Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
jean
Příspěvky: 3017
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#11776 Nový příspěvek od jean »

Ota, dík za návod, podľa toho prvého som to spravil na tom čínanovi. Len som nevedel, či je to správny postup, nikde som to nečítal, len ma napadlo, že to možno pomôže... Spravím to aj na Rumunovi. S tými čelusťami - chápem dobre, že normálne zavrieš univerzálu na 0 a zrovnáš čeluste nožom? Ja mám totiž tie čeluste načaté, zjavne niekto zabudol vypnúť posuv :) Jo, tá univerzála 250 je 4 pakňová

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13117
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11777 Nový příspěvek od Čárls »

Pokud háže univerzála jak píšeš vibracím se nedivím Je potřeba nová deska pod univerzálu a osoustružit napasovat univerzálu Trochu mě to připomíná z mládí nakopnutý vřeteno Takže bych asi sundal univerzálku a přeměřil vřeteno zda neháže (na konci v kuželu ) a pak případně přesoustružit a napasovat univerzálku ale asi bych v tomhle případě koupil novou aj desku a nechal si ji na fajnový věci na čisto kde už nehrubuješ a neupínáš černý materiál
Já měl vždy dvě univerzály 200 jednu starou na hrubý práce a jednu novou na fajnový věci Já teda vuli nenechával muselo to sednout jak děcko na hrnek tak akorád Nikdá mě univerzálea nesměla šmajdat víc jak 0,1 ta na hrubování ta funglovka záleželo jakou koupili přesnost ale většinou tak 0,02 chodila dost dlouho než se ochodila Takle sem to měl já ve fabrice Ono vždy záleži kde a jaký byli zvyklosti a jak se dělalo Já se to naučil takto
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11778 Nový příspěvek od ota »

Za moji celou karieru obraběče jsem měl 1x novou univerzálku a to 200mm 4 čelisťovku. Jinak vše použité víc, nebo míň. I když mě to teď živí, nekoupil bych si novou univerzálku. Přecijen 200 mm bratru kolem 5000 až 7000 Kč je pro mě vrtkoleno moc. Ono stejně i tu novou 200mm mám nasazenou na přírubě s vůlí. Nikdy se mi nestalo, abych udělal desku pro univerzálku na těsno a po nasazení stejně házela. Každá i ta nová. Asi nemám štěstí. Proto dělám volnější osazení. Pak to naklepu tak kolem té stovky. Ale jak jsem psal tutovka je protočené čelisti. To mám teď a to je pohoda. Kdysi jsem zkoušel upnout vrtačku a cigárkem probrousit. Lehce jen tak šolichat. A nebylo to ono, stejně to odtlačilo. Ale VBD na kalené to šlo v pohodě. Teď zrovna jsem s tou jednou dělal těch 220 ks hřídelek a pohoda.
Jdu překutit dám desku a od zítřka jedu domečky. Opět s tolerovanou přesnou dírou na ložisko. No bude jich taky kolem 220 ks a v každém dvě díry. To se mi o nich bude skoro zdát, než to překoušu. Ale myslím, že mezi to zase něco několikrát přijde. Jako vždycky.
Ještě k tomu protočení čelistí pro Jean. Normálně si najdu nějakou kulatou větší podložku pod matku. Třeba s průměrem 50 mm. Tu upnu dozadu až na konec zoubků čelistí u té univerzálky co chci protočit plochu nožem. Třeba čelist má tu plochu rozdělenou na 5 částí. Takových oddělených výstupků. Tak uplně nakonec k vřetenu vložím tu podložku, třeba s pomocí magnetu abych to trefil. Stáhnu tu podložku čelistěma a mám tedy třeba plácnu průměr 50 mm. To abych se tam dobře dostal nožem. A pak jedu až k té podložce co to jde. Protočím ty plošky dosedací na vrcholkách čelistí. Uvnitř univerzálky. Po protočení vyndám čelisti ven a to co drželo podložku lehce obrousím. Je to vlastně potom neobrobené a překáželo by to dobrému upnutí obrobku. A jestli ty čelist bude držet obrobek vzadu o 4 mm míň na tom už nesejde. U některejch čelistí to vychází tak, že se dá podložka sevřít těma zoubkama za které tahá čelist ten šnek uvnitř. Ale není to tak přesné. Kouknu se, někde mám možná v mobilu fotky nějaké.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13117
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11779 Nový příspěvek od Čárls »

Oto já jen řekl mistrovi a ten ji prostě objednal to je ten rozdíl já byl ve fabrice neplatil ani si nemusel dávat do nákladů No za svuj život v jutě sem měl novou 200 asi 3x za těch 28 let :-/ Oni taky drobek šetřili ale paken sem měl dost byli ve skladu ještě z dob komančů Tak sem si nadělal takový co jsem potřeboval
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 3017
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#11780 Nový příspěvek od jean »

