Chov ovcí

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
sim111
Příspěvky: 473
Registrován: pát dub 03, 2015 1:42 pm
Bydliště: Trnava

Re: Chov ovcí

#631 Nový příspěvek od sim111 »

Zdravím ťa,
aj ked reagujem trochu neskoro napíšem svoje skúsenosti.
Od júla 2014 mám 2 quessanské miniovečky. mám ich na vypásanie a hlavne pre radosť a pre deti. 6 árov bude bohato stačiť pre dve ovečky ja mám ešte menšiu plochu. tieto ovce sú pomerne nenáročné to znamená: 2x do roka odčerviť, raz do roka ostrihať (akurát včera sme strihali) inak cez leto len čistú vodu a soľ bez prídavkov medi a cez zimu seno. Ja ich mávam zavreté 4 mesiace v roku. prístrešok stačí jednoduchý skôr im vadí teplo v lete ako zima sneh a dážď. Toľko z mojich postrehov ked tak sa opýtaj čo budem vedieť poradím.

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Chov ovcí

#632 Nový příspěvek od Šéďa »

Něco málo jsem přečetl, všech 578 příspěvků není v lidských silách.
Přemýšlím také o ovečce, hlavně, jako parťáka ke koníkovi, aby nebyl sám, jelikož kamarádka co u mně měla ustájeného koně se odstěhovala a koně vzala s sebou.
Pastvy je dost, 3000 m2 + můžem i k sousedům na dalších asi 1000 m2, stáj je zděná, 2 boxy, přepážka je vyndavací, takže lze udělat i jeden velkej. Sena máme dost.
Máte někdo zkušenosti, které plemeno se nejlépe snáší s koňmi? O našeho koně nemám strach, to je takovej vděčnej moula, ten snese každýho. Myslím, které plemeno se drží doma, neutíká, zvládá i elektrický ohradník.
Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Chov ovcí

#633 Nový příspěvek od jirka_holub »

Šéďa píše:....jako parťáka ke koníkovi, aby nebyl sám......
No co ja jsem kdy slysel, tak kun by nemel byt sam, mozna se to ani nesmí chovat sólo, radeji si to nekde over, at nemas nejaky prusvih.
V praxi co jsem slysel, tak ovce není pro kone zadny kamarad, je "blbá", nefunguje to. Když uz z nouze, tak se ke konovi s uspechem dava koza, ta ma jistou inteligenci a kun ji bere jako partaka.
Ja to doma nikdy neresil, koni mame vždy vice. Ale jednoho kone jsme před mnoha lety kupovali od kozy, tak jsem se něco v tom smeru tehdy doslechl.
Radeji rozhod sítě, a pokus se zase sehnat nejakeho kone na ustajeni, třeba i veterána.

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Chov ovcí

#634 Nový příspěvek od antipo »

Ahoj, chci letos stavět ovčín cca 50 metrů čtverečních. Zatím jsem vždy stavěl ze dřeva ale napadlo mě jestli by to nešlo formou plachtové haly. Je to časově jednodušší a finančně o něco dražší. Nesetkal se s tím někdo?

http://plachtovehaly.cz/haly-do-6-metru-sirky
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

mastnacek
Příspěvky: 7104
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Chov ovcí

#635 Nový příspěvek od mastnacek »

je to palka jako krava ale kdyz na to mas? nebo si vyber plemeno, ktery takovy vyfikundace nepotrebuje. k tomu vhodna doba pripousteni a staci obyc priszresek na stin.

