Chov skotu - všeobecná diskuze

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1321 Nový příspěvek od tomous »

Míčová napáječka. Přívod voda cca. 200m daleko

wlcoun
Příspěvky: 468
Registrován: stř pro 02, 2009 7:50 pm
Bydliště: Lovosice

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1322 Nový příspěvek od wlcoun »

Mám u nich starou vanu. Ráno udělám díru do ledu. Když tak si trochu cucnou a odpoledne jim dovezu odstátou vodu z kotelny. To se napijí hodně. Tu odraženou vodu dám do velkého hrnce asi 100l a zbytek když jsou napitý doplním do vany.
Dřív když byly býci uvázaní u žlabu, tak taky dostali ráno a večer z kýble napít.
Když jsem koukal na dokumenty jak přehánějí dobytek, mezi napajedli , tak pili jednou denně a to možná ani ne.Tady jsem našel něco na webu ,,, Skot upřednostňuje odstátou vodu, ale teplou vodu odmítá. Spotřeba vody za 24 hodin se u skotu při zeleném krmení pohybuje v rozmezí 25 – 40 litrů a při suchém 50 – 80 litrů. Při běžných teplotách skot pije 1x – 4x/den. Nozdry drží nad vodou a k pití nepoužívá jazyk. Převážně pije přes den, zřídka v noci. Dojnice pijí nejintenzivněji v první hodině krmení a po dojení. Množství vypité vody, závisí na frekvenci pití. Dále má vliv věk, velikost těla, gravidita, laktace, prostředí, druh krmiva, pastva, množství soli v krmné dávce¨¨

No není to ideál, ale v nejhorším to jde. A v zimě domů nebudou moct?

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1323 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tomous ale to ho máš zakopaný v zemi ne? To já právě nemůžu, ne všechny pozemky jsou moje.
Asi jim bude muset fakt stačit jednou denně. Já jezdím ráno brzy do práce,to tam nic neudělám. Je pravda že když jsme kdysi před 25lety měli dojnici u žlabů taky dostala jen ráno a večer. A nic jí nebylo.
V zimě domů nebudou moct,musely by přes celou louku a pokud bude rozbředlý sníh nebo déšť tak rozšlapou celou louku. Mám je právě na opačné straně,protože jen tam je kloudný příjezd s krmením a chci je nechat jen na kousku aby právě nezničily celou pastvinu. Navíc když by se držely tam kde je voda teď mohl by být problém se sousedem,protože asi 200m má studnu a všechno by to po zmrzlé zemi teklo k němu.
Ono když nebudou velké mrazy tak jim to do rána nezamrzne,ovce mám u domu v plechové boudě a když je tak do -3 tak jim odpoledne napustím kalfas teplé vody a do rána to nezamrzne,ale jak jsou už větší mrazy tak ráno musím dát teplé vody a pak mají zas do odpoledne dost. Jenže to mám u domu,to není problém,ale ke kravám se kloudně nedostanu.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

wlcoun
Příspěvky: 468
Registrován: stř pro 02, 2009 7:50 pm
Bydliště: Lovosice

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1324 Nový příspěvek od wlcoun »

2 kusy to nerozšlapou no jestli to není 20 aru , mě si udělali cestičku ke krmišti z louky nebo jim udělej koridor z el. ohradníku. Ať si dojdou... maj nožičky :smich:
Já to s vodou mám kousek, ale tahat to daleko v blátě a sněhu .... :nene:

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1325 Nový příspěvek od Tomas6 »

No právě že už teď a to není nějak moc bláto je to místy dobře rozšmatlané. Chodí jedním místem okolo ohradníku, proto je chci nechat na jednom místě. Pořád bude lepší na jaře řešit kousek jak celou louku. Je to poměrně malá výměra,tak bych rád kdyby se držely na tom vypanelovaném. Pokud celou zimu bude chcat jak loni tak by z té louky zůstal tankodrom.A já tam na jaře potřebuju pustit ovce. Krávy pak půjdou jinam.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

wlcoun
Příspěvky: 468
Registrován: stř pro 02, 2009 7:50 pm
Bydliště: Lovosice

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1326 Nový příspěvek od wlcoun »

