Simove hospodárstvo

Moderátoři: rezis, Leo, Milhauss

Zpráva
Autor
sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Simove hospodárstvo

#1 Nový příspěvek od sim111 »

Zdravím všetkých nadšncov tejto stránky a poľnohospodárstva,
Niektorí ma možno poznáte podľa nicku sim111 s farmwebu kde už 5 rokov dávam fotky poľnohospodárskej techniky. N túto stránku chodím už dlhšie a pred časom som sa aj zaregistroval aby som mohol vkladať príspevky.
Keďže som si našiel trochu času pretože je vonku popršané chcel by som napísať niečo o našom hospodárstve.
Takže ja mám 16 rokov ale poľnohospodárstvo a celkovo technika ma veľmi zaujímala už od detstva. V podstate celé detstvo som strávil v kabíne Zetor 5245, ktorý vlastní môj vzdialený príbuzný a obhospodaroval miestne záhumenky, ktorých bolo pred cca 10 rokmi u nás v dedine veľa možno aj 20 hektárov no teraz to mnohý nechali tak a ostala asi tretina z celkovej rozlohy ale nie o tom som chcel písať.
Od mojich 11 rokov chodím po poliach a fotografujem traktory a pozerám čo sa ako robí. Za tých pár rokov som čo to odpozoroval videl som pozitívne aj negatívne príklady a od 13 rokov sa venujem pestovaniu kukurice.
Za domom máme vymeraných 35 árov, z ktorých asi 5 árov slúži ako manipulačná plocha na ktorej je aj sklad balíkov) a sklad dreva a zvyšok je orná pôda.
Na tejto záhumenke mávame každý rok z väčšej časti pšenicu alebo jačmeň(min. rok som mal výnos jarného jačmeňa okolo 5 ton a dva veľké guľaté balíky slamy) , lucernu pre králiky, repu, kukuricu a rôznu zeleninu.
Keďže sa mi to zdalo málo :smich: tak som minulý rok využil príležitosť a zobral susedovu 20 árovú záhumenku, ktorý sa o ňu už nevládal starať. Na jeseň som ešte spolu s kamarátom zobral ďalšiu asi 15 árovú záhumenku tiež po jednom dôchodcovi. Okrem toho máme k dispozícii ešte 10 árov lúky na seno. Takže dokopy sa starám o asi 75 aŕov pôdy.
Z techniky máme doma iba malotraktor domácej výroby z motorom Fiata 126P ku ktorému máme brány, vlečku a valce. Aj keď traktor nemá hydauliku je to veľký pomocník popri dome a záhrade. A ďalej máme dva traktory značky Lada Niva :D Veľa roboty robím ručne a orať, siať a kosiť chodia známy zo zetorom 5245 a 7045. na jednej záhumenke mám k dispozícii aj jednoosý mlotraktor neznámej značky(ktorý ale nie je môj ale majiteľky záhumenky) traktor stále skoro rok a bez problémov sa nám ho podarilo naštartovať.
Zo zvierat chováme 2 miniovečky na vypásanie trávy a pre radosť, 20 sliepok a asi 25 zajacov + tento rok som chcel ešte kačice ale je toho dosť popri škole...
Momentálne mám zasiatych 40 árov pšenice, chystám sa siať 20 árov kukurice, pár árov repy a zemiakov.
Časom pridám aj nejaké fotky.

