Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1082 Nový příspěvek od Leo »

V Brně někdo rozmlátil úly připravené na zimu, včely neměly šanci přežít
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-b ... _variant=0
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.


JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Včeličky

#1084 Nový příspěvek od JardaCNC »

https://www.domacimed.cz/drvodelka-fialova

Tuto tu mám každý rok. Jen letos už asi nenajde kde se uhnizdit. Zrušil jsem kůlnu.
Chcete ji někdo domů?
Úspěšně rozežírá dřevěné stavby. Jen se piliny sipaji.
Doporučuji do dřevostaveb a srubů.
Pilná včelka.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1085 Nový příspěvek od brigadnik »

Poradí někdo co teď dělat se slabým včelstvem, který sedí na 2-3 uličkách a je ve dvou nástavcích 39x24? Má smysl nějak zmenšovat prostor?

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#1086 Nový příspěvek od Jan_2 »

Pravděpodobně nebude přes oba nástavky. Pokud není v uteplenem úle , neuškodí jeden nástavek odebrat( se zachováním dostatku medu/zásob) a po obou stranách dát přepážku že styroduru. Pokud je zasíťované dno, položit něco, aby netahlo.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
kuligrado
Příspěvky: 1506
Registrován: čtv srp 18, 2011 6:42 am
Bydliště: U Havířova

Re: Včeličky

#1087 Nový příspěvek od kuligrado »

Hojte,
po dlouhé době koukám co nového se tu děje. Letos hlásím, že po úhynech 90% v roce 2019 a 30% 2020 jsem vyzimoval všechno co jsem na podzim nakrmil. Jak tu kluci od Třinca psali, tak u nás byl hodně selekční loňský rok, to v okolí přišlo o včelstva spousta včelařů (myšleno i okolní okresy), já předběhl dobu a nechápal co se to děje o rok dřív. Vtedy jsem měl silná včelstva k podzimu, a v prosinci jak sem šel pro měl, tak jsem uklízel zásoby a prázdné úly ze včelnice. Nevím co jsem udělal špatně, léčil vtedy stejně jak ostatní mravenčí a varidol. No nevstoupíš 2x do jedné řeky - to se už nedovím jestli deformované křídla 2. aktualizované vydání nebo co za sešlost fajn náhod/nemocí/zásahů ... hold jsem naboural do betonové zdi s nápisem Darwin.
Každopádně ty poslední dva dny jak bylo pěkně tak to byl fičák a u lesa vrbiny - se zdálo, že si ty stromy odtáhnou celé k úlům, krása sednut a posluchat.

Pokud ty včely sedí v dvoupatrovém polystyrénu a je jich tam tak do kapsy tak jim stačí jeden omezený nástavek jak píše Honza (a v podstatě se k nim chovat jako k malému oddělku). Nechat je jestli se rozjedou v něm jinak přehodnotit jejich existenci; spojit/nebo použít za základ oddělku s novou matinkou/nebo odexistovat.
Rado
Náš Trkouš : http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 32&t=77823
"Z hovna bič neupleteš, když upleteš, tak nezapráskáš a když zapráskáš tak jedině sebe."

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1088 Nový příspěvek od ota »

No jen se optám, co děláš při poslední prohlídce pře zimou se včelstvem? Já dělám poslední prohlídku před zimou kolem 25 září. Podle počasí. Aby bylo aspoň trochu slunečno.

Uživatelský avatar
kuligrado
Příspěvky: 1506
Registrován: čtv srp 18, 2011 6:42 am
Bydliště: U Havířova

Re: Včeličky

#1089 Nový příspěvek od kuligrado »

Ahoj, poslední prohlídku dělám zhruba v tu samou dobu cca do 1/2 října, zkontroluju jestli po zakrmení neprobíhá vykrádání (ptž se k nim dostávám v inteligentní teplo/světlo dobu jen o víkendech), jestli mají trochu pylu na jaro. Tou dobou bývá ještě pár vajíček nakladených, což považuju za dostatečný důkaz že je matka přítomna (pravděpodobnost trubčice neberu v potaz), pokud pár vajíček nenajdu kouknu po matce. - nestalo se mi že by tam nebyla. Brouky na včelách ani poruchovost křídel nehledám. Pokud nesedí nějak extrémně zvláštně divně (třeba napěchované úplně u česna nebo úplně vzadu (prostě ať zásoby mají kolem sebe), tak jim už do rozvržení rámků v úlech nesahám. Ale ve většině případů je to jenom kontrola na loupež a matku, toho přehazování probíhá minimálně. Zúžim ještě o něco víc česna než byly při krmení, očka už jsou od krmení na "ventilaci".
Náš Trkouš : http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 32&t=77823
"Z hovna bič neupleteš, když upleteš, tak nezapráskáš a když zapráskáš tak jedině sebe."

