Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
syncon
Příspěvky: 270
Registrován: čtv led 07, 2010 12:28 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1036 Nový příspěvek od syncon »

ty výnosy co má OTA to snad není možný, mam stanoviště za kopce a sem rad za 15-17kg od včelstva
RS 09

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#1037 Nový příspěvek od Jan_2 »

jako na jedno vytaceni, nebo za sezonu ?
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

syncon
Příspěvky: 270
Registrován: čtv led 07, 2010 12:28 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1038 Nový příspěvek od syncon »

za sezonu tocim 2x ale neberu jim to komplet
RS 09

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1039 Nový příspěvek od ota »

Na množství medu má největší podíl pár věcí. První je včelstvo. Když máš v Budečáku na 20 rámečkách včely tak nelze z nich vymáčkonout kotel medu.
Další věc je že mám jen nezateplené nástavky. Poznal jsem, že v nich jde včelstvo uplně jinak. Když má dostatek místa, z jara dostatek vzduchu brzo nasazuju velká česna a očka mám otevřený celoročně. Matky max 2 sezony. Z jara kladou jen se maloučko oteplí.
No a potom rozsah plodin v okolí. Když je v dosahu navazující plodina, není co řešit. Dneska jdu kouknout na včelky odpoledne a to je mazec. Kurva co kde mají? Řepka už nekvete. No kam se hrabou aerolinky s letadlama! Jestli létají až za les na ten jetel co tam je na tom place co mají jako uhor. No poznám to jednoduše, stojím u včelek a oni se vyhýbají a nezlobí. Mají snůžku. Nemají ani čas se do mě trefovat a zlobit.
Ano to množství je na jedno první stáčení medu. Letos je to posunutý o 14 dní. proto je ho víc asi. Co jsem tak pozoroval a již vyexpedoval med, bude to asi 60 kg na včelstvo. Už jsem slil všechny kastroly a hrnky. Mám tu 4 plastoví nádoby na med. Každá má když je plná 50 kg medu. Ty nechávám nakonec v nich to pomalu krystalizuje. V těch ostatních rychleji. Proto expeduju hrnce, kastroly a nakonec ty nádoby. Mám tu teď 4 nádoby plné. Tedy ještě asi 200 kg medu. Ale je dost zamluveno. No letos mi asi trochu zbyde.
Med dělám podle potřeby tak 3x vytáčím. První květovej potom asi za měsíc další. Nakonec jedu dodernou to třeba kolem 15-20 srpna a večer hned krmím.
Při prvním vytáčení beru komplet medníky načisto. Plodiště nechávám celé. Když je snůžka jak letos, dole v plodišti je medu dost. Při prohlídce vyndavám z plodiště tak dva rámečky a vkládám mezistěny. Když je snůžka, dávám žemlové souše. Nemá cenu dávat mezistěny, zanosí je sladinou a je to pak křehká věc. Jedu v plný palbě na 44 rámečkách každé včelstvo. 11 plodiště a 33 medník. Chodím do včel každý víkend. Když z toho něco chci mít je to nutnbost. Nejde mi ani tak o množství medu, ale na silném včelstvu je to jiná práce. O nemocech nevím, tuhle jsem přišel a u jednejch je nová matka. Bez rojení, bez zastavení práce. Matka bez značení. No tak jsem ji rovnou poznačil a nacpal ji 4 prázdný rámečky do plodiště, aby se pěkně v v hojnosti rozjela. U starší matky co budu měnit, ustřihávám křídlo. Kdyby náhodou měly chuť na rojení vyletěly by kousek před ůl.
Ty výnosy mám už pár roků to jo. když jsem chlapům na schůzi říkal, že roční výnos u 1 včelstva mám 115 kg kroutili hlavou. Ale to bylo hlavně zdejším ZD. Navazovaly jim plodiny. Řepka za zahradou, pak nachový jetel přez silnici a za humny potom vikev. Letos mluvím s agronomkou a ona že vloni byl nachovej jetel špatnej tak ho neseli. Kurva pro mě byl super! 150 kg medu z něj. No a oni že to měli samej plevel, tak už letos nezaseli. Svazenku nemám rád, ta má hodně pylu a málo sladiny. Ten pyl zapěchuje rámečky a jsou pak na vyhození. Ale ten nachovej jetel, to je mazec! Je z něj taky pyl, ale ne tolik. Ale sladina, to je masakr. Včelky dokážou z něj vytlačit za 10 dní 150 kg medu. Vyzkoušeno. Ten hloh za vsí taky tuhle jen hučel. Už začíná černý bez. Taky je za vsí celá alej bezu. Děda říkal, že by mohla být i nějaká medovice. Že ráno bývá dost rosa. No uvidíme jak to bude pokračovat.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1040 Nový příspěvek od ota »

