přísev/přesev TTP

Moderátoři: rezis, Leo, Milhauss

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peetan
Příspěvky: 5844
Registrován: úte črc 17, 2007 9:54 pm
Bydliště: Česká Čermná

přísev/přesev TTP

#1 Nový příspěvek od Peetan »

Zdravíčko ve spolek,
Z důvodu loňskýho velkýho sucha jsem nucenej tím spíš řešit nedostatek hmoty na loukách co obdělávám. Mám v průměru cca 6-7 balíků na hektar z první seče a z druhý 1-2. Doteď mě to nijak zásadně netrápilo, protže nemám mnoho dobytka, ale zájem o seno je a bude, tak proč z toho nedostat víc když už člověk tu naftu pálí.

Přemýšlím tedy o nějaké mašině, nebo technologii na přísev. Máte s tím někdo zkušenost?

První a nejjednodušší varianta je přesev. Na to mi stačí takovýhle rozmetadýlko a přeletět to bránama. Mám ale obavu, že výsledek bude minimální.
Obrázek
Druhá možnost je myslím rozdiskovat drn, rozházet rozmetadlem a přeletět válama, nebo cambridgema.
Třetí a asi nejefektivnější je přísev do půdy. Starší sečky na prodej moc nejsou, tak bych musel koupit novou. To by mě asi tak netrápilo páč bych s tím mohl službařit i pro okolní soukromníky.
Obrázek

Obnovu dělat nechci. Nemám na to techniku, ani nervy na sbírání šutrů.
Louky jsem hnojil. Nijak dramaticky, ale výsledek skoro minimální. Kde neroste žádná kulturní travina, tak je to plat prtný...

Máte někdo s něčím podobným zkušenost?
Pole je jen slabej odvárek lesa a tam vládne VALTRA

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: přísev/přesev TTP

#2 Nový příspěvek od frturek1 »

resim stejnej problem, do nejaky obnovi bych i sel ale tady se tak hejba s pozemkama vsechno je na nekolikrat vymeneny ze to nebudu ryskovat, jednou sem takovou secku vydel na bazosi. To pohazeni tim rozmetadlem bude asi celkem o nicem protoze vetsina osiva zustane lezet na puvodnich rostlinach a nedostane se k zemi to priseti do drnu by bylo asi nejefektivnejsi reseni, druha vec je cena travin

Uživatelský avatar
ondřej zetor 25K
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 26, 2010 8:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: přísev/přesev TTP

#3 Nový příspěvek od ondřej zetor 25K »

Ahoj. Na tu třetí variantu se ti zeptám, tu samou sečku maj vedle ve vesnici na statku. Maj 200 ha luk a dělali to s tím.
Naposledy upravil(a) ondřej zetor 25K dne úte led 12, 2016 10:05 am, celkem upraveno 1 x.
Zetor 6945 Zetor 25 K Suzuki Samurai 1,9 D Nissan Terrano 2 2,7 Tdi Plato na 2 tuny a tak dále :-)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přísev/přesev TTP

#4 Nový příspěvek od Antony30011 »

Já to jeden čas zjišťoval a nejlepší reference byly na variantu 3. I ty sečky se dají sehnat, na bazošu dlouho visela skoro nejetá amazonka 2 m.

Uživatelský avatar
zikajay
Příspěvky: 809
Registrován: sob říj 05, 2013 3:54 pm
Bydliště: Klatovy

Re: přísev/přesev TTP

#5 Nový příspěvek od zikajay »

u nás to dělá soused asi 3 roky je to dost drahy asi 1500 na ha rikal a bohuzel velkej propadak prej toho bylo uplne minimum navic ale ted byli 2roky suchy a to myslim ze je nejvetsi problem jak je sucho tak to sou vyhozeny penize
zas to ale zkusil ze jinde se to vyplacelo takže to je asi takovej risk bud se zadari nebo ne
seli mu to sečkou

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: přísev/přesev TTP

#6 Nový příspěvek od frturek1 »

tak nejlepsi je asi rozdyskovat zavorat a znovu zalozit, dojde k provzdusneni pudy ktera pojme vic vody a udrzi ji dyl nez 20let ujezdena louka kde se krumpac od zeme odrazi, tet to tu bylo krasne videt, vo dve vesnice vedle zvorali a znova zalozili a prez ty sucha meli skoro 20cm otavy, louka hned vedle zpalena jak sahara, a dalsi vihodou je ze kdyz si s tim clovek pohraje tak si ty louky pekne srovna

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přísev/přesev TTP

#7 Nový příspěvek od Antony30011 »

Já sem vloni zakládal na orné. Nepodsel sem to teda ovsem, takže první seč plevel a bordel, posíct a odvést. Druhá seč v září 20 cm travička s jetelem. Má to krásně nasazený. Pobránoval sem a zasel s norml secím strojem, dával sem pod to NPK 100 kg/ha.

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

Re: přísev/přesev TTP

#8 Nový příspěvek od trago105 »

Mám s tím také zkušenosti.

Když jsem měl třeba louku sežranou od myší a krtků, tak jsem to obyč sečkou nasel navrch, přejel prutovýma bránama a uválel. Tam kde nebyl drn a byla holá hlína to vzešlo pěkně- semínka se pěkně obalili hlínou, ale kde byl neporušenej drn tak nic. Takto dělám přísevy kde mám od těch potvor rozrytý louky. Toto dělám bez ohlášení na SZIF.

