Domácí zabíjačka

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Jarda K.
Příspěvky: 71
Registrován: ned úno 14, 2010 12:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Domácí zabíjačka

#1 Nový příspěvek od Jarda K. »

Zdravím, nikde jsem tady nenašel vlákno, o domácí porážce (zabíjačce) prasete, proto bych byl rád kdyby se tu objevili různé zlepšováky a vychytávky. Zajímalo by mě co používáte k omráčení prasete, sekera, nebo jatečná pistole na 9 mm náboje je asi všem známá ale co omráčení elektrikou? Nikdy jsem to neviděl ale z doslechu vím že je to daleko lepší, jak omráčení třeba pistolí. Porážku zvládá klidně i jeden člověk, prase sebou nehází, prostě jenom spadne a nehnutě leží, není problém s chytáním krve atd. Určitě je tu někdo kdo má něco podobného doma, většinou jde o dvě jehlice které se zapíchnou praseti do ovaru. Chtěl bych něco podobného vyrobit, proto budu rád za každý příspěvek či fotku :) 8)

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Domácí zabíjačka

#2 Nový příspěvek od vladman »

No ja si tú elektriku požičiavam od suseda ale pozor! Už sa mi stalo, že po zapichnutí ihlíc sa neborák skydol na zem a ihlice sa zachytili o chliev a vytiahli sa............a to bol potom tanec ! Treba to urobit na volnom mieste. A keď ho už tá šťava dotrasie, dávam mu z milosti ranu pukálom..............a ideme na štamprlu :)
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

Jarda K.
Příspěvky: 71
Registrován: ned úno 14, 2010 12:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Domácí zabíjačka

#3 Nový příspěvek od Jarda K. »

No já to bohužel nikdy neviděl, ale nedávno jsem o to mluvil se známým, který to zrovna někomu pujčil takže to neměl doma. Ale jinak co říkal tak je to prý paráda, dvě jehlice které musí být perfektně odizolované, jedna je + druhá - a jsou dlouhé tak 15 cm, v okamžiku kdy probodneš praseti kůži a zarazíš to do něj tak prase ztuhne spadne na bok a ani se nehne, štáva do něj pořád de, vykrvíš ho a teprvé až je krev venku tak jehlice vytáhneš, říkal že zabijačku klidně zvládne sám, je to absolutně bez stresu lidí i zvířete :) jinak je to určitě humálnější než sekera nebo když se špatně střelí, na jatkách se používá jenom elektrika ale tam je trošku jiná technologie, bud se přikládá jenom na hlavu nebo na hlavu a plecko aby šel výboj přes srdce ....

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Domácí zabíjačka

#4 Nový příspěvek od vladman »

Je to pravda, elektrikou to ide všetko lahšie, tichšie a bez námahy. Tiež som nemal rád búchať prasa niečím po hlave, až kým.....no. Treba aby bol kábel v poriadku a nulák premostený na kolík, proste uzemnenie, lebo sa môže stať, že sa chytíš prasaťa a potrasie aj teba....
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

Jarda K.
Příspěvky: 71
Registrován: ned úno 14, 2010 12:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Domácí zabíjačka

#5 Nový příspěvek od Jarda K. »

Jasný, nemůžeš prosím ten sousedův výtvor vyfotit ? Jaký to má parametry nevíš ? třeba ten můj známý to má jenom na 48V a prase to bez problému složí ....

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Domácí zabíjačka

#6 Nový příspěvek od pepa.traktor »

co ti na to mám říci stím zapíchnutí do ovaru :-/ :-/ a vklidu vykrvuješ a pak sundáš :-/ :-/

kolik zabíjíš ks za rok --máš poněkud zkreslené představy jak to s elektrikou jde jednoduše