JJ. Záleží na podmínkách. Já jsem se to u sebe snažil vyřešit tak, abych to měl co nejsnadnější a aby byla možná moje zastupitelnost při krmení kýmkoliv.Teď mě dá víc práce nakrmit 20 králíků než se postarat o 3 ks hovězího :)

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1327 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ale jo. Krmení mám jakž takž namyšlené,jen ta voda. S hovězím teprv začínáme tak to budu muset řešit za provozu podle situace. Mám spoustu pastvin kde je pustit nemůžu,páč spousta mladých ovocných stromků,tak budu muset nechat jim část louky kde běžně jen suším,zas tam není voda atd...Ale popravdě kdybych jim nemusel dávat vodu tak od srpna,kdy jsem je přivezl,jsem o nich doteď pomalu ani nevěděl. To s ovcema je výrazně víc práce.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1328 Nový příspěvek od tomous »

Jo zakopaný v zemi.

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1329 Nový příspěvek od sadlicko »

jestli to bude zmrzlý, tak to nerozšlapou.
Pokud nemrzne, jde vodu vozit jako v létě. Ale určitě bych si připravil něco na rozmrazování, možná nádrž zateplit.
.
Já mam průtočný napajedla. V létě některý vyschnou, ale v zimě nezamrzaj ani v -20.
.
pokud nikde neni voda ani v zimě a nemáš tam ani elektriku ani nic, držel bych se napájení u baráku. Klidně vytápěnej žlab. Rozšlapaný se na jaře srovná a zas to zaroste.

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1330 Nový příspěvek od sadlicko »

máte někdo krmný zábrany se šikmýma příčkama? Údajně pak nevytahujou tolik seno ven. Je to tak?
.
https://www.farmshop.cz/fotky4965/fotos ... ry-026.jpg

radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1331 Nový příspěvek od radek.bazant »

Zdravím, vím že se dá všechno mají na googlu ale tohle mi moc nepomohlo.

Dotaz, jak je to s testováním IBR? Když koupím z hospodářství IBR prosté já mám také IBR prosté?

Testujete pravidelně?

Je nějaký úkon co se musí u krav dělat pravidelně, který vyžaduje nějaký zákon? :red:

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1332 Nový příspěvek od Vedra »

Když koupím z hospodářství IBR prosté já mám také IBR prosté?
Ano

Povinné testy určuje každý rok veterinární správa:
https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/meto ... vakcinace/

Aktuálně u krav standartně jenom to IBR jednou ročně (resp. nejpozději do 365 dnů od přechozího odběru.) Jinak z nestandartních třeba u zmetalek odběr na brucelozu atd.

radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1333 Nový příspěvek od radek.bazant »

Děkuji za rychlou odpověď.. :red:

wlcoun
Příspěvky: 468
Registrován: stř pro 02, 2009 7:50 pm
Bydliště: Lovosice

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1334 Nový příspěvek od wlcoun »

sadlicko píše: pon říj 18, 2021 9:59 pm máte někdo krmný zábrany se šikmýma příčkama? Údajně pak nevytahujou tolik seno ven. Je to tak?
.
https://www.farmshop.cz/fotky4965/fotos ... ry-026.jpg
Na stránce 81 téhle diskuze jsem to psal. Za mě jsou diagonální zábrany paráda... Máš tam i fotky...

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: Chov skotu - všeobecná diskuze

#1335 Nový příspěvek od sadlicko »

pěkný :)
Příčky máš 35 měřeno na vodorovné trubce, nebo kolmo k příčce?
Máš Anguse? Kolik? Jenom výkrm, nebo i krávy a telata?
Prostor před zábranou uklízíš ručně?
.
Ať se daří..

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“