Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1066 Nový příspěvek od ota »

Tak tohle to je masakr! Před chvílí jsem si to přečetl. A Víťa má pořát strach z nějakejch sršáňů či co. Nakonec si včely zničíme sami. A ještě vlastně je to v pohodě. Až to dočtete, přelouskněte si i tu ,,fakt plodnou" diskusy. No jsou liďi různí, někteří i debilové.
Oni tam ťi pisálkové hlavně zapoměli napsat, že pan Báchor je opravdový včelař, přednáší o včelách. Je o jeho přednášky tak veliký zájem od včelařů. Vím, že naše sdružení chtělo získat přednášku od něho a měl na velmi dlouho plný kalendář. On tomu opravdu rozumí. V diskusi ho nějaký ikváč přirovnává k nešikovnému včelaři, kterému se ty včely vlastně sotva klepou a je rád že mu vůbec létají.
Prostě v dnešní době ty včely vlastně spadly samy od sebe a každýmu je to jedno. Mám to tady se soukromím zemědělcem stejný. Jemu je to uplně jedno jestli štříká v pravé poledne za sluníčka kvetoucí řepku. On potřebuje mít hotovo aby mohl jet na druhé pole. Když jsem se dotazoval čím to vlastně stříká, řekl že vodou. Že mu ta řepka přišla nějak povadlá. Tak to bere vodou. Za ním smrad jako cip. Dokud se budou všichni a budeme všichni tak chovat, jsou pro nás včelaře nějaké sršně z tramtárie uplně to nejmenší zlo.
Tady je článek:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpr ... .sznhp.box

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1067 Nový příspěvek od vitex »

Já ze sršní strach nemám,nikdy jsem nevčelařil ale vím co je s tím práce.Tak jsem Vám včelařům chtěl pomoct.

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Včeličky

#1068 Nový příspěvek od Cobrow »

Včera odpoledne jsem si udělal takovou menší, asi 12 km procházku . Všade medová vůně .... a včelku jsem skoro neviděl :-/ . Asi poblíž nejsou žádné úly...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1069 Nový příspěvek od ota »

To Cobrow nejsou včelaři, nejsou včely. U nás ve vsi když jsem začínal bylo min 20 včelařú. Teď jsme tu tři. Vedle ve vesnicích nemá nikdo včely. Co vím tak asi v 5 vesnicích ani ůl. Staří dědkové vymřeli. Mlaďí sem tam jsou, ale i dost jich včelaří ve městě. To je momentálně trend. Prý je to tam lepší. Ale jestli to není jako kdysi třeba s jinejma věcma ,,lepší" Pak zase někdo zjistí, že to tak dobrý zase není.
No já mám včelky na roztrhání. Nosejí bíložlutej pyl. V lese když jdu s hafanem tak to hučí jak ve mlejně. Co kde mají, no černej bez kvete, ale to by snad musela bejt alej aby to takhle nosyly. Ještě lípy jsou před květem tak uvidím co dají. To je pak v ůle vůně!

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Včeličky

#1070 Nový příspěvek od Cobrow »

to Ota : jak říkáš ... mě by to hrozně bavilo... jen teď nemám zázemí, abych to měl kde provozovat ... až budu mít zpátky noty, rád bych se u tebe stavil na pokec, na toto téma - pokud by to bylo možné... :friends:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1071 Nový příspěvek od vitex »

Až tam pojedeš,tak mě nezapomeň přibalit.Klidně dám k dispozici svoje auto.A cestu dobře znám.

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Včeličky

#1072 Nový příspěvek od Cobrow »

Víťo, jistě .... u Tebe mám ještě rest - až se ukážu - snad mi uvaříš alespoň kafe :smich: .... a domluvíme se :friends:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1073 Nový příspěvek od ota »

Víťo, Ty ale papíry na řízení máš! :vysmech: Že Ty by Jsi jel jako ,,mitfára"? :smich: Nebo jako známej Milan když půjčil auto manželce. Nejlíp kdyby měl po ruce klacek, tak by ji bejval mastil přez ruce. Ona mi to pak vyprávěla. Že co to tam máš za kvalt? Nevytáčej tak ten motór, uber plyn, nebrzdi tolik, dávej pozor jak tam tou pákou strkáš kvalty, musíš zlehka. Nebo nepouštěj ty stěrače takhle brzo ošoupeš na nich ty gumy nasucho. No zastavila a že tak si řiď sám. No bohužel on nemohl bo měl upito. No prej ale já dneska nemůžu řídit. No a manželka že tak drž hubu a buď rád že se vezeš! :vysmech:

Stefekl
Příspěvky: 86
Registrován: čtv čer 09, 2016 8:37 am
Bydliště: Boskovice

Re: Včeličky

#1074 Nový příspěvek od Stefekl »

ota píše:To Cobrow nejsou včelaři, nejsou včely. U nás ve vsi když jsem začínal bylo min 20 včelařú. Teď jsme tu tři. Vedle ve vesnicích nemá nikdo včely. Co vím tak asi v 5 vesnicích ani ůl. Staří dědkové vymřeli. Mlaďí sem tam jsou, ale i dost jich včelaří ve městě. To je momentálně trend. Prý je to tam lepší. Ale jestli to není jako kdysi třeba s jinejma věcma ,,lepší" Pak zase někdo zjistí, že to tak dobrý zase není.
No já mám včelky na roztrhání. Nosejí bíložlutej pyl. V lese když jdu s hafanem tak to hučí jak ve mlejně. Co kde mají, no černej bez kvete, ale to by snad musela bejt alej aby to takhle nosyly. Ještě lípy jsou před květem tak uvidím co dají. To je pak v ůle vůně!
Asi jak kde.. ČR se obecně považuje za převčelenou a jednu z nejzavčelenější v EU. U nás na vesnici včelaříme 4, celkem asi 60 - 70 včelstev, a v okolí jdou také viděl poměrně často úly. Včel je zatím myslím dost. Mladí včelaři u nás také jsou, mě je 31, a vím o pár kamarádech +- ve stejným věku co by chtěli začít, ale nemohou protože jsou v morovém pásmu, což je dost možná způsobené i tou převčeleností a nezodpověndostí některých chovatelů.
Taky se u svých včel někdy divím kam létají, když mají před nosem třeba kvetoucí šeřík a jetelinu, ale hold jsou asi někam zalétané, tak je nic jiného nezajímá. U nás zrovna končí řepka, tak si myslím že letají ještě pořád na ni a jeden keř je moc v aktualní době moc nevzrušuje.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1075 Nový příspěvek od vitex »

Ahoj Oto,copak k Tobě můžu jet jako řidič?Musíme spolu blízat med a hrušky. :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1076 Nový příspěvek od ota »

To Stefekl máme velmi dobře fungující sdružení včelařů tady vedle v městečku. Je tam spousty organizovaných včelařů. Všichni jsou víceméně malochovatelé. Pár je tam s více včelstvy. Průměrný věk našeho spolku je spočítaný na 65 roků. I když je tam nedlouho pár mladých včelařů, i tak je ten věk vysoký.
Nemoce sem zavlekly různé firmy a velokochovatelé. Několikrát jsem psal, že kus od nás asi 30km měla sídlo velká firma která dovezla z celé evropy, možná i Asie asi 3000 včelstev. Od té doby co to sem dovlekli, se plácáme v ochraných pásmech, karantenách a s tím spojených nařízení. Ohniska tu kolísají všude kolem. Tato firma se asi 3x transformovala a vlastně je vše v pohodě. Mor se tu motal všude kolem všema směrama od nich. No teď je to trochu lepší.
Tuhle jsem koukal na nějaký dokument o tom, jak včely upřednostňují a vyhledávají rostliny a květy. Hodně zajímavej dokument. Dělali různé pokusy, sledovaly rostliny infra kamerama, nebo i vlnění elektromagnetická pole a vůně, atd. No velmi zajímavé, včela dobře pozná, že na květu už před chvilkou byla jiná včela a tak k němu ani neletí. Nebo si vybírá podle sebe, který květ je pro ní lukrativní, a který ne. No zajímavé, vydržel jsem to sledovat do konce. Ani nemáme tuchu, jak oni to všechno zjistí, rozeznají, určí a poznají.

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Včeličky

#1077 Nový příspěvek od Cobrow »

Kluci včelařský - mám poptávku :
-má někdo z Vás čistě akátový med ? Chtěl bych sehnat sklenku pro tátu. Rád by jej ochutnal ....

Sajmon67
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 06, 2020 7:44 pm
Bydliště: Horehron

Re: Včeličky

#1078 Nový příspěvek od Sajmon67 »

Ahoj,nejak to tu zamrzlo,nemáte nič nové?

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#1079 Nový příspěvek od Jan_2 »

co chces nove ? jaro super do prvnich destu a ochlazeni. pak uz NIC . ted by melo byt zakrmeno a pokracovat v leceni a doufat, ze nekde nebouchne nejaka sopka, aby nam to globalni otepleni neochladlo este vic.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Sajmon67
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 06, 2020 7:44 pm
Bydliště: Horehron

Re: Včeličky

#1080 Nový příspěvek od Sajmon67 »

-takže ste to mali tak isto ako tu.Kamarát bol na agáte a keď sa vrátil naspäť( na malinu), tak už nevytočil nič.Už dlho si taký rok nepamätá.A tak sľubne to išlo.Jedle boli obsypané voškami, tak som myslel že bude medovica ,ale dažde ich zmyli.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“