Kolik ha Vás uživí?

Moderátoři: rezis, Leo, Milhauss

Odpovědět
Zpráva
Autor
FrantaL
Příspěvky: 97
Registrován: pát lis 29, 2013 4:02 pm
Bydliště: Blanensko

Kolik ha Vás uživí?

#1 Nový příspěvek od FrantaL »

Dobrý den. Mohu se zeptat na kolika ha kdo hospodaříte, jak Vás to uživí/neuživí, jaké máte stroje, zvířata...?? Děkuji za odpovědi.
P.S. Chtěl bych hospodařit, pole i prostory mám, ale nevím kolik by mě toho uživilo :)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik ha Vás uživí?

#2 Nový příspěvek od Antony30011 »

Teď otázka, jestli chceš aby tě to živilo úplně, nebo abys chodil do práce a měl to pro sebe na jídlo. My s našima se snažíme o to druhý. Máme cca 1-1,5 ha pole, 80 jabloní, 80 švestek a 1ha louky. Malotraktor se strojema, dvě prasata, 6 chovných králíků a 20 slepic. Prasata jíme celej rok, králiky taky, vajec dost. Když je rok máme všecky brambory i zeleninu svou, když není tak se dokoupí. Letos byl dobrej rok na zvířata, špatnej na rostlinou ale supper na jabka, loni byla i zelenina super ale jabka žádný. Je to rok od roka. Ale jestli chceš jen hospodařit s veeelkejma traktorama a živit se tím, tak to je jiná :friends:

A ještě, jestli budeš začínat od nuly nebo nějaký stroje a zkušenosti máš? My začínali tak postupně. Prvně otec s dědem růčo, pak já s otcem a VARI a teď už z většiny já na traktoru. Ale samosebou, ručně se maká furt a celá rodina. Hlavně počítej s tím, že jakejkoliv dobytek je každodení práce, někdy i dvakrát a víckrát denně třeba hodinu nebo víc. Obejít ten náš dobytek mi hodinu vezme, teď bez prasat půl hoďky ráno a půl hoďky večer. A když sou prasata a já lítám do školy tak jim ráno vylívá babička, dělat to před školou by bylo :pistol:

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kolik ha Vás uživí?

#3 Nový příspěvek od Viťa1 »

Myslím že tady v republice aby jsi se uživil potřebuješ tak kolem 40 ha :-/
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Kolik ha Vás uživí?

#4 Nový příspěvek od sychrovak »

Antony30011 píše:Teď otázka, jestli chceš aby tě to živilo úplně, nebo abys chodil do práce a měl to pro sebe na jídlo. My s našima se snažíme o to druhý. Máme cca 1-1,5 ha pole, 80 jabloní, 80 švestek a 1ha louky. Malotraktor se strojema, dvě prasata, 6 chovných králíků a 20 slepic. Prasata jíme celej rok, králiky taky, vajec dost. Když je rok máme všecky brambory i zeleninu svou, když není tak se dokoupí. Letos byl dobrej rok na zvířata, špatnej na rostlinou ale supper na jabka, loni byla i zelenina super ale jabka žádný. Je to rok od roka. Ale jestli chceš jen hospodařit s veeelkejma traktorama a živit se tím, tak to je jiná :friends:

A ještě, jestli budeš začínat od nuly nebo nějaký stroje a zkušenosti máš? My začínali tak postupně. Prvně otec s dědem růčo, pak já s otcem a VARI a teď už z většiny já na traktoru. Ale samosebou, ručně se maká furt a celá rodina. Hlavně počítej s tím, že jakejkoliv dobytek je každodení práce, někdy i dvakrát a víckrát denně třeba hodinu nebo víc. Obejít ten náš dobytek mi hodinu vezme, teď bez prasat půl hoďky ráno a půl hoďky večer. A když sou prasata a já lítám do školy tak jim ráno vylívá babička, dělat to před školou by bylo :pistol:
:D


https://www.youtube.com/watch?v=V7rfPmopKpg
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Kolik ha Vás uživí?

#5 Nový příspěvek od sychrovak »

Viťa1 píše:Myslím že tady v republice aby jsi se uživil potřebuješ tak kolem 40 ha :-/
Víto myslíš nebo víš?
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik ha Vás uživí?

#6 Nový příspěvek od Antony30011 »

sychrovak píše:
Antony30011 píše:Teď otázka, jestli chceš aby tě to živilo úplně, nebo abys chodil do práce a měl to pro sebe na jídlo. My s našima se snažíme o to druhý. Máme cca 1-1,5 ha pole, 80 jabloní, 80 švestek a 1ha louky. Malotraktor se strojema, dvě prasata, 6 chovných králíků a 20 slepic. Prasata jíme celej rok, králiky taky, vajec dost. Když je rok máme všecky brambory i zeleninu svou, když není tak se dokoupí. Letos byl dobrej rok na zvířata, špatnej na rostlinou ale supper na jabka, loni byla i zelenina super ale jabka žádný. Je to rok od roka. Ale jestli chceš jen hospodařit s veeelkejma traktorama a živit se tím, tak to je jiná :friends:

A ještě, jestli budeš začínat od nuly nebo nějaký stroje a zkušenosti máš? My začínali tak postupně. Prvně otec s dědem růčo, pak já s otcem a VARI a teď už z většiny já na traktoru. Ale samosebou, ručně se maká furt a celá rodina. Hlavně počítej s tím, že jakejkoliv dobytek je každodení práce, někdy i dvakrát a víckrát denně třeba hodinu nebo víc. Obejít ten náš dobytek mi hodinu vezme, teď bez prasat půl hoďky ráno a půl hoďky večer. A když sou prasata a já lítám do školy tak jim ráno vylívá babička, dělat to před školou by bylo :pistol:
:D


https://www.youtube.com/watch?v=V7rfPmopKpg
5krát týdně prase, 1x králík, 1x ryba :friends: přece jen ty dvě prasata toho mrazáku zabíraj víc :D

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kolik ha Vás uživí?

#7 Nový příspěvek od Viťa1 »

sychrovak píše:
Viťa1 píše:Myslím že tady v republice aby jsi se uživil potřebuješ tak kolem 40 ha :-/
Víto myslíš nebo víš?
Zkus spočítat kdyby jsi chtěl podnikat v zemědělství je hodně oblastí ale kdyby jsi chtěl chovat třeba hovězí dobytek potřebuješ louky tak že bez dotací ani ránu někomu se nelíbí že zemědělci berou dotace ale kolik by stálo maso kdyby nebyly dotované ty louky na kterých nasušíš seno pro dejme tomu 20 kusů hovězího na těch 20 kusů potřebuješ zhruba těch 40 ha.
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Kolik ha Vás uživí?

#8 Nový příspěvek od sychrovak »

Viťa1 píše:
sychrovak píše:
Viťa1 píše:Myslím že tady v republice aby jsi se uživil potřebuješ tak kolem 40 ha :-/
Víto myslíš nebo víš?
Zkus spočítat kdyby jsi chtěl podnikat v zemědělství je hodně oblastí ale kdyby jsi chtěl chovat třeba hovězí dobytek potřebuješ louky tak že bez dotací ani ránu někomu se nelíbí že zemědělci berou dotace ale kolik by stálo maso kdyby nebyly dotované ty louky na kterých nasušíš seno pro dejme tomu 20 kusů hovězího na těch 20 kusů potřebuješ zhruba těch 40 ha.
Já to nevím proto se ptám,občas se zamyslím nad tím jak to ty naši dědové dělali......dotace taky dostávali ale uplně na něco jiného než na to že posekají .... :-/

tady jsou nějaké počty

http://www.zootechnika.cz/clanky/pastva ... tviny.html
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Rolník74
Příspěvky: 477
Registrován: stř bře 20, 2013 2:21 pm
Bydliště: pardubice

Re: Kolik ha Vás uživí?

#9 Nový příspěvek od Rolník74 »

FrantaL píše:Dobrý den. Mohu se zeptat na kolika ha kdo hospodaříte, jak Vás to uživí/neuživí, jaké máte stroje, zvířata...?? Děkuji za odpovědi.
P.S. Chtěl bych hospodařit, pole i prostory mám, ale nevím kolik by mě toho uživilo :)
Tak od konce!Na 23ha dostaneš 135tis.dotací.A to je do začátku jistá částka,talže by jsi na těch 23ha neměl zkrachovat!!No a potom záleží na tom kolik operací si uděláš sám a na kolik si budeš jednat službu(já si jednám kombajn,odvoz a setí a desikaci řepky).K tomu si připočti hnojivo v čistým dusíku min.200kg/ha a by byl výnos a zbytek chemie si dneska zpočítáš podle brožur od jednotlivých firem.Takže pokud čistě rostlinou(obilí,řepka,hrách),tak já bych přestal chodit do práce od 60ha a pokud chceš i ceckařit,dělat zeleninu a objížedět farm.trhy,tak si myslím,že 20-30ha taky musí uživit,ale to už je práce rukama :) !!

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Kolik ha Vás uživí?

#10 Nový příspěvek od vladman »

Toto je dobrá téma na širokú diskusiu... 8) Mňa by napr. zaujímalo, ako väčší farmári dokážu realizovať svoju produkciu? Či si zichrujú odber úrody dopredu, alebo až po zbere hľadajú odberatelov..... Ja osobne toho nemám vela, dorobím tak 15 ton obilia ročne, niečo skŕmim pre lichvu, zvyšok sa po troškách popredá...
A ešte by som dodal, k tomu kolko ha uživí, že to záleží aj na konkrétnom roku, počasí, cene na trhu, dopyte, druhu pestovaných komodít a pod.........nie je to len čisto o výmere. Druhá vec je, keď chce mať človek aj živočíšnu...
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kolik ha Vás uživí?

#11 Nový příspěvek od Viťa1 »

Rolník74 píše:
FrantaL píše:Dobrý den. Mohu se zeptat na kolika ha kdo hospodaříte, jak Vás to uživí/neuživí, jaké máte stroje, zvířata...?? Děkuji za odpovědi.
P.S. Chtěl bych hospodařit, pole i prostory mám, ale nevím kolik by mě toho uživilo :)
Tak od konce!Na 23ha dostaneš 135tis.dotací.A to je do začátku jistá částka,talže by jsi na těch 23ha neměl zkrachovat!!No a potom záleží na tom kolik operací si uděláš sám a na kolik si budeš jednat službu(já si jednám kombajn,odvoz a setí a desikaci řepky).K tomu si připočti hnojivo v čistým dusíku min.200kg/ha a by byl výnos a zbytek chemie si dneska zpočítáš podle brožur od jednotlivých firem.Takže pokud čistě rostlinou(obilí,řepka,hrách),tak já bych přestal chodit do práce od 60ha a pokud chceš i ceckařit,dělat zeleninu a objížedět farm.trhy,tak si myslím,že 20-30ha taky musí uživit,ale to už je práce rukama :) !!
Je to tak ale z těch 135 tis. musíš odvést státu daň zaplatit socialní zdravotní koupit naftu nějaké stroje a nezbude ti nic když si necháš dělat službama tak to máš málo akorát na ty služby :)
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

Uživatelský avatar
zikajay
Příspěvky: 809
Registrován: sob říj 05, 2013 3:54 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Kolik ha Vás uživí?

#12 Nový příspěvek od zikajay »

Mam souseda kteryho to zivi ma cca 60ha pole + louky maji 25dojnych krav + jalovice bejky prodaj jako zastav
dela senaz silaz seno a k tomu este ekologicky zemedelstvi chova 5 krav abrdeenu
taky zalezi co chces delat pokud jen pole nebo jen louky nebo oboji od toho se odviji stroje takze kdo zacina tak do toho musi sakra dlouho rvat penize potrebujes silene moc veci 8)

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: Kolik ha Vás uživí?

#13 Nový příspěvek od frturek1 »

27ha zivi me plus teda nejakej ten kseftik bokem

Uživatelský avatar
Citron
Příspěvky: 405
Registrován: úte říj 21, 2008 9:37 pm
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Kolik ha Vás uživí?

#14 Nový příspěvek od Citron »

Viťa1 píše:
Rolník74 píše:
FrantaL píše:Dobrý den. Mohu se zeptat na kolika ha kdo hospodaříte, jak Vás to uživí/neuživí, jaké máte stroje, zvířata...?? Děkuji za odpovědi.
P.S. Chtěl bych hospodařit, pole i prostory mám, ale nevím kolik by mě toho uživilo :)
Tak od konce!Na 23ha dostaneš 135tis.dotací.A to je do začátku jistá částka,talže by jsi na těch 23ha neměl zkrachovat!!No a potom záleží na tom kolik operací si uděláš sám a na kolik si budeš jednat službu(já si jednám kombajn,odvoz a setí a desikaci řepky).K tomu si připočti hnojivo v čistým dusíku min.200kg/ha a by byl výnos a zbytek chemie si dneska zpočítáš podle brožur od jednotlivých firem.Takže pokud čistě rostlinou(obilí,řepka,hrách),tak já bych přestal chodit do práce od 60ha a pokud chceš i ceckařit,dělat zeleninu a objížedět farm.trhy,tak si myslím,že 20-30ha taky musí uživit,ale to už je práce rukama :) !!
Je to tak ale z těch 135 tis. musíš odvést státu daň zaplatit socialní zdravotní koupit naftu nějaké stroje a nezbude ti nic když si necháš dělat službama tak to máš málo akorát na ty služby :)
Musíš počítat, že to jsou jen dotace další peníze jsou prodejem komodit,..
Celej svět se v kravskou prdel obrátil .....

Rolník74
Příspěvky: 477
Registrován: stř bře 20, 2013 2:21 pm
Bydliště: pardubice

Re: Kolik ha Vás uživí?

#15 Nový příspěvek od Rolník74 »

Pokud vyjdou na 20ha orný náklady 200tis. a tržba 400tis.,tak je to super rok!!Ale jsou roky horší i lepší!!

Odpovědět

Zpět na „Naše farmy“