Hlavní jistič

Moderátor: Mikro

Pravidla fóra
1. platnost inzerátu je 30 dní (stále nabídky nutno aktualizovat)
2. název tématu musí obsahovat Nabídka: / Poptávka: (nebo N:/P:)
3. nabídky služeb jsou pouze pro dlouhodobé uživatele fora
4. nepatří zde dotazy, technické problémy a další jiné diskuze

Špatně pojmenovaná, zařazená, nebo zde nepatřící témata budou bez upozornění mazána.
Zpráva
Autor
radek
Příspěvky: 830
Registrován: čtv črc 05, 2007 9:49 am
Bydliště: Semín 53501

Re: Hlavní jistič

#16 Nový příspěvek od radek »

rele je ok, mam tam k němu přidanou i doutnavku kvuli indikaci sepnutí.cívku jsem odpojil, tak uvidime. příští tyden snad prijde elektrikář.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Hlavní jistič

#17 Nový příspěvek od jenicek »

Závad může bejt milijóón, zavolej nějakýho elektrikáře a ideálně zrovna nahlas dopředu rozplombování.

radek
Příspěvky: 830
Registrován: čtv črc 05, 2007 9:49 am
Bydliště: Semín 53501

Re: Hlavní jistič

#18 Nový příspěvek od radek »

Rozplombování je nahlášené, to už jsem delal kvuli vymeně hlavního jističe.udělal jsem co jsem sám mohl, ted počkám na elektrikáře, snad to do příštího týdne vydrží

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Hlavní jistič

#19 Nový příspěvek od jenicek »

OK, takže postup dělení na poloviny = nejrychlejší cesta k řešení, pokud nemáš měřáky a nejseš si jistej.
Na noc vypni polovinu jističů (mrazák a ledničku a to co musí běžet dej přes prodlužku z tý půlky co bude zapnutá).
Pokud to zase vypadne, chyba není zde ale v té druhé půlce.
Z této půlky zase vypni půlku atd. až zjistíš, který okruh to dělá a v tom se pak šťourej.
Pokud Ti to stejně padá, tak to je jedno, že to bude padat a přiblížíš se k nalezení chyby.

radek
Příspěvky: 830
Registrován: čtv črc 05, 2007 9:49 am
Bydliště: Semín 53501

Re: Hlavní jistič

#20 Nový příspěvek od radek »

ok diky vyzkouším

Fizz
Příspěvky: 7936
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hlavní jistič

#21 Nový příspěvek od Fizz »

Já bych obešel i zásuvky a krabice termokamerou. Dneska to má kdekdo v telefonu. Pár pruseru už jsem tak našel.

Jinak dle Jeníčka
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Hlavní jistič

#22 Nový příspěvek od thovt »

Kolik šroubků pro připojení vodičů má ten nazývaný hlavní jistič.
Určitě by mohla fotka co je tam za symboly.

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1170
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlavní jistič

#23 Nový příspěvek od Lišák1 »

Podobný problém jsem už také řešil, sem tam mně jistič spadl a za boha jsem závadu nemohl najít. Až to spadlo úplně a nešel nahodit, pak jsem vylučovací metodou nalezl, že to dělá obvod motorových zásuvek, i když jsem měl všechny stroje vypnuté. Nakonec to skončilo u revizáka, který vše proměřil a nakonec to našel ve svářečce, kdy byla nějaká odrušovací krabička zapojena na přívodním kabelu. Sundal jsem kablík z kostry a bylo po problému. Když jsem volal výrobci, tak mně technik sdělil, ať to vyhodím, že to tam montují kvůli nějakému předpisu EU, na provoz že to nemá vliv. A měl pravdu, od té doby klid.
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

radek
Příspěvky: 830
Registrován: čtv črc 05, 2007 9:49 am
Bydliště: Semín 53501

Re: Hlavní jistič

#24 Nový příspěvek od radek »

Jistič je třifazový B25A ,10Ka. takže třivývody na vstup a tři vývody na výstup, je fungl nový.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Hlavní jistič

#25 Nový příspěvek od thovt »

Máš boiler ?
Ten spínán kolem půlnoci.

radek
Příspěvky: 830
Registrován: čtv črc 05, 2007 9:49 am
Bydliště: Semín 53501

Re: Hlavní jistič

#26 Nový příspěvek od radek »

Bojler není.
Vše do minulého týdne fungovalo bez závad

HMB
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 16, 2020 1:01 pm
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlavní jistič

#27 Nový příspěvek od HMB »