Tak jsem teď přišel z prohlídky u včel. Asi se z nich letos picnu. I když jsem je ,,šlajfoval" nedá se svítit, ale příští víkend to musím vytočit. Jsou zase plný. Tak troje jsou jak o minulém medobraní. Jedny jsou o fous míň a jedny co se rozhodly měnit matku mají celkem prd. Jak už měsíc nejedou na těch 200% co ostatní, je to znát. Třeba dvoje už nastavují rámečky a zalepují kde co a valí med kde se dá. V plodišti medu kam se podívám. Ale co mě sejří tak je velkej přínos pylu. Tmavej, hráškově zelenej a oranžovej. Tušil bych to na někeré stromy v lese. Nebo už nevím, z čeho to natahaly. Bude to zase nějakej metráček medu. Ten první tak jako nic, nic a za týden nebylo ani deko. Každej bral místo 3 sklenic třeba i 7. No uvidíme, kolik bude tohodle, ale je tmavej asi ovlivněnej tím nachovím jetelem, co ho trochu kvetlo za lesem.
Už jsem upozornil pracanty, kteří se mnou med dělají. Připravte se, bude to zase mazec!

syncon
Příspěvky: 270
Registrován: čtv led 07, 2010 12:28 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1041 Nový příspěvek od syncon »

Oto a jak mas ty vcely zly, nejsou to tzv . Gintarky ?
RS 09

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1042 Nový příspěvek od ota »

Koukni, nevím co jsou to ,,Gintarky" Ale letos jsem ještě nedostal ani jeden ,,přímej" zásah. Jen třeba přimáčknutím, nebo přez rukavici.
Jak to říkal děda, že zlí včely mívají hodně medu a hodný málo. To u mě neplatí. Jasně že každý včelstvo je jiný. A přijdeš k nim a jedny jsou jakože nasraný a drhý ne. Ale přijdeš za týden a je to opačně. Mám za léta včelaření vypozorováno že ta povídačka o zlých včelách neplatí. Tam platí uplně jiný věci. Zrovna dneska jsem prohlížel a ty co mají šlechtěnou matku ( určenou u mě na množení chovu) tak jsou celkem klidný a medníky jsem skoro nemohl uzvednout. Ty vedle jsou takoví víc hučej když se v nich vrtám a mají stejně. Vyfotím jak si sedí venku, bo jim je v tom množství vevnitř teplo. Chovám myslím si kurva velký včelstva a tam je to uplně jinak, než v maličkým Budečáčku. Známej povídá, já jsem skoro musel krmit! No a na kolika nástavkách jedeš? A on no jen na jednom, plodiště a jinak nic. No jo když se to má všechno vejít na 10 rámečků tak je to bída. Jedu na 44 rámečkách a kdybych měl plac nahiru a nástavky, každý by dostaly ještě min jeden i dva. Ale to by byl pak fakt už masakr! Ale oni by to v klidu daly. Dal bych 2 nástavky pldiště a 4 nástavky medník. Ale to třeba až v důchodu.

Uživatelský avatar
GeorG9
Příspěvky: 871
Registrován: sob říj 26, 2013 6:30 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Včeličky

#1043 Nový příspěvek od GeorG9 »


Uživatelský avatar
fogeljet
Příspěvky: 190
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:08 pm
Bydliště: Nedaleko Trenčina

Re: Včeličky

#1044 Nový příspěvek od fogeljet »

Pani mam taku otazku vie niekto zostavit osevny plan medodajnych rastlin na podporu vcelnice .Mam pri vcelnici 3 plochy 2x 0,4ha,1x 0,5ha. 2roky osievam zatial podla dostupnosti osiva vyskusal som faceliu, pohanku,repku jarnu, horcicu bielu, dostupna je nachova jetel =datelina purpurova a nebranim sa dalsim rastlinam . Som povodne strojar a polnohospodarstvo len konicek snazim sa veci nastudovat ale na skuseneho agronoma ani nedovidim .Majte porozumenie pre blbe otazky. Moja predstava je striedat na tychto plochach tak aby to postupne kvitlo celu sezonu. Dalsie roky ako obmienat nech sa rastliny podporuju na dlhodobo udrzatelnej urovni.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1045 Nový příspěvek od ota »

Z plodin které jsou v okolí, které má ZD v osevu, se mi osvědčilo složení: řepka olejka, na ní navázal jetel nachový ( inkarnát ) a potom vikev. Samozřejmě ještě z jara další květy stromy, louky. Něco dává i les který ja asi kolem 1,5 km doletu. Pravděpodobně i jiné plodiny, ale ty nemají takový výnos sladiny. Takže v tomto složení mi skoro každé včelstvo dalo 115 kg medu za sezonu. Mám to taky jako koníčka a taky jsem strojař. Takže zemědělství nerozumím taky. Ale dělám včely dlouho a hlavní věc je silné, zdravé včelstvo a návazmost plodin. Třeba taková bílá řepka, kruciš to bylo terno. Z ní tenkrát bylo medu. Ona kvete třeba jednou tolik co klasická žlutá.
Problém je v tom, že nelze, nebo těžko odhadnout, jakou osevní plochu rozvrhnout aby toho bylo dost. Třeba tady je řepky kolem mě 200 ha. Jetela nachového bylo kolem 20 ha. Vikev té bylo kolem 10 ha.
Už jsem to tady mnohokrát psal, nejhorší hodně vychvalovaná plodina u mě je svazenka. Ta tu byla jednou a to a tu už bych tu nechtěl nikdy. Málo sladiny, ale strašně moc pylu. Po sezoně jsem snad čtvrtinu rámečků musel vytavit, vyhodit ze včel. Hrozně zanošený betonem. Pyl tak tvrdej, že se nedal ani hřebíkem propíchnout. Podobnej pyl hnědej je z toho nachového jetela. Ale ten včelky dokáží z buněk dostat. Tu svazenku nedostaly ani za dvě sezony.
No tolik asi k tomu.