Ota, dík, chápem, ako si to myslel, ale na to nemám odvahu. Radšej nech to hádže tú desatinu. Ešte skúsim povoliť univerzálu a doklepať ju, možno to pár stotín doladím. Ja som len samouk a nedovolil by som sa nazvať sústružníkom. Spravím síce všetko, čo potrebujem, ale proti vyučenému profíkovi mi to trvá dlho. Ked som videl, jak sa dá rýchlo točiť závit na SV18, tak som čumel jak puk. To, čo som ja robil pol hodinu, spravil majster od fachu za minutu

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11781 Nový příspěvek od Britt »

Já to mám zrovna tak. Nejsem vyučený v oboru a Ota s Karlem ti mohou potvrdit, že se dodnes ptám na různé věci, jak to upnout nebo obrobit a vůbec se za to nestydím.
Proti profíkům mi to také trvá mnohem déle, ale už jsem se naučil, že kvaltování k ničemu dobrému nevede. Důležitá je pečlivost při měření a pak se musí dílo podařit. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13117
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11782 Nový příspěvek od Čárls »

Hoši nebudete věřit ale i já se třeba zeptal aj mladšího jak to udělat, většinou jsme dali na dílně hlavy dohromady a dílo se podařilo . Vždy se jednalo o nový a složitý věci každej si při tom řekl svoje aj konstruktér a bylo Občas bych těm konstruktérum dal prkno a sebral počítače Ono se jim ty kudrlinky hezky kreslili ale pro funkčnost neměli nakonec žádný vliv navíc byli schovaný někde v převodový skříni :) Občas se s klukama z dílny potkám No prostě bejvávalo :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Pavel
Příspěvky: 8277
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Soustruhy

#11783 Nový příspěvek od Pavel »

muze mne nekdo ofotit stitky na soustruhu s 28 privezl jsem soustruh sn 320 je to obdoba a ma necitelne stitky tak co ted marodim shanim info nebo kdyby nekdo mnel ten samej s manualem

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1881
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#11784 Nový příspěvek od stanik84 »


Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1868
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: Soustruhy

#11785 Nový příspěvek od filip »

4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Pavel
Příspěvky: 8277
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Soustruhy

#11786 Nový příspěvek od Pavel »

ted sem to chtel vytisknout a dosla barva na ty stitky na 28 sem koukal jen sem nevedel jestli to je stejne az budu zdravej tak to porovnam soustruh mam u syna

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11787 Nový příspěvek od ota »

Pavle kdysi jsem si chtěl pořídit nové štítky na soustruh taky. Mám tam u pák jen fixem značky. Tabulky pro závity mám v pořádku. No odpověděl jsem na pár inzerátů už. Ale vždy mě ta cena co prodejce chtěl odradila. Na SV 18 si v klidu za sadu prodejce řekl 8000 Kč. A samozřejmě samostatné cedulky neprodá. Jen komplet sadu cedulek. :( Tak nemusí být s odkazem ještě vyhráno. Většinou to nabízejí překupníci a moc dobře vědí co a za kolik to prodat.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Soustruhy

#11788 Nový příspěvek od winch »

Treba pohľadať tie štítky, ja som kupil iba niektoré (nad predlohy, zap. závitov, a ešte niečo), cena bola prijatelná. Kupoval som to z ČR, boli o dosť lacnejší ako Trenčín
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#11789 Nový příspěvek od honza650 »

Hlášení rozhlasu: spojky jsem seřídil, jen je jakási chyba v konstrukci stroje, spojka na soustružení jde normálně sepnout a zpětný chod musím držet a co ještě, což vůbec nechápu, spínací páka chodí obráceně, nahoru soustružím a dolů jedu ze závitu, jsem z toho jelen, na řemenici je krásná šipka směru otáčení podle šablony namalovaná a točí se to podle ní, přepákování přehodit nejde, no asi prostě bulhar :-/ , jinak tady je odkaz na facebook, paní tam má nějaký smetí a mezi ním i závitový šablony, předpokládám že na nějaký revolver https://www.facebook.com/marketplace/it ... tory_share
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13117
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11790 Nový příspěvek od Čárls »

Obrácený otáčky na motoru přehodit fázi na motoru nebo v rozvodový skříni někdo se neodborně šťoural v elektrice :friends:
Ta páka někde je špatně aretace aby držela nebo se šťoural někdo v mechanizmu spínání spojek a špatně se sadil
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“