fridex

Moderátor: Mikro

Pravidla fóra
1. platnost inzerátu je 30 dní (stále nabídky nutno aktualizovat)
2. název tématu musí obsahovat Nabídka: / Poptávka: (nebo N:/P:)
3. nabídky služeb jsou pouze pro dlouhodobé uživatele fora
4. nepatří zde dotazy, technické problémy a další jiné diskuze

Špatně pojmenovaná, zařazená, nebo zde nepatřící témata budou bez upozornění mazána.
Zpráva
Autor
mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: fridex

#16 Nový příspěvek od mastnacek »

Cisteni chladici soustavy bylo u obou traktoru jedna z prvnich veci ne li prvni co jsem delal. Oboje bylo slusne zapraseny. Napoustet a vypoutet vodu to je takovy strkani hlavy do pisku.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: fridex

#17 Nový příspěvek od DYK »

Nedalo mě to, mluvil jsem s Velvanou. Co se týká ředění dnešních "fridexů" - nejvhodnější je kombinace pul na pul kohoutek a destilka. Ten poměr proto takový, že tvrdost vody se regiony liší. Měkká voda je plus. Barvy fridexů jsou dány normou. Glykol jako nosná část nemrzky, nemá tendenci poškozovat gumu, plast a jiné "umělé" hmoty použité jako různá těsnění. Překvapilo je, že staré motory zetor vlasně nejdou jen litinové a to kvůli tomu sběrnému potrubí, ale oficiálně je pořád doporučován Stabil, který stejně doznal změn složení a použitých přísad. Stabil z roku třeba 85 není dnešní Stabil. Problém jsou oficiality. Co teda G48? To je totéž co G11, G11 je jen označení z VW norem. Je to první kapalina šetrná k hliníku. "No asi by šla použít". G12 a výše už ne kvůli přísadám . G11 chladila třeba felicie 1.6 kde byl litinový blok, ale neměla vložky. Celé to povídání skončilo stejně "je to na vás, co použijete". Takže v mém případě tam mám modrou nemzku, ale ne z Velvany, po době použití, tak výměna bude G48 nebo G11 a destilka. Třeba by tyto nemrzky byly vhodné i pro některé motory jednoosáků.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: fridex

#18 Nový příspěvek od Atlan »

G12 zerie vodny kamen, to znamena ze hadice a ostatne spoje co netiekly lebo boli zazrate vodnym kamenom zacnu prepustat. Tj bud potom vymenit gumove tesenia a hadice alebo skusit pritiahnut spony. A ked tam bola voda, ocelove trubky budu nacate a moze sa stat ze po odvapneni to zacne kvapkat striekat lebo prezrata zelezna trubka.

Proste g11 je mensi risk. Hlavne netreba liat vodu a nebude trrba riesit aku nemr, ku tam naliat.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Pavel
Příspěvky: 8272
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: fridex

#19 Nový příspěvek od Pavel »

když sem nastoupil do statku ve stalinci byla v motoru v chlazeni nalita nafta a nebyl problem ještě sem videl ze vz dal někdo do motoru do chladice olej a taky to drželo jen se nesmelo utáhnout vicko jinak nejhorsi je když se vypousti a na pousti voda z kohoutku kvůli vodnimu kameni jinak kdysy sem dal do 30 fridex leta vodu vypostely predemnou za mesic sem menil vodni pumpu a na 69 sem dalfridex a vse v pohode

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: fridex

#20 Nový příspěvek od DYK »

Atlan mě připomněl - ano, může začít týct prorezavělé pouzdro vstřikovače nebo nějaká mrazovka. Prostě je třeba vědět, co vše hrozí a počítat se vším. Motor ale by měl být trvale pod "vodou", to je základ.
Vodní kámen žerou dnes všechny, to je ta čistící schopnost, jen se liší přísadami, které to umí. Jo a taky jsem se dozvěděl, že G12 a víše mají v sobě i přísadu, která vytváří povlak na teplopředávajích místech a tím je chrání.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

sekalsemmalo
Příspěvky: 4239
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: fridex

