soustruh na kov domácí výroby

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

soustruh na kov domácí výroby

#1 Nový příspěvek od drpepa »

Ahojte kolegové. Rád bych od vás dostal pár rad
Pořídil jsem si soustruh domácí výroby a rozhodl se ho trochu zrevidovat
momentálně mám rozdělané vřeteno sklíčidla, vyměnil jsem 2ks ložisek 30310 https://www.arkov.cz/p/30310-a-lozisko- ... gLde_D_BwE a gufero přírub skříně vřetena (mazáno olejem) 55x70x8 https://www.industrial.cz/g-55x70x8-nbr ... gIvmfD_BwE a gufero 62x48x8
Po nasazení těchto ložišek na vřetono a dotažení matice se mě zdá, že vřeteno se ztuha otáčí a to nemám matici dotaženou na doraz. Pokud matici trochu povolím, mám pocit, že se tvoří vůle. Co se týče k těm guferům. Gufera jsem objednal podle rozměrů, jaké tam byly původní a taktéž se mě zdá, že jdou ztuha otáčet na hřídeli.
Jak je to vůbec s určení velikosti gufera podle průměru hřídele? Udávány vnitřní rozměr gufera by měl být průměr hřídele?
Na soustruhu mám použit motor 1,1kw, tak nevím jestli motor není slabý, prokluzuje mě řemen na řemenici motoru. Děkuji Vám za rady a pěkný večer

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: soustruh na kov domácí výroby

#2 Nový příspěvek od mraveneček »

Ahoj. Nějaké foto soustruhu, nemáš? :)
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: soustruh na kov domácí výroby

#3 Nový příspěvek od venca.m »

drpepa píše:Udávány vnitřní rozměr gufera by měl být průměr hřídele?
Ano.
drpepa píše:prokluzuje mě řemen na řemenici motoru
Tak napiš jaký máš profil řemenu, průměr řemenice a otáčky motoru - třeba máš jen malý průměr řemenice.

Kuželíkové ložiska proti sobě dotáhnout není jen tak, chce to ty fotky ať je vidět jak je vřeteník řešený...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: soustruh na kov domácí výroby

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Ked tam mas kuzelikove loziska tak bud dorobit rozpernu rurku, alebo napresno vybrusit pevne rozperne pozdro, alebo sa hrat s utahovanim, len to tam musi byt kontramatica.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: soustruh na kov domácí výroby

#5 Nový příspěvek od stanik84 »

Nebo to udělat, tak jak se to dělá normálně. U vřetene válečkové a u řemenice dvě kuželíkové proti sobě - vymezení axiální vůle.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: soustruh na kov domácí výroby

#6 Nový příspěvek od winch »

Kuželíkové ložiská sú pri montáži náročné na súosovosť. Ak máš vreteník nejak odfušovaný- uloženie pre vonkajšie krúžky ložiska nie je v centrické, nebude to robiť dobrotu. Najhoršie sú zvárané domce, to je omnoho výhodnejšie dať tam radšej guličkové ložiská napr rady 63, a jedno axiálne ložisko.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: soustruh na kov domácí výroby

#7 Nový příspěvek od exot »

Pokud máš hnané vřeteno přímo od motoru bez převodovky tak je ten řemenovy převod poměrně dost nevýhodně navržený mnohem vhodnějsí by bylo vhodné vložit převodovku nebo redukcní převod a finalní převod řesit podobně velkymi řemenicemi s více řemeny (aspoň 2 a více řemenů šířky 13 a to je naprosté minimum).Stejně tak není moc dobrý na tenhle účel použít dvojici kuželíkových ložisek a to z několika důvodú jednak výše zmíněná potřeba přesné souososti dále bude problém s tepelnou dilatací(obvzlašť pokud je vřeteno delší).Tohle se řeší kombinací válečkovych kuličkovych a axiálních ložisek.Na tohle "domací" řešení by bylo ooužitelné (ale ne idealni) dvojice kuzelíkovych lozisek v domku u hned u univerzaly a na druhém konci válečkové(lepší) nebo kulickové ložisko suvně uložené (kvůli tepelné dilataci).
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: soustruh na kov domácí výroby

#8 Nový příspěvek od drpepa »

mraveneček: Ahoj, zde přikládám foto https://joeforestpay.rajce.idnes.cz/muj_soustruh/#

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: soustruh na kov domácí výroby

#9 Nový příspěvek od drpepa »

venca.m: Tady posílám foto https://joeforestpay.rajce.idnes.cz/muj_soustruh/#
Jak moc mám kuželíkové ložiska proti sobě dotáhnout? Pokud dotáhnu méně, cítím že pak mám vůli, pokud trošku více, vůle vymizí, ale zvyšuje se mě odpor? Jak to tedy mám utáhnout? :zapomel:

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: soustruh na kov domácí výroby

#10 Nový příspěvek od drpepa »

winch: To mě tedy zajímá. Vřeteník nebude úplně přesný. Mohl by jsi mě prosím poslat odkaz na ty kuličkové ložiska? Podle typu současných kuželíkových ložisek 30310? Děkuji Ti moc

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: soustruh na kov domácí výroby

#11 Nový příspěvek od drpepa »

Kamarádi, kolegové; budu velmi rád, když mě jakkoliv pomůžete vyřešit tento problém s uložením vřetene a popř. i dále ve zlepšení stavu sosutruhu. Nechtěl bych to vzdát už jen proto, jak to vidíte na fotkách. Čas si na to udělám a chuť do toho mám taky :)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: soustruh na kov domácí výroby

#12 Nový příspěvek od Britt »

Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: soustruh na kov domácí výroby

#13 Nový příspěvek od dvk »

Ahoj, nechci ti brát iluze, ale má to vřeteno cenu řešit ? Ten zbytek stroje bůhvíjak tuhý nebude, na přesnou práci to stejně nevyhoví. Osobně bych to poskládal zpátky, zatáhl tak akorát a zkusil na tom vytočit řemenici pr. 100mm. Pak uvidíš, jestli má cenu to dál vylepšovat.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: soustruh na kov domácí výroby

#14 Nový příspěvek od JardaCNC »

Tuto "trubkovou" konstrukci jsem uz vydel , ale majitel sni nebyl spokojeny.
Je pomerne slaba (malo tuha). Soustruh se pri praci strasne trepe. Trpi tim noze, povrch obrobku je drsny. Presnost prakticky zadna.
Pouziti vydim spise drevo ci dural.
Jinak k vretenu. Kdyz jsi vkladal ty venkovni kouzky loziska - nechytla ti tzv. šponu? Nejsou nalisovana krive?
Jak tezko tam sly ty krouzky vlozit?
Vezmi posuvku a zkus promerit hloubku zalisovani jednotlivych krouzku jestli je vsude stejna (po cca.90°).
Ta klouzajici remenice na motoru ma jaky prumer? Na vretenu je jaka remenice? Prumer?
Sirka klin. remenu? Prevod se napina cim? Pouzivas jeden ci dva remeny? Kolik otacek ma el. motor?

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: soustruh na kov domácí výroby

#15 Nový příspěvek od Veteranista! »

Myslím, že se s tím budeš sr... a stejně to bude stát za ho...
Chyť někoho na bazosi kdo to koupí a kup předválečnýho prcka a budeš na tom lépa za pár Kč.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“