:53 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou

Re: Vychytávky na soustruh

#19 Nový příspěvek od kiwi »

No myslím,že i na automat je 0,9mm/ot moc.Jako že tam mají 90-100 metrů řeznou tak to jo,to je potom švuňk.Nůž jede rychle,ale při těch otáčkách to vypadá že tam má velkej posuv.Myslím že 3mm destička by tu šponu 0,6/ot. nedala.Sežen si emulzní olej a nařeď si do petky.Do víčka udělej malou dírku a na to upíchnutí to úplně stačí.Nebo až pojedu k Vítexovi tak mu tam pro tebe nechám trochu toho oleje.Beztak se vidíte na srazech.Ředí se to 1/40 tak ti to chvilku vydrží.
Naposledy upravil(a) kiwi dne úte bře 10, 2020 6:49 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#20 Nový příspěvek od Britt »

Omlouvám se za tu mystifikaci a zkusím najít to video, kde tahle kudla jede na 0,6.. Jedná se o tento nůž:
http://www.bon-nastroje.cz/detail?code=XR+16+03
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
kiwi
Příspěvky: 800
Registrován: úte pro 22, 2009 5:53 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou

Re: Vychytávky na soustruh

#21 Nový příspěvek od kiwi »

Neomlouvej se.Neříkam že to nejde,jen jsem takovej plátek neviděl.A že jsem ho neviděl,neznamená,že není. :friends:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#22 Nový příspěvek od Britt »

Ujela mi jedna nula, no. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
kiwi
Příspěvky: 800
Registrován: úte pro 22, 2009 5:53 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou

Re: Vychytávky na soustruh

#23 Nový příspěvek od kiwi »

Mám taky 3mm upichovák na 50mm průměr od sandvika.Ale fakt bych na něj 0,6 nedal.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vychytávky na soustruh

#24 Nový příspěvek od ota »

Jardo jak to tady píšu pořát. Musíš dostat mašinu do ruky. Dostaneš ji do ruky jedině ťím že na ní budeš dělat. Né se koukat na videa, číst knížky, návody jinejch fachmanů.
Mám na tom mojem soustruhu na příčným suportu 0,7 mm vůly. Vím o ní a dotahuju. Málo kdo z liďí tady bude mít mašinu bez vůle. Když by Jsi chtěl na to osadit odměřování, hodinky, nebo nějakou sondu či co, musela by bejt na špičce každý kudly co dělá načisto tu přesnou míru.
Dělám to tak, vyhrubuju matroš třeba s třema stovkovejma rozměrama. Nechám ho ventylátorem vychladit. Pak otočím hlavu a na vnější průměry mám dokončovací nůž vždy jen s letovaným plátkems SK. Nevím ani označení toho plátku. Je mi to buřt. Ten nůž mam naostřenej. Z ruky. Udělám si délku průměru načisto. Tedy od čela kusu po čelo osazení. Klidně u všech tří průměrů s přesným rozměrem. A pak jedu průměr načisto jeden po druhým. Od hrubování nechávám 0,6 mm přídavek. První špona 0,2 mm. Přejedu měřím šuplerou a pak mikrometrem. Zbývá třeba 0,45 mm na odebrání. Vezmu 0,25 mm a přejedu. Znovu mikrometr a měřím. Zbývá třeba 0,18 mm. Nastavím je tam a přejedu. Měřím, buďto sedí nebo je tam nějaká pulstovečka do + nebo -. Ale vždy v toleranci. Když se pak třeba na 15 kuse už ošoupne špička dokončováku, mám už nazkouseno, kam ťím noniusem pohnout, abych byl v toleranci.
Včera jsem dělal ,,prasečí rypáky a tam je průměr 40 j7. To je tolerance habakuk! Tedy 40,015 a spodní 39,99. Takže je jedu na 40,005. Vím že je to pitomost takhle napsat, ale na mikrometru je to 40 a půl stovky do plusu. To se dá dobře odhadnout. Tu půlstovku na ložisko. Když to bude nuloví tak to taky jde. Jak píšu nepoužívam žádné hodinky, odměřování. Na to se u takhle starýho stroje nejde vůbec spolehnout. Utáhneš klicku a vic zabereš a posuneš si vůle a odměřování, hodinky nepoznají, že špicka kudly je někde jinde. Proto to třeba 3x po těch desetinach přejedu a hned viďím kolik to sebralo.
No a o dírach zase jindy. Ale ty dělám teď už VBD. Kamarád mi pomohl k zakoupení špickového vnitřního nože s tlumičem vybrací a k němu destičky. No chce si to vyzkoušet ťimhle nožíkem. No jen narychlo, je to bájo! Tungaloy má opravdu špickové dokončovací nožíky. Zkusil jsem ho a na presné díry už jiný nepoužívám. Zase idealní je 0,2 mm špona k němu. No a teď se zadařilo a přikoupil jsem mu dva brášky! Mnohokráte Kenybz děkuji za spolupráci při koupi. Radost s tim dělat. Tedy ty co mam ted po novotě zatim nemám v mašině. Ale ten první, báájo!
Vůbec nikdy jsem nezkoumal nějaký posuv na otáčku či co. Prostě kouknu na měnič a otočím kolečkem a mám tam 20 asi herz, či čeho. A posuv používán u SV 18 hrubování: páka na vřeteníku 1:1, vzadu to kolečko 1:1, a na viku prevodovky mám teď 3. Na dokončování jen vzadu otočím kolečko na pozici 1:2. Toď vše. Nic jinyho neřeším nepočítám. Nemá to asi cenu.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#25 Nový příspěvek od Britt »

