Vychytávky na soustruh

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
liba23
Příspěvky: 1215
Registrován: úte led 08, 2013 9:57 pm
Bydliště: Hluk

Vychytávky na soustruh

#1 Nový příspěvek od liba23 »

Rozhodl jsem se založit toto téma které by mělo pomoci začínajícím kovohryzcům a bylo zde tak nějak pohromadě především doma vyráběné příslušenství k soustruhům a soustružení jakož i vylepšování soustruhů . Samozřejmě se sem hodí rady jak si při té či oné operaci pomoci. O tématu " soustruhy " pochopitelně vím ale už je tak nějak přeplněné a něco tam najít zabírá spousty času. Nemusí se sem vkládat pouze osobní zkušenosti, vítány jsou i odkazy na videa a pod..

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#2 Nový příspěvek od Britt »

Dobrý nápad 8) Já jako amatér čerpám vědomosti ve videích tohto pána (mimochodem, umí velice dobře česky). Jak nabrousit nůž na konkrétní materiál, jak správně usadit a nastvit lunety..., prostě spousta užitečných informací a vychytávek. Jeho videa se používají k výuce i na vysokých školách.

https://www.youtube.com/channel/UCnJSm2 ... Kq2ZSO8oGQ
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Vychytávky na soustruh

#3 Nový příspěvek od bourač »

já mám super soustružnickou vychytávku,
Kdysi jsem skoro dva roky dělal na SV18 a SU50. Kusová výroba, takže mám trošku ááánung co a jak.
Soustruh doma nemám, v rádiusu několik kilometrů okolo mám 5 soustružníků, kteří mne podporují v mých projektech.
A nedávno jsem zahájil spolupráci i se soustružníky tady z traktorů, jeden profík, druhý amater - oba zruční a šikovní.
Dííííkes :friends:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vychytávky na soustruh

#4 Nový příspěvek od Ondras83 »

Jara1303 traktor vlcnovjan, jeho vychytávka

https://m.youtube.com/watch?v=oiXWNUYF8Mo

Uživatelský avatar
ivkej
Příspěvky: 344
Registrován: sob lis 05, 2011 7:34 pm
Bydliště: Nováky

Re: Vychytávky na soustruh

#5 Nový příspěvek od ivkej »

„Čím viac spoznávam ľudí, tým viac milujem svoje psy.“ (A.H.)

Uživatelský avatar
ivkej
Příspěvky: 344
Registrován: sob lis 05, 2011 7:34 pm
Bydliště: Nováky

Re: Vychytávky na soustruh

#6 Nový příspěvek od ivkej »

Dalsiou vychytavkou je morse puzdro (v mojom pripade Mk4) v nozovej hlave. Tigom zvareny pripravok z morse puzdra 5/4 medzi hrotmi. Stabilne je v jednej nozovej hlave ustaveny v osi. Mozem tak vrtat so strojnym posuvom, a mam k dispozici mk 4 namiesto trojky v koniku :) taktiez mam sklucovadla 100/3 a 125/4 s mk 3 trnom a dost posluzi pri uchyteni zavitniku a inych nastrojov, vid predosly prispevok
„Čím viac spoznávam ľudí, tým viac milujem svoje psy.“ (A.H.)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Vychytávky na soustruh

#7 Nový příspěvek od kenybz »

ono to jde srovnat i bez toho přípravku s ložiskem.
ale chce to praxi
pootočíš nožovku tak aby některý nůž se mohl opírat o obrobek klidně držákem nebo ne funkční plochou destičky prostě aby to jen třelo a nebralo špónu.
Dáš levé otáčky a přijedeš suportem a lehce opřeš část nože o obrobek.
Obrobek je samozřejmě upnutý jen lehce aby se mohl ustavit.
No a pak to dotáhneš.
Používám to málo kdy bo hlava je přesná takže přesné trubky a kulatiny upnu hned napoprvé a když to potřebuješ hodně přesně tak bez úchylkoměru ani rána.
Pozor hrozí nakopnutí obrobku když zvolíš nevhodnou část nože a necháš pravé otáčky
Tento postup se nehodí na odlévané šišoidy tam je třeba na víc pokusů normálně upnout a dosáhnout rozumné házivosti
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Vychytávky na soustruh

#8 Nový příspěvek od vitex »

Já to dělám nožem a pravé otáčky,akorát mezi břit a obrobek vložím měděnou pásovinku z trafa.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Vychytávky na soustruh

#9 Nový příspěvek od mufik »

Já většinou používám mosazný čtyřhránek upnutý místo nože, kápnu trochu oleje a pravé otáčky /ne moc velké/.Když třeba navrtávám delší kus tak to nechám po mosazi jet a zrovna navrtávám, je to taková ojebávka abych nemusel dávat lunetu.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

liba23
Příspěvky: 1215
Registrován: úte led 08, 2013 9:57 pm
Bydliště: Hluk

Re: Vychytávky na soustruh

#10 Nový příspěvek od liba23 »

