Soustruh Kart EMU-250

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh Kart EMU-250

#16 Nový příspěvek od ota »

Já to na těch přírubách dělám tak, že si dám kudlu trochu víc do uhlu. Škrtnu si špičkou na průměru. A dopočítám si tu kružnici a pak si noniusem najedu na kružnici univerzálky a lehce píchnu do té příruby. Tím mám roztečnou kružnici těch třech děr. Pak vezmu strojařský kružítko a na jednom místě si ťuknu lehce důleček důlčikem. A pak tím kružítkem pomalu chytnu ty tři díry. Odhadem přidávám, ubírám na kružítku, až jsou ty tři rysky přesně na rozteč. Udělám důlky a vrtnu to. Pokaždé je to cajk.
Udělal Jsi si ten průměr pro univerzálku volnější. Já je dělám třeba o 0,5 mm volnější. To kvůli přesnému vyrovnání univerzálky potom na broušený trn v čelistech.
S tím odměřováním, já jsem jednou kdysi na bazoši, nebo aukru koupil tuhle lištu. Je asi 550 mm dlouhá. Používám ji při výrobě přesných věcí. Sice ona neumí na tom příčném posuvu odečítat jak má. Musím jen polovinu. Protože z průměru to odečítá jinak. Ale na podélnej by to bylo dobrý, že to má delší lištu. Mají to taky myslím někde na unimaxu, či kde. Ale teď je k tomu i kablík s takovou jednotkou. Ta se nechá dát třeba nahoru nad vřeteník a propojit kablíkem a nemusích koukat přímo na tu lištu. Hlavně když měl kámoš tu šupleru, tak si odešel přiložit a displej zhasnul a když zmáčknul čudlík, nepamatovalo si to míru. Tohle co mám vydrží svítit celej den a nevypne se.
Obrázek Obrázek Obrázek

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruh Kart EMU-250

#17 Nový příspěvek od dvk »

Jo tak ta šuplera je trochu nouzové řešení a občas se mi taky vynuluje, tu lištu si chci taky časem sehnat. Přírubu jsem jak píšeš udělal volnou a univerzálku jsem si pak podle trnu naklepal do 2 stovek.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruh Kart EMU-250

#18 Nový příspěvek od dvk »

Zase jsem kousek pokročil ve zvelebování stroje. :) Nechal jsem přebrousit příčný suport a pomocný suport pod nožovou kostkou, v rámci možností jsem se snažil vodící plochy zaškrabat.

Obrázek

Celkově jsem zrepasoval pomocný suport - vyrobil se nový šroub (původní byl ohnutý), jeho vedení u noniusu bylo vydřené, což jsem vyřešil bronzovýma futýrkama. Vyrobil jsem nový přesnější nonius s dělením po 0.02, původní nonius s dělením po 0.05 přijde na koník (kde z výroby není žádný).

Obrázek Obrázek

Obrázek

No a když v jednu chvíli soustruh vypadal takto:

Obrázek

... tak jsem si řekl, že jestli ho trochu nenatřu teď, tak už nikdy. :smich: Tak jsme se do toho dali. Oškrabat, odmastit několikrát dokola, olepit atd.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) dvk dne sob čer 29, 2019 9:02 am, celkem upraveno 1 x.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruh Kart EMU-250

#19 Nový příspěvek od dvk »

V rámci repase jsem se snažil vylepšit i pár podle mě z výroby nedomyšlených věcí.

Výměnné kola byly původně přitažené takýma plastovýma krytkama (doslova jak vrška od petek). Po letech byly samozřejmě všechny závity smetené a krytky nedržely, tak jsem udělal nové kovové.

Obrázek

Litinová opěrná botka vodících tyčí má z výroby sice nalisovaná dvoudílná pouzdra s mazací drážkou uprostřed, ale nevede k nim žádný mazací kanálek. Však taky když jsem soustruh koupil, jedno pouzdro vodící tyče posuvu bylo zadřené a protočené. Pouzdro jsem udělal nové bronzové a vyvrtal jsem všude kanálky s maznicí. Další úpravou jsou pak dodělané stírátka na suportu.

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruh Kart EMU-250

#20 Nový příspěvek od stanik84 »

Máš to pěkný, šikula...