Uživatelský avatar
fogeljet
Příspěvky: 190
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:08 pm
Bydliště: Nedaleko Trenčina

Re: Včeličky

#1046 Nový příspěvek od fogeljet »

Ota tvoje prispevky citam je tam vela poucneho,dik za ne. Tvoje stanoviste je snom kazdeho vcelara nasiel si svoj efektivny sposob vedenia vcelstva vysledok sa dostavil mas 8)1+++ Podobne vysledky som zazil este s svagrom na starej vcelnici postupne sa to rapidne zhorsovalo. 3r z5 zalozil solo stanoviste blizsie k domu na svojich pozemkoch. Komplet nove nastavkove nezateplene ule sitove dna len ramikova miera zostala cehoslovak. Na poliach okolo vladne bioplinkova lobi t.j hnusna sachorova trava bez jedineho kvetu alebo cirok.Napriek tomu v dolete remizky s hlohom,trnkami,agatom ,kusok les s lipami a ceresnami.Vysledky su uspokojive,osievanim ploch chcem vykrit diery v znaske. Plocha relativne mala preto hladam najefektivnejsie riesenia.Chce to radu dakoho znaleho studovaneho ohladne postupnosti rastlin.Jednotlive charakteristiky plodin dostupne celkovy pohlad na osevny plan a veci stym suvisiace vsak nemam.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1047 Nový příspěvek od brigadnik »

tak jak jste na tom?

Mě zatím přezimovaly všechny, ale bohužel, když bylo teplo, tak jsem byl v práci. Čekám na další teplej den, abych do nich mrknul.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1048 Nový příspěvek od Leo »

V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Včeličky

#1049 Nový příspěvek od bourač »

každý rok touto dobou mi rozkvetou třešně, ihned se objeví hejna včel a pilně opylují.
Třešně rozkvetly a včely nikde :-/ ani jedna už asi tři dny :-/
Pouze čmeláci. :zapomel:
Co se děje?
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1050 Nový příspěvek od ota »

Nekvete Ti někde v okolí řepka už? Taky říkal děda, že ty květy také pokaždé ,,nemedují" hned po rozkvětu.
Už jsem to tu o té řepce psal. Není to protože je to kohosi, nebo čehosi. Včela má řepku jako když půjdeš do města na pivo. Tak to mají i včelky. Když řepka začne medovat, tedy mít šťávu, tak je to jak s tím pivem u nás. Prostě je to jako by byly dvě hospody na rynku proti sobě. První bude mít 12% nefiltrovanou, kvasnicovou zadarmo, naraženejch mrtě sudů hromadu píp a všude volné židle a stolky. Druhá hospoda bude mít 8% pivo ještě trochu řízlí vodou. Sice taky zadarmo, ale neraženej jeden soudeček, jednu prťavou pípu. Pár židliček a takovej maličkatej stolek. No a teď včela přietí a skoukne situaci. Poletí do úlu a předá ostatním informaci. Samo, že všechny dělnice jasně poletí k tomu lepšímu! Proto třeba takové ty komerční medy kde je napsáno že je to opravdu bio, bez podílu řepky, nedej bože ještě lesní a tak, je blbost. Včela má dolet když je to opravdu pro ní efektivní kolem 10 km i víc. Takže když stojí úly u lesa a kus za lesem kvete řepka, včely natvrdo budou prdět na celej les a povalí to k řepce. Všichni na ní nadávají, ale já ji mám rád. Uplně nejlíp, když ji mám za plotem. Aby to včelky měly u nosu. Není to o množství medu pro mě. Ale o tom že oni na ní pak jedou. Ta je nakopne.
O víkendu k nim jdu. A vrazím jim třeťí nástavek. Rovnou natvrdo, protože za vsí se to pomalinku začíná žluťit. Tak aby na to byly pořádně našláplí hlavně místem.
No a nebo nejsou včely. Něco jsem četl na netu, že letos to hodně spadlo. Nevím, mám letos všechny pěkně našláplí a silný. Bez problémů. Myslím, že už to ustojí. Občas bývá ještě i květen problematickej, ale myslím že už to bude dobré.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“