přečti si tohle at máš představu :ano:
Vyhláška č. 382/2004 Sb., o ochraně hospodářských zvířat při porážení, utrácení nebo jiném usmrcování § 7
§ 7
Postupy omračování zvířat
(K § 5f zákona)
(1) Při použití přístroje s upoutaným projektilem musí být dodržovány tyto podmínky:
a) přístroj musí být umístěn tak, aby projektil pronikl do kůry mozkové. Je zakázáno omračovat skot aplikací přístroje v krajině šíje; u ovcí a koz je tato metoda povolena v případě, když rohy znemožňují čelní pozici; v takových případech musí být perforující přístroj umístěn bezprostředně za bází rohů a namířen do ústní dutiny, po úderu musí do patnácti sekund začít vykrvení,
b) odborně způsobilá osoba provádějící porážku si musí ověřit, zda se skutečně projektil vrací po každém výstřelu do výchozí polohy; pokud tomu tak není, smí se přístroj znovu použít až po opravě,
c) zvířata smí být umístěna do omračovacího boxu, jen pokud je odborně způsobilá osoba provádějící porážku připravena zahájit akci ihned po umístění zvířete do boxu; zvíře nesmí mít znehybněnou hlavu, dokud odborně způsobilá osoba provádějící porážku není připravena k jeho omráčení.
(2) Při použití přístroje vyvolávajícího mechanický náraz musí být dodržovány tyto podmínky:
a) tato metoda je povolena jen při použití mechanického přístroje, kterým se provádí úder do lebky; odborně způsobilá osoba provádějící porážku musí dbát na to, aby tento přístroj byl používán jen v požadované poloze a aby se používala správná síla náboje nebo pružiny v souladu s instrukcemi výrobce, a dosáhlo se tak účinného omráčení bez fraktury lebky,
b) v případě malých skupin králíků nebo drůbeže, u kterých se použije rány do lebky nástrojem bez použití mechanického přístroje, kterým se provádí úder, musí být tento úkon proveden tak, aby zvíře okamžitě upadlo do bezvědomí, ve kterém setrvá až do smrti.
(3) Při použití elektrického omračovacího přístroje musí být dodržovány tyto podmínky:
a) jde-li o použití elektrod
1. elektrody se umísťují na hlavu zvířete tak, aby umožnily průchod elektrického proudu mozkem; dále se musí učinit příslušná opatření k zajištění dobré elektrické vodivosti, zejména se musí zvlhčit pokožka nebo peří nebo odstranit nadbytečná srst nebo vlna,
2. osoba provádějící omračování jednotlivých zvířat musí v průběhu porážení kontrolovat a udržovat dotykové plochy elektrod v čistotě tak, aby byly ve stavu zajišťujícím maximální vodivost,
3. pokud jsou zvířata omračována jednotlivě, přístroj musí být opatřen zařízením měřícím impedanci a zabraňujícím činnosti přístroje, jestliže jím neprochází požadovaný minimální proud, dále musí být opatřen zvukovým nebo vizuálním zařízením ukazujícím délku jeho použití u jednoho zvířete, a musí být napojen na zařízení ukazující napětí a intenzitu proudu, které musí být umístěné tak, aby na ně odborně způsobilá osoba provádějící porážku jasně viděla,
4. pro omráčení je třeba použít střídavý proud o kmitočtu 50 Hz o hodnotě 2,5 A pro skot, 1,0 A pro telata, 1,25 A pro prasata, 1,0 A pro ovce nebo kozy, 0,3 A pro králíky, nebo zvolit hodnoty napětí, při nichž je při změně elektrického odporu a proudu dosaženo stejného omračovacího účinku,
5. požadovaná hodnota proudu musí být dosažena během jedné sekundy a musí být udržena minimálně po dobu jedné až tří sekund,
b) jde-li o použití vodní lázně
1. pokud se pro omračování drůbeže používá vodní lázeň, hladina vody musí být regulována tak, aby byl umožněn dobrý kontakt s hlavou ptáka; hodnoty proudu a doba jeho použití musí zaručit, že zvíře ihned upadne do bezvědomí, ve kterém zůstane až do smrti,
2. pokud je drůbež omračována ve vodní lázni po skupinách, udržuje se napětí přístroje, které postačuje k produkci proudu, který má účinnou intenzitu k tomu, aby se zajistilo omráčení každého kusu; je třeba použít střídavý proud o kmitočtu 50 Hz, působící 4 sekundy v hodnotě 120 mA/kus pro brojlery, 120 mA/kus pro slepice, 150 mA/kus pro krůty a 130 mA/kus pro kachny nebo husy, nebo zvolit hodnoty napětí, při nichž je při změně elektrického odporu a proudu dosaženo stejného omračovacího účinku,
3. musí být učiněna vhodná opatření k zajištění dobrého průchodu proudu, zejména musí být postaráno o dobrý elektrický kontakt a o zvlhčení styčných míst mezi končetinami a zavěšovacími háčky,
4. nádrž s vodní lázní určená pro drůbež musí mít velikost a hloubku odpovídající typu porážené drůbeže a voda nesmí při vstupu přetékat; ponořená elektroda musí svou délkou odpovídat délce vodní lázně,
5. v případě potřeby musí být možné provést ruční zásah.
(4) V případě použití oxidu uhličitého (dále jen "plyn CO2") nebo směsi plynů podle zvláštního právního předpisu5) k omráčení prasat musí být dodrženy tyto podmínky:
a) koncentrace plynu CO2k omráčení prasat musí být minimálně 70 objemových procent,
b) komory, ve kterých jsou prasata vystavena plynu CO2, i vybavení používané pro posun prasat těmito komorami musí být koncipovány, vybudovány a udržovány tak, aby se zabránilo zranění zvířat a stlačení jejich hrudníku a aby prasata mohla rovně stát až do okamžiku ztráty vědomí; posunovací mechanismus i komory musí být opatřeny přiměřeným osvětlením, které umožní prasatům vidět další prasata i okolí,
c) komory musí být vybaveny zařízením, které měří koncentraci plynu v bodě maximální expozice; u tohoto zařízení musí být poplašný systém, který jasně rozeznatelnými vizuálními a zvukovými signály ohlásí snížení koncentrace plynu CO2pod požadovanou úroveň,
d) prasata musí být umístěna do ohrad nebo kontejnerů tak, aby na sebe viděla, a musí být přemístěna do plynových komor během třiceti sekund od vstupu do zařízení; musí být co možná nejrychleji přesunuta od vchodu do místa maximální koncentrace plynu CO2a být jeho působení vystavena dostatečně dlouhou dobu, která zaručí, že stav bezvědomí se udrží až do jejich smrti.
(5) V případě použití plynu CO2nebo směsi plynů podle zvláštního právního předpisu5) k omráčení drůbeže musí být dodrženy tyto podmínky:
a) koncentrace plynu CO2k omráčení drůbeže musí být minimálně 70 objemových procent,
b) komory, ve kterých je drůbež vystavena plynu CO2, a zařízení používané pro posun drůbeže těmito komorami musí být koncipovány, vybudovány a udržovány tak, aby se zabránilo zranění drůbeže,
c) komory musí být vybaveny zařízením, které měří koncentraci plynu CO2v bodě maximální expozice; u tohoto zařízení musí být poplašný systém, který jasně rozeznatelnými vizuálními a zvukovými signály ohlásí snížení koncentrace plynu CO2pod požadovanou úroveň,
d) po zklidnění musí být drůbež co možná nejrychleji přesunuta do místa maximální koncentrace plynu CO2a být jeho působení vystavena dostatečně dlouhou dobu, která zaručí, že stav bezvědomí se udrží až do její smrti.
(6) Ryby při průmyslovém zpracování lze omračovat zařízením využívajícím střídavý elektrický proud o napětí 220 V, plyn CO2nebo jiný plyn nebo směs plynů schválené podle zvláštního právního předpisu5).
(7) Nákresy a popis stanovených míst na hlavě zvířete pro vedení omračovacího úderu a umístění mechanického omračovacího nástroje jsou uvedeny v příloze č. 2.
5) Zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška č. 375/2003 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, a o veterinárních požadavcích na živočišné produkty
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Domácí zabíjačka