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Chov ovcí

#636 Nový příspěvek od antipo »

Tak ono pokud chceš kvalitní přístřešek ze dřeva tak to taky není nejlevnější. Spíš se bojím te konstrukce, že moc nevydrží a kdo ví co vydrží ta plachta ikdyž píšou, že životnost 25 let ale moc se mi to nechce věřit.
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

mastnacek
Příspěvky: 7104
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Chov ovcí

#637 Nový příspěvek od mastnacek »


Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Chov ovcí

#638 Nový příspěvek od antipo »

Díky za odkazy 8)
Teď mám 20 chovných ovcí ale pozemky mám na 40 ovcí a to je z jehňaty něco kolem 100 kusu
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: Chov ovcí

#639 Nový příspěvek od frturek1 »

Ahoj, jestli mas malo tak na podzim budu rusit chov tak bude k mani cca 50 kusu 8)

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Chov ovcí

#640 Nový příspěvek od antipo »

Hned bych koupil ale už nemám finance. Budu řešit nějaký ten přístřešek a taky chci koupit lis na kulaté balíky.

honzauta
Díky za fotky tvého krmelce, chci postavit něco podobného. Chtěl jsem se akorát zeptat jak pak řešíš krmení jehňat, ony do těch otvorů nedostanou ne? Napadlo mě, jestli tam vespodu nevyřezat nějaké díry kruhového tvaru aby se k tomu dostaly i jehňata.
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

mastnacek
Příspěvky: 7104
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Chov ovcí

#641 Nový příspěvek od mastnacek »

antipo píše:Díky za odkazy 8)
Teď mám 20 chovných ovcí ale pozemky mám na 40 ovcí a to je z jehňaty něco kolem 100 kusu
a nebylo by lepsi spis chov prasat nebo krav na maso? Ty ovce zase takovy terno nejsou a pri srovnani s kravama jsou pracnejsi. S prasatama porovnat nemuzu mame vzdycyky jen jedno. Vykupni ceny jehnat a skopovyho jsou vysmech a pokud clovek nema svoje staly odberatele ktety jsou ochotny platit alespon tech 50kc/kg, tak je to projeb.

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Chov ovcí

#642 Nový příspěvek od Matúš »

No u nás sa ovce oplatia možno ešte viac, ako HD. Na jar odveziem na salaš, odtiaľ dostanem buď peniaze alebo syr (neviem presne koľko, ale myslím 5 kg na ovcu alebo nejako tak). V jeseni si ich doveziem už pripustné, mám jahňatá a na jar ovce o5 na salaš, jahňatá ostanú doma. Tie potom buď predám alebo vychovám. Do jedného príbuzného, ktorý máva tak 80-140 oviec v jari prišiel chlapík z vedľajšej dediny, že mu dá 50€ za jahňa. Kúpil ich dosť veľa a chcel ešte viac, ale už nebolo.

mastnacek
Příspěvky: 7104
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Chov ovcí

#643 Nový příspěvek od mastnacek »

Tak u tebe je rec o mlecnych ovci takze mas troji prijem. mliko - sejra, jehnata na maso a taky vlna. Tady se chovaj ovce hlavne na maso, vlna je spis odpad. A ceny za maso ve vykupech okolo 43-46kc. Pak jsou prekupnici a tam jsou ceny jeste vic ruzny. Z tech cen za zivy si jeste odecti 7-10% na nakrmenost a to jsou pak castky .) Jak rikam, pokud nemas zajistenej pravidelnej odber, tak se to pytlikuje ruzne a lidi by nejradsi vsechno uz vykosteny napytlikovany a za hubicku. O zviratech na chov ani nemluvim, na ifaune to resime kazdou chvilku co je a co neni jeste prijatelna cena. A na vic, v cr zacina byt preovcovano.

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: Chov ovcí

#644 Nový příspěvek od frturek1 »

tak tak, muzu potvrdit, mam 20 krav nejaky odstaveny jalovice bejky mali telata celkem cca 55 kusu a vedle ve vsi mam na statku 60 bahnic krizenky sufolk texel a jen co se tyce pracnosti tak zlaty kravy. Ja jehneta davam neco po lidech a co zbyde tak arabasum z prahy, podminka je co kus to 2000 ad ma 20 nebo 50 kilo

mastnacek
Příspěvky: 7104
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Chov ovcí

#645 Nový příspěvek od mastnacek »

To jsou dobry tuntalove ty kozomrdi kdyz zaplatej 2000 at za 50 nebo 20kg jehne. Zavidim.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“