Domáca výroba siláže, senáže.

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stano 4011
Příspěvky: 1157
Registrován: ned črc 22, 2007 9:12 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#1 Nový příspěvek od stano 4011 »

nazdar pani ,z pocasim to nevyzera moc dobre a predpovede hovoria ze cele leto ma mat takyto efekt ,ma niekdo skusenosti s malou senaznou jamou pre drobne pouzitie na cca 3 kusy statku ,lisovanie a balenie do folie neprichadza do uvahy z dovodu malej rozlohy a clenitosti parciel a zahrad ,za dobre rady vopred dakujem

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#2 Nový příspěvek od Jiřin »

Kdyz vidim, jake je letos pocasi, tak ty senaze by nemusely byt spatne. Ale udelat kvalitni senaz nebude asi az tak jednoduche.

Sam osobe se senazi skusenost nemam, ale co rikali znami, tak kvalitu ovlivnuje
- stari travy, ktera se sece
- vlhkost, pri ktere se to sklizi
- kdyz se to mota do baliku, zalezi na tom, jak moc dobre se to slisuje (ne kazdy lis dokaze udelat balik vhodny pro senaz)
- kdyz se to dava do diry, tak je lepsi dira uzsi nez sirsi
- pri uskladneni se do toho nesmi dostat voda ani vzduch
- pri sklizeni je lepsi do toho pridavat externi latky podporujici proces fermentace (nebo co za chemicky proces tam probiha :) )
- pri otevreni kulateho baliku je vhodne to spotrebovat do cca 3 dnu, nez se to zkazi

Mam takovy pocit, ze kdyz se to dela v malem, asi moc levne to neni. V mem pripade bych musel nechat slisovat a zamotat balik. Bohuzel mam obavy, ze bych ho se 4 konema do 3 dnu nezkrmil. Teoreticky bych mohl slapat nejakou jamu, ale zase nemam rezacku, ale pak by byl problem, jak to s te jamy dostat ven (rucne vidlema se me to delat nechce). Pro me idealni by bylo nejak zabalit maly balik. Ty si slisuji i za cenu, ze bych je musel kvuli vaze delat daleko mensi nez ted. Pak bych je z louky svez a az pod strechou bych je zabalil (kvuli manipulaci, aby nedoslo k poskozeni obalu pri prevozu). Zasadni otazka ale je, jak maly balik sikovne zabalit aby v nem zustalo co nejmene vzduchu :-/

xxmm
Příspěvky: 995
Registrován: úte bře 10, 2009 5:23 pm

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#3 Nový příspěvek od xxmm »

Jiřin píše: Zasadni otazka ale je, jak maly balik sikovne zabalit aby v nem zustalo co nejmene vzduchu :-/
si vyrob tohle ve větším
http://www.kasa.cz/male-domaci-spotrebi ... 762-90000/
a strkej je do pytlů na odpadky

Uživatelský avatar
Peetan
Příspěvky: 5844
Registrován: úte črc 17, 2007 9:54 pm
Bydliště: Česká Čermná

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#4 Nový příspěvek od Peetan »

Jiřine, neměj starch... já si nechal nasenážovat do balíků taky. Krmil jsem s tím 3 koně a druhý balík jsem měl pro 12 ovcí. Když tu senáž necháš venku a nebude jí moc teplo, tak není problém týden s ní krmit. Někdy i víc. Senáž jako taková se mi snad ani po týdnu nekazila, spíš se rozlízala plíseň od míst kde balík ležel.
Pro pár ks nepřipadá jáma v úvahu. Neřeknu to přesně, ale denně bys pro těch pár ks měl odebírat tak min 5cm vrstvu a při těch kusech by muselo čelo jámy mít tak 2-3 metry čtverečný, jinak bys sotva stihl odebrat co se ti napovrchu kazí.
Pole je jen slabej odvárek lesa a tam vládne VALTRA

trk-frk michal
Příspěvky: 181
Registrován: ned lis 23, 2008 8:22 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#5 Nový příspěvek od trk-frk michal »

Je to asi tři roky, možná čtyři, co jsem měl málo sena pro kozy a senáž jsem kupoval. Velkej kulatej balík mi pro tři kozy vydržel bez podstatné ztráty kvality cca tři týdny - měsíc. bylo to v únoru a na začátku března, teploty stále kolem nuly, balík venku, ale pod střechou. odvíjíš vrstvu kolem dokola, tudíž stále odebíráš nějakejch 7 -10 cm po obvodu a nestíhá se to kazit -snad jen trochu čela a to zase není tolik. dalo by se to po každém odebrání zamotat do strečové folie - stačila by jedna vrstva, tudíž by to nevyšlo zase tak draho. Do strečový folie by šly balit i ty malý balíky, ale ta práce by byla :pistol: Já si pro svoje kozy všechno šlapu do sudů, ale pro větší množství zvířat to nepřipadá v ůvahu.Jo a jinak do senáží se toho moc na fermentaci nepřidává kraje jámy na kravíně pohodíme močovinou, není-li stačí obyčejná sůl. Zakrejvá se v celý šířce jámy mikrotenovou folií a potom černým igelitem, zátěž pneumatiky, jedna vedle druhý. Na zhutnění se používá soupravička sestávající se ze škodováckýho traktoru a válců - spešl mašinka - v podstatě hafo železničních kol v rámu na jedný ose s mezerama asi deset cm a v celý šířce traktoru. Vrstva na zhutnění 25 - 30 cm, každý místo přejet zhruba desetkrát. A stejně se deset až dvacet centimetrů z hora vyhazuje. Krmíme třikrát deně (celkem asi deset tun senáže + další.) Nedožerky se každý den ráno vyhazují. Pro drobné "domácí" použití jsou balíky stoprocentně lepší :pohar: Jo aještě abych nezapoměl! Celá jáma by se měla založit najednou! Každé otevření jámy a navezení další hmoty se projeví v kvalitě a to minimálně v jedné vrstvě v napojení!
Co nejde urvat silou, jde ještě větší silou. Co upadne, to tam nepatří......

