Ohybacka OHAL 100

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Ohybacka OHAL 100

#1 Nový příspěvek od nonius »

Dobry vecer prajem

Mozno je to mimo temu, no ajtak si vas dovolim oslovit s prosbou.
Kupil som hydraulicke zariadenie na ohybanie a strihanie. Chyba mi tam spojovacia hadica, alebo nieco podobne medzi HZR 80 a OHAL 100 (taktiez sa rovnako pripajaju noznice).
Viem, ze tu na fore je vela dobrych majstrov a odbornikov. A preto vas chcem velmi pekne poprosit o radu.
Ak sa niekto s takymto alebo podobnym zariadenim uz stretol, tak mi prosim dajte vediet ci ste to videli v akcii alebo viete sa k tomu nejako dostat.
Na internete sa mi nic pouzitelne zatial napodarilo najst.
Takto cez forum v sebe zivim malicku nadej a mozem mat stastie najst niekoho kto pracoval v tej firme.
Za ochotu a trpezlivost vam vsetkym vopred velmi pekne dakujem.

Jozef

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Ohybacka OHAL 100

#2 Nový příspěvek od nonius »

Obrázek

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1130
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Ohybacka OHAL 100

#3 Nový příspěvek od saano »

Áno potrebuješ hadicu adekvátneho priemeru a dĺžky s príslušnými parametrami na to dimenzovanú.
Odfoť hlavne štítok z tej pumpy , zmeraj priemer koncovky a stúpanie závitu , a odfoť koniec tých nožníc , aby sme lepšie videli o akú koncovku sa jedná.
:)
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ohybacka OHAL 100

#4 Nový příspěvek od ota »

V předbývalé firmě tahle ohýbačka byla u elektrikářů. Ohýbali na ni pasovinu do rozvaděčů. Těma nůžkama stříhaly kabely.
Hadice měla na konci rychlospojku. Podobnou, jako je ISO třeba na traktoru. Akorát v menším provedení. Rychlospojka se zmáčkla a přesadila vedle na jiný nástroj.
Pamatuju se, jednou přivezl nákupčí motorickou jednotku, místo té nožní pumpy. To byla pak pro kluky hrozná ůleva. Předtím když si připravovali třeba 30 ks od každého tvaru, tak se v pumpování střídali. Bylo to vyčerpávající. Ta motorická jednotka měla Narex motor. Prostě motor jako vrtačka ta větší do 16 mm vrtáku. Ten motor byl posazenej na nadrži s olejem. Uvnitř čerpadýlko. Originál výrobek přímo k té ohýbačce.
Jak původní, tak motorová pumpa v pohodě ohýbala 50x10 mm měděnou pasovinu co na tom kluci dělali. Nůžky střihly i silnej kabel. Třeba ten co se tahá v ulicích ve výkopech.
Ta čelist co je na tom pravém obrázku tu jsem tam neviděl. To bývá u lisovačky na trubky pro topenáře. Elektrikáři měli k té pumpě takovou sadu. Bylo to v dřevěné bedničce. Uvnitř lis a v přihrádkách výměnné čelisti. Ty čelisti byly na velká lisovací oka. Ty co jsou třeba když otevřeš pojistkovou skříňku před barákem. A kabel co jde ulicí je zakončen a našroubovaný ty oka v té pojistkové skříňce na pojistkách. To když jeli na montáž vezli sebou. Dělali jsme trafačky a hodně se lisovalo těch ok na kabely. Jinak VN kabely tak to je někde uplně jinde. To se dělá uplně jiným způsobem.
K té pumpě je hodně příslušenství a doplňků. Co si pamatuju, měli toho elektrikáři plný ponk. 8)

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Ohybacka OHAL 100

#5 Nový příspěvek od nonius »

Stitok


Obrázek

Tu fotku koncovky zial nemam, ale urobim. A neviem kam som si zapisal priemer zavitu :) Ten na cerpadle je je 14 mm a pasuje tam klasicka koncovka na hydraulicke hadice. Ale ten na nozniciach a na OHAL 100 je nejaka 30 / 32 mm presne nepamatam. Typ zavitu neviem. Ale pan ktory robi hydraulicke hadice jeden zavit co by pasoval nasiel, ale nijako nevieme dopasovat koncovku. A hlavne neviem ako to funguje.
Lebo na lavej strane koncovky pri pohlade na obrazok, v tom brusenom valceku je presne gulicka ako na rychlospojku. Ale nie je tam ziaden zarez, ale iba rovna plocha medzikruzia pred zavitom. Sfotim presnejsie a vlozim fotku s detailom ale az zajtra.