#7 Nový příspěvek od vladman »

no momentálne to vyfotiť nemožem, neni som doma, ale až na to nezabudnem, spravím po príchode nejaké foto
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Domácí zabíjačka

#8 Nový příspěvek od pepa.traktor »

tady máš ty kleště v akci
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Domácí zabíjačka

#9 Nový příspěvek od pepa.traktor »

a takhle to vypadá když není všechno v pořádku ani nechci domýšlet jak to pokračovalo
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Jarda K.
Příspěvky: 71
Registrován: ned úno 14, 2010 12:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Domácí zabíjačka

#10 Nový příspěvek od Jarda K. »

Tak kdybych neměl zkreslené představy, nezakládal bych tohle vlákno, záleží v čem jsou podle tebe zkreslené. Co mě na to máš říct to netušim, to musíš vědět ty :D, zákon sem si přečetl, zajímalo by mě kde zapomněli zmínit výjimky jako jsou třeba Halal porážka, kdy muslimové bez omráčení doslova podřezávají skot a ovce, taková jatka jsou legální už i v ČR bohužel, a názornou ukázku si mohl vidět nedávno na jednom statku na Slovensku byl toho plný internet. Tím chci říct, že omráčení elektřinou, pokud je dobře zvládnuto patří určitě k těm šetrnějším způsobům omráčení.

Jarda K.
Příspěvky: 71
Registrován: ned úno 14, 2010 12:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Domácí zabíjačka

#11 Nový příspěvek od Jarda K. »

tak jak píšeš, na prvním videu to bylo bez problému, na druhém to byla hotová komedie.., střelil ho dost vysoko, že byl zázrak že spadlo,
a místo toho aby ho hned píchl tak kolem něj chodí a hledá sekeru :D ( po omráčení je povinnost do 30 s zvíře vykrvit)

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Domácí zabíjačka

#12 Nový příspěvek od pepa.traktor »

dnes se už ve velkém jede omračování plynem od té elektriky at kleštemi či vidličkou se ustupuje z důvodu změn v mase které mají při dalším zpracování nežádoucí ůčinky
na druhém videu je názorně ukázáno jak se to nedělá pěkně se u prasete zpění krev a pak se špatně vykrvuje a rychleji se kazí nemá trvanlivost a další špatné vlastnosti s tím spojené

jinak pokud v domácích podmínkách se takhle střílí skoro roční prase tak někdy bývá problém prorazit tu lebeční kost ona už je dostatečně zkostnatělá a potom dochází ktomu co je na videu tam pomůže dobrá muška a 100% jateční pistole
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Jarda K.
Příspěvky: 71
Registrován: ned úno 14, 2010 12:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Domácí zabíjačka

#13 Nový příspěvek od Jarda K. »

Souhlasím s tebou, jinak před týdnem sem se bavil s jedním řezníkem právě o té elektrice, řikal že v práci mají kleště a všechno co porazí je vždy elektrikou a když sem se ho zeptal na změny na mase při použití elektriky tak mě říkal že je to blbost, jen taková fáma co si lidi vymyseli a jeho starší kolega mu přikyvoval. Jinak ještě k tomu druhému videu, řiká se že krev pění pokud se střelí moc vysoko, a s tou kostí máš pravdu, chce to přesnou trefu a třeba použít i náboje na skot který mají větší prachovou náplň, tím pádem je větší šance že kost prorazí.

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Domácí zabíjačka

#14 Nový příspěvek od pepa.traktor »

Jarda K. píše:Tak kdybych neměl zkreslené představy, nezakládal bych tohle vlákno, záleží v čem jsou podle tebe zkreslené. Co mě na to máš říct to netušim, to musíš vědět ty :D, zákon sem si přečetl, zajímalo by mě kde zapomněli zmínit výjimky jako jsou třeba Halal porážka, kdy muslimové bez omráčení doslova podřezávají skot a ovce, taková jatka jsou legální už i v ČR bohužel, a názornou ukázku si mohl vidět nedávno na jednom statku na Slovensku byl toho plný internet. Tím chci říct, že omráčení elektřinou, pokud je dobře zvládnuto patří určitě k těm šetrnějším způsobům omráčení.
asi takhle kleště mají velký problém vlezeš do ohrady a chytneš za hlavu a nebo za plece a pak to dělá prostě bordel pak jsou tací co to chytají za kýty a prostě proto se to nedalo profesionální nekázní uhlídat a proto byla vidlička která se dávala praseti který unášel za boky dopravník za uši a tam to bylo jiná kultura a dnes se jede ten plyn co bude za pár let nedokážu říci jinými způsoby se nezabívám ani je nedělám a co jsem popsal výše tak ti snad odpovídám i na tu šetrnou elektřinu v tvých očích ---můj názor jateční pistole a v domácím používání nebude zřejmě přemožená


jsem od fochu tak to prostě vidím jinač tak se nezlob

čím mín stresu při porážce tím lepší vykrvení a posléze surovina ke zpracování ---taková dušená šunka při drastických způsobech je zvlášt prevít věřmi já v těchto věcech nekecám
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Domácí zabíjačka

#15 Nový příspěvek od pepa.traktor »

Jarda K. píše:Souhlasím s tebou, jinak před týdnem sem se bavil s jedním řezníkem právě o té elektrice, řikal že v práci mají kleště a všechno co porazí je vždy elektrikou a když sem se ho zeptal na změny na mase při použití elektriky tak mě říkal že je to blbost, jen taková fáma co si lidi vymyseli a jeho starší kolega mu přikyvoval. Jinak ještě k tomu druhému videu, řiká se že krev pění pokud se střelí moc vysoko, a s tou kostí máš pravdu, chce to přesnou trefu a třeba použít i náboje na skot který mají větší prachovou náplň, tím pádem je větší šance že kost prorazí.
tak stou elektrikou je to jinak ono totiž nemusíš nic nabíjet a čistit složitě a ty změny si piš že tam jsou a hlavně u kleští to mi věř či né v :prace: děláme kolem 185-200 tun šunky měsíčně a tam se to sakra hlídá a veterináři k tomu své povědí čím co je způsobeno --tak bych se nenechal moc chlácholit u nás v provozu se zabíjí kapacitně na 1 směnu 2000 ks prasat a na bourárně 2 směnami kolem 65 tun na směnu v cca 20 lidech jestli máš pocit že je to málo a známej řezník ti ktomu řekne určitě více
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“