Jo, dělám to prakticky stejně jako ty, ale zjistím že potřebuji ubrat ještě 3 stovky, při vychlaldém materiálu, nastavím přes budíka 0,3 a mám je tam. Vyhrubuji to karbidovou destičkou a na čisto to jedu keramickou. Karbidovou se netrefím ani omylem. Vždycky je to nějakou stovku +-. Otvory jsou moje slabost, protože nemám mikrometr a měřím to odpichem, přes mikrometr, takže 3-4 měření, abych věděl, kolik tam asi je. Trefuju se do 0,01mm, ale zase přes hodinky.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

bigj66
Příspěvky: 190
Registrován: sob zář 16, 2017 2:31 pm
Bydliště: Sendražice

Re: Vychytávky na soustruh

#26 Nový příspěvek od bigj66 »

Ideální špona na dokončení je polovina rádiusu na noži . vlastní zkušenost :)

Uživatelský avatar
kiwi
Příspěvky: 800
Registrován: úte pro 22, 2009 5:53 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou

Re: Vychytávky na soustruh

#27 Nový příspěvek od kiwi »

Ideální špona na dokončení je na každým materiálu různá.Jiná je s každým druhem plátku,požadavkem na kvalitu(drsnost) opracování,přesnost a tak dále ...........Všechno chce svý.A jak bylo řečeno,v domácích podmínkách každej dle svých možností a uvážení. 8)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#28 Nový příspěvek od Britt »

Kecy v kleci. Záleží na tom, jaký typ VBD na dokončení použiješ. Stranovým uběrákem na 0,2 kvalitní povrch neuděláš, ani kdyby ses zbláznil. Zaberu 0,5 a je to jako broušené.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

cenda.t
Příspěvky: 1550
Registrován: pát dub 29, 2011 6:20 pm
Bydliště: Cavisov

Re: Vychytávky na soustruh

#29 Nový příspěvek od cenda.t »

Kua jak já to mám jednoduché: to co potřebuji, tak se zemědělskou vůlí :D - aby nepřirezlo - a co musí být přesnější, tak mám dvorního kouzelníka(tedy soustružníka :) ). Starší pán, ale jak říkám - kouzelník, co dokáže absolutně všechno, co potřebuju - občas, když jsem mu vysvětloval co a na co potřebuju a že to nemusí být úplně echt, tak jsem ho málem musel chytit za ruce, aby mě nepřidusil a vůůůbec si nedokážu představit, co si v tu chvíli o mě myslel....(asi něco o hovězím...)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#30 Nový příspěvek od Britt »

Čendo, to příjde, až mu přitáhneš rezavej křáp na japončíka a že to potřebuješ přesně. Dobrá rada kamaráda. Nech si otevřené dveře a kličkuj. :smich: :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“