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruh Kart EMU-250

#21 Nový příspěvek od dvk »

Díky. :friends:

Kočkodan
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 14, 2020 2:12 pm
Bydliště: Příbram

Re: Soustruh Kart EMU-250

#22 Nový příspěvek od Kočkodan »

Ahoj, mám stejný soustruh (EMU 250) a již léta ho repasuji. Dnes jsem zjistil, že mám křivou přírubu pro univerzálku. Kdysi mi jí někdo předělával na 160 a teď se mi zdá, že kužel neběží s dosedací plochou na vřetenu. Nemáš prosím tu starou? A nebo neuměl bys mi prosím udělat ten polotovar? Děkuji za odpověď

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruh Kart EMU-250

#23 Nový příspěvek od dvk »

Ahoj, ten kužel v přírubě má být malinko s přesahem, aby přírubu vystředil a dotažením tří upínacích šroubů pak příruba dosedne na osazení na vřeteni. Takže záleží, kde máš problém a co ti neběží, chce to poměřit hodinkama. Možná je jen křivá dosedací plocha pod univerzálu a stačilo by jí přetočit .. ? Nějaké polotovary mám, ale na 125 univerzálu, na 160 momentálně nemám vhodný materiál. Ale výhledově by to asi šlo, pokud na to nespěcháš.

Hoď foto tvého stroje, jsi asi druhý člověk co znám, co má tento soustruh. :friends:

Kočkodan
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 14, 2020 2:12 pm
Bydliště: Příbram

Re: Soustruh Kart EMU-250

#24 Nový příspěvek od Kočkodan »

Děkuji za rady, asi jsem na to přišel 8) zřejmě mi to ten šikula přetočil (ubral) tam co příruba dosedá na vřeteno a na tom kuželu se to houpe. Vypadá to, že plech 0,3 to spraví :D
Bohužel potom nastává druhý problém, že jak mi to navařil na původní přírubu tak to v tom sváru hrozně ztvrdlo a někde se ten nůž zařízne a jinde to jen leští a jdou od něj jiskry.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruh Kart EMU-250

#25 Nový příspěvek od dvk »

Jak to tak poslouchám, nová příruba by asi byla nejlepší. 8)

Kočkodan
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 14, 2020 2:12 pm
Bydliště: Příbram

Re: Soustruh Kart EMU-250

#26 Nový příspěvek od Kočkodan »

Tak jsem to nafotil :) dostal jsem ho od tchána v dezolátnim stavu :'( koupil ho za cenu šrotu. Variátor tam nebyl tak jsem dal frekvenční měnič. Loni jsem nechal přebrousit lože, přeložiskoval jsem ho natřel a od tý doby jsem na to nešáh :( Návod mám jen maďarský i když něco jsem si už přeložil, nemáš to v češtině?
Přílohy
IMG_20200615_163041m.jpg
IMG_20200615_163041m.jpg (9.32 KiB) Zobrazeno 3262 x
IMG_20200615_162951.jpg
IMG_20200615_162951.jpg (8.44 KiB) Zobrazeno 3262 x
IMG_20200615_162943.jpg
IMG_20200615_162943.jpg (6.88 KiB) Zobrazeno 3262 x
IMG_20200615_162933.jpg
IMG_20200615_162933.jpg (6.7 KiB) Zobrazeno 3262 x
IMG_20200615_162928.jpg
IMG_20200615_162928.jpg (7.31 KiB) Zobrazeno 3262 x

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruh Kart EMU-250

#27 Nový příspěvek od Fizz »

Dvk: zaskrabaval jsi lože?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruh Kart EMU-250

#28 Nový příspěvek od dvk »

Kočkodan: tak sis taky pěkně vyhrál. 8) FM plánuju taky, skoro vše už na to mám, jen to udělat. Variátor mi v malých otáčkách prokluzuje - nepříjemné je to u řezání závitů.

Český návod k tomu asi ani není, ale on skoro není potřeba. Technické údaje člověk vyčte a hodně pomůžou obrázky.

Fizz: lože jsem nezaškrabával. Mám ho sice projeté, ale zatím mi to tak stačí. Přebroušení by stálo půlku ceny soustruhu. Nechal jsem přebrousit a zaškrabal jsem pouze příčný suport protože byl zkroucený. Pomocný suport jsem jen přebrousil.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruh Kart EMU-250

#29 Nový příspěvek od Fizz »

Na té poslední foto jsou stopy skrabaku proto se ptám, zajímal by mě proces značkování pro zachování roviny mezi voditky. :)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Kočkodan
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 14, 2020 2:12 pm
Bydliště: Příbram

Re: Soustruh Kart EMU-250

#30 Nový příspěvek od Kočkodan »

No já když jsem osadil FM tak mi shořel motor (prý se to stává) a tak logickou úvahou jsem další motor dal s vyššími otáčkami (2800 ot/min) protože FM umí ot. jen snižovat, na rozdíl od variátoru. No on umí taky otáčky vyšponovat výš ale to právě nesvědčí motorům :(

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“