Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1096 Nový příspěvek od ota »

Jardo v neděli jedu pro včelstvo. Mám ve včelníku ještě jedno volné místo. A kámoš mi vyrobil 5 nástavků, jeden ještě k ůlu vedle a čtyři komplet ůl. Takže bude 6 včelstev. Pořát jsem si říkal, že bych ještě jedny. No a dal jsem inzerát a ozval se mi pán, že jedny nechá. Tak v neděli jedou ke mě. Nestíhám pokrejt poptávku. Musím odříkat zákazníky. I když je medu dost, nepokreju to. Mám liďi kteří berou 30 kg, 20 kg a jeden ten bere 50 kg. Pro sebe si nechává třeba 25 kg a pro dva syny a ještě od nich pro přítelkyně rodiče. Už mi letos volal, nezapomeň na mě, beru zase jako vždycky padesát! Ničim jiným nesladí. Já nesladím taky vůbec nic. A teď jsem se naučil vařit každej den v kávovaru čaj. A sladím jen medem. Sypané čaje a svoje sušené. Zatím jsem se toho nepřepil. 8)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Včeličky

#1097 Nový příspěvek od imaginaro »

Toho se nepřepiješ, já od té doby co piju sypany čaje nesladím nic, maximálně krupicu. Super čaj na zimu je ze sušených listů černyho rybizu, uplně cítíš plody. 8)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Včeličky

#1098 Nový příspěvek od Britt »

Dneska už to na staré meruňce jen hučelo. 8)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Včeličky

#1099 Nový příspěvek od imaginaro »

Mě začínají teprv na koncích pupeny.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1100 Nový příspěvek od Leo »

Dvě včely odpočívající v květině.
Mají proč odpočívat.
Zaslouží si odpočívat.
Včely spí 5 až 6 hodin v rámci 24 hodinového cyklu. Mnoho z nich si během spánku navzájem drží nožičky. Některé původní druhy včel spí v květinách.
Život včely je náročný, hodně náročný.
Jedna včela váží asi 120 mg. Unese až 50 mg nektaru nebo medovice. Nektar je sladká tekutina obsahující 50% vody, kterou vylučují květy. Nektar nebo medovice (sekret mšic, mer a červců) slouží jako základ medu, který obsahuje 18% vody. To znamená, že z jednoho výletu včela donese surovinu pro asi 30 mg medu.
Za den včela vyletí 5 krát a takových dní v jejím životě může být 30. To znamená za život udělá 150 výletů za nektarem a medovicí a to je celkem 30 x 150 = 4.5 gramů medu. Jedna kávová lžička medu váží 5.6 gramů (polévková lžíce medu váží 21 gramů).
Jedna včela se tedy za svůj život zaslouží o necelou kávovou lžičku medu. Včelstvo má asi kolem 50,000 včel. Počet včel se neustále mění, mnoho včel umírá a mnoho včel se každým dnem rodí. Mezi včelami je dělba práce a předpokládejme, že 30000 létavek přinese za život 135 kg medu.
Bez práce nejsou koláče.
Bez včel nebude ale nic, vůbec nic...

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Včeličky

#1101 Nový příspěvek od Britt »

Začaly mi kvést třešně a žádný medák v dohledu. To ta úroda asi bude vypadat.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1102 Nový příspěvek od ota »

Jardo dneska jsem byl ve včelkách. Létaly jako motorky. Ale oproti jiným rokům, jsou trochu opožděnější. Teprve začínají. Je to počasím. Je chladno a nemají ideální podmínky pro rozvoj. Jedny sice dostaly třeťí nástavek. Jsou opravdu velké a tak je ženu tím nástavkem a prostorem. Ale u ostatních to nelze. Měly by to akorát jako prostor který by je zatím zatěžoval. Vloni touhle dobou měly všechny už tři nástavky a byly o dost vepředu. Řepka má už palice jen rozkvéct. No včelky budou v teprve rozjíždět.

Uživatelský avatar
mazhor
Příspěvky: 840
Registrován: úte srp 17, 2010 8:09 am

Re: Včeličky

#1103 Nový příspěvek od mazhor »

Panove, chtel bych si poridit novy medomet. Chtel bych elektricky na 4 ramky. Divam se po necem levnejsim viz. https://www.dum-zahrada24.cz/dum-zahrad ... -4-ramkovy
Ma cenu do meceho takoveho jit? Jsem zacinajici vcelar.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1104 Nový příspěvek od ota »

Asi 10 roků naspátek jsem kupoval nový nerez medomet s pohonem. Jen pár postřehů.
Určitě bych hledal s pohonem odspodu. Ten pohon nahoře dost překáží. Občas do něj narazíš rámečkem.
Výpustní hrdlo by to chtělo co nejníž. Mám ho taky trochu od dna a problém pak s vypuštěním medu dočista. Zůstává mi tam stále dost medu i když medomet fakt hodně naklopím. Musím pokaždé vybrat stérkou. Blbě se to dělá.
Další věc je ovládání motoru. Hledal bych s dobře utěsněnými tlačítky, ovládacími knoflíky. Mě obsluhuje doma někdo medomet z rodiny. Já pracuji ve včelách a rodina zpracovává med doma v místnosti na to. A vždycky musím celej ten ovládací panel po medobraní vyčistit. Jinak se z rukou med dostane mezi tlačítka a pak při dalším medobraní to nechce fungovat.
Určitě vyndavací koš. Já to nemám a znovu je problém s čištěním. Musím to čistit ve složeném stavu a je to docela vopruz. Ten můj nejde lehce rozebrat.
Kupoval jsem medomet na dotaci ,,pořízení vybavení". Dotace byla polovinu ceny medometu. Což bylo dost dobré. Papíry vyřizoval prodejce medometu. Já jen podepsal nějaké papíry a poslal prodejci, on to pak zařídil. A medomet nakonec po dvou pokusech zaslat ho poštou a pak PPLkou. Pokaždé ho přepravce poškodil. 2x jsem ho vracel kvůli poškození. Když ho PPL privezl a medomet byl až ve spod té hromady už jsem tušil, že nebude v pořádku. A byl spláclej a ty plexi kryty rozlámaný. Byl to porod se s řidičem dohodnout, že to prostě nepřevezmu zničený. Povídal že to si trochu porychtujete a bude to dobrý ne!

