Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
jean
Příspěvky: 3042
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Včeličky

#1156 Nový příspěvek od jean »

Sused u otca mal selektívne včely. Neviem prečo, ale jak som prišiel do záhrady, tam po mne vždy šli. Jak ma ďobla jedna, tak potom po mne šli ostatné. Došlo to tak daleko, že som odmietal vyliezť z auta, ked tie potvory lietali. Šli vždy len po mne, ostatní v pohode. Bolo to len jeden rok. Ten sused choval včely, čo sa pamatám. Inde si ma včely nikdy nevšímali, niektoré sa dajú posadiť do dlane a majú na háku. Stretli ste sa s tým niekto?

Fizz
Příspěvky: 7960
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Včeličky

#1157 Nový příspěvek od Fizz »

To si nerozumíme, mě normálně včely nevadí, bzučí strom tak ho obejdu, vem si ale kýbl hrachu vysyp ho v obýváku a tak vypadá můj břeh jezírka. Jestki včely potrebujou vodu měl by na to včelař myslet. Chápu že to není tak že žádná nepřileti, měl jsem každý rok, a v pohode, letos s komediantskym vozem za plotem je to treba stovky včel což výrazně mě to omezuje v užívání věci kterou jsem vybudoval a neustále ji udrzuji.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1158 Nový příspěvek od ota »

Fizz trochu to kousek naspátek rozebíráme s tou vodou. Včelstvo co vlastním má podle nějakých výpočtů spotřebu asi litr vody denně. U běžného včelstva udávají asi půlitr denně. Já mám trochu větší včelstva. Tak odhaduju na litr. Jen si představ co ty včely musejí podstoupit vzletů z ulu, aby tu vodu v tom množství donesly. Včela bere vodu do váčku kde nosí sladinu. Tedy ji musí trochu ,,zmáčknout" a natankovat k té sladině. Četl jsem teď ve včelařství, že každá včela přesně ví, dokáže spočítat kolik může nést čeho. Aby dokázala doletět do ulu. Umí si to vypočítat. V ule musejí vodu od sladiny oddělit a naskladnit ji do rámečků. Vše se děje společně uvnitř. Oddělí co je třeba a sem šoupnou trošku, sem trošku a takhle to podělí. Z té vody oddělují minerály a nevím co ještě. Zase tak to nesleduju. Proto mají rády vodu třeba z rybníčku, kaluže, bláta. Obsahuje něco co oni potřebují. Ta včela to ihned zjistí co je třeba v tom rybníčku dobrého natankuje a valí do ulu a tam to sdělí ostatním. A už se vydávají v houfu. Nebo v houfu ne, ale ta frekvence se zvýší, když je to pro ně zajímavé.
Ten včelař jestli má všch pět pohromadě by měl včely s kočovným vozem, nebo včelnicí pro svůj klid i pro klid sousedů umístit tak, aby s níma nikoho neohrožoval. To že ony si najdou směr na strom, nebo na kytky, nebo pro vodu už neovlivní. Ale co tak vím, tak včela která letí pro některou tuhle komodytu není nikdy agresivní. Může se stát že ji vlezeš do koridoru létání. Ona se vyhne. Ale třeba jak píše Jean ona něco vycítí třeba z vlasů, nějakoej matlací gel, šampon, atd a ji to vydráždí a je podle toho jak je celé včelstvo více či méně náchylné na agresivitu k hlídání svého ulu, koridoru tak se zachová. Prostě Ti ho fikne. Ostatní včely vycítí feromon té co Ti ho fikla a přečtou z něj, že je to třeba narušitel a jebou se do Tebe taky. Prostě to jedna nastartuje a ostatní se přidají.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Včeličky

#1159 Nový příspěvek od ITS »

Podle toho, co jsem si tady přečetl, tak to Fizzovo jezírko musí být pěkný humus :smich:

Fizz
Příspěvky: 7960
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Včeličky

#1160 Nový příspěvek od Fizz »

:smich: další takovej.

Spíš fizzovo jezirko je jediná vods v okolí. V okruhu 2km leda bazény a jedna skoro vyschlá říčka.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1161 Nový příspěvek od ota »

A proč by jezírko mělo být ,,humus"? To nechápu. Stačí, aby tam Fizz navezl štěrk z vápence. Nebo tam bylo jílovité podloží, nebo nevím co. A včely z toho budou brát. A to může mít vodu křišťálově čistou, jen v ní bude obsah něčeho. To stejný je, proč berou vodu z bazénu, kde je chemka? A čistička? No něco v ní je co jim chutná.
Já tady bazény nemám v doletu. Jen louže, hlínu zmáčenou. Tak berou z ní. Protože je sleduju, tak je tam vidím. Bazény tu v dosahu nemám, tak je nesleduju. Ale pitnou vodu kterou jim naservíruju pod nos si ani nevšimnou. I když je taky ze studny ,,kojenecká" nemají o ní vůbec zájem. Prostě něco v ní není a nešmakuje jim. Já když jdu třeba na pivo, tak si dám taky dvanáctku a když mají domácí pálenku tak tu. No a když nemají ani to, ani to, tak jdu na pivo jinam. Tak to mají i včelky. :vysmech:

Pavel
Příspěvky: 8280
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Včeličky

#1162 Nový příspěvek od Pavel »

strejc vcelar daval vodu do umyvadla do ni trosku raselyny a pres okraj savej hadr ten hadr byl vcelama celej obalenej davalo tam i kousky kury mnel pres 30 vcelstev a byly kousek od labe

Fizz
Příspěvky: 7960
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Včeličky

#1163 Nový příspěvek od Fizz »

Takhke... Nicméně voda tvrdá jak hovado, zeleň, ryby,... Rozhodně bych to nepovažoval za přímo pitnou vodu...

Obrázek
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20347
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1164 Nový příspěvek od vitex »

Ale je docela čistá.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1165 Nový příspěvek od Leo »

Pojďme pomoci včelám 🐝🐝
Květin je málo, je sucho a včely se snaží pít z bazénů, kde se ale utopí.
Můžeme jim do talíře dát jablko a přidat trochu vody. Včely jsou posíleny šťávou ze sladkého ovoce a neutopí se, když stojí na kouscích jablek. ❤️
A ještě jedna prosba. Pokud už musíte stříkat, udělejte to prosím večer, když už včelky nelétají 🙏

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1166 Nový příspěvek od ota »

Teď si tak pročítám. No stejně je zajímavé včera jsem začal krmit. Dávám cukerný roztok 1:1 s vodou. Dávám ve 4l skleněných flaškách. Večer dám plnou flašku a ráno jsem se šel podívat jak ,,berou" a u všech včelek prázdno. Musí to přez tu noc bejt v ule masakr! Když si představím, že osazenstvo vybere postupně tu sladkou vodu. Vyfiltruje vodu a cukr uloží do buněk. A ještě to co uloží tak zpracuje a namíchá aby to vydrželo. Je to o trochu hustší hmota než med. Jednou jsem musel rozebrat včelky přez den v době krmení a sladina nevytékala z rámečků. Tedy vcelku hustota. Co jsem si všimnul, tak víčkují tu sladinu až později. Nechávají to ještě odpařit a asi dodoávají ingredience.
Dneska jsem přez den koukal a valí plné nožičky pylu. Oranžovej, bledě modrej a světle žlutej. Toho oranžovýho uplný koule.
Teď jim budu valit ten cukr. Dávám jim občas i dva dni pauzu. Jen čas a aby si to stačily zpracovat. Každé včelstvo u mě dostane 30l té sladké vody. Tedy 15 kg cukru.
Je to stejně co dokážou zpracovat za tak krátkou dobu. V sobotu jsem vytočil poslední zbytky medu asi 10 kg od každého včelstva. Takže letošní rok průměr na včelstvo 65 kg. No vcelku na tu bídu to ujde. Ale víc jak celé ,,pomozte včelám" by mě pomohlo od zdejších pěstitelů zvýšit pestrost potravy pro včelky. Větší množství kvetoucích rostlin. Uplně nejlíp aby trochu navazovaly na sebe. A uplně nejvíc by mejm včelkám pomohlo, kdyby zemědělci oseli ty prázdné pruhy na polích co oddělují 30 ha plodiny. Vím asi o třech pruzích co jsou včelkám u nosu. A jsou v hektarových rozlohách. To kdyby oseli veselým broučkem a nechali to pro včelky tak mám pro ně vystaráno. Jak málo by stačilo. Ale nemužu je přesvědčit aby to tak aspoň zkusili. :( Stejně to leží ladem. Jen to třeba 1x za sezonu pomulčujou. Kdyby to oseli a nechali tak to by byla bomba pro včelky! 8)

jean
Příspěvky: 3042
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Včeličky

#1167 Nový příspěvek od jean »

Ked to pomulčujú, môžu žiadať dotácie. Ked zasejú kvetinky, dostanú prd. Dotácie sú zlo

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1168 Nový příspěvek od ota »

Mě povídal ten kluk co to má na starost, že by mu to zaplevelilo pole. Výdrol a vítr by semínka dostal do pole a oni mají seťovky. No a druhá věc je přesah postřikovače. On potom jede a nemusí dávat pozor když stříká, v tom pásu se to ztratí. Není tam nic potřebného, tak nevadí že to postříká. O té dotaci neříkal nic. Jen že musejí mít pole rozdělený max po 30 ha. Takže vlevo je pšenice, pás a vpravo stejná pšenice. Akorát to překáží v upravách pole a všeho kolem. Myslel jsem, že to má být třeba vlevo pšenice a v pravo ječmen. Tak to nemají. To kvůli pracem s tím. Jen v prostřed pásu přejede na pole v pravo a jezdí dál jako předtím vlevo.
Co nám kdysi na nějaké přednášce vyprávěl pán co přednáší včelařství, tak v některých zemích to funguje jak má. Mají to tam nastaveno již roky. Mají tam pásy mezi velkým lánem a v pásech rostliny vhodné pro brouky. A povídal že to tam funguje. Nikdo si nedovolí v tom jezdit, nebo to zmulčovat jen tak pro nic zanic. Mulčují také, ale jen prospěšně pro to co v pásu roste. A dosejvají a udržují to. Povídal přednášejíci, že už na to přišli že ty brouci jsou třeba. A ne je likvidovat jak u nás.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1169 Nový příspěvek od brigadnik »

Tak jak jste na tom?

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20347
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1170 Nový příspěvek od vitex »

Já dobře,píchám co můžu. :smich: (Promiň).

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“