Obrázek

Nie je mi totiz celkom jasne ako to funguje s cerpadlo pri spatnom pohybe piesta. Idem ohnut tak, ze natlacim olej do vlaca. Valec sa vysunie, ale ako sa dostane naspat? TO mi je zahadhou, cerpadlo mi sice nefunguje, ale je tam nejaka packa na prepinanie. ASi na vracanie tlaku do nadrzky.
Ale to mi potom napada len to, ze ten piest si musim zatlacit naspat ako ked spustam hever pod autom celkom dole na doraz.

Pan OTO, Vy ste to videli aj v akcii u tych elektrikarov? Ja som si povodne myslel, ze je to na ohybanie rurok :-) A chcel by som si spravit ohybacku na plochace z toho tak, ze by som si upravil prizmu. Znicil by som sice jeden pripravok, ale asi to uz nikto dneska nepouziva.
Inak je to asi nove, len je to hrdzave. Zatiekla do toho voda. Na nozniciach rovnych a ani na plochich nie je zatial ani jedina znamka po poskodeni.
Mam k tomu take plechove krabicky original.
Ta jedna koncovka je asi na kurenarske veci, hlinikoplast s lisuje s púodobnym. Jeden pan mi napisal, ze take nieco pouziva.
Je mozne, ze sa to tam iba zamiesalo, lebo v krabickach na to miesto nie je :)

Zatial Vam velmi pekne dakujem, dostal som sa dalej ako za 2 mesiace patrania po firmach tu v okoli ci take nieco nepouzivali v minulosti.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ohybacka OHAL 100

#6 Nový příspěvek od ota »

Ta čelist jak je vpravo dole na druhé fotce to co Jsi dal první, to je čelist z lisovačky Rems na měděné trubky. Třeba na rozvod topení, vody, plynu. Když si dáš vyhledat ,,lisovací kleště Rems" tak to najde i tu sadu. Je to drahé jako prase. Mám touhle technikou nalisovaný topení v podkroví a dílně. Super věc!
Ta pumpa musí mít někde možná na té páce táhlo, kterým se vypouští tlak z hadice a pístu lisu. Už si to moc nepamatuju. Ta motorová to měla automaticky. Jak obsluha sundala nohu z pedálu vypnul se motor a samo to vypustilo tlak. Ale tuším, že to bylo závislé na té rychlospojce a kuličce na hrdle, tam se nasazovala ta rychlospojka. Ta musela tu kuličku zamáčknout. Aby to fungovalo. Myslím, že ta rychlospojka se našroubovávala na ten velkej závit. Nebyla jako třeba u traktoru, nasunout. Byla šroubovací. Jinak když se rychlospojka odpojila, kulička uzavřela průchod oleje. To aby netekl olej ven z toho pístu ohýbačky. Tak nějak mi v hlavě hlodá, že nákupčí scháněl tu rychlospojku novou a blbě to šlo sehnat. Že ta rychlospojka je nějak spešl k tomu.
No jinak to nebude na moc silnou pasovinu. Muselo by se to vyzkoušet. Elektrikáři na tom ohýbali měď a hliník. Takové ty pasoviny co jsou v rozvaděčích. I když ta měď je poměrně tuhá. Tak to šlo vcelku dobře s tím. Hlavně jak jsem psal, brali si to sebou do terénu.

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Ohybacka OHAL 100

#7 Nový příspěvek od nonius »

Tak sa mi k tomu skor nepodarilo dostat.
Priemer zavitu je 30 mm.

