Elektrocentrála na pevné stání k domu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#91 Nový příspěvek od ota »

Pamatuju se, tady měla spousta liďí doma udělaný ty šišatý prodlužky tak, že měli vidlice na obou stranách. Nevím proč, ale švagr to měl samozřejmě taky a prej kvůli tomu, že když rozmotával kabel, bylo jedno, jak ho rozmotával, obě strany stejný. Povídal, že se mu párkrát stalo, že si nejdřív vytáhl kabel z cirkulárky a jak s tím kvedlal strčil si vidlici přez tu litinovou zásuvku na fázy a občas dostal petelici. Jak to říkal Hanzlík ,,chybama se člověk učí" a i tohle poučilo pantaťíka v mládí, když si tenhle oboustranej vidlicovej kabel smotával a šlrtnul si živou vidlicí přez ruce. Poučilo ho to ale jen napůl, nejdřív vytahuje kabel ze zdi. Ale ty vidlice jsem mu vyhodil až já. Kabelů doma kolik. Teď jedu u všeho ty kulatý. Ty šišatý jsou asi na posledních dvou kabelech, co používá pantatík.

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 5984
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#92 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Dřív jsem vyhazoval hlavní jistič. Teď to mám udělaný tak, že tam mam třípolový přepínač, je určený na přepínaní sítí s agregatu, tak , že nemůže v žádném případě dojít aby šel proud z agregátu do sítě. Mám tam signalizaci led žárovkama kdy jde proud ze sítě. Přepínám ručně a signalizaci proudu z agregátu. Ten přepínač jsem scháněl dost dlouho, protože jsem potřeboval aby přepínal velký proud, sehnal jsem jej v jednom skladu u Havlíčkova Brodu za rozumnou cenu, Když nezapomenu tak nafotím.
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

duchodce
Příspěvky: 4437
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#93 Nový příspěvek od duchodce »

duchodce píše: úte pro 07, 2021 2:17 pm V tomhle moc zkušeností nemám ,ale nemusí se zjistit sled fází ,kvůli 3f. motorům -3 f. vodárna . Nebo je to dané zapojením jednou provždy /prohozením vodičů/ pro ten daný dům - spotřebič? Teoreticky by se sled měnit neměl pokud tam je stejnosměrné buzení. Ale vzpomínám si že s 60 Kw ?/motor 8 vál. Tatra/centrálou nějaké problémy byli ,nemohl to nahodit kde kdo ,právě kvůli směru otáčení motorů u větrání a krmení.
No možná už jsem si vzpoměl ,byly tam problémy s uzeměním asi při nerovnoměrném zatížení fází /boilery tam byly / to vypadávalo ...
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 5984
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#94 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Já u centrály mám 2 zásuvky třífázové na 32A a každá je zapojena jinak a tím je směr fazí jasný. Už jsem ji tak kdysi koupil. Mám ji zapojenou v té správné.
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 5984
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#95 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Slíbené foto
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
1 obr vývody centráli 1. fáze točí vpravo, 2 fáze točí vlevo.
2 a 3 obr. skříň kde jde odepnout jeden či druhý barák zvlášt a je v ní podružný elektroměr na dům kde bydlí syn, dále signalizace fází od sítě ČEZ. Dále signalizace zapnutí jednotlivých domu a signalizace zásuvek na skříni, vše minižárovičky led.
4. obr. skříň zapínání elektricky přes stykač agregátu do vnitřní sítě a vypínání. Je vní ještě jištění el. otevírání vrat.
5 obr je přepínač síť a agregát,
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#96 Nový příspěvek od dvk »

Zajímavé téma. 8) Můj dlouhodobý sen je nějaký fest motor "ke kafi", pod přístřešek ven, aby se člověk mohl občas pokochat pořádným zvukem. Poslední dobou pomalu směřuju k soustrojí generátoru, protože honit motor naprázdno není úplně ono. Nejsu ještě úplně vyhraněný ohledně výkonu, ale mělo by to utáhnout hlavně dílnu - soustruh, frézka, kompresor, svářečka. Ze zkušeností bych řekl, že největší problém je svářečka. Samotná domácnost má podle mě spotřebu pár kW - trvale vpodstatě běží jen mražák a lednička, největší žrout bude asi 2kW bojler.

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 5984
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#97 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Pračka při ohřevu a u kombi sporáku trouba, nebo když je celý el. sporák, zkrátka všechny tepelné spotřebiče.
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#98 Nový příspěvek od elbarto »

Moc si ten provoz vašich obrů po delší dobu neumím představit. Krmím ted dlouhodobě 9kW benzin, reálný odběr 1KW, centrála za raketu a mlaskne to přesně 50 litrů Naturalu za 24 hodin :-(
Potom dotaz. Vojenské jsou zabijáci spotřebiču a reálně jsme to meřili, po připojení zátěže padne napětí a generátor potom hodí děsivou špičku ve stovkách V. Prostě to nebylo konstruované na dnešní elektroniku. Jak to mají řešené ty vaši obříci ? Tak už je nějaká polovodičová regulace ?