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#2 Nový příspěvek od sim111 »

Sobotné rozrábenie pod kukuricu a valcovanie kukurice.
Obrázek
Obrázek

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#3 Nový příspěvek od sim111 »

Aj ked vidím že sem pomaly nikto nechodí prikladám nejaká fotky mojich porastov:
http://farmweb.cz/index.php?page=view_gallery&gal=53054

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Simove hospodárstvo

#4 Nový příspěvek od mihi »

Hlavne že Vás to baví, len vkladaj foto..budeme radi 8)
Mihi

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#5 Nový příspěvek od sim111 »

keby ma to nebavilo tak by sa to nedalo robiť keď niečo nafotím pridám to sem teraz pekne popršalo tak porasty pôjdu ako z vody. :)

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1517
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Simove hospodárstvo

#6 Nový příspěvek od UR1SK »

Fotky daj aj sem cez pix host. Koľko máte tej kukurice, ako ste ju siali? Bol som teraz u kamaráta v Šali a vymrzlo mu keď boli tie mrazy 4,5ha kukurice.

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#7 Nový příspěvek od sim111 »

Link nefunguje? Kukurice mám ani nie 0,2 ha ked boli tie holomrazi ešte nebola vonku čo bolo šťastie a navyše záhumenka je pekne orientovaná. Susedovi tiež čiastočne zmrzla presial ju ale nakoniec sa zobrala tak má dvoj riadky. teraz u nás napršalo 22mm pšenicu mám zatiaľ nádhernú aj po pás len aby to vydržalo. :)

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#8 Nový příspěvek od sim111 »

Dnes sme prvý krát plečkovali kukuricu a tiež repu a kopcoval som zemiaky. lucerna je už takmer usušená a pšenica hádže klasy. Pridám aj fotky.

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#9 Nový příspěvek od sim111 »

Aktuálne bojujeme v kukurici ktorá sa nám za 10 dní od kedy sme ju ošintovali vymkla z rúk a vyrástla vyše pása no bohužial aj burina takže musíme 15 árov kukurice ručne vytrhať burinu a odnosiť na hnoj potom poplečkovať okopať a dúfam že bude s tým do jesene pokoj.
pridam aj fotku aj ked je oničom.
http://postimg.cc/image/jf3br021n/
Naposledy upravil(a) sim111 dne sob čer 11, 2016 9:12 pm, celkem upraveno 1 x.

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#10 Nový příspěvek od sim111 »

Stav mojej ozimnej pšenice Bernstein k dnešnému dňu.
http://postimg.cc/image/ac7yhd07v/
Stav zemiakov lucerny a repy v pozadí:
http://postimg.cc/image/azh2c6yqj/

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#11 Nový příspěvek od sim111 »

Včera sme skončili žatvu pšenice neskôr pridám aj fotky ešte zlisovať slamu ktorej je veľmi veľa a je po žatve. 8)

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#12 Nový příspěvek od sim111 »

Obrázek

Dnes sme lisovali tak už je konečne všetko pod strechou. lisovať mi prišiel súkromník s menej vídaným traktorom John Deere 2400 čo je v podstate oturbená 7245 s pár zmenami. Zo 40 árov bolo 6 balíkov 120x160 o váhe cca 200 kg.

Obrázek

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Simove hospodárstvo

#13 Nový příspěvek od Matúš »

Pekné fotky 8) Inak toto John Deere ani nevidelo... JD 2400 je 7340 s ťažkou PHN, inou kabínou, farbou, nálepkami atď.

sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Simove hospodárstvo

#14 Nový příspěvek od sim111 »

Fotky sú nanič :vysmech: však píšem, že je to v podstate Zetor akurát s turbom však plechy pod volantom má červené :D A na kabíne som nevidel nijaké zmeny oproti 7245 alebo 5245. Ešte musím pridať fotky zo žatvy, ktorú robila legenda E 512 8)

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Simove hospodárstvo

#15 Nový příspěvek od jano »

Je to traktor, čo niečo prežil. Pravdepodobne prvá prestavba na turbo na Slovensku. Seriová prestavba pod zn. JD iba začínala a bolo to v podstate to isté. Len sa to nemalo predávať v Europe, čo JD porušil a spolupráca skončila.
Úprava JD spočívala v tom, že v Brne vybrúsili znaky Z a ZŤS a nalepili svoje nálepky...

Odpovědět

Zpět na „Naše farmy“