Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1111 Nový příspěvek od Leo »

Dnes si připomínáme Světový den včel

20. května 1734 se narodil průkopník moderního včelařství Antonín Janša, původem ze Slovinska

Česká republika patří mezi státy s nejvyšší organizovaností chovatelů včel na světě

Chovy organizovaných včelařů tvoří 97 procent všech včelstev evidovaných na území ČR

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1112 Nový příspěvek od Leo »

Výstava Včely a včelařství
Termín konání:
20. 5. 2021 – 12. 9. 2021

Výstava Včely a včelařství
Výstava věnovaná historii i současnosti včelařství a medu.

https://www.nzm.cz/akce/vystava-vcely-a-vcelarstvi
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1113 Nový příspěvek od ota »

No když na mě tady vyskočily včelky.
Letošní včelařské jaro, léto zdá se mi vcelku podivné. Rozjezd včelstev byl tak pozvolný, že po několika prohlídkách jsem měl pocit, že letos snad nebude ani květový med. Asi 3 prohlídky naspátek se situace začala velmi pozvolně zlepšovat. V pátek jsem byl na prohlídce a čuměl jsem jako puk, co se odehrálo za pár dnů ve všech včelstvech. Extrémní nárust přínosu nektaru a celkem přiměřeného množství pylu. Řekl bych že pylu je letos o hodně míň než vloni. Což je dobře, zbývá místo na plodování matek a med. Přidával jsem všude nástavek. Takže asi dvoje včelky mají jen 3 nástavky a ostatní 4 včelstva jedou ve čtyřech nástavcích. Jedny jsou uplně plný. Musel jsem odebrat asi 6 uplně nacpanejch rámečků s medem a dal jsem je vedle slabšímu včelstvu, aby měly ty velký ještě zase kam dávat. Vloni jsem dělal první květový med 24 května. Teď je to posunuté, myslím podle počasí že na to příšťí víkend jdeme. Jen ty největší včelky mají asi ve dvou nástavcích víčka na medu tak 1/3 velikosti rámečku. Ostatní ještě nevíčkují je to celkem řiďinka. Tak to připravím na ten příšťí víkend a podle počasí se do toho dáme. Prý je letos hrozně málo medu. No to co včelky udělaly za posledních 14 dnů, myslím že když se něco nepřihodí u mě snad bude medu dost. Tak to zjisťím, až bude stočeno.

Uživatelský avatar
kuligrado
Příspěvky: 1506
Registrován: čtv srp 18, 2011 6:42 am
Bydliště: U Havířova

Re: Včeličky

#1114 Nový příspěvek od kuligrado »

Ahoj,
u nás to vypadá tak, že první med ani točit nebudeme. Měli bychom z těch 8mi včelstev tak 15-20kg. Včelstva jsou pěkně rojetá, ale nektaru, potažmo medu je tak pro jejich vlastní režijní náklady. Co jsem se bavil s chlapama co včelaří v okolí tak jsou na tom stejně. Řepka a ovocné stromy propršelo a předtím bylo chladno. Uvidíme jak dopadne lípa, síla ve včelách je.
Náš Trkouš : http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 32&t=77823
"Z hovna bič neupleteš, když upleteš, tak nezapráskáš a když zapráskáš tak jedině sebe."


Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1116 Nový příspěvek od Leo »

Další a další úly pro včely medonosné. Opravdu je to pomoc přírodě?
https://www.zelenadomacnost.com/blog/in ... 0BEa_ozzDM
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#1117 Nový příspěvek od Jan_2 »

Ono tohle je celkem problematicky. Protože včely samotářky mají většinou životní cyklus přes zimu jsou někde v zemi/zdi/stéblu ve formě kukly a čekají na jaro. Na jaře se vylíhnou , spáří se a nakladou vajíčka a sbíraj pyl jak o život, aby se , zž se vajíčko vylíhne mělo co papat. Tou dobou je většinou přebytek pylu. Co se děje se samotářkama, když se nakladou vajíčka netuším, jestli umřou ještě ten rok, nebo jestli žíjí dál, pokud dál, živí už jen sebe a ta náročnost potravy nebude tak velká, jako při sběruzásob pro potomstvo. Jinak to bude se čmelákama, protože začátkem prázdnin může být problém se snůškou a ty to pak nemusejí dát. Ale z okolí vím, že spíš je dodělají paraziti. Naopak jsou sami sobě v létě konkurencí sami včelstva včely medonosné.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Včeličky

