Motorek stěračů

Moderátor: Mikro

Pravidla fóra
1. platnost inzerátu je 30 dní (stále nabídky nutno aktualizovat)
2. název tématu musí obsahovat Nabídka: / Poptávka: (nebo N:/P:)
3. nabídky služeb jsou pouze pro dlouhodobé uživatele fora
4. nepatří zde dotazy, technické problémy a další jiné diskuze

Špatně pojmenovaná, zařazená, nebo zde nepatřící témata budou bez upozornění mazána.
Zpráva
Autor
oshurty
Příspěvky: 1343
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Motorek stěračů

#1 Nový příspěvek od oshurty »

dobrý večer/den :)
pánové, nemáte někdo doma rozdělaný motorek stěračů z osobáku? nejde mi o konkrétní typ auta, ale sháním šnekové kolo m= 0,75, z=72.
servisuju elektrické invalidní vozíky a poslední měsíc není týden, aby někdo nevolal, že mu nejde řízení. po demontáži jsem zjistil, že je odrbané šnekové kolo... Holanďani (výrobce) mi nabízí komplet za 200€, někdo mi dal tip na motorky ze stěračů. púřikládám pár fotek - třeba někoho něco napadne. kdyby byl někdo ochotnej "udělat" na zkoušku jeden ozubenej věnec, na to plastový kolo už bych ho nějak upevnil. A bylo by to na věky..., oni asi 1/ starší lidé nějak nechápou ten ovladací Joystick, a chtějí se z místa rozjet hned za roh a 2/ stáří těch vozíků (min 10 let, u mladších zatím problémy nejsou)
Budu rád za každy tip, díky

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
P.S. za kvalitu některých fotek se omlouvám, mobilem u PC

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Motorek stěračů

#2 Nový příspěvek od StaPo3011 »

řešil jsem asi před pětadvaceti lety podobnej problém - koupil jsem si tehdy jako mladý frajer starší VW Sciro s elektricky vytahovanou/zatahovanou anténou v blatníku. Fungovalo to značně náladově, tak jsem to rozebral, a mechanismus v tom byl podobnej - kovovej šnek vs plastové šnekové kolo. Šnek časem při nedostatku mazání a troše vody v soukolí vyfrézoval drážku v plastu a bylo po hehe.
Všiml jsem si ale, že šnekové kolo bylo udělané pro jednoduchost jen jako normální ozubené kolo se šikmými zuby, takže jsem ho oměřil, nakreslil, nechal na prototypu ze silonu vyrobit polotovar, a pak, už ani nevím kde, mi odvalili ozubení - bylo přes známého na kooperačce a za flašku :) , tenkrát se to ještě takhle dalo. A nové kolo fungovalo, při dobrém mazání vydrželo fungovat ještě i v době, kdy jsem auto asi po sedmi letech prodával dál :) .

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Motorek stěračů

#3 Nový příspěvek od JardaCNC »

Pokud je to stoupání 2.5 = M20 stačí vzít závitník M 20 a i na klasickém soustruhu kde místo nozovky bude kus vyrobit během chvilky to správné šnekové kolo.

oshurty
Příspěvky: 1343
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Motorek stěračů

#4 Nový příspěvek od oshurty »

Ano tohle byla moje první myšlenka taky, jenže - origo šnek má průměr cca 8 mm a při modulu 0,75 (což +- odpovídá stoupání 2,5 mm) je větší úhel stoupání než na závitníku M20 x2,5. (zkoušel jsem to, věřte mi - závitník do ozubení sedne, ale ne v rovine s kolem)
Ale díky, teď mě napadlo - použít závitník M20 x2,5, upnout do frézky a to kolo na upravenou kulatinu cca prům 30 s odfrézovanou plochou a ten úhel doladit naklopením ve svěráku

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Motorek stěračů

#5 Nový příspěvek od JardaCNC »

M18 = 2.5mm

oshurty
Příspěvky: 1343
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Motorek stěračů

#6 Nový příspěvek od oshurty »

takže: závit M18 x 2.5 má uhel stoupání závitu 2,6° , šnek průměr 8 mm x 2,5 mm má úhel stoupání cca 5,7°
takže zítra budu zkoušet na silonu najít správný průměr kola..., kamarád taky jednou zkoušel šnekové kolo závitníkem a až snad 5 se trefil do průměru,

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Motorek stěračů

#7 Nový příspěvek od thovt »

Narouboval bych tam motorek stěračů ze škoda 120.

oshurty
Příspěvky: 1343
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Motorek stěračů

#8 Nový příspěvek od oshurty »

ono to není tak jednoduchý...., na hřídelce šnekového kola je další převod se spojkou ( odpojovač servopohonu -viz foto) a to hlavní - snímač polohy, který vždycky srovná kola do přímého smeru

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Motorek stěračů

#9 Nový příspěvek od Fizz »

No mě to teda přijde z fotky o fous jemnější nez 2,5.

Nicméně, napiš mufikovi, vyrobí ti kolo ze zedexu dle předlohy, drahý to neni.

Já si u nej nechal dělat planetovou převodovku do podlahový brusky, a maká to luxusně. (Typově podobný kola, s mnohokrát větším zatížením).

Fotky nejsou blbý jen špatná hloubka ostrosti, buďto to fot z mírně vetsi vzdalenosti avy se zaostřilo to co tě zajímá nebo nadzav foťák v telefonu na makro.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorek stěračů

#10 Nový příspěvek od Atlan »

Na cnc. Fore ti to vyrobia, maju masinky na to. Urcite to bude lacnejsie ako 200E, a viw ti vyronit aj viac kusov napr 5, cize lepsia cena by tam bola
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Motorek stěračů

#11 Nový příspěvek od Fizz »

Mufik.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

oshurty
Příspěvky: 1343
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Motorek stěračů

#12 Nový příspěvek od oshurty »

Díky, ale čistě náhodou se mi dneska ozval bývalý kolega z JZD, večer za ním jedu, slíbil že se pokusí něco udělat

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Motorek stěračů

#13 Nový příspěvek od thovt »

S fotek se toho člověk nedozví vím že je to servo polohu určuje potenciometr , musí tam být převod který sním hýbe.

co jsem viděl hřídel není složitá jen koupit hlazen-ku sehnat soustružníka, motorek naroubovat.

Zkus zeptat zde
http://www.aps-svet.cz/elektromotory-s- ... vkou-tocne

Odpovědět

Zpět na „Služby a výpomoc“