J.A.Y.
Příspěvky: 1961
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#99 Nový příspěvek od J.A.Y. »

dvk píše: sob pro 11, 2021 1:26 pm Zajímavé téma. 8) Můj dlouhodobý sen je nějaký fest motor "ke kafi", pod přístřešek ven, aby se člověk mohl občas pokochat pořádným zvukem. Poslední dobou pomalu směřuju k soustrojí generátoru, protože honit motor naprázdno není úplně ono. Nejsu ještě úplně vyhraněný ohledně výkonu, ale mělo by to utáhnout hlavně dílnu - soustruh, frézka, kompresor, svářečka. Ze zkušeností bych řekl, že největší problém je svářečka. Samotná domácnost má podle mě spotřebu pár kW - trvale vpodstatě běží jen mražák a lednička, největší žrout bude asi 2kW bojler.
mám tady 5,2 V8 z Jeepu :smich: ten by se ti moh líbit jak výkonem tak zvukem

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 5984
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#100 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Běží to krátce jednou za čas při výpadku 1 - 2 , tak spotřeba se neřeší. Plánuju zástavbu motoru diesel dvouválec co je v DES 15 a může to vrčet celý den. Jinak žádné napěťové špičky mě to nedělá, ještě mě to PC a pod věci nezničilo. Při výpadku sítě roztočím agregát a když se ustálí chod a trochu se ohřeje, tak pomocí ovládací skříně tlačítkem zapnu přes 40A stykač centrálu do domácí sítě.
Důležité je aby šli vodárny a nebo když auto visí ve dvou metrech na zvedáku a potřebuješ sním dolu. Příští rok si chci troch začít hrát z elektrikou z větru a slunce ale pouze ve vlastní režii. Žádný povolení ani dotace aby mi do toho někdo kecal.
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t

Joe66
Příspěvky: 1491
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#101 Nový příspěvek od Joe66 »

Des 12 alebo des 15 s dvojvalcovym slaviackym motorom boli vacsinou 3000 otackove . 1500otackove len zriedka a silnejsie s 3valcom uz zase vacsinou 1500otackove. A des 12 ci 15 oznacenie alebo ckd 3000 otackove mali spotrebu priblizne od 2do 4litre podla zatazenia . Ale staci zohnat generator z V3s pojazdnej dielne ci avie a tie boli 12Kw -1500otackove s 5drazkovou remenicou +skrina s elektronikou.A dorobit ku tomu diezel motorcek. A tie generatory boli tazke a predimenzovane ,ze ked bola jedna faza pretazena tak zvysne to vydrzali na rozdiel od tych novych smejdov . Ale ja osobne uz mam v baraku staru jednofazovu hondu benzinovu-blbovzdornejsia oproti novsim + dalsiu benzinovu invertorovu hondicku a to dokaze bezat za par litrov cely den a chladnicka a mrazak potrebuju silnejsiu centralu na rozber ked je prudova spicka pri rozbehu kompresora ale tie male hondy to v pohode davaju :) Lebo pri vacsich centralach treba mat doma rovno 2x 200litrove sudy s benzinom alebo naftou a to pravidelne obmienat :jazyk:

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#102 Nový příspěvek od mufik »

dvk: pěkný zvuk měla vojenská 50 KW, velikost maringotky, jako pohon půlka motoru z T34 /jenom 6 válců/. Spotřeba cca 22 l nafty na hodinu provozu + 2 l motorového oleje.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9503
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#103 Nový příspěvek od Atlan »

Ty mate automaticke 1 alebo 3f prepinace. Zase ale cina tak neviem ci dobry napad, aby to nevzblklo.
€ 29,51 4%OFF | 2P 4P 63A -32A MCB type automatic ats dual power transfer switch Transfer Switch 4P Power Transfer Switch Circuit Breakers 380V
https://a.aliexpress.com/_mrWZqMA

Prepnut ide rucne alebo automaticky po pripijeni napajania to motorcek prepne.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#104 Nový příspěvek od dvk »

mufik píše: pon pro 13, 2021 5:49 am dvk: pěkný zvuk měla vojenská 50 KW, velikost maringotky, jako pohon půlka motoru z T34 /jenom 6 válců/. Spotřeba cca 22 l nafty na hodinu provozu + 2 l motorového oleje.
To bude asi toto. ;-) Výhoda je, že už to má rovnou svůj domeček. :smich:
http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolo ... ped[g]/11/

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#105 Nový příspěvek od mufik »

To je přesně ona, jako strojník EC na vojně jsem měl na starosti 2 ks, neskutečný stroj. Důležité bylo při startu nějakým špalíkem založit dveře a nechat mezeru pro přisávání vzduchu jinak už se nedalo dostat ven, ventilátor chladiče průměr tak 80 cm , možná metr. Dokázal vytvořit neuvěřitelný podtlak. A to tam samozřejmě byly přisávací otvory na boku maringotky, byly ale dost malé. Startování bylo dost problematické, nejdřív se musel ruční pumpou natlačit tlak oleje do motoru na 6 atm aby zapadl katarakt na vstřikovacím čerpadlu a potom překonat vzdálenost k tlačítku startéru. To se v jednom člověku nedalo stihnout. Řešili jsme to tak že kdo měl dostatečně dlouhé ruce tak levou rukou startoval a pravou rukou zamáčkl katarakt za pomoci 1Kčs. Výkon byl ale neskutečný, dokázala utáhnout nejen radiolokátor P35 /strážisko/ ale /to se stalo mému nástupci/ i kompletně 3 vesnice v okolí včetně veřejného osvětlení. Zapoměl odpojit od sítě. Naštěstí ještě nebyli montéři na sloupech v akci, takže beze ztrát na životech.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“