Pěstování zeleniny

Moderátoři: rezis, Leo, Milhauss

Odpovědět
Zpráva
Autor
bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Pěstování zeleniny

#1 Nový příspěvek od bratrH »

Ve svých 53 letech chci začít podnikat v oboru pěstování zeleniny.30 let jsem se tímto zabýval při zaměstnání a prodával výpěstky překupníkům.V r. 2011 jsem ze dne na den s překupníky skončil a začal jezdit každou sobotu do trhu.Za 3 sezony jsem si vybudoval solidní klientelu.Po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodl to vše zkusit profesionálně.Mám asi 400 m2 foliovníků a 15 arů hodně úrodné půdy pod závlahou.Veškerou mechanizaci vlastním.No a poslední věc,která mi toto rozhodnutí usnadnila byla výše mého výdělku u posledního zaměstnavatele.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Pěstování zeleniny

#2 Nový příspěvek od Leo »

Tak hodně štěstí v podnikání. U nás v okolí tak podniká pár lidí, ale kromě zeleniny a ovoce se taky zaměřují na květiny, většinou do truhlíku, a sadebního materiálu - rajčata, papriky, kedlubny atd. Mají to tak zařízený, aby měli co prodávat od jara do podzimu, v zimě prodávají stromky.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Pěstování zeleniny

#3 Nový příspěvek od Matúš »

Aj ja prajem veľa šťastia v podnikaní :friends: A prajem všetko najlepšie k narodeninám :friends:

tichys
Příspěvky: 508
Registrován: pon led 07, 2013 6:54 pm
Bydliště: Olomouc - Šternberk

Re: Pěstování zeleniny

#4 Nový příspěvek od tichys »

Držím palce a přeju hodně štěstí.
Potřebujeme víc takových lidí, kteří pěstují (nebo chovají) přírodní zdravé jídlo v konkurenci těch dovážených průmyslových umělotin v supermarketech.
Nesmírně si jich vážím.

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Pěstování zeleniny

#5 Nový příspěvek od vladman »

bratrH píše:Ve svých 53 letech chci začít podnikat v oboru pěstování zeleniny.30 let jsem se tímto zabýval při zaměstnání a prodával výpěstky překupníkům.V r. 2011 jsem ze dne na den s překupníky skončil a začal jezdit každou sobotu do trhu.Za 3 sezony jsem si vybudoval solidní klientelu.Po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodl to vše zkusit profesionálně.Mám asi 400 m2 foliovníků a 15 arů hodně úrodné půdy pod závlahou.Veškerou mechanizaci vlastním.No a poslední věc,která mi toto rozhodnutí usnadnila byla výše mého výdělku u posledního zaměstnavatele.
Tak to Vás obdivujem, že máte ešte chuť pustiť sa do toho 8) 8) 8) Poznám jedného pestovateľa zeleniny,ale je to z roka na rok ťažšie, aj on sa venuje ešte pestovaniu napr. chryzamtém, stromkov, a pod., aby mal čo predávať po celý rok.
Ak sa môžem spýtať, čo všetko spadá pod ,,veškerou mechanizaci,, ktorá je na to potrebná :) .
Veľa zdaru !!! :friends:
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

Uživatelský avatar
Buggy
Příspěvky: 935
Registrován: pon lis 02, 2009 11:29 am
Bydliště: +-Bruntál

Re: Pěstování zeleniny

#6 Nový příspěvek od Buggy »

Zdravím podnikavého ducha!

Vždy mě zajímalo, jak se v tomto měřítku postupuje při mechanizovaném pěstování zeleniny, jestli by si po vzoru těchto postupů nešlo ulehčit práci se záhonky doma, šlo by prozradit know how, jak že se to vlastně v průběhu roku dělá?

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Pěstování zeleniny

#7 Nový příspěvek od bratrH »