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Včeličky

#1105 Nový příspěvek od winch »

Tiež mám asi desať rokov nerezový, a max. spokojnosť. Výroba tuším Slovinsko, motor Germany. Perfektne ide regulovať otáčky tou páčkou priamo na motore od úplne malých po vysoké, na obe strany. Výpust je úplne dole, vytečie všetko. Keď som ho kupoval, chcel som variantu bez stredovej tyčky v koši, tak som musel chvíľu čakať dokial ho doviezli. Je to výborná vec, že sa pri otáčaní rámikov nemusí rámik vyťahovať von, iba sa otočí v koši a opačnými otáčkami vytočí. Na tom starom pozinkovanom, keď som po vytočení nechal pol dňa podstavený pohár aby vytiekol zbytok medu, tak to normálne páchlo po tom kove. A aj mal kovovú pachuť, tak som ho dával mojej do kúpeľa :)
ObrázekObrázekObrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Včeličky

#1106 Nový příspěvek od radas »

jak koukám na odkaz na ten levný medomet tak tam vidím dvě věci které se mi nelíbí 1/matka na výpustném hrdle bude se tam držet med bude se to muset rozdělávat 2/chybí přepínač směru vlevo vpravo

Uživatelský avatar
kuligrado
Příspěvky: 1506
Registrován: čtv srp 18, 2011 6:42 am
Bydliště: U Havířova

Re: Včeličky

#1107 Nový příspěvek od kuligrado »

Ahoj, my kupovali před pár lety toto :
https://www.medomet.cz/
a spokojenost. Málokdy uznám že je něco pěkně zpracované, ale aspoň ten náš je pěkně. Odtok je dole a "protinoha" se nechá zvednout (jackel v jacklu) když je konec a vytíká med ven. Koš vyndávací. Má změnu směru. Cena kolem 20ti, ale taky jsem šel přes dotace, které tomu docela pomohly (jak navýšit cenu od výrobce, tak zaplatit při pořízení). U kolegy jsem viděl třírámek objednaný regulérně z číny, co všechno má nebo nemá si už nepamatuju, ale za 8tis s ním je spokojený.
Náš Trkouš : http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 32&t=77823
"Z hovna bič neupleteš, když upleteš, tak nezapráskáš a když zapráskáš tak jedině sebe."

Uživatelský avatar
kuligrado
Příspěvky: 1506
Registrován: čtv srp 18, 2011 6:42 am
Bydliště: U Havířova

Re: Včeličky

#1108 Nový příspěvek od kuligrado »

na druhou stranu záleží s kolika včelstvy začínáš a jak velké máš plány ..
Náš Trkouš : http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 32&t=77823
"Z hovna bič neupleteš, když upleteš, tak nezapráskáš a když zapráskáš tak jedině sebe."

Uživatelský avatar
mazhor
Příspěvky: 840
Registrován: úte srp 17, 2010 8:09 am

Re: Včeličky

#1109 Nový příspěvek od mazhor »

S kamaradem, se kterym to delame dohromady, mame sest vcelstev. On uz je zkuseny a vede me, ja jsem naprosty zacatecnik. Casem, kdyz mne to pujde, bych chtel rozsirit jeste o dve. Proto bych chtel nejaky rozumny medomet za prijatelnou cenu. Urcite nerez a elektricky. Premyslel jsem o triramkovem, pak jsem objevil ctyrramkovy viz. odkaz, za ktery si uz o moc vic nepriplatim. Ale jak jsem se docetl, ma sve mouchy. Tak nevim.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1110 Nový příspěvek od ota »

Já měl původně 3 rámkový, ruční pohon. Když jsme použili prvně tenhle ten novej, nevěřili jsme, jak je znát 4 rámkový medomet na zkrácení času. Postupně jsem upravoval medobraní až jsme s časem někde na polovině oproti začátkům. Ve stejném počtu liďí i materiálu. Já jsem jen ve včelníku. Syn jezdí mezi včelníkem a místnosťí kde se stáčí. Pantaťík má na starost medomet. Manželka odvíčkovává a když přijede starší syn s přítelkyňí tak pomáhají kolem. Každej má na starosti svoje. Pak to jinak odsejpá.
No letos to nebude žádná sláva! Včelky teprve jdou do síly. Jo dvoje mám větší na 3 nástavkách. Ostatní ve dvou. Touhle dobou jiné roky byly všude min 3 nebo spíš už 4 nástavky. No uvidíme co se s toho vyklube. Ale myslím že loňskejch 45 kg květového medu na včelstvo nedáme.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“