Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o někom

Moderátor: Mikro

Pravidla fóra
1. platnost inzerátu je 30 dní (stále nabídky nutno aktualizovat)
2. název tématu musí obsahovat Nabídka: / Poptávka: (nebo N:/P:)
3. nabídky služeb jsou pouze pro dlouhodobé uživatele fora
4. nepatří zde dotazy, technické problémy a další jiné diskuze

Špatně pojmenovaná, zařazená, nebo zde nepatřící témata budou bez upozornění mazána.
Zpráva
Autor
nwol
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 03, 2020 10:29 pm
Bydliště: Tanvald

Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o někom

#1 Nový příspěvek od nwol »

Ahoj,

snažím se zvelebit (bývalou) louku, která zpustla a zarostla náletama (hlavně jasany, javory), lokalita Jizerské hory, Tanvald.

Stromky jsme už vyřezali - menší věci křovinákem s ocelovým nožem/kotoučem, větší motorovkou, spálili, čili už to na první pohlad zase vypadá jako louka. V trávě nicméně zůstaly stovky pařízků, o které člověk porůznu zakopává (i když jsme to seřezali u země co to šlo). Většina je v průměru 2-5 cm, sem tam něco většího, 7-10 cm, víc ne. Chtěl bych se propracovat do stavu, kdy si tam budou moct bez obav hrát děcka a bude se to dát rozumně udržovat.

Jediné co mě napadá je zemní/půdní/lesní fréza za traktorem - přejezdit to, "rozemlít" tím ty pařízky a srovnat to. Louka není velké, odhaduju tak 3.000-4.000 m2.

Poptával jsem se všude možně v (širokém) okolí, ale nenarazil jsem na nikoho, kdo by frézu měl, tak zkouším, jestli třeba nebudu mít štěstí tady.
Na ceně se určitě domluvíme.

Díky

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o n

#2 Nový příspěvek od jenicek »

Ahoj, taky široko daleko o půdní fréze nevím, do Tanvaldu to mám přes dva kopce. Pokud toho je do pul hektaru, tak bych řek někomu s bagrem a svahovkou, aby Ti to přehrabal. Mě známej takhle rovnal zarostlou cestu do háje, pak stačí jen bejt u bagru a vytahaný pařezy odvážet. Ono taky až se dozvíš cenu práce půdní frézy a dopravu, pokud to neseženeš hned za rohem, tak možná padneš na kolena. Každopádně kdybys sehnal, tak se poděl o kontakt a cenovku.
Poslední variantou je parta makáčů se sekeromotykama. Taky takhle likviduju okraje zarostlejch luk, když děláme prořezávky na palivo.

Zetor Horal
Příspěvky: 38
Registrován: úte bře 01, 2016 6:24 pm
Bydliště: Bystřička u Vsetína

Re: Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o n

#3 Nový příspěvek od Zetor Horal »

Ahoj,

řešil jsem podobný problém, likvidoval jsem nálety a plané trní asi na jednom hektaru tak 15 let neudržované louky. A jelikož jsem frézu taky nemohl sehnat, tak jsem to zkusil likvidovat mulčovačem za traktorem a šlo to. Je to sice prasárna, dostane to zabrat neskutečně, jde to neskutečně pomalu, ale jde to... Ale musí to být nějaký kvalitní mulčovač a nesmí být v tom marastu schované velké šutry nebo železné trubky, protože pak to nože nevydrží a praskají... Jo a dělal jsem to mulčovačem s nožema do Y, kladívkový nevím jak by to udělal....

PEST
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o n

#4 Nový příspěvek od PEST »

zdejší uživatel Sniper jezdil s frézou, jestli ještě jezdí nevím, ale zkuste, třeba poradí, má tu téma v Zetor 25 - Dva válce ze salaše, nebo tak nějak :)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9063
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o n

#5 Nový příspěvek od Sniper »

Když už mulčovač, tak jedině kladiva. Je to rotující hmota, co dokáže něco urazit. 8)
Ano, já se touto činností zabývám, ale operuji na střední Moravě, pro pár m2 je nereálné stěhovat technologii vážící 20t.

Jen pro představu moje louka, která prošla rekultivací:

http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 52&t=70325
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

nwol
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 03, 2020 10:29 pm
Bydliště: Tanvald

Re: Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o n

#6 Nový příspěvek od nwol »

Tak jen krátce ohlásím, jak akce dopadla, třeba se to někomu bude hodit.

Nakonec jsem se domluvil s DS Agro Libštát (u Semil, p. Chuchlík), půdní fréza FAO FAR 2.325, mají to na webu.
Cesta ze Semil do Jizerek 40km, borec s traktorem ochotně přijel, za cca hodinu a půl byl pozemek zfrézovaný a frčel nazpátek.

Vzhledem k vzdálenosti byla cena za dopravu skoro stejná jako cena za práci na místě (domluvili jsme se na hodinové sazba), ale výsledek je perfektní - po zbytcích pařezů ani stopy, terén po fréze krásně rovný. Původně jsem ještě sháněl brány, ale nakonec jsem jenom rozhrábnul hráběma kde byly nerovnosti a bylo to.

Každopádně: vnímám, že jsme udělali dobře, že jsme náletové dřeviny předtím vyřezali a spálili. Fréza by to sice bez problémů pobrala, ale rozemele stromky a větve na ne úplně malé kousky - což je naprosto OK pro "hrubou" rekultivaci v lese / pod elektrickýma drátama apod., ale pokud chci pěknou louku, tak by to nebylo ono.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Půdní fráza - Jizerské hory - hledám (marně), nevíte o n

#7 Nový příspěvek od jenicek »

To je dobrý vědět, nemám to zas tak daleko...
Pro ostatní jen dávám info, aby to nemuseli hledat ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=sYGXv1NcLr0

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Služby a výpomoc“