#21 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

já jsem na to nešel tak vědecky,prostě sem stál před regálem s nemrzkama a čuměl jsem,jak jsou koncentráty zase dražší,jak posledně.tak jsem šáhnul do té spodní police,ne proti vočím a vida,trefil jsem to....a vodu mám povrchovou,tak jsem taky ušetřil.kdo má z vrtu a roste mu pod kapajícím kohoutkem karlovarská růže to má ještě s destilkou.....ale to bych severskýho traktora zetora moc rozmazloval,to ne...
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: fridex

#22 Nový příspěvek od DYK »

No nechtěl jsem, aby to vypadalo jako věda vybrat do zetoru fridex. Každý je lepší, než žádný a podle mne jsou tři nejbližší možnosti. Stabil, G48 a G11. A fakt, kdo si tam dá G12++ je to lepší jako by tam nebylo nic.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

sekalsemmalo
Příspěvky: 4239
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: fridex

#23 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

to jo,to si po rozmrznutí zase počtem,co bylo napácháno,to bude překvápko...
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: fridex

#24 Nový příspěvek od ITS »

Mně se nechce věřit, že by se do nemrzek dávalo něco, co přímo rozpouští vodní kámen. Je to jednoduchá reakce, kdy je potřeba něco kyselého, což poškozuje kovy. To tam rozhodně není. Spíše se přidává nějaké solvatační činidlo, které neumožní vznik usazenin tím, že je obalí a ony jsou pak neustále v pohybu spolu s vodou. Takové činidlo je také schopno "podjíždět" staré usazeniny, které se pak začnou odlupovat. Jediné, co by usazeniny rozpouštělo je čistá destilka. Proto se asi šalamounsky radí míchat s normální vodou.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4239
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: fridex

#25 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tady píšou o té kyselosti,teda že to nesmí bejt kyselý https://www.auto.cz/test-chladicich-kap ... nout-78004
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: fridex

#26 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Tiež som s tým nerobil žiadnu vedu... 3x Z-25, major 4611, ostrówek...vypustil som vodu a nalial nemraz, povečšine G-11. Práve ten ostrowek ma vyškolil, používa sa málo, takmer vôbec a keď sa vypúšťala voda, prehrdzavela vložka :zly: . Vodu síce dávam destilku, ale ak bude možnosť, dám v zime rozpustiť sneh (až napadne) a vodu odložím. Do chladiča to musí stačiť, ak kamarát to tak robí. Dakedy som do žigulíka dal vodu z točky prevariť...a tú zmiešal z nemrznúcou kapalinou...
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14653
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: fridex

#27 Nový příspěvek od DanculSK »

Bacha, čistá destilka je tzv hladná voda...
Horšie ako obyčajná
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20329
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: fridex

#28 Nový příspěvek od vitex »

Proto stačí dešťovka,nebo demi voda.

mustang90
Příspěvky: 259
Registrován: ned říj 14, 2012 4:12 pm
Bydliště: ZLIN

Re: fridex

#29 Nový příspěvek od mustang90 »

Dekuji vsem za prispevky , ale moc jste me nepotesili , takze voda - nalit - vypustit a porad dokola.

Fizz
Příspěvky: 7928
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: fridex

#30 Nový příspěvek od Fizz »

UN053 15let odstaveny v garazi, samo mráz zatekajici strecha atd...

po rozhýbání a celosezoní práci nekdy z podzimka prorezavělo to kolínko s odbočkou dole u chladice, co v tom bylo puvodne nevim, klasika sladkej smrad a barvu to mělo jako cigansky nohy. klasika oprava na rychlo, pak komplet demivoda, kolinko se objednalo novy, po nejakym tom tydnu vymena kolenka voda humus, sla tam nova G11 cca fifty fifty. nou problem. po mesici sem si vsiml ze kape topení resp byla kosa a ono to delo vydechovou mlhu, coz byl asi jediny duvod proc sem si vsiml, od te doby se voda neztraci. vzhledem k tomu jak vypadaji hadice a to topeni tak to mohlo tyct i v době kdy ja jsem jeste tahal kačera. vypoustet napoustet by me mohlo leda nasrat, hlavne so myslim ze ten motor po tom leda bude fest zakalenej.

aby voda nebyla hladová odkyslicuje se, to umí i sama v urcite miře, se "stabilizuje" dle prostředí, treba baraku v topení, parkrat to vypust napust a bude ti chcát uplně vše.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Služby a výpomoc“