Stavba chléva

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Stavba chléva

#1 Nový příspěvek od tona20 »

Ahoj,
bud stavět chlív zatím tam budu mít jen králíky potom prasata. Chtěl bych se zeptat jestli by mi někdo poradil jak to správně uspořádat. Velikost chléva bude vnitřek 6,4x5,7. Nebo pokud má taky někdo králíky ve chlévě mohl by sem prosím dát foto uspořádání? Moc Vám děkuji Chtěl jsem sem dát můj navrch .ale nejde mi to.

jirka h
Příspěvky: 421
Registrován: pon lis 26, 2007 6:38 am
Bydliště: Cejle

Re: Stavba chléva králíkarny

#2 Nový příspěvek od jirka h »

tak na to jsem taky zvědavý, taky nad tím přemýšlím
není umění udělat nové z nového, ale ze starého

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba chléva králíkarny

#3 Nový příspěvek od kenybz »

hmm a můžou být v jednom chlévě kvůli třeba čpavku který by mohl vadit králíkom?
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Re: Stavba chléva králíkarny

#4 Nový příspěvek od tona20 »

Výška stropu bude 2,8 metru. Tak snad by se tam nemělo moc být. Do každého rohu chci dát větrací otvor.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba chléva králíkarny

#5 Nový příspěvek od kenybz »

Měly jsem na baráku co zme kůpili prasečák ale mosel ustůpit dílně a ten byl udalaný takto:
strop výška cca 2,6m místnost 4,3*4m vchod středem do místnosti.
za vrátkama malá chodbička široká cca 60cm a dlůhá cca 1,5 metru
vravo a vlevo vedle chodbičky po jednom chlévu a na konci chodbičky taky po jednom na každé straně.
Příčky zděné z plných cihel na cementovů maltu a na nich cca 2cm cementové malty, koryta namístě vyzděné z plných cihel a vymazané cementem...všechno bylo vyspádované od zadu až ke vchodu, kde byly na každé straně 2 kanálky vedoucí do žumpy...k tym kanálkom védl na každej straně takový žlábek a chodbička byla cca 5cm nad ním takžes chodil v suchu a přez ty příčky mohls vrchem lét žrádlo pošíkom aniž bys mosel lézt do jednotlivých chlévků...odvětrání bylo vzadu pod stropem a bylo využité komínového efektu v dutém zdivu...ještě tam byly ocelové okna kvůli větrání bylo to moc pěkně udělané a rozbíjal jsem to kangem několik dnů jak to bylo pevné.
Pokud to budeš stavět odzačátku nové tak pouvažuj nad tím aby sis to zjednodušil při následném používání...já mám třeba automatické náječky pro králíky jesle atd...u toho chlévku musíš mít nějaký odtok a nejlíp možnost to vyšpricovat hadiců hnůj od králíků mosíš také vyvážat..zajímavá možnost je zděná králikárna a jen rošty dřevěné jinak vše cihla beton železo pokud najdu fotku toho prasečáku tak vložím
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba chléva králíkarny

#6 Nový příspěvek od kenybz »

foto jsem našel
Přílohy
DSC02834.jpg
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Stavba chléva králíkarny

#7 Nový příspěvek od sychrovak »

tona20 píše:Výška stropu bude 2,8 metru. Tak snad by se tam nemělo moc být. Do každého rohu chci dát větrací otvor.
No u nás na statku,který měl děda byli chlévy pro krávy a koně se stropem kolem 3-3,5m ale u prasat sotva 2,4m,byli jinde a snad z důvodu aby si vzimě byli schopni zadýchat a netrpěli zimou........
Já prase měl pohromadě s ovcema,jen je dělilo zábradlí a když jsme prase zabíjeli,mělo tasemnice.Veterinář mi řekl že to může být tím,že jsou pospolu.Takže si myslím,tam kde je prase může být víc much-tedy přenašečů nákazy pro králiky.Dal bych je jinám..........Ale to je je má hypotéza :-/
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Stavba chléva králíkarny

#8 Nový příspěvek od sychrovak »

Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Re: Stavba chléva králíkarny

#9 Nový příspěvek od tona20 »

no jo ifauna mě nenapadla díky

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba chléva králíkarny

#10 Nový příspěvek od kenybz »

muchy sů svině a aj komáři..v chytrej knížce o chovu králíků doporučujů dokonce síta proti hmyzu a eletrický lapač když je to ve vnitřku
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Stavba chléva králíkarny

#11 Nový příspěvek od sychrovak »

No nevím co je na tom pravdy ale tady ve vedlejší vesnici chlapík je měl ve stodole na volno a když přišla nějaká nemoc u sousedů,tak pustil králiky na zahradu a říkaval oni si najdou co potřebujou a budou mít protilátky......jestli myslel nějakou trávu nebo bylinky,nevím,každopádně neočkoval a měl nejzdravější chov v obci :)
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba chléva králíkarny

#12 Nový příspěvek od kenybz »

taky neočkuju krmím zeleným každý den a sů zdraví ale kdyby došel mor nebo mixomatóza tak mě jebne
vakcína u veterinářa stojí 350kč a je to na dvacet králíků je to dost peněz...dřív sa chovali králíci enom tak volně ve stodole nebo chlévě a co si našli to měli
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

tona20
Příspěvky: 362
Registrován: stř úno 09, 2011 9:11 pm
Bydliště: Benešovsko

Re: Stavba chléva králíkarny

#13 Nový příspěvek od tona20 »

Moje uspořádání je takové. Když tam vejdu po levé straně 130 cm prostoru tam je králíkarna s chovnými samicemi. A po pravé straně mám 3 metr. Zde budou králíci na zemi ve větších kotcích 3x1,2 a to bude dělat těch 6,4 metru. Já je mám doma na zemi ve starém chlívě ,který se bude rušit a jsem s tím spokojen. Snad jsem to vysvětlil dobře. A až dostuduji tak plánuji udělat na té pravé straně kotec pro prasata tak 2-4.
Ted ale váhám s tou výškou stropu my máme ve starém chlévě 2,8 m. Tak jsem chtěl udělat taky 2,8 ale ted mi to příjde možná zbytečné a zvířata to v zimě nezadýchají tak nevím.

Peter2
Příspěvky: 200
Registrován: stř bře 11, 2009 4:22 pm

Maštal

#14 Nový příspěvek od Peter2 »

Mám v pláne postaviť malú maštal s čistými vnútornými rozmermi 3,3 metra x 3,3 metra. Mám v pláne chovať 1 až 2 prasata a možno neskôr vyskúšať aj nejakého býčka. Samozrejme keď by som choval býčka, tak by sa tam asi nezmestili aj prasata. Aký máte na to názor? A ak je to podľa vás možné v tak malom priestore, ako by mala rozmerovo vyzerať podlaha ( časť s drevenými podvalmi - u nás sa tomu hovorí mosnice ). Stavbu si predstavujem do výšky asi 1,1 metra murovanú, alebo betónové tvárnice a nadstavba na tom by mala byť drevená.

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Maštal

#15 Nový příspěvek od tibik »

Ja mam 4X5,5m a je akurat sprav taku a možeš tam dať aj byčka .
A čo sa týka podvalov to som zamenil za beton 10-15cm hrubý ( pod nim naladovane kamene) do ktoreho šli vložiť dubove hranolce cca. 10X7cm na ktore som potom pribil 3cm hrube dosky , je to lepšie riešenie ako tie podvali , spád betonu je do stredu tak na pol bublinky alebo aj menej už si nepametam , odpad mocovky je cez mur von do 1000l nadrži

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“