Moc děkuji za podporu.a odpovím na otázky.Veškerou mechanizací je u mne traktor Zetor 25K s dvojkolkou a pluhem dvojákem k orbě a sestava Vari s oráním ,rotavátorem,okopávačkou. A k tomu know how.Začínám 2.2. vysetím salátu a kedluben do skleníku,ve které je ještě pařeniště s el. vytápěním ovládaným termostatem,kde si nastavím přesnou teplotu pro salát a kedlubny to je 18.st.Na dně skleníku je našlapána asi 30 cm silná vrstva koňského hnoje jež proleju vařící vodou a ten hnůj začne topit.Jakmile je salát a kedlubny vhodný k přepichování,což je tak okolo 15.2. je přepíchán do plat o počtu 160 ks.Mezitím dám naklíčit papriky domů do obýváku.Od 15.2. topím ve skleníku pomocí piliňáků a okolo 15.3. vysazuji tuto sadbo do foliovníků.Naklíčené papriky vyseji do truhlíků a v pařeništi zvýším teplotu na 28 st a za 5 dní jsou papriky venku.Poté se již vysévá pór,kudrnka rajčata ,květák,okurky salátovky a pak už se jenom hrnkuje a přepichuje.Salát a kedlubny ve foliácích se začínají řezat cca 1.5.Po nich tam přijdou okurky,papriky rajčata.Ven vysazuji květák,celer,pór,rané brambory,kedlubny,čínské zelí,vysévám mrkev.A makám celou sezonu asi do konce října.Je potřeba mít vždy po ruce novou sadbu abyste jakmile něco sklidíte mohl sázet něco novédo.Je nutno ale dodržovat agrotechnické lhůty aby Vám vše do tak do toho konce října vyrostlo.Budete li mít další otázky rád je zodpovím.A přemluvím svoji dceru a dodám nějaké foto.To sám nezvládnu a ještě jednou dík.

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 386
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pěstování zeleniny

#8 Nový příspěvek od Laslou »

přeji ať se daří a podaří! :ano:

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Pěstování zeleniny

#9 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,zrovna dneskaj sem ľéz z obchodu kolem téj naší,už sakra věc jak pět roků spustléj zahrádky a tož si říkám.Kurva,nebylo by od bľba vyhnať z tama ty kačeny a zaséj to trochu skuľturniť a nasdiť tam téj naší maléj vnučce nejaků zdravější zeleninu než čověk kůpí v tom zasraném obchodě.Gdyby už nic iného,tož aspoň na nejaké to zobání,hrášek,ředkvičku,kerlub a co Já vím co ešče.Kurňa,tož co sa dá vlastně ešče tak ze zahrádky urvať,otříť o rukáv a hneď konzumovať?Jediné co sa za ty poslední roky sadívá sů rajčata s paprikama a to už sa ani nesadí do folijáča kerý sem na to gdysi udělál alě enom tak do tych plastových kaľfasů keré máme hoděné u stěny dílny.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Pěstování zeleniny

#10 Nový příspěvek od bratrH »

Pár obrázků z mé činnosti
Přílohy
250422_150338045036143_6298757_n.jpg
270153_483442215059056_1393501379_n.jpg
75138_102725126464102_5659612_n.jpg
74178_102725279797420_1190310_n.jpg
73416_102725186464096_1336831_n.jpg
7096_728650700538205_8008411993351405040_n.jpg
66614_102725296464085_7908731_n.jpg

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Pěstování zeleniny

#11 Nový příspěvek od bratrH »

A rekonstrukce skleníku
Přílohy
hotovo
hotovo
průběh
průběh
před
před

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Pěstování zeleniny

#12 Nový příspěvek od chobotek »

Nádhera! Blahopřeju ke včerejším narozeninám a kdybys byl z Lužan u Jičína, stavil bych se na jaře pro pár beden. Ale protože je v profilu povolání jako je, tipuju spíš na Plzeň nebo Hradec. Ačkoliv, do Hradce je to taky kousek.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Pěstování zeleniny

#13 Nový příspěvek od bratrH »

31.1. jsem začal s pěstební činností pro sezonu 2015
Přílohy
IMG_0079 (550x413).jpg
IMG_0075 (550x413).jpg
IMG_0073 (550x413).jpg

kutil tim
Příspěvky: 1301
Registrován: pát srp 28, 2009 5:00 pm

Re: Pěstování zeleniny

#14 Nový příspěvek od kutil tim »

Vidím, že to máš promyšlené a zkušenosti také, není nad to být vlastním pánem.Přeji hlavně zdraví a ať se daří, odvaha nechybí 8) 8) 8) důležité, že si to prodáš sám, jinak je to zbytečná dřina pro jiné.....

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Pěstování zeleniny

#15 Nový příspěvek od bratrH »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek Asi po roce se vracím ke svému tematu o pěstování zeleniny.Počáteční obavy z toho,že mně to neuživí jsem zažehnal a celou sezonu jsem poctivě sel,přepichoval,sázel,zaléval,sklízel a nakonec i nabízel zákazníkům.Navštěvoval jsem farmářské trhy i trhy normální a nabízel svoje výpěstky.Zákazníci poznali dost brzy rozdíl mezi čerstvou a domácí zeleninou proti zboží ze supermarketu.Nejvíc to bylo vidět v nabídce rajčat,které si zákazníci objednávali i týden dopředu.Nadále sem budu dodávat fotky z mé činnosti a dělit se s Vámi se zkušenostmi a poznatky.

Odpovědět

Zpět na „Naše farmy“