Ahoj,

jsem elektrikář ale rodinné domy jsem nikdy moc nedělal. Spíše měření a regulace ve fabrikách. Trochu kuriózní případ se nám stal u Otce, kde je nově udělaná elektřina. Vodiče CYKY-J. Pozice jističů: HDS, Hlavní jistič, za ním dva podřazené, každý pro jeden obytný dům. Jeden z těch podřazených pro dům mého otce začal vypadávat. Nemohli jsme se pořádně ničeho doměřit, vše se zdálo OK. Takže jsme šli po jednotlivých skříních, odpojovali dráty, zkrátka selektivní metoda. Nakonec jsme zjistili, že do rozvodné krabice byly kabely tahané husímy krky. Do nich se dostali myši, vlezli na měděnou klemu nad jističe, tam jich to uškvařilo a následně časem vysušilo. No a proud, ta potvůrka si přes tu myší kostru nakonec vytvořil cestičku a vznikl zkrat. Ovšem né vždy. CElkem tam ty myši byly tři. Na tu závadu jsme přišli tak po dvou hodinách hledání a to jsme tam byli dva elektrikáři, kteří jsme "věděli" co děláme. Kolegovi se něco podobného stalo na veřejném osvětlení s hadem.
Samozřejmě netvrdím že je to tvůj případ, to bylo spíš pro zajímavost. Takže:
- Pujč si někde klešťový měřák na proud a změř si u hlavních spotřebičů (primárně bojler, následně lednice, mrazáky) zátěže v jednotlivých fázích. Asi bych začal v hodinách a změřil jednotlivé fázy před za hlavním jističem v době, kdy ti jde NT a jede bojler. Pokud bude v některé fázi příliš velký proud, může se stát, že jištění pro tento okruh ti nevybaví, ale v případě špatného rozfázování např. zásuvek v domě (většina spotřebičů pripojených na L1) je proud před hlavním jističem v jedné fázy v součtu příliš velký a hlavní jistič ti to vyhodí. Tímto bych začal.
- V každé větší fabrice mají měřák na izolační odpory. Zkus si půjčit (ať ti k tomu dá nějaký známý info, jak měří spotř. třídy I a tř. II) a proměř bojler, lednice + mrazáky, pro jistotu i pračku, trafa (wifi, TV atd). Líp se to dělá ve dvou, kvůli hledání kostry. Také proměř prodlužky, máš-li někde použité natrvalo.
- Zkus vysledovat, zda-li ti jistič nevyhazuje při vyšší vlhkosti (teď v zimě je to asi nemožné). Přes nějakou klemu totiž může vzniknout uhlíková cestička a ty dělávají při vyšší vlhosti paseku.
- Můžeš se zeptat známých zdali nemají na půjčení a hlavní jistič s charakteristkou B vyměnit na chvíli za jistič s char. C (později vybavují). Ampérově tu samou hodnotu co máš teď. Následně by ti teoreticky měl dříve vybavit některý z podřazených jističů. Ovšem taky se ti může stát že ti vybaví pojistka v HDS (bývají keramické, nutné potom vyměnit za nový kus) takže je to na tobě.

Víc mě nenapadá. Sám jsem zvědavý čím to je, potom určitě pisni ať mám zase nějakou tu zkušenost navíc :)

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1225
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Hlavní jistič

#28 Nový příspěvek od kaja.h »

Ahoj,
není na Tebe náhodou napojenej soused?? :jazyk:
Jede traktor, je to Zetor 3011

radek
Příspěvky: 830
Registrován: čtv črc 05, 2007 9:49 am
Bydliště: Semín 53501

Re: Hlavní jistič

#29 Nový příspěvek od radek »

hele to mě napadlo taky, musel by jit z nožových pojistek co jsou venku u vrat. Pak by to mohlo teoreticky padat. Zaráží mě , že to jsou plus minus 15 min stejné časy. Půlnoc pravidelně, kolem 6:30 nepravidelně pak 18:30. Stykač jsem odpojil. Dneska večer odpojím dílnu a zítra schodím na noc zbytek baráku. Pokud to vypadne bude to bud dílna, ikdyž tam jede jen čerpadlo u kotle se záložním zdrojem, nebo v druhém případě by neměla být chaba u mě.Zítra po 13 přijede čezák zaplombovat jistič, tak ho poprosím at projde ještě nožovky a zkusím zda už něco takového řešil. Jinak mě ještě napadlo že je elektroměr nový v digitálu a staré frekvenční relé minimálně 40 let

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Hlavní jistič

#30 Nový příspěvek od jenicek »

Nožovky máš snad před hlavním jističem, neee? Kvůli nim to padat nebude.

Odpovědět

Zpět na „Služby a výpomoc“