Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rostislav
Příspěvky: 235
Registrován: ned lis 18, 2007 11:08 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Včeličky

#1 Nový příspěvek od Rostislav »

Ahoj lidi ,hledal jsem a nenašel téma včely .
Určitě i tohle téma tady patří .Přece kovo zemědělci i o tyhle věci se starají.
Téma zakládám z důvodu prostého .S mým nejmladším synem jdeme do včel .A tudíž jsme začátečníci ,sice teoreticky máme spoustu přečteného.Ale teorie a praxe mnohdy pokulhává .
Prozatím sháníme různé rozpěráky napínáky drátků a další věci, abychom nemuseli všechno kupovat nové ,hold stojí to dost peněz. Elán máme a chuť též.Prozatím máme postavenou včelnici a za týden dovezeme včelky i s úlem a uvidíme jak to půjde.Prozatím jenom jedny protože kamarádovi uletěl roj a dal ho do úlu co nám prozatím půjčí, než si uděláme své úly.
Tak traktoristi sem s radami a zkušenostmi .

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Včeličky

#2 Nový příspěvek od radas »

no jakožto dlouholetý včelař ti rád odpovím všechny na dotazy
tak předně se nezapomeň přihlásit v zo čsv .v místě bydliště nebo stanoviště včelstev. je to povinnost nahlásit ,členem být nemusíš i když má to své výhody . léčení, pojištění časopis atd.
rámky drátuj silnějším nerezovým drátkem než je ten včelařský. nenatahuje se a staré rámky stačí namočit do kotle dílo z toho opadne a můžeš je použít znovu bez drátkování. nepotřebuješ ani napínák a zatavit to jde i nabíječkou na baterky.

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#3 Nový příspěvek od Lars »

přesně tak, ale ty obyč drátky (jsou myslím pocínované) jsou levnější. ale je s tím pak víc práce. jinak sleduj inzeráty. je spousta starých včelařů, kteří končí, nebo jsou různé pozůstalosti, tam se dá sehnat spousta věcí. včetně úlů a tak. my jsme ted prodávali medomed 4 ramkový s motorem. tatík si koupil 6ti rámkovej zvratnej. jinak včelařský svaz dává dotace na nákup věcí. nevím jestli na všechny, ale myslím že na úly ano. tatík na ten medomed dostal 50%. máme jich 45. chce to hodně času. záleží jaké budeš mít úly. jestli klasiku nebo nástavky. v nástavkách je to prý jednodušší.
Naposledy upravil(a) Lars dne ned čer 07, 2009 12:18 pm, celkem upraveno 1 x.
kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#4 Nový příspěvek od ota »

Já včelařím asi 16 let a stále se dá říct, že u včel se pořát učíš. Není to že by jsi si řekl, už to umím, už to vím. Nastane situace u včel, když jsi v nich, že musíš přemýšlet, jak nato. Uděláš něco podle toho, co si myslíš že je dobře. A ono výsledkem je to špatně. Potom uděláš něco o čem si myslíš že není to pravé ořechové a výsledek je překvapivý. Myslím třeba přidávání nové matky, rozšíření včel v pravou chvíli. Je to všechno o zkušenostech, nebát se nových věcí a otom mít čas a dělat opatření v pravou chvíli. Já začal s včelstvy od pantáty a on mi vždycky říkal že tohle ne, tohle je brzo, takhle jsi to neměl dělat a ono to šlo i jinak a vždycky to nějak dopadlo. Jinak knížky žádné nečtu, chodí mi časopis Včelařství, tam si přečtu jenom pár věcí co musíš ( příspěvky na léčení, kdy dávat žádosti na různé léčení, registraci na obecním ůřadu atd. ) Celkem je to z mého pohledu zbytečný časopis, ale když už jsem registrován, tak mi chodí. Jsem ve združení kde se to pořát hádá, kvuli penězům, kdo si jak přilepšil, nebo pohoršil. Vloni se združení podařilo koupit aerosolový vyvyječ, konečně a tak se nazimu už s ním léčilo. Prostě špetný združení díky lidem v něm, scházíme se tak 2x do roka, na výroční schůzi a při vyplácení dotací.
Ale jinak, včelaření je super koníček ( teda jestli nechceš mít 300 včelstav ) je to pro kovozemědělce parádní odreagování, musíš být u včelek klidný a vyrovnaný, jinak tě odmění žihadýlkama ( v případě že budeš zbrklý a roztřžitý ) Mám 4 včelstva a to je tak pro zaměstnaného kovozemědělce akorát. Měl jsem i 6 včelstev, ale teď mám 4 a u nich zůstanu. Dělám to nejlíp co si myslím a takhle to je akorát. Nesmíš se bát nových věcí a nebát se dělat pokusy oni to včelky zvládnou.
Když budeš mít dotazy, rád Ti odpovím, je dobré že máš o včelky zájem, takových lidí není málo, ale nejsou skoro vůbec. Jednou jsem někde četl, že průměrný věk včelaře u nás je asi 65 let. Tak je dobré, že jste dva i s mladším synem. 8)
Přílohy
P7150009.jpg
P7150008.jpg
P7150003.jpg

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: Včeličky

#5 Nový příspěvek od Piston »

Včely jsou úžasné a rád bych si je pořídil na chalupu, jenže se bojím, že na ně nebudu mít dost času. Stačí na ně během jejich sezóny dohlédnout tak dvakrát-tříkrát týdně?
Pivo je moje palivo.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Včeličky

#6 Nový příspěvek od radas »

Piston píše:Včely jsou úžasné a rád bych si je pořídil na chalupu, jenže se bojím, že na ně nebudu mít dost času. Stačí na ně během jejich sezóny dohlédnout tak dvakrát-tříkrát týdně?
jistě ,že jo nejsou to slepice . já včelařím v cca 10 denním cyklu práce se včelstvy a je to v pohodě. taky znám lidi co mají včelky na chalupě a včelaří víkendově či jak to nazvat. v poslední době je největší problém vyjít se sousedy a taky zvolit směr letu volným směrem a ne sousedovi přes kuchyň. když mu dáš po medobraní sklenku medu bude rád ,že má opylené stromky na zahrádce.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#7 Nový příspěvek od ota »

Tak jak píše radas, mělo by to být asi tak 10 dení ciklus. Já ve snušce ( období asi od května do srpna ) chodím pravidelně každý víkend. Když to nevyjde kvuli počasí, tak to posunu. Ale je potřeba nenatahovat to protože kvuli rojení, atd. Musím letět ven, mám návštěvu, budu pokračovat večer.

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#8 Nový příspěvek od Lars »

ono hodně záleží jaké jsou matky. některé nemají za celou sezonu matečník a jiné jich mají mraky. takovou matku to chce hned vyměnit. my si část matek chováme sami a část kupujeme z výzkumáku nebo od velkochovatelů. jinak se omlouvam za ty informace s dotacema. těch 50% je na strojní vybavení, tzn, medomed, nebo na kočovný vůz a tak. pro začínající včelaře je na úly myslím že tatík říkal 10 000,- od svazu nebo od okresu. pokud by tě to zajímalo přesně, tak to zjistim.
kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Včeličky

#9 Nový příspěvek od radas »

no ono matky dělají hodně ,ale moje zkušenost je
-vždy dost místa -běžně 4 někdy i 5 nástavků na 10 rámků 39x24 - polystyrénové fa lysoň polsko
-dostatek trubců
-nedopustit aby byly víc jak 2 zavíčkované rámky plodu vedle sebe - nekompromisně -jinak se vytváří tolik tepla, že vzniká rojová nálada.
-pokud už k tomu dojde odeberu nástavek ve kterém je matka na oddělek.

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#10 Nový příspěvek od Lars »

radas píše:no ono matky dělají hodně ,ale moje zkušenost je
-vždy dost místa -běžně 4 někdy i 5 nástavků na 10 rámků 39x24 - polystyrénové fa lysoň polsko
-dostatek trubců
-nedopustit aby byly víc jak 2 zavíčkované rámky plodu vedle sebe - nekompromisně -jinak se vytváří tolik tepla, že vzniká rojová nálada.
-pokud už k tomu dojde odeberu nástavek ve kterém je matka na oddělek.
ne jen matky, ale i trubci. když máš mrchu matku, která je ostrá, houby medařka, tak ty trubci jsou stejný, takže když ti takovýhle trubec oplodní matku, tak je to houby platny. takovýhle matky nekompromisně měnit.
no vidiš, ty včelaříš v nástavkách, my ve starých českomoravských univerzálech 11 rámků 39x28. ale v sezoně máme jen 10 rámků a jedenáctý stavební. jinak každých 14 dní jim přidáváme min po 2 mezistěnách.
kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Včeličky

#11 Nový příspěvek od radas »

taky jsem ho kdysi měl , ale pak jsem přešel na nástavky a teď postupně na polystyrén . má výhodu ,že úly se dají desinfikovat ve nádobě roztokem sava apod. což u dřevěných nejde. jaké máš výnosy ?

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#12 Nový příspěvek od Lars »

dneska sme vytočili poslední. letos to stojí uplně za ..... je toho cca 13 kg na včelstvo. tatík daval pozdě medníky a navíc řepka byla nejblíž 5 km. ale něco málo z toho je. jinak když máme řepku za barákem a okolo vesnice, tak neni problém i 30 kg na včelstvo na jedno vytáčení. děda říkal, že jednou (a to včelařil 40 let) měl průměr 100kg na včelstvo. prý nevěděl co s tím. jinak ten zvratný medomed je supr ;-)
kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Včeličky

#13 Nový příspěvek od radas »

pravda to počasí teď nic moc ,ale co zrají jahody tak je to normální. a někteří taky něco furt suší na louce :D

myky
Příspěvky: 1453
Registrován: čtv říj 23, 2008 2:02 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Včeličky

#14 Nový příspěvek od myky »

Děkuji za založení této stránky, taky se chystám začít včelařit (na jaře) a zatím sem si něco přečet a vyhlídnul stanoviště. Takže (Libor Hanousek to myslím napsal), je nejlépe začít včelařit s 3 až 5 včelstvi, oddělkem, a s dobrou reakcí na mírné zakouření...... Je tam psáno, že pokud začínáš s rojem, je genetický předpoklad že se budou včely agresivní a budou se ti rojit. Páni zkušení včelaři, prosím o reakci.... Zatím jsem pouze teoretik, do jara.

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#15 Nový příspěvek od Lars »

myky píše:Děkuji za založení této stránky, taky se chystám začít včelařit (na jaře) a zatím sem si něco přečet a vyhlídnul stanoviště. Takže (Libor Hanousek to myslím napsal), je nejlépe začít včelařit s 3 až 5 včelstvi, oddělkem, a s dobrou reakcí na mírné zakouření...... Je tam psáno, že pokud začínáš s rojem, je genetický předpoklad že se budou včely agresivní a budou se ti rojit. Páni zkušení včelaři, prosím o reakci.... Zatím jsem pouze teoretik, do jara.
nezačínat s rojem, ale s oddělkem. ale vzhledem k tomu, že ten oddělek může být z rojové matky, tak do toho nevlezeš. každopádně koupit včelsto, a nejlépe koupit potom novou matku a vyměnit. koupit matku neni problém
kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“