zakladam male hospodarstvi

Moderátoři: rezis, Leo, Milhauss

Odpovědět
Zpráva
Autor
Barush
Příspěvky: 312
Registrován: ned pro 08, 2013 4:19 pm
Bydliště: Zlin

zakladam male hospodarstvi

#1 Nový příspěvek od Barush »

Ahoj chystam se zalozit mensi hospodarstvi a rada se podelim o vsechny radosti i starosti.
Zakl.info: 7000m ted docela zarostle louky,4000m vysokokmenneho ext.sadu,necele 3000m policek,7000m krovi a lesiku.
Zvirata: jsem vegetarian takze zvirata se proste u nas zabijet nebudou
Drubez:
4zdrobnele hedvabnicky a jeden kohout (na chov,prodej i vystavy)
10 maransek (na vejcd)
2-4 kachny indickych bezcu (na vejce a slimaky)
10-15 krepelek (na vejce)
Ostatni:
3-4 angorske kraliky ( vlna)
1 cerny beranek a nekolik bilych ovecek zakrslych ouessantskych (na vypasani a vlnu)
2 huculky v genofondu
synek chce kravu tak uvazuju i o jerseyce

Vetsinu si poridim co nejdriv,

Barush
Příspěvky: 312
Registrován: ned pro 08, 2013 4:19 pm
Bydliště: Zlin

Re: zakladam male hospodarstvi

#2 Nový příspěvek od Barush »

Kone tak do peti let kravu nevim jestli vubec snad kdyz prikoupim louku a vyresim co s telaty.

Pestovat chci hlavne dyne,cesnek,potom spaldu pro zviratka a dalsi plodiny jako brokolici,ruz.kapustu,celer,mrkev petrzel,mak slunecnici,repu, hlavne tedy taky jahody a boruvky. Taky ruzne koreninove a lecive byliny.

Rada bych byla sobestacna co se tyce potravin a jeste aby zbylo na prodej ze dvora.Dalsi muj privydelek bude z prodeje okr.zelene,vyroba dusickovych,adventnich ,vanocnich a velikonocnich dekoraci.

Jeste pro zacatek dodam ze pestovani i chov bude v ekologickem rezimu venuji se i biodynamickemu zemedelstvi.
A taky bych malem zapomnela na vcelicky - 4 uly typu Dadant s volnou stavbou.

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: zakladam male hospodarstvi

#3 Nový příspěvek od frturek1 »

no jestli vas tohle ma uzivit doma, tak drzim palce a sem zvedavej na vysledky

DJforeja
Příspěvky: 180
Registrován: pon lis 12, 2012 4:58 pm
Bydliště: Kousek od Břeclavi

Re: zakladam male hospodarstvi

#4 Nový příspěvek od DJforeja »

ahoj,Quessantské ovce máme 4, máme je kvůli tomu,že máme broskovej sad,a velké ovce by ožíraly stromy, tyto ovečky si raději najdou něco ze zemi, ale mám tam takovej"sádeček"jablek (okolo 100 stromů) a jak už teď nebyla tráva,tak mě pěkně ožrali kmínky, a to samé aj na některých broskvoňích..
takže do sadu ideal,ale musí se to všechno zabezpečit... ;) jinak,doporučoval bych shlédnout malou farmu,tam víceméně všechno co ty chceš mají, a myslím že se tam dá najít spoustu inspirace.. Jelikož tam všechno řešili z odborníkem,tak jsou to určitě dobré zkušenosti.. tak hodně štěstí :)
Honda GXV 160
MT8-132.2
PA-50

Barush
Příspěvky: 312
Registrován: ned pro 08, 2013 4:19 pm
Bydliště: Zlin

Re: zakladam male hospodarstvi

#5 Nový příspěvek od Barush »

frturek1 píše:no jestli vas tohle ma uzivit doma, tak drzim palce a sem zvedavej na vysledky
No muj chodi do prace tedy hospodarit budu spise ja. Zatim jsem na materske jeste dva a pul roku budu takze mam jeste nejaky cas. Ja do prace nechci hlavne kvuli detem abych mohla byt s nima a nemusela je nekde odkladat. Pocitam ze usetrime neco za jidlo a neco potrebuji privydelat cca tak 7000 mesicne by bodlo. Jeste nevim kolik bude ze sadu ovoce to chci hlavne mostovat.No a za tech par let uz snad budou plodit jahody a boruvky.
Investici budu muset udelat hlavne do Variny a potom sazenice,chovatelske zazemi,ploty...
Jo a prostory na skladovani taky jsou.

Barush
Příspěvky: 312
Registrován: ned pro 08, 2013 4:19 pm
Bydliště: Zlin

Re: zakladam male hospodarstvi

#6 Nový příspěvek od Barush »

Djforeja myslis ze i ty velke stromy dokazou zlikvidovat?Asi teda obalit nejakym pletivem ty kmeny.A jak casto je strihas?Na malou farmu koukam uz od zacatku ;-) to byla spis komedie ale ted uz jim to jde.
A co delas s jehnaty ouessantek?Me se tyhle ovecky moc libi i svou nenarocnosti.

Gorske-efekti
Příspěvky: 46
Registrován: úte pro 31, 2013 10:00 am
Bydliště: Plzen-zapad

Re: zakladam male hospodarstvi

#7 Nový příspěvek od Gorske-efekti »

Jen takova mala nepodstatna informace, Mala Farma i s odborniky nakupuji kalorie v obchodech,
jinak by pomreli, sobestacnost je dnes nemozna. Mensi zavislost o par percent, prosim to ano..

DJforeja
Příspěvky: 180
Registrován: pon lis 12, 2012 4:58 pm
Bydliště: Kousek od Břeclavi

Re: zakladam male hospodarstvi

#8 Nový příspěvek od DJforeja »

Barush píše:Djforeja myslis ze i ty velke stromy dokazou zlikvidovat?Asi teda obalit nejakym pletivem ty kmeny.A jak casto je strihas?Na malou farmu koukam uz od zacatku ;-) to byla spis komedie ale ted uz jim to jde.
A co delas s jehnaty ouessantek?Me se tyhle ovecky moc libi i svou nenarocnosti.
záleží jestli ty stromy chceš ještě nějakým způsobem obhospodařovat,nebo jestli je tam prostě máš jakoby "na dožití" , oni pokud budou mět co žrat ze zemi,tak na stromy nepujdou, a podle mě jim chutná spíš mladá kůra. pokud už to jsou nějaké staré stromy,tak na to asi nepujdou.. jehňata si nechávám, popřípadě prodávám do chovu,ale chci jich mět 9,tak ještě nebudu prodávat,ale pak za nějakej rok už asi prodávat , já bych to nedokázal sníst :D
Honda GXV 160
MT8-132.2
PA-50

DJforeja
Příspěvky: 180
Registrován: pon lis 12, 2012 4:58 pm
Bydliště: Kousek od Břeclavi

Re: zakladam male hospodarstvi

#9 Nový příspěvek od DJforeja »

Gorske-efekti píše:Jen takova mala nepodstatna informace, Mala Farma i s odborniky nakupuji kalorie v obchodech,
jinak by pomreli, sobestacnost je dnes nemozna. Mensi zavislost o par percent, prosim to ano..
já jen pro inspiraci,jak mají různé věci vyřešené,třeba přístřešky a tak,né jak jak to tam funguje jako celej, protože je jesné že s takovými výdaji by se neuživili ani "prd"
Honda GXV 160
MT8-132.2
PA-50

Barush
Příspěvky: 312
Registrován: ned pro 08, 2013 4:19 pm
Bydliště: Zlin

Re: zakladam male hospodarstvi

#10 Nový příspěvek od Barush »

Gorske-efekti píše:Jen takova mala nepodstatna informace, Mala Farma i s odborniky nakupuji kalorie v obchodech,
jinak by pomreli, sobestacnost je dnes nemozna. Mensi zavislost o par percent, prosim to ano..
No tak zelenina nam snad vystaci, ovoce bude taky dost mozna obcas prikoupim banan, kupovat budu tedy hlavne mouku,cukr,mleko, ze ktereho zas udelam jogurt,maslo,tvaroh.No potom testoviny,ryzi,samozreje cokoladu :jazyk: tvrde syry.

Barush
Příspěvky: 312
Registrován: ned pro 08, 2013 4:19 pm
Bydliště: Zlin

Re: zakladam male hospodarstvi

#11 Nový příspěvek od Barush »

Dj foreja: taky si chci nechavat jehnata tak do ale deseti kusu max.Mas spolecne i beranky?No ve stalem vybehu je jedna mensi broskev tak tu obalim ty velke stromy jeste pokoukam jestli po nich pujdou.Krmis pres zimu jen senem?U domu mam velkou dvojgaraz tak zviratka budou bydlet tam.Ze predni strany bude pevna mriz .v garazi a pred ni je zpevnena plocha takze se to tam aspon nerozbahni.

DJforeja
Příspěvky: 180
Registrován: pon lis 12, 2012 4:58 pm
Bydliště: Kousek od Břeclavi

Re: zakladam male hospodarstvi

#12 Nový příspěvek od DJforeja »

Barush píše:Dj foreja: taky si chci nechavat jehnata tak do ale deseti kusu max.Mas spolecne i beranky?No ve stalem vybehu je jedna mensi broskev tak tu obalim ty velke stromy jeste pokoukam jestli po nich pujdou.Krmis pres zimu jen senem?U domu mam velkou dvojgaraz tak zviratka budou bydlet tam.Ze predni strany bude pevna mriz .v garazi a pred ni je zpevnena plocha takze se to tam aspon nerozbahni.
mám je celoročně ve výběhu, krmím senem, a přilepšuju jim suchým chlebem a jablkama :) beránka mám jen jednoho, my víceméně na tohle plemeno přecházíme,protože mám ještě aj velké ovce, a tí ten sad víceméně zlikvidovaly,tak počkáme do jara, a prodáme to aj s jehňatama ,a pak nám zůstanou jenom ty Quessantské...
Honda GXV 160
MT8-132.2
PA-50

Uživatelský avatar
serpenton
Příspěvky: 1353
Registrován: čtv kvě 12, 2011 10:11 pm
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: zakladam male hospodarstvi

#13 Nový příspěvek od serpenton »

Teda Barush, na to že je tu to vlákno chvilku už je tu dost čtení :)
Jak jsi psala oté kvokací slepici, tak jestli opravdu kvoká, tak ji to nepřejde jenom proto že jsi ji vzala vejce.
Když mě kvovká slepice a nechci aby kvokala tak ji zavřu do zeleninové výsoké bedny (přiklopím druhou) kde mám na dně na cihlách rošt ze staré lednice(cihly jen na boku aby pod roštem byl volný prostor a nemohla si tam zahřát). Tam ji dám vodu a nechám ji tam.
Ráno když pouštím a krmím ostatní slepice, tak ji pustím. Ona se protáhne nažere a vleze zase do kukaně. Tak ji tam vezmu a strčim zase do bedny. Takhle 2-3 dny opakuji, a ono ji to přejde.
Jediný co má na světě cenu je hlína a co z ní vyroste ..

Uživatelský avatar
serpenton
Příspěvky: 1353
Registrován: čtv kvě 12, 2011 10:11 pm
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: zakladam male hospodarstvi

#14 Nový příspěvek od serpenton »

Jo a ještě mě napadlo, že někdy se někde nechá tráva, protože tam nechce nikdo nic pěstovat. Ale někdy to má i důvod - oglejná půda, zatopení na jaře nebo po velkém/přívalovém dešti ...
Jediný co má na světě cenu je hlína a co z ní vyroste ..

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: zakladam male hospodarstvi

#15 Nový příspěvek od kenybz »

držím palce 8) 8) 8) je to všecko hodně práce
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Naše farmy“