highland

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mára11
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 22, 2014 7:23 pm
Bydliště: uhlejov11

highland

#1 Nový příspěvek od mára11 »

Dobrý den všem chovatelům,
chtěl bych se optat kolik můžu mít býků a krav Highland na 7 ha. Celoročně budou na 2ha pastvě.

Uživatelský avatar
zikajay
Příspěvky: 809
Registrován: sob říj 05, 2013 3:54 pm
Bydliště: Klatovy

Re: highland

#2 Nový příspěvek od zikajay »

Zdravim ja bych to tak videl na 3 kravy + to co bude od nich... highland neni tak velke plemeno nevim jak moc zere :smich:
taky zalezi co mas za louky ale kdyz pises ze budou jen na 2hektarech se past tak to je podle me dost malo takze pro ty 3 kravky to mozna bude jen tak tak ale z tech zbyvajicich 5 hektaru bys mel mit dostatek sena :)
ze se ptam z jakeho duvodu chces chovat highlandy ? jako konicek ?
protoze si myslim ze tady u nas to bude narocnejsi ze vsech hledisek je chovat :-/

mára11
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 22, 2014 7:23 pm
Bydliště: uhlejov11

Re: highland

#3 Nový příspěvek od mára11 »

a proč bode náročnější je tady chovat?a jako koníček to nebude chci si založit postupně farmu příštím rokem budu mít v nájmu něco okolo 150 ha tak to chci skusit ve velkém.a nevíte jak to chodí s dotací mladý zemědělec co musím splnovat abych tu dotaci získal?

Uživatelský avatar
zikajay
Příspěvky: 809
Registrován: sob říj 05, 2013 3:54 pm
Bydliště: Klatovy

Re: highland

#4 Nový příspěvek od zikajay »

mára11 píše:a proč bode náročnější je tady chovat?a jako koníček to nebude chci si založit postupně farmu příštím rokem budu mít v nájmu něco okolo 150 ha tak to chci skusit ve velkém.a nevíte jak to chodí s dotací mladý zemědělec co musím splnovat abych tu dotaci získal?
Trochu si me to teda zamotal protoze resis kusy na 7ha a pak napises ze za rok budes mit 150ha :).... to jich muzez mit kolik chces :)
pokud se ptas proc by to melo byt narocnejsi tak by sis o tom mel neco zjistit nebo bys to mel urcite vedet....podleme highland je bud to pro zabavu mit 2kusy nebo je past na horach ve Skotsku :) budes je pestovat nejspis na maso ale nemaji zadnou extra vyteznost...to bys musel mit nejaky specialni odber :) nemluve o tom ze tu je tehle kusu nespise par takze vis kde je sezenes ? tak 2 jo ale treba 20kusu ? to nevim dal tezko rict mit plemenyho byka ? je tu vubec k sehnani ? co stoji ? nebo si zavolat inseminaka a bude mit vubec takoveho byka a co bude stat ?
ani nevim jak se tu dari tak hunatemu plemenu v lete ve 40 stupnich :)

s dotaci pro mladyho zemedelce nic konkretne nevim sem se o to nezajimal ale mel by poradit pan google :)

mára11
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 22, 2014 7:23 pm
Bydliště: uhlejov11

Re: highland

#5 Nový příspěvek od mára11 »

soused má highland cena telete je 15 000 kc plemení býky má 3 a má 100 krav jako matek a zvlášt má býky a jalovice které jsou určeny na jatka..prý mu do 12 měsíců vyroste okolo 500 kg

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: highland

#6 Nový příspěvek od frturek1 »

a z jakyho duvodu zrovna tohle plemeno? to ze za 12 mesicu udela 500kg se mi moc nezda, kdyby to byl takovej zazrak tak by to meli vsichni si myslim, navic ty rohy by me hodne odrazovali mel sem dve kravy s rohama a museli sme jim je urezat protoze si vsude vybijeli dominantni pravo a ostatni kusy byli potluceny a zrovna tak krmelce by musili bejt trochu jinaci si myslim. S mladym zemedelcem to taky neni zadnej med, tet aktualni info nevim, zajmal sem se oto pred 2 roky a podminky tost drsny takze sem se nato vyprd.