Obrázek

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1130
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Ohybacka OHAL 100

#8 Nový příspěvek od saano »

Tak to asi ťažko niekde zoženieš. Lepšie bude výrobit nové ukončenie toho valca s dostupnou hydraulickou koncovkou.
Pripadne vyrobiť redukciu z toho co tam je na niečo dostupné.
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Ohybacka OHAL 100

#9 Nový příspěvek od Fizz »

Nové bezukapove rychlospojky by to měly vyřešit ne?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

JRC
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 24, 2021 9:04 am
Bydliště: Praha 10

Re: Ohybacka OHAL 100

#10 Nový příspěvek od JRC »

Zdar, jestli je to stejné jako na fotce, tak by to mohli mít zde :
https://hydraulickenaradi.cz/kontakt/
Tohle vyráběl EZ Praha, průměr matky by měl být taky 30mm. Vnitřní průměr nevím, měl jsem jen metr.
Obrázek

Obrázek

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Ohybacka OHAL 100

#11 Nový příspěvek od nonius »

saano:
Problem je, ze ten valec je ukonceny aj s tou spojkou. Toto prerabat by bolo uz velmi nakladne. A hlavne najst ochotneho cloveka je problem u nas.

fizz:
No ja by som to chcel napajat na hydrauliku za traktor. Normalne ako ked zapnem kyper na vlecke :) Preto mi vrta v hlave, ze ako to funguje.
Chcem zvarit nejaku redukciu, ale problem je vymysliet ako dat vyrobit ten stred aby to tesnilo. Pan OTO mi len potvrdil moju domnienku, ze je tam vysoky tlak pri ohybani. A problem bude utesnit ten plochy spoj.
Druhy zadrhel je, ze nejako to vymysliet tak, aby mi to odistilo gulicku. Toto v hlave nemam jasne, ako by som to dal jednoducho vyrobit.
Som uvazoval o redukciis fi 18 mm a v strede nechat prepazku, ktoru na stojanovej vrtacke potom navrtam 2 -3 dierky. Len velmi zmansim prietok.
ALe teraz mi napadlo, ze som neskusal zmerat ake velke medzikruzie vznikne pri maximalnom zatlaceni gulicky. To by som prepocital prierez, a mozno by som to takto "na kolene" s nejakym sustruznikom vedel urobit. Len to utesnenie sa bojim, ze na 1 o kruzok po obvode na plocho to asi neutesni.
Ta rovna plocha je tam totiz len 3,5 - 4 mm a to je myslim si ze maximalne len na 1 O kruzok. Ploche tesnenia tu neviem velmi dostat a hlavne s nimi nemam absoluitne ziadnu skusenost.
Ale neuvazoval som rychlospojku z traktora napojit tesne k medzikusu na ten valec. To je dobra rada.

JRC:
Skusim im napisat, toto by bolo najlahsie riesenie. Velmi pekne dakujem za radu 8)

Pani velmi pekne Vam dakujem. Sa normalne tesim, lebo som sa pokusal zistit a dostat k tej hadici 3 mesiace a nic. Ten mechanizmus je skoro nepouziovany. Na nozniciach ziaden skrabanec. Na ten lisovacej koncovke tiez nic. Ale to na radu pana OTA, ze sa to podoba na REMs skusim posunut dalej. Aspon bude na sustruznika :)
Vdaka

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ohybacka OHAL 100

#12 Nový příspěvek od ota »

Ta koncovka vypadala jako ta v odkazu co dal JRC. Uvnitř byl vcelku tlustej O kroužek kterej těsnil po obvodu toho rovného průměru.
Uvnitř z čela rychlospojky byly malé otvory a tudy tekl olej. Čelo uvnitř rychloskojky utahováním převlečné matice zmáčklo na tom válci ten výstupek aby olej mohl téct do válce. Už si nevzpomenu, jestli na to zamáčknutí byl uvnitř té rychlospojky co je na hadici taky výstupek na zamáčknutí. Myslím, že tam jistě něco bylo. Jinak by z hadice pořát tekl olej. Tedy když se rychlospojka vyšroubovala, odpojil se válec zavřelo to jak průchod do válce, tak koncovku na hadici. Klasicky jak to rychlospojka dělají.
Už v té firmě co to bylo dlouho nepracuju. Ani nevím jestli to ještě mají. Ale jak jsem psal, nákupčí kdysi dávno ten komplet rychlospojek sháněl a byl to opruz. Ale tenkrát nakonec to někde sehnal. Ale bude tomu tak 15 a víc roků.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“