"Slépkomat"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

"Slépