Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1141 Nový příspěvek od Leo »

Včela - zázrak přírody!
💛🐝💛🐝💛🐝💛🐝💛🐝💛🐝💛
- Vedeli ste, že... v mede sú živé enzýmy?
- Vedeli ste, že... tieto enzýmy odumierajú v kontakte s kovom a med sa stáva toxickým?
- Vedeli ste, že... v úli je10 až 80 000 včiel?
- Vedeli ste, že... Med obsahuje látku, ktorá pomáha ľudskému mozgu lepšie fungovať?
- Vedeli ste, že... med je JEDINÁ potrava na svete, ktorá sama dokáže udržať ľudský život?
- Vedeli ste, že... Včely zachránili ľudí v Afrike pred hladom?
- Vedeli ste, že... Stačí jedna čajová lyžička medu na udržanie života človeka 24 hodín?
- Vedeli ste, že... Propolis vyrobený včelami je najsilnejším prírodným ANTIBIOTIKOM?
- Vedeli ste, že... na získanie 1gr včelieho jedu, potrebujete žihadlá vyše 10 000 včiel?
- Vedeli ste, že... med NEMÁ dátum expirácie?
- Vedeli ste, že... med bol prvý tovar na svete... ako platidlo?
- Vedeli ste, že... na získanie 1 kg medu potrebujete nektár z viac ako 1 000 000 kvetov?
- Vedeli ste, že... Prvé mince na svete mala na sebe nakreslená včela 🐝?
- Vedeli ste, že... med sa konzumuje s plástom medu?
- Vedeli ste, že... včelí med je najzdravšia potrava na svete?
- Vedeli ste, že... Peľ môže mať viac ako 1500 farieb a odtieňov?
- Vedeli ste, že... včela môže lietať rýchlosťou viac ako 60 km/h?
- Vedeli ste, že... Kráľovský dom vo Veľkej Británii konzumuje rumunský med?
- Vedeli ste, že... telá veľkých cisárov sveta boli pochované v zlatých truhlách a potom natreté medom, aby nezhnili?
- Vedeli ste, že... včely sú JEDINÝ hmyz, ktorý vyrába potravu pre ľudí?
- Vedeli ste, že... Názov "MEDOVNÍK" vychádza z toho, že mladí manželia po svadbe konzumovali med a hydromel na plodnosť?
- Vedeli ste, že... matka (kráľovná) uloží za jediný deň dvojnásobnú váhu jej vajec?
- Vedeli ste, že samička matuje len raz, s viac ako 10 trúdmi ?
- Vedeli ste, že... matka má „Lov“ nazývaný spermatik?
- Vedeli ste, že včely mávajú krídlami viac ako 11 000 krát/minútu?
- Vedeli ste, že... jediný med, ktorý si môžu vychutnať alergici na včelie produkty je manna med?
- Vedeli ste, že... najlepší med pre ženy je malinový med?
- Vedeli ste, že... akáciový med je monopolný med?
Včela žije menej ako 40 dní, navštívi minimálne 1000 kvetov a vyprodukuje menej ako lyžičku medu, no pre ňu je to celý jej život.
💛🐝Ďakujeme, VČELY !!!!!! 🐝💛
Převzato od Lenka Čandíková Zarevúcka Díky

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 907
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Včeličky

#1142 Nový příspěvek od pepanek »

TAk jsem tímto také od loňska postižen amatersky.
Zadarmo jsem dovezl smykem
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Fizz
Příspěvky: 7933
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Včeličky

#1143 Nový příspěvek od Fizz »

Pěkně ty...

Bude z toho blog začínajícího včelaře?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1144 Nový příspěvek od Leo »



Pitko vody pro včely.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1145 Nový příspěvek od ota »

Pítko pro včely. Kdysi dávno jsem koukal, jak včelky posedávají podle silnice na takové hnusné louži. V té louži spadlo někomu kus hnoje a kolem hnědá smradlavá voda. Na té hromádce hnoje a na okrajích louže hromada včel a tankovaly vodu. Přišel jsem domů a vzpoměl jsem si, že v jednom včelařství ( časopis pro včelaře ) popisovali jak vyrobit pítko pro včely. Šel jsem tedy a vyrobil dva druhy podle návodu. Rozmístil před včelník a nalil čistou vodu. A sledoval co včelky na tom. Asi 10 dní a ani včela. Kouknul jsem do časopisu a tam psali, že napoprvé by to chtělo rozpustit trochu medu do té vody, aby to včelky nalákalo. Udělal jsem podle návodu. Po 14 dnech ani včela. Jdu podle silnice a tam na té louži černo včel. Kruci hned u nosu máte vodu čistou a nic. Celou jednu sezonu jsem ty pítka mordoval a nic. Na zimu jsem to rozebral a uklidil. Nenaučily se na to. Tím u mě pítka začaly a taky skončily. Asi tady mají dostatek míst, kde tu vodu naberou.

jean
Příspěvky: 3015
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Včeličky

#1146 Nový příspěvek od jean »

Páni, prosím o radu. Do izolácie na baráku sa mi nasťahovali divé včely (aspoň to tak vyzerá, lebo to lieta ako včela a aj sa chovajú ako roj). Pozabíjať to nechcem, lebo som rád, že mám v záhrade aspoň nejaké včely, posledné roky kvôli počasiu mali normálne včely problém preletieť cez háj. Ak by som spravil nejaký úľ, dajú sa nejak donútiť, aby sa doň nasťahovali? Ako to spraviť, aby sa tam miesto nich nenatrepali osy, alebo sršne?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1147 Nový příspěvek od ota »

Včely do ulu přestěhuješ v pohodě. Ale má to svá pravidla. Tedy musíš vylézt k tomu roji. Samozřejmě ideální domluvit to s včelařem, který má zkušenost. Musel by Jsi se vhodně obléct. Ne jak Péťa Bajza v bylo nas pět. Rozebrat to zateplení a do připraveného rojáčku sklepnout, přesunout matku včel. Ppté rojáček přivřít jak říkám ,,na jednu včelu" a pověsit ho v místě. Nechat co největší množství včel nalézt za matkou. Poté navečer sundat rojáček dolů a chvíli nechat včely sklidnit. Otevřít připravený ůl a z rojáčku tam včely vysypat. Alfa omega je matka. Ta musí být v ůle. Pak je jistota, že za ní půjdou i ostatní včely. Ul zavřít a nechat ho tak 2 dni bejt. Pak tam jít a zformovat včelstvo aby vše bylo jak má.
To je tal v rychlosti v kostce postup.

jean
Příspěvky: 3015
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Včeličky

#1148 Nový příspěvek od jean »

To plati aj pre dive vcely? Neviem, co to presne je. Skusim to odfotit. Rozoberaniu izolacie by som sa rad vyhol. Sklepnut sa neda, oni sa natrepali na uroven zeme

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Včeličky

#1149 Nový příspěvek od winch »

Divé včely sú také isté ako tie čo chovajú včelári. Bez toho, aby si to rozobral, ich asi nepremiestniš, nemáš ako odtial dostať matku.
Oto, s tou vodou to poznám tak isto. Spravil som im napájanie viz foto. Voda krásne natiekla do tých drážok, no po týždni ani včely. Keď som tam dal roztok medu s vodou, chodili. Potom o čistú vodu nemali záujem. Na záhrade som mal veľké plastové vedro s vodou na polievanie, po obvode snáď sto včiel sa tislo vedľa seba, a brali vodu. Za deň dokázali odtiaľ odniesť aj liter vody, tak som im ju dolieval. Po pár dňoch som si všimol, že vo vode sú larvy komárov, a na bokoch a spodku vedra sú riasy a mazlavý povrch. Tak som večer vedro vydrhol, a nalial im čistej vody. Na druhý deň som im išiel doliať vodu na poludnie, kedy ich tam bývalo najviac. No bolo tam snáď 5 včielok, viac nie. Po týždni, keď voda chytla zelenkastý odtieň, chodili zase vo veľkom.Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1150 Nový příspěvek od ota »

Winch včera mi ukazoval soused. Asi před 2 lety dovezl takovej plastovej kalfas a v něm má drobonkej bílej štěrk. Takovej co se dává na hřbitov. Někdo to kdysi postavil ke kontejneru a on to dovezl. Postavil to na zahradě a tam to stojí. Napršela do toho voda. Ta je taková nazelenalá. Jak píšeš, larvy komárů v tom. Po bokách taky zelenej povlak. Na jedné straně ten štěrk vykukuje z vody. Jako malé molo. Na tom černo včel a sajou tu vodu. Soused ukazuje a prej nevadí jim to? Že by to vylil a dal jim čistou vodu. Říkám asi jim to nevadí jinak by tu nebyly. Povídal, že kolem normálně chodí a včely si ho vůbec nevšimají. V klidu přilétají, odlétají. Jak kdyby tam ani on nebyl.
To stejný je po dešti u silnice. Ja tam vedle silnice rozježděná hlína. Když zaprší je tam plno včel. Ta voda tam stojí taková černohnědá. Když vyschne včely se stratí. Jak zaprší ihned po dešti jsou tam.

Fizz
Příspěvky: 7933
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Včeličky

#1151 Nový příspěvek od Fizz »

To mám u jezírka přinejmenším desitky včel, spíš stovek. Nějaký umelec mi dal za plot úly, celej vagón. Kolikrát to mam tak že není kam stoupnout. Vcelky mi nevadí ale tohle mě sere.

Taky se napájí na kaminkovym břehu.