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1090 Nový příspěvek od ota »

No já právě při té poslední prohlídce vyndám celý obsah nástavku na stojan. A přeberu všechny rámečky. Do spodního nástavku dávám ,,lehké" rámečky. Do horního to nejtěžší co je. První rámeček od očka je ten co je nejlehčí z těžkých. A postupně jedu dozadu dávám třeba na střed matku s plodem. Okolo toho rámečku s matkou a čerstvým plodem dávám zavíčkovaný plod. Od oka ten plod co je nejstarší tak ke krajům od čerstvého plodu s matkou. Postupně poskládám celý horní nástavek s maximálním množstvím zásob. Dolů dávám od středu ještě zbytek těžkých rámečků. Směrem dopředu a dozadu dávám lehčí. Zimuji na 10 rámečcích v každém nástavku. Oproti létu kdy mám 11. Tu mezeru nechávám trošku v předu a větší mezeru vzadu. Stávalo se mi, že zadní poslední rámeček byl plesnivej. Takhle když je tam víc místa je v pohodě.
Ta skladba rámečků je vyzkoušená. Právě jsem nechal včelky na zimu být. Tak jak si to uspořádaly oni. Tenkrát mi spadlo asi polovina včelstev. Dumal jsem proč mi spadly na zásobách? Však bylo zásob dost a přeci mi spadly. Od té doby co při poslední prohlídce srovnám zásoby nahoru a od středu sezení nemám problém.

Uživatelský avatar
kuligrado
Příspěvky: 1506
Registrován: čtv srp 18, 2011 6:42 am
Bydliště: U Havířova

Re: Včeličky

#1091 Nový příspěvek od kuligrado »

Oto - toto jsou výborné postřehy, občas plesniváka na jaro potkám - to je pravda. Poznačím do kalendáře bo do podzimu dlouhá doba. Nicméně nepřisuzuju to co se u mě dělo jenom špatnému sezení na zásobách a v úlech. Padlo mi 9 z 10ti včelstev a loni, když mi padly 4 z 9ti tak opravdu hodně lidí přišlo o všechna včelstva nebo na tom byli jako já rok předtím, že jim zbyl zlomek. Za 7 let co jsme včelařili předtím nám nepadlo tolik včelstev dohromady, co ten rok.
U nás je "prorostlá" roztroušená zástavba (mezi staré usedlosti se naplavila náplava) a včelí kontakt je dost velký.
Tento týden jsem dočetl druhou knížku od Honzy Peterka a nejspíše má pravdu, že z toho důvodu, že se spousta včelařů snaží za každou cenu zachránit všechna včelstva (do 2019 jsem to dělal taky), tak přirozený výběr dostává pár facek, ale jenom do doby než dojde na něco s čím "si člověk neporadí".
Náš Trkouš : http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 32&t=77823
"Z hovna bič neupleteš, když upleteš, tak nezapráskáš a když zapráskáš tak jedině sebe."

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Včeličky

#1092 Nový příspěvek od Britt »

Pánové, už vám létají seremedky? Já mám rozkvetlé obě meruňky a včelka ani jedna.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Včeličky

#1093 Nový příspěvek od DYK »

Budeš muset s meruňkou ke včelám. Třeba k Otovi, ten má jistě údernice.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1094 Nový příspěvek od ota »

Jardo teď jsem přišel ze zahrady a ještě asi ze dvou ůlu létají poslední včelky. Už je dost pozdě. I když teploměr ukazuje 10,3°C. Včelky vylétají od 10°C ven z ůlu. Přez den bylo slunečno, tak valili. Ono je to také ťím, že Ti třeba ta meruňka ještě ,,nemeduje". Tj že ještě nemá pro ně šťávu. Ono je to tak, že některé květy musejí kvéct chvíli, než vyloučí pro včelky šťávu. To máš dobrej příklad na řepce. Začne kvéct a včelky ny ní nepétají. Až když řepka začne vonět, tak na ni jdou. To máš stejně jako s lidma. Když si bdeš udit maso. Jak to tam dáš, tak to není ono. Ale jak to začne vonět po delší době, už se to dá sflákat! :vysmech: :jazyk: Tak nějak to mají i oni. Když se kvítek otevře, ještě pro ně nemá co nabídnout.
Další možnost je, že v okolí nejsou žádné včelstva. Tak je to tady asi 8 km ode mě. Pár vesnic a nemají ani jedno včelstvo. Staří vymřeli a maldej to nikdo nedělá. Třeba 5 vesnic u sebe a ani jedno včelstvo. :(

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Včeličky

#1095 Nový příspěvek od Britt »

Tak to asi bude ta druhá možnost. Nevím o nikom, kdo by měl včelky.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“