#1118 Nový příspěvek od bourač »

advokát jegorov, občas ho sleduju, má neuvěřitelně geniální nápady.
Tady něco kutí s včelama, je to dlouhý 30minut a daj se zapnout titulky (i když překlad z ruštiny je zoufalej).
Rád bych kdyby mi to nějaký místní včelař okomentoval. ;-) dík. https://www.youtube.com/watch?v=-PC1wWqi6B8
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Sajmon67
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 06, 2020 7:44 pm
Bydliště: Horehron

Re: Včeličky

#1119 Nový příspěvek od Sajmon67 »

Ahoj,u nás sa pripravuje zákon o včelách ,kde sa ráta so znížením včelstiev o 72%. Počítajú s 2 včelstvami na 1km2,zákaz kočovania , plemenitby a podobné absurdity.Dávali to na RTVS.Je toto normálne??

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1120 Nový příspěvek od ota »

Tak tady u mě jsme tři včelaři co vím v okolí. Rozlohou pár km2. Ten jeden má sice asi 30 včelstev. Druhej má dvoje a já 6. Teď zrovna jedu na schůzi.
No může to být ulet Eu uředníka od stolu. Možná si zvečera při lahvince přečítal jakousi knihu a teď si myslí, že je tak správné a bude to tlačit k realizaci. Naše idiotské vlády budou poklonkovat a možná to schválí. No a když bych misto 6 měl mít nařízením třeba jen 2 tak to zbalím uplně. To by mě nebavilo, dělat to uniformě pod nátlakem, podle prísného nařízení.

Sajmon67
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 06, 2020 7:44 pm
Bydliště: Horehron

Re: Včeličky

#1121 Nový příspěvek od Sajmon67 »

Ota ,jeden z dôvodov je ,že včielky berú potravu hmyzu .Nie sú to úradníci EU ale naši poslanci -Kozelová a Fecko. Zdroj Webnoviny a náš vidiek.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1122 Nový příspěvek od vitex »

Kdepak :friends: ,Účel je ten,aby zlikvidovali české včelaře- konkurenci a "nemed" se nakupoval z EU.

fikejz
Příspěvky: 5995
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Včeličky

#1123 Nový příspěvek od fikejz »

České ještě nejsou na řadě. Zatím jen Slovenské, ale i tak je to výkon hodný duševních bohatýrů. Zvlášť v době, kdy se už celkem dlouho hovoří o nedostatku včelstev a jeho vlivu na nižší úrodu ovoce i dalších kvetoucích plodin!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#1124 Nový příspěvek od Jan_2 »

bourač píše: stř pro 29, 2021 2:28 am advokát jegorov, občas ho sleduju, má neuvěřitelně geniální nápady.
Tady něco kutí s včelama, je to dlouhý 30minut a daj se zapnout titulky (i když překlad z ruštiny je zoufalej).
Rád bych kdyby mi to nějaký místní včelař okomentoval. ;-) dík. https://www.youtube.com/watch?v=-PC1wWqi6B8
No tak v rychlosti, možný je všechno. Na podobným, ale menším principu je, že se do medníku dají sklenice dnem vzhůru a s podložkou s otvory a včely tam vystaví plasty a zalejou medem.
Taky tyhle obr plastový pět flašky jsem nevydel, že by je u nás někdo vyhazoval. Jsou tuším do těch automatu na vodu a na zálohu. Podle mě bude větší šance na rojení včel , ale to záleží od řady včely. Podle videa tam má buckfastky a ty se min roji.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#1125 Nový příspěvek od Jan_2 »

Sajmon67 píše: sob úno 12, 2022 8:06 am Ahoj,u nás sa pripravuje zákon o včelách ,kde sa ráta so znížením včelstiev o 72%. Počítajú s 2 včelstvami na 1km2,zákaz kočovania , plemenitby a podobné absurdity.Dávali to na RTVS.Je toto normálne??
A podle čeho a kdo bude rozhodovat, kdo může mít včely a kdo ne? A jako ty km2 v Tatrách a dole na jihu s akácií to je taky divný ne? A zrovna ten akát může mít neskutečnou snůšku třeba i jen 7 dní, to dokážou u nás využít pouze včely a čmeláci, ale v době kvetení akátu je čmeláků ještě málo.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“