Elektrocentrála na pevné stání k domu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20861
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#16 Nový příspěvek od ota »

To ne já bych použil jen ten kryt jako je na tu kogeneraci a do toho šoupnul něco jako uvedl Sniper. U mě by stačila poloviční centrála. Ten kryt pro ní bych si vyrobil sám ,,na míru" k centrále. Aby tam byla pěkně potichu. Dal bych ji tam vrtuly s filtrem pro cirkulaci vzduchu na termosotat. A výfuk vyšoupnul ven. Sání taky ven. Tady dávají různá čidla, všelijaké vychytávky ještě. Jakože když vypnou proud, centrála ihned sama naskočí a když to zapnou sama se vypne. To bych nemusel mít, to bych měl manuálně.
Zatím to funguje tady u nás tak, že vypadky nejsou. Ale je to pro případ ,,budoucí". Protože nikdo neví, kam se to bude ubírat a jak to Sniper píše, potom bude hlad po ,,starejch dobrejch pro nás lehce opravitelnejch centrálách" a budou stát nesmysl.

Dindik
Příspěvky: 270
Registrován: čtv úno 08, 2018 4:30 pm
Bydliště: Praha

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#17 Nový příspěvek od Dindik »

Co ten nápad: motor z auta ( benzín, nafta) , spojit s alternátorem a vodou z chladiče vytápět bojler. Vše by se vešlo do " kozího chlívku" a hlučnost by byla také malá ?

Fizz
Příspěvky: 7970
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#18 Nový příspěvek od Fizz »

Autoalternator ma nicotný výkon pro takovou aplikaci.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4810
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#19 Nový příspěvek od imaginaro »

Jaks to myslel že já můžu být v klidu? :zapomel:
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Fizz
Příspěvky: 7970
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#20 Nový příspěvek od Fizz »

Dindik: to je kogenerace, a motor ma na klice "místo" převodovky generátor. Třeba felda umí asi 20kW el, 40kW tepla.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 6151
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#21 Nový příspěvek od fikejz »

Jenže to je na normální RD moc. Mě by stačilo (před zateplením) 16kW tepla a max 8kW elektriky a i to opravdu ve špičce, jinak by mi nejspíš při troše chtění stačilo nějakých 5kW elektřiny, ale ve 3F! Ta odkazovaná Kubota je pěkná!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9063
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#22 Nový příspěvek od Sniper »

Dindik: už jsem o tomto projektu četl.
2x motor favorit na plyn a střídat provoz.
Ten motor má na klice 40-50kW a v teple dalších cca 60kW. Motor žene generátor a vytápí akumulační nádrž.
Vše za velmi zajímavých nákladů ;-)
Ale tohle není moje cesta
Mám vlastní studnu, kachláky, každá místnost komín, ústřední na starý kotel.
Mimo elektriku jsem soběstačný, na ni nenáročný.
Buď nejsem doma, nebo mám malou spotřebu a věděl bych ji ještě snížit. Kafe si umím uvařit jinak, TV nepouštím, mobil nabiju v autě, traktoru při práci.
Jedině snad ta pračka a to bych klidně nechal 1x týdně na hoďku tu centrálu běžet :-/
Minimálně by stálo za zkoušku si tu centrálu na týden půjčit a takový život si vyzkoušet :)
No velmi zajímavé téma mám radost, že v tom nejsem sám 8)
Jestli by nestálo za to jej přesunout na správné místo a dál rozvíjet :obchod:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

duchodce
Příspěvky: 4452
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#23 Nový příspěvek od duchodce »