Následující způsoby už musíš ohlásit.
Další způsob dělám na pastvinách, které jsou za prvé tak svažité že už se nedají orat a za druhé tam je málo hlíny. Vezmu kultivátor a komplet drn roztrhám a pořádně vyvláčím, pak už klasika zasít a uválet. Když je mokrej rok vzejde všechno, při větším suchu jako bylo loni to dost podesychá.
Ale nejefektivnější je udělat klasickou obnovu, prostě roztrhat, zorat, zasít, uválet. Takže kde to jde dělám každých 5 let tuhle rychloobnovu.

Určité pokusy od sousedních zemědělců s tou sečkou co seje přímo do drnu tady byly také ale úspěšnost tohoto přísevu minimální a nakonec všichni tady dělají klasickou rychloobnovu.

Jinak když zakládám porost tak seju cca 45kg travního osiva, směs si míchám sám, většinou 3-5 druhů.

Uživatelský avatar
Peetan
Příspěvky: 5844
Registrován: úte črc 17, 2007 9:54 pm
Bydliště: Česká Čermná

Re: přísev/přesev TTP

#9 Nový příspěvek od Peetan »

Já sel loni jetelotrávu na ornou. porost parádní. V první seči sice bordel, ale hmoty dost a druhá už bez problému.

právě ale z důvodu náročnosti a nejsitejch smluv se mi do toho moc nechce i na TTP.

O tom přísevu jsem přečetl pár studíí a ve všech stálo, že je potřeba to dobře načasovat kvůli vláze i kvůli tomu aby novej výsetý rostliny nepřekryly ty původní. Chce to udělat první seč hodně brzo a pak vystartuje líp nově osetá travina než ta původní.
Pole je jen slabej odvárek lesa a tam vládne VALTRA

Uživatelský avatar
Peetan
Příspěvky: 5844
Registrován: úte črc 17, 2007 9:54 pm
Bydliště: Česká Čermná

Re: přísev/přesev TTP

#10 Nový příspěvek od Peetan »

Vypadá to, že nakonec zvítěží varianta rozmetadla a disků.
Drn těch lesních travin musím narušit a zrušit a proto, že mám všechny louky hodně suchý, musí semínko do země.

do čelních ramen dám "trychtýr" a dozadu koupím polský disky s pěchovacím, nebo drobícím válcem. Nějakejch 5cm do země by mělo bohatě stačit myslím a to by mohly vydržet i ty disky. Když bude potřeba, přeletím to ještě válcema, nebo je přidělám rovnou za disker.
Spíš laboruju jestli vzít disky "zubatý", nebo hladký, nebo kombinaci. Co bde na trávu ideální?

Další věc je hnojení. Mám to poházet ledkem před, nebo po diskování?

Jsem hnojící a chemickej analfabet, tak se radši zeptám. :zapomel:

Máte někdo zkušenost s těmahle verkama? Ročně s tí budu dělat tak 10-15ha. To by snad mohlo zvládnout... disker 3,2 a 500l rozmetadlo.
http://www.barny-agro.cz/index.php?tabp ... id=4187175
http://www.barny-agro.cz/index.php?tabp ... id=4079949
Pole je jen slabej odvárek lesa a tam vládne VALTRA

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: přísev/přesev TTP

#11 Nový příspěvek od tomous »

Bacha na to. Jestli zadrbeš trávu 5cm hluboko nemusí vzejít. Nejlepší obnova je pohnojit hnojem,zorat a znovu zaset. Vše ostatní nebude nic moc. Zkus se domluvit s někým z okolí co má taženou kombinaci typu vradestain,horsch,pootinger s diskovejma botkama a za něma takovej válec co hlídá hloubku a zároveň válí ať ti na zkoušku něco udělá a uvidíš.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: přísev/přesev TTP

#12 Nový příspěvek od mastnacek »

Jen blbej dotaz, proc by se delaly masiny na dosev, myslim tim ty slozity a drahy, kdyz to pak je stejne k pradu? Potreboval bych taky trosku obnovit 2ha a jaro se blizi. Ale nemuzu si moc dovolit prijit o seno z ni kdyby se neco nepovedelo.

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: přísev/přesev TTP

#13 Nový příspěvek od tomous »

A proč by se nedělali. Dělá se spousta jinech pi.ovin. Jedna firma kousek ode mě kdysi koupili nejakou mašinu na přísev luk(asi Sulky). Mě tím dělali na zkoušku 3ha a výsledek byl naprd. Přišlo suchý jaro a vzešlo toho trocha. Někdo si to chválil,ale já moc ne. Osivo v prdeli a 1000kč hektar taky. Tak za mě glyfosát, hnůj,orba a znovu zaset. Je jasný,že všude to nejde,ale nic lepšího není.

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

Re: přísev/přesev TTP

#14 Nový příspěvek od trago105 »

na suchejch starejch loukách ty disky jedou po vrchu a nic nedělají, i když je dotížíš- vlastní zkušenost, mě se na to osvědčil klasickej kultivátor

Uživatelský avatar
Peetan
Příspěvky: 5844
Registrován: úte črc 17, 2007 9:54 pm
Bydliště: Česká Čermná

Re: přísev/přesev TTP

#15 Nový příspěvek od Peetan »

Moje možnosti s chemií jsou omezený, respektive skoro nulový páč jsem eko. Hnoje mám minimum.

To samý se službama. Okolo je jen velká A.S a ty mi nic neudělaj. Lákat sem někoho 20km pro zdiskování, nebo zasetí pár ha asi taky moc úspěchu nepřinese.

Ještě je čas, tak můžu zatím čerpat info.

Dnes u mě byl prodejce od krone kvůli lisu a nabízel mi prutový prány s přísevem. 210tis. To je skoro dost. :smich:
Pole je jen slabej odvárek lesa a tam vládne VALTRA

Odpovědět

Zpět na „Naše farmy“