Včelař si to může umístit kam chce? Souhlas majitele pozemku nebo i okolních?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1152 Nový příspěvek od ota »

No přesně nevím, jak to je. Ale jen co vím, tak včelař by měl umístit včelstvo, aby neobtěžovalo souseda. V rámci dobrých mravů. Tak nějak se to tam píše. Není to nijak zákonem stanovené. Ale lze se přez nějaké sdružení kam místěpříslušný včelař spadá požádat o posunutí, aby to nenarušovalo dobré mravy.
Přesné znění neznám, ale včelař by měl respektovat i sousedy a nedělat jakože naschvály.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Včeličky

#1153 Nový příspěvek od bourač »

Oto je to stanovené zákonem. Už asi 10let platí Nový občanský zákoník a v něm je uvedeno že soused nesmí obtěžovat emisemi a imisemi, ty imise můžou být cokoliv, třeba nadměrný štěkot psa, dešťová voda z tvého pozemku tekoucí na cizí pozemek atd.
Že někoho obtěžujou včely jsem ještě neslyšel :smich: . Myslím že případný soud by třeba Jarda zajisté vyhrál.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1154 Nový příspěvek od ota »

No Bourači není to tak jednoduché. Jestliže budou včely 10m a dál od hranice sousedova pozemku nehneš s ním ani soudem. Tam je ta hranice 10m. Včely jdou pro vodu. A to třeba k bazénu. Oni si vyhledají zdroj co mají kousek.
Vše by se mělo řešit přímo se včelařem. Jak píšu včelař má povinnosti, ale i práva. Jestliže má včely v patřičné vzdálenosti jak píšu a dělá v rámci dobrých mravů, nehneš s ním. Koukni se na net tam jistě o tom píšou. Ale jak říkám hranice 10m od toho to je. Nikdy jsem to nezjištoval, mám včely na zahradě a soused je tak 30m? od nich s plotem. Jemu taky berou vodu u něj. Vše se u včelstva odvijí od matky. Když bude matka s obranným pudem jsou i včely tak. Normálně můžu kdykoli jít k včelníku a nic nedělají. Ano jsou vyjímky ale to poznám. Třeba když se valí bouřka, nebo nemají do čeho nožičky vrazit. Ale to už poznám a neproducíruju se před níma. Letos jsem zatím nedostal ani jedno žihadlo. Ale když jdu u kočovného vozu co stojí u lesa a je blbý počasí tak jsem jich dostal pět. Prostě jsem jim vlezl do letového koridoru. A bylo to. Doma chodím, sleduju je na česnu. Jdu v klidu a oni se vyhýbají.
Tady u těhle sporů je to vždy o domluvě. Vše se dá ale v klidu. Kdyby soused přišel a mě ty tvoje včely fakt serou už jsem dostal pět žihadel tak je budu muset posunout. Ale on zase ví, že má pak všeho na zahrádce jablek, malin, nevím čeho. Bo mu to všechno opilujou mají to u nosu. A on to ví. 8)

Tomas6
Příspěvky: 5375
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Včeličky

#1155 Nový příspěvek od Tomas6 »

A jak ten soused pozná že jsou to tvoje včely? Že nejsou někoho jiného? Ano když se bude motat u úlu tak dejme tomu, ale tak když mi létají včely na zahradu... Já mám u baráku trávník a v tom trávníku jetel. A když ten trávník poseču, tak první obrazí jetel i s květama a lítají tam včelky. Říkám synovi (4 roky) nechoď tam k tomu jetelíčku, dostaneš žihadlo, netrvalo 10nminut a řev, samozřejmě že ho jedna džogla. Jetel už byl takový škaredý tak jsem to posekl a jak obrazil, situace se opakovala. I s tím pichancem. Ale že bych sháněl či to jsou včely? To snad ne. Jsem rád že tu někdo ty včely vůbec má.
To samo jak sousedce (náplava) vadí že bučí kráva. No můžu já za to že bučí pravidelně v 5 ráno? Že budí tele na snídani? Nebo že jí krávě ( jako té sousedce) vadí když já v sobotu v půl 7 ráno vezmu traktor nebo kroviňák a dělám kravál? Jestli jsi nevyspaná máš jít chrápat brzo a ne ještě v půlnoc svítit. Na dědině se odjakživa chodilo spát se soumrakem a vstávalo ještě před rozedněním. A to já jako kvůli tomu že ona není vyspinkaná do růžova nechám dobytek pochcípat hlady?
Svět se v pi.u obrací. A hoši bude hůř. Lidi se budou handrkovat o každou pí.ovinu. O to co bylo před ještě pár lety normální a lidí se normálně domluvili, tak teď ne. Každý si myslí že má dvě díry do zadku a že spasí svět. A když přijde k hotovému tak dokázal akorát to že si půjčuje peníze aby měl na dárky pod stromek.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“