Sloupová vrtačka

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20471
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sloupová vrtačka

#121 Nový příspěvek od vitex »

Zde je rozdíl mezi stojanovou a sloupovou vrtačkou:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1641005 ... an-v40.php
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1631473 ... rtacka.php
Pro neznalé je to učivo druhého ročníku učiliště strojírenských oborů-stroje a zařízení.

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: Sloupová vrtačka

#122 Nový příspěvek od vita01 »

potřebuji poradit s výběrem vrtačky, která se dá umístit na pracovní stůl, mám za to, že ta jihlavan na který odkazuji je na pracovní stůl. snad to formuluji nyní přesně.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20471
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sloupová vrtačka

#123 Nový příspěvek od vitex »

Záleží jak velké otvory budeš v budoucnu chtít vrtat.Od toho se odvíjí velikost,typ a cena vrtačky. Ta,co dáváš odkaz na Bazoš není špatná,ale vozit ji z Ústí a měnit kromě řemenu ložiska i další co nevidíš je i pro mě trochu mimo.Pokud budeš chtít dál nějak poradit,klidně napiš.Je tady hromada dobrých lidí,kteří Ti pomůžou.Ale počítej s odlišnými názory,protože každý vidí jen to svoje.Ahoj,Víťa.

jean
Příspěvky: 3193
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Sloupová vrtačka

#124 Nový příspěvek od jean »

Ja by som za ňu nedal o moc viac, ako je cena šrotu, lebo tá mašina je na komplet GO + výroba remeníc na klinové remene, alebo ozubené. 8000kč je nezmysel.

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: Sloupová vrtačka

#125 Nový příspěvek od vita01 »

ano je to daleko, spíš jsem chtěl naznačit typ, věřím, že se něco časem objeví blíže (loni kurva byla jihokovka kousek)
tu velikost ďury nad tím se taky přemýšel, až jsem z toho pad.
Je otázka kam až jít, vždycky můžu zajít tu na vesnici za člověkem, který pracuje s profi stroji co mi udělá větší, tzn.
nejkonkrětněji co jsem dokázal definovat k té velikosti ďury byla "práce kolem baráku" aneb týden jsem si dodával odvahu se tu zeptat :)
Nicméně není to i rychlosti otáček? jakože silná mašina pomalu se točící s řepkovým olejem (detailně jsem studoval otu) a kvalitním a snad
to teď nezmrším "jádrovým vrtákem" dokáže udělat i třeba 30 mm (bavíme se třeba jednou za rok)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20471
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sloupová vrtačka

#126 Nový příspěvek od vitex »

To je na Tobě.Kvalitní jádrový vrták si stejně nekoupíš,protože je drahý a potřebuješ na něj trošku tužší vřeteno.Rychlost otáček najdeš v tabulkách příslušných nástrojů-to snad nemusím dohledávat.Prostě po Vašem:"Je to zadupané".

jean
Příspěvky: 3193
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Sloupová vrtačka

#127 Nový příspěvek od jean »

Ja doma vrtam 20mm diery s klasickým špirálovým vrtákom normálnou ručnou vrtačkou blackdecker s dvojstupňovou prevodovkou a ide to. Takže skôr je to o pohodlí a efektívnosti. OTA sa tým živí, on si nemôže dovoliť ten luxus, že si bude predvrtávať dieru na 2x a brať malé šponky. Jemu to musí odsýpať.

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: Sloupová vrtačka

#128 Nový příspěvek od vita01 »

začíná mi to sesedat.
pokud se bavím v tom rozsahu prací co uvádím, brali byste raději např. tuhle (zanedbejme a řekněme že je v dobrém stavu, resp. opravitelná):

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1654091 ... rtacka.php

anebo tu novou Güde GTB 20/812 na 400V

já mám tendenci, možná mylně, si myslet že ta gude bude dobár rok a pak se začne srát a ta jihokovka mě přežije.
Ale zase 11tis za starou jihokov ne, spíš tak 5 tis, tam by se nebylo o čem bavit.

jean
Příspěvky: 3193
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Sloupová vrtačka

#129 Nový příspěvek od jean »

To je ako porovnavat taz1203 s tatrou 815. Gude sa mozno nevysype, nema preco, ale parametrami je to proti juhokovu len hracka. Akurat toto je nejaky maly model, na vacsie vrtaky uplne nevhodny

pavel sk
Příspěvky: 12917
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Sloupová vrtačka

#130 Nový příspěvek od pavel sk »

Ta s odkazu Jihokov, je podla mna a podla otaciek dobra skôr do stolarskej dielne. Minimalne otacky ma podla stitka 500 ot./min. To je na vrtanie väcsich priemerov do kovu nepouzitelne. Ja som kupoval pred par rokmi novu stolnu vrtacku a vyberal som podla toho kolko ma minimalne otacky. Nakoniec som kupil Holzmana. Kuzel MK2 rozsah otaciek 180-2740. Motor trojfazovy.

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: Sloupová vrtačka

#131 Nový příspěvek od vita01 »

parametry myslíš konstrukcí? ta gude ma 800W, jihokov 370, počet převodu mi příjde stejný
v čem konkrétně je ta jihokov tak zásadně odlišná?

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20471
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sloupová vrtačka

#132 Nový příspěvek od vitex »

Je podstatně tužší ale bude mít s vrtákem 13mm o něco menší problém než Güde,nebo Holzmann.

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: Sloupová vrtačka

#133 Nový příspěvek od vita01 »

ano, takže konstrukčně ta gude se pravděpodobněji začne časem třepat a nepřesnost narůstat

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: Sloupová vrtačka

#134 Nový příspěvek od vita01 »

kde je podle Vás dobrá cena za tu jihokov? (pro kupujícího)

jean
Příspěvky: 3193
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Sloupová vrtačka

#135 Nový příspěvek od jean »

Vita, ta z odkazu bude robit problemy uz pri nejakom 13-14 mm vrtaku, lebo ma vysoke otacky. Mam doma vrtacku s rovnakymi prevodmi. Nad 13 mm prakticky nepouzitelne.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“