Obával jsem se, že se téma nechytne a asi to bude v poho. Jen bych poprosil přispívající o pořádek, možná má někdo lepší nápad ale
např. Ondrův příspěvek mohl začínat " vystředění obrobku ve sklíčidle " a všichni ostatní co psali na stejné téma , by začli stejně, aby to tu bylo pokud možno přehledné. Nechci nikoho " moralizovat " ale zkusme to nějak udržet přehledné. Další možnost je, že pokud jdu přispívat k tomu samému tématu tak vykopíruju třeba dva, tři předchozí i s autory a přidám svoje, ti původní autoři si to pak smáznou...? Možná má někdo lepší , nápad tak sem s ním.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Vychytávky na soustruh

#11 Nový příspěvek od exot »

Takhle jsem rovnal vymezovací podložky pod vačku když jsem dělal na autě ventily .Ale rovnal jsem to normalne kudlou stacilo jen lehce přitahnout čelisti a po srovnaní dotahnout.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Vychytávky na soustruh

#12 Nový příspěvek od kenybz »

no nevím jak chceš udržet přehlednost když tu máš na jeden dotaz více příspěvků...buď-to to každého přestane bavit sem něco vypisovat a nebo z toho bude guláš...
knížek vyšlo hromada youtube je také plné kvalitních videí stačí hledat a učit se.
Spíš bych to přejmenoval něco jako soustružnická poradna a každý kdo bude chtít poradit tak nech napíše dotaz a na ten se bude odpovídat
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Vychytávky na soustruh

#13 Nový příspěvek od exot »

Je mi jasne že to bude spousta lidi asi znat ale pokud člověk nemá odměřování (a ma třeba i vychozenej šroub suportu) muže použít uchylkoměr na podélném suportu opřeny o nožovku(nebo jinou pohyblivou část příčného suportu) tím člověk muže přesněji nastavit uběr špony.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#14 Nový příspěvek od Britt »

Bez tohohle bych si ani netroufnul honit přesnou míru a stojánek s budíkem mám trvale na soustruhu.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vychytávky na soustruh

#15 Nový příspěvek od ota »

Koukám tady na to vlákno. No říkal jsem si, že nebudu psát žádné rozumy. Trochu na mašinách dělám od vyučení s nějakejma přestávkama až teď nakonec každej den. Všechno jsem se učil sám. Na frézce mi ukázal pár věcí starej pán, místo kterýho jsem šel na frézku na šroubovice. Na soustruhu zase soustružník od druhého soustruhu. Protože nemohl občas poslouchat jak mi to kvičí.
Základní pravidlo je nebát se mašin. Jak se budeš bát, na nic nepřijdeš. Psal jsem tu, kolikrát dědek na soustruhu vedle SU 50 raději šel pryč když jsem ládoval ve dvou, třech do mašiny neforemnej střepák. Mistr za mnou přišel a hele tady tohle udělej. Na týhle mašině, na jiný mašině. No byl jsem na dílně nejmladší, tak jsem musel vymetat kde jakou díru když někdo marodil, opil se. Od navážení 100 ks 12% piv každej den po ránu po broušení na brusce nakulato. Nebo pilování obrobků.
Chce si tu svojí mašinu ,,přečíst" odzkoušet si ji ochmatat. Každá je jiná. Každá se jinak chová. Nemá cenu doma vymejšlet nějaký hodinky na nožovou hlavu. To stejně kloudně nefunguje. Jo je to asi dobrá vychytávka pro zkoumavého kutila s jedním kusem za měsíc, asi jo. Nepoužívám. Hodinky používám jak dneska k rovnání obrobků. Nerovnám nožem, nebo kolečkem. To lze parádně nakopnout. Vezmu hodinky plastovou paličku a do minuty mám srovnáno dle potřeby přesně. Dělám hodně přesnejch průměrů. Nemám žádné odměřování. Uvažoval jsem o něm a u mě by to byly vyhozený peníze. Vím to když dělám 30 ks průměru třeba s tolerancí h, k, f. Pokaždé je nonius jinde tím i špička nože a všechny vůle se sečtou, načtou, odečtou a je to desetiny jinde. Od toho jsem dávno upustil.
Nejjednodužší je na těch mašinách dělat, dělat a nebát se. Dělal jsem mrtě věcí pro veterány. To je škola na výrobu. Slabonký věci, kusovka, nelze nic zkurvit, druhej kus není. Nejdřív chvíli hrabat v hlavě a pak dělat. Nečtu žádný knížky, nekoukám na žádný videa, normálně to vezmu a dělám. Koukám jen do dílenskejch tabulek když tam něco potřebuju. Jako že úhly na noži? Nevím ani jaké mají být. Vezmu nabrousím a když to jebe matroš, naostřím znovu. A pak už vím, jo tak takhle to je. Vrtáky? Brousím sám. Taky nevím jaké uhly tam mají být. Hlavně aby bral a nedřel, a nedělal šišku a tak.
Teď jedu cestou kvalitního vercajku. Je to o kus jinde ta práce na přesno pak.
No každej to má nějak. Já tak že vezmu a makám. A při tom mě cosi napadá a příště to udělám už jinak, nebo opačně, nebo uplně jinak a pak si to v hlavě proberu a dělám to tak jak to jde nejlíp.
No tak mě klucí nejebejte. Já se to učím pořát a sám. Občas že něco zkonzultuju s kámošema, nebo mě to v hlavě napadne jinak. 8) A hlavně makám na mejch mašinách abych to měl ,,přečtený" a věděl co a jak lze. 8)

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“