Když jsem to nakousl,něco k tomu napíšu .Je to jenom m o j e úvaha když tak mě usměrněte. Teoreticky by kogenerace měla být nevýhodná protože dosáhnout účinnosti plynového kotle 90/95 proc nedosáhneme . Ale můžeme získat elektrickou energii která je několika násobně dražší nežli teplo které vyprodukuje kotel a odpadní teplo motoru využit k topení.
Prosím!!!!! neberte tyto čísla co budu uvádět dál do detailů,jsou jen rámcová do úvahy!!!!!
Uvaha - motor má mechanickou účinnost asi 30-40 proc z dodaného paliva a zbytek jde do tepla. Dům potřebuje asi 10Kw/24 hod při běžné zimě.Plynový kotel musí mít výkon ale několika násobně větší protože netopí do zásobníku a proto potřebuje vyšší okamžitý výkon při nástupu mrazu. To znamená ,že buď musíme mít velký motor a ztráty při náběhu několikrát denně ,nebo malý motor a zásobník teplé vody.
Malý motor - tepelný výkon odhaduji asi 6 Kw ,to znamená na hřídeli asi 2 Kw .Teplo použijeme na vytápění zásobníků topné vody a mech energii na výrobu el. energie pro spotřebiče ,pro provoz domácnosti a přebytek do baterií pro dobu kdy kogenerace nepoběží. Vím že je to silně procentně slabé -usměrnit-nabít-vybít -střídačem opět navrátit do sítě- ale nic lepšího mě nenapadá. .Snad jen soláry na střechu a dobíjet ale tam účinnost naprosto neznám. Teplo - zbytek výkonu 3 - 4 Kw do zásobníku pro topení. Velikost zásobníku by byl problém.
Ono totiž ten motor musí být provozován při poměrně nízké teplotě a otáčkách.Buď spěšl motor celý "zabalen" do kapaliny i s výměníkem výfukových plynů a odizolován a nebo normální motor a zabalen do isolace a výstup pouze hřídel a výfuk. Teplota oleje i vody motoru do 60st kvůli životnosti oleje a i motoru a kvůli tepelnému spádu na výměníku spaliny/topná voda. Zbytek tepla z výměníku spalin tepelné čerpadlo? Je to strašná mašinerie a návratnost asi v nedohlednu. Samotný problém by nebyl motor - upravený diesel ,jednoválec ale ten zbytek vychází "divoce". Záležet bude na poměru ceny kw plynu a cenu kw elektřiny. Pokud by došlo na trojsazbu tak možná ,pro toho kdo si bude moci pořídit elektroauto ,by přebytek proudu při běhu kogenerace by mohl ukládat do auta.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

J.A.Y.
Příspěvky: 1986
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#24 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Meli jsme podobnou starou vojenskou centralu v praci, bohuzel uz nevim, kdo vyrobil generator. Nejaky jzd asi. Nefungoval. Neslo ho nabudit a co zjistovali, byla to takova vlastnost. Nekdy se proste odbudil a bylo vymalovano. Ale je to jen takovej prazazitek, podrobnosti uz nemam :(

Fizz
Příspěvky: 7970
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#25 Nový příspěvek od Fizz »

Jednu mám doma...

viewtopic.php?f=94&t=115117&p=1706734&h ... 5#p1706734

Když to dotahnes domu, a začneš studovat zrochu to mění původní plány ale posouvam se. 8)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 6038
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#26 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Slíbené foto: u mně doma.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Hanz 260 dne stř říj 27, 2021 5:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#27 Nový příspěvek od Šéďa »

Nemám doma, ale jednu jsem vám vyfotil v Chorvatsku, v takový pustině na ní jel celej bufet u silnce.
Ekologii tam zrovna moc neřešily, všude bordel a mastnota, smrad z nafty.
Obrázek

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 6038
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#28 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Když to běží par hodin za rok tak je to jedno a já jsem na samotě u lesa.
Tuhle bych chtěl ale stačila by 15kw, taky se dělali.
Obrázek
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#29 Nový příspěvek od thovt »

Šeda:
Motor 2s90 Slavia , elektrocentrala se vyraběla u nás

Fizz
Příspěvky: 7970
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#30 Nový příspěvek od Fizz »

Tohle je luxusní:

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1421653 ... gelh14.php

Ovšem cenovka už tak né.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“