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: highland

#7 Nový příspěvek od Viťa1 »

Taky si chci pořídit skotské náhorní tak dva kousky ale ještě si nejsem jistý jestli by mohli být s koňmi nevím kvůli těm rohům pokud je tu nějaký chovatel mohl by poradit :)) Začínající zemědělec je tak nějak nevím žádal jsem před 2 roky a z 800 žádostí prošlo jen 200 kvůli nedostatku financí mi to zamítli myslím že je to předem prohraný boj
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

Uživatelský avatar
zikajay
Příspěvky: 809
Registrován: sob říj 05, 2013 3:54 pm
Bydliště: Klatovy

Re: highland

#8 Nový příspěvek od zikajay »

mára11 píše:soused má highland cena telete je 15 000 kc plemení býky má 3 a má 100 krav jako matek a zvlášt má býky a jalovice které jsou určeny na jatka..prý mu do 12 měsíců vyroste okolo 500 kg
No tak kdyz tam mas souseda tak to je o dost snazsi...treba u me bych nikoho siroko daleko nenasel :)
cena za tele mi nic nerika kdyz nevim jak stare tele...
jeste si to zjisti protoze do 12 mesicu nenaroste ani charolais natoz highland :) to bude na 100% do 24mesicu to by pak sedelo :)

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: highland

#9 Nový příspěvek od frturek1 »

asi tak jak pise zikajay, ja davam bejkum srot asi tak od 5 mesicu, tet sou kolem roka a 500 kg nemaj a to mam 2 galoveje, sarolaka a krizence straky a AA a vsechny krom tech galoveju jsou cca stejny, navic co sem hyglandy videl, tak to ramcove neni zadnej macek

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: highland

#10 Nový příspěvek od tomous »

Doufám,že mára má aspoň vyštudovanou nějakou zemědělku. Plemeno highland je extenzivní plemeno-tudíž pochybuju,že v roce měl 500kg! Ve dvou rokách dejme tomu. Maso z highlenda je podobný zvěřině. Jestli speněžíš bejka dejme tomu 80tis.možná to má cenu. Nebo 2ks na parádu(telata jsou krásný) ale ty jejich řídítka nevím nevím co na to potom ostatní kravky.

mára11
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 22, 2014 7:23 pm
Bydliště: uhlejov11

Re: highland

#11 Nový příspěvek od mára11 »

dočetl jsem se o highland že sežerou 50 až 60 kg trávy za den a přez zimu 15 kg sena 1 dospělá kráva. býci dorůstají max 600 kg.jediné co vím tak to je že se sousedoj daří to vše vybudoval za 3 roky a má spoustu nové techniky akorád nevím jak se mu to podařilo :-/

Uživatelský avatar
zikajay
Příspěvky: 809
Registrován: sob říj 05, 2013 3:54 pm
Bydliště: Klatovy

Re: highland

#12 Nový příspěvek od zikajay »

Ja teda nevim ale nejak se v tom nemuzu zorientovat :smich: ze se ptam... uz hospodaris ? nebo zatim to promyslis ? nejdriv chces highlandy na 7ha a pak reknes ze budes mit za rok 150ha, pokud zatim nemas nic nebo mas jen 7ha na kterych hospodaris tak nebo tak 150ha je trochu darda vis o tom ? :) prave se na to ptam protoze 150ha to bych nezvlad i kdybych ja nwm co :)
mas uz nejakou techniku ? :)

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: highland

#13 Nový příspěvek od frturek1 »

no to je taky tak jako bez niceho si vzit 150 ha pokud si to chcete obdelavat sam tak je to palba ja sam obdelavam 50 a uz to je na cvaknuti v sena a peni na sluzbare taky asi hned nebudou

mára11
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 22, 2014 7:23 pm
Bydliště: uhlejov11

Re: highland

#14 Nový příspěvek od mára11 »

zatím to promýšlím jestly do toho mám jít a nebo né.těch 7ha my vrátilo družstvo tak se o to budu muset starat já

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: highland

#15 Nový příspěvek od Viťa1 »

mára11 píše:zatím to promýšlím jestly do toho mám jít a nebo né.těch 7ha my vrátilo družstvo tak se o to budu muset starat já
Těžko říct jaké tam máte podmínky ale dnes je lepší 150 ha pronajmout za nějaký dobrý peníz někdo dává i 2000kč. za ha a žít si svůj spokojený život než se na tom pachtit počáteční investice bude pár těch milionů na stroje nějaký statek atd...
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“