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#6 Nový příspěvek od Jiřin »

Verim tomu, ze v zime to v kulatem baliku vydrzi i 3 tydny. Jenze ja bych s tim potreboval krmit celorocne. Nejak to casove nedavam jezdit kazdy den na zeleny :(

trk-frk michal
Příspěvky: 181
Registrován: ned lis 23, 2008 8:22 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#7 Nový příspěvek od trk-frk michal »

Na zelený jezdím jednou za tři dny.
Co nejde urvat silou, jde ještě větší silou. Co upadne, to tam nepatří......

Uživatelský avatar
Peetan
Příspěvky: 5844
Registrován: úte črc 17, 2007 9:54 pm
Bydliště: Česká Čermná

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#8 Nový příspěvek od Peetan »

:) taky tak...
Pole je jen slabej odvárek lesa a tam vládne VALTRA

milanhb1
Příspěvky: 400
Registrován: stř úno 06, 2008 7:10 pm
Bydliště: vedle Štoků

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#9 Nový příspěvek od milanhb1 »

Proto,že dělám myslivost tak bych se chtěl zeptat jestli jste už někdo zkoušel tento postup,který jsem už někde četl:
- trávu ze sekačky(nebo od zahradního traktoru) našlapat do pevných černých PVC pytlů na odpad třeba třeba je dát tuplovaně,aby vydržely.Zavázat a zatížit,aby tam nemohl vzduch.
Začínám mít obavy,že se v tomto krásném počasí nepovede nasušit potřebné seno na zimu.
Milan

trk-frk michal
Příspěvky: 181
Registrován: ned lis 23, 2008 8:22 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#10 Nový příspěvek od trk-frk michal »

Zřějmě by to šlo, ale muselo by se to nechat zavadnout.To moje šlapání do sudu je vlastně skoro to samé.Tráva ze ze zahrady nasečená sekačkou je mladá a nevyzrálá, nemá dostatek sušiny a proto nebude dělat to co má. Je v tom moc vody a bude to mít tendenci zahnívat.
Co nejde urvat silou, jde ještě větší silou. Co upadne, to tam nepatří......

milanhb1
Příspěvky: 400
Registrován: stř úno 06, 2008 7:10 pm
Bydliště: vedle Štoků

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#11 Nový příspěvek od milanhb1 »

Co teda s tím?
Vysypat na černou filii a nechat zavadnout?Ale jak moc?
Proto,že bych to dělal po troškách (pytel za den),tak by se to nechalo zavadnout venku pod přístřeškem (aby to nezmoklo) a pak našlapat do pytlů.Ale jak odhadnout tu správnou dobu na pytlování?Nemáš nějakej fígl?
Milan

Radim900
Příspěvky: 578
Registrován: úte lis 24, 2009 5:47 pm
Bydliště: kraj

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#12 Nový příspěvek od Radim900 »

trk-frk michal: Dobrý den takže když sem to dal do pytla vyšlapal vzduch a je to hned ze sekačky tak to bude muset zas na hnůj?

Uživatelský avatar
Peetan
Příspěvky: 5844
Registrován: úte črc 17, 2007 9:54 pm
Bydliště: Česká Čermná

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#13 Nový příspěvek od Peetan »

Radime, uvidíš až to načneš.
Já osobně bych to nějak narafičil přes vysavač, ale nezlobte se na mě, pro 3 kusy hovězího se z toho asi zblázníte. Radši bych si nechal nakoulet 30 balíků senáže, než 2 hodiny denně půl roku pytlovat trávu... :smich:
Pole je jen slabej odvárek lesa a tam vládne VALTRA

trk-frk michal
Příspěvky: 181
Registrován: ned lis 23, 2008 8:22 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#14 Nový příspěvek od trk-frk michal »

No Radim900 má snad jen králíky, o dobytku psal Stano 4011. no a pro tři kusy dobytka bych to nešlapal ani do sudů. Když si uvědomím, že naše Holštýnky mají krmnou dávku 50-70kg deně :typek: No a k tomu zavadnutí........ Já bych to odhadl tak na první obracení sena. I když to je taky velice nepřesný určení. Ale uvědomte si, že tráva z rotační sekačky, (myšleno z "anlického" trávníku) se nedá kloudně ani zkompostovat :tyty: a vytváří černou smradlavou hmotu a ne kompost, pokud se nenechá zavadnout a nebo se k ní něco nepřidá!
Co nejde urvat silou, jde ještě větší silou. Co upadne, to tam nepatří......

Uživatelský avatar
P@Pinoo Z5245
Příspěvky: 350
Registrován: čtv lis 15, 2007 8:25 pm
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: SENAZOVANIE v domacich podmienkach

#15 Nový příspěvek od P@Pinoo Z5245 »

Co říkáte na to, udělat kulaté balíky senáže unibalem a pak to ručně zabalit do folie? šlo by to? a stačila by na to potravinářská folie co se s ní balí palety ve skladech nebo musí být ta spešl?
Zetor 5245 Zetor 5611 UN 053.1 Zetor 8145+ND5-019

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“