Vychytávky na soustruh

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Hannes
Příspěvky: 1123
Registrován: pon úno 25, 2013 7:53 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vychytávky na soustruh

#46 Nový příspěvek od Hannes »

nabocklish Viděl jsem udělaný držák na vrtačku ( taková ta stará hliníková ČKD ) upnutý do nožovky a ve vrtačce fréza a tím dělal maník drážky na klínek na hřídeli mlecího válce

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#47 Nový příspěvek od Britt »

Na tohle zrovna teď kupuju tuhle brusku:
https://www.sbazar.cz/mosnymichal/detai ... uska-bosch

Inzerát ještě není smazaný.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Vychytávky na soustruh

#48 Nový příspěvek od nabocklish »

Myslíš, že ta bruska zvládne frézovat kov? Jakou plánuješ frézku? třeba 5mm? a když budeš dělat 16mm klínek pojedeš vícekrát? Co když budeš chtít vnitřní drážku?
Překvapilo mě, že všechny videa byly "ta druhá varianta", tzn nějaký výškově stavitelný svěrák do suportu. Spíš jsem myslel, že častěji se suport soustruhu používá jako obrážečka za použití šťouchacích nožů... Každopádně nějaký výškově stavitelný suport mi na výrobu přijde velmi složitý (při zachování přesnosti).
Konkrétního nechci nic, jen to chci umět než si pořídím frézku :)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#49 Nový příspěvek od Britt »

Musíš rozlišit, co se dá vyšťouchat a co jen frézovat. Ta varianta s s frézovacím držákem umožňuje mnohem větší možnosti.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Vychytávky na soustruh

#50 Nový příspěvek od 123 »

Nevím co máš za soustruh ale na občasné vyfrézování drážky do hřídele by ti možná stačilo i jen sundat pomocný suport a místo něj přišroubovat nějaký úhelník ( klidně svařenec a aby to hlavně bylo tuhé) a na něj svisle přišroubovat ten suportík. Místo nožové hlavy dáš lícní desku - svěrák - univerzálku ap. ale drobnosti jdou upnout třeba i do nožovky. Pro posuv do záběru si udělat na závitový šroub nějaký vrtič se stupnicí ale stačí i hodinky proti podélnému suportu a suport si pokaždé přitáhnout. Ten pomocný suportík aby šel na tom úhelníku aspoň kousek otáčet kvůli seřízení, ideálně když zůstane otočný.
Než jsem měl doma frézku, tak jsem to takhle dělal.

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Vychytávky na soustruh

#51 Nový příspěvek od 123 »

Lepší vidět, dělal jsem to podobně jako tenhle rusák na jakýmsi čínským soustružku, teď jsem to našel, není to na výrobu složité, jen tuhý úhelník aby ti to nevibrovalo a vrtič na šroub, hele:
https://www.youtube.com/watch?v=4c45MeI3oQ8

Mílap
Příspěvky: 149
Registrován: čtv zář 12, 2013 2:26 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Vychytávky na soustruh

#52 Nový příspěvek od Mílap »

Pěkný den,
před časem jsem dostal štůsek černých plechů tl.0,3 cca 500x700mm, používám je na vrtací šablony na několikakusové série plechových dílů a to je tak vše. Ale napadlo mě ještě jedno využití: miska na třísky, která zároveň kryje lože soustruhu. Pro práci ve 160-tce univezsálce je miska 240x 600 a pro práci v kleštině je 140x 600, výška misek je 15mm a mají zalemovanou horní hranu. Na suportu je drží plechový úhelník pod kterým jsou posuvné.
Obrázek
Obrázek
Druhou pomůckou je magnetický kryt pod nožovou hlavu, z hliníkového plechu tl.2 a třech magnetů pr.5.
Obrázek

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vychytávky na soustruh

#53 Nový příspěvek od Britt »

Ta miska je dobrá věc, hlavně na neželezné špony. Železné sbírám z vany magnetem.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“