Elektrocentrála na pevné stání k domu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7809
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#61 Nový příspěvek od Fizz »

Frknes tam naftovej z feldy, tohke prodáš nějakýmu do veterána. Jsi na svým a spitreba jinde.

Vsak je to tu samý kutíl.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#62 Nový příspěvek od Britt »

A pak posloucháš, jak ti pod oknama něco hučí a nevíš, jestli je to pumpa na sračky nebo centrála. Prostě idyla. :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Fizz
Příspěvky: 7809
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#63 Nový příspěvek od Fizz »

Však tu psali že jim to nevadí.

Já jsem dotáhl baterku 80v 760Ah. Prepojim ji na 48 nebo 24v. Nabíješ, pri nabíjení z centrály třeba vyperes nebi tak, a zbytek klid. Jen tiché šumění kyseliny v baterii.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 5943
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#64 Nový příspěvek od fikejz »

Nemyslím, že by tam byl potřeba tak silný motor jako je nafta z Feldy. Ano je celkem rozšířený a tudíž i levný, na druhou stranu má výkon 47kW a na tuhle centrálu by měl stačit motor s menším výkonem. Ale zase originál je T603, která má 73 - 77kW, měl tam takhle silný motor výkonově nějaké opodstatnění?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#65 Nový příspěvek od Britt »

Určitě ano. Naši dědkové nebyli žádní blbci a uměli si spočítat, kolik energie potřebuje generátor při plné zátěži, aby to udrželo otáčky.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

fikejz
Příspěvky: 5943
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#66 Nový příspěvek od fikejz »

No mě to přijde jako obrovský nepoměr výkon motoru 73kW a centrály 16kVA. Vím, že převod z kW na kVA, není 1:1, a že jsou ztráty na přeměně energie z mechanické na elektrickou (účinnost cca 95%), ale i tak víc než čtyř násobek? Přitom třeba centrála Honda s motorem 389 cm3 o výkonu 8.2kW dává provozních 3,6 kVA (špičkových 4,0). :-/ Čistým srovnáním bez výpočtu by měl stačit motor o výkonu 35kw. Samozřejmě velký vliv budou mít setrvačné hmoty toho motoru, výkonová křivka ... Když na to koukám teď tak už mi ta Felda nepřijde moc velká :) No nic jdu na mráz, něco dělat.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#67 Nový příspěvek od chobotek »

Opodstatnění toho motoru spočívalo v množství držených ND. Motory v těch centrálách T603B a T603C vychází z motoru T603A použitého v T805. Ta centrála v tom inzerátu je slabší verze, generátor je čtyřpolóvý a motor pak běží kousek nad volnoběhem - 1500ot/min.
Velmi dobře je to shrnuto zde: http://www.tatraklubbrno.cz/phorum/read ... ,536902773
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#68 Nový příspěvek od Britt »

Ano, ale v obou případech musí motor dodržet jmenovité otáčky a výkon. Drtivá většina vojenských centrál byla řešena kvůli výkonu na 3000 ot, kde hmota, společně s otáčkama dokázaly vyrobit požadovaný výkon a zajistit stabilizaci napětí. Nech běžet trvale motor z feldy na 3 000 a uvidíš, jak dlouho ti vydrží.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Fizz
Příspěvky: 7809
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#69 Nový příspěvek od Fizz »

Upřímně bych se toho nebál. Řádný setrvak a pohoda.

Tedom využíval v kogeneračních jednotkách favoritove motory a ty umělý desitky tisíc hodin, kdosi to přepočítával a bylo to srovnatelné s najezdem 1mil. Takže evidentně to pro ten motor je menší zátěž než provoz v autě.

Fikejz:
Ta felda mi přijde adekvátní, výkonově, jednoduchostí i dostupností.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#70 Nový příspěvek od ota »

Fizz co vím, tak jsou ty generátory dělaný pro určitý otáčky motoru. Třeba ten Tedom má generátor spočítaný konstruovaný na jmenovité otáčky vůči ideálním otáčkám motoru. Ten s Favoritem neznám. Ale viděl jsem ty větší s Liaz motorem.
K té Tatrovce která měla 3000 ot/min by měl pásnout zase benzinový motor.
Sežeň si generátor co je stavěnej na 1500 ot/min. A můžeš ho nechat běhat s naftovým motorem uplně v klidu. Třeba pojízdné dílny ho mívaly. Soused má V3Sku a vzadu ten generátor má. Bude to 15kW? Nebo jsou i Tatrovky 911 s generátorem 30 kW. Když tam dáš malího zetora máš klid. Spotřeba poloviční. Tady tu naftovou Tatrovku mají v zd. Když vypnou proud, nahoději ji a tahne celej objekt, včetně kravína, dojení, mléka. Kvůli tomu ji tam mají. Ale jede viceméně všechno. Mají tam velkej kompresor a ten když sepne, tak centrála trochu zakucká, zakouří si ale zvládne to. Proto tam je ten větší motor. Když by Jsi měl rovnoměrnou zátěž ne velké náběhové rázy utahne to slabší motor v pohodě.

Fizz
Příspěvky: 7809
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#71 Nový příspěvek od Fizz »

Nu benzínová filda v plynu to dá též. Pofrcis na lpg.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 5943
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#72 Nový příspěvek od fikejz »

Chobotku 8) Přečetl jsem ten odkaz a tam všechno podstatný je ( elektrocentrála 15 kVA /12 kW - 4pólový generátor, 1 500 ot/min, motor seřízen na výkon
25 k.s. při 1 500 ot./min., spotřeba 8 litrů/hod. při plném zatížení)! To jsi tak na honem našel na webu, nebo jsi o tom věděl?!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#73 Nový příspěvek od chobotek »

Věděl. Taky jsem na to fórum přispíval, když ještě fungovalo a tu centrálu jsem párkrát oprašoval, aby běhala.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 5984
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#74 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Já jsem žil v tom , že ta moje centrála má u té 15 kw centrály 3000 ot. Musím to prověřit, v té diskuzi na odkaz fora Tatra je psáno 1500ot. Pokud je to pravda tak tam hodím v budoucnu diesel s regulácí otáček 1500, nejlépe s výkonostním regulátorem, což by byl idealní nějaký zetor 30 -40. Ta spotřeba co uvádí 8 litrů asi sedí, já to při menším zatížení pozoroval tak 4 -6 litrů.
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

Joe66
Příspěvky: 1491
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#75 Nový příspěvek od Joe66 »

Tak ako boli diezlove ckd 2valcove slavie 3000otackove aj 1500otackove tak to bolo aj s tymi tatrovackymi benzinovymi ,ze slabsie boli 3000otackove aj 1500otackove a silnejsie uz vacsinou 1500otackove . Mal som par kusov uz xy tych central na stavby kedze poznal som cloveka co mal vtedy neaku zmluvu s armadou a vykupoval od nich vyradene ulozenky alebo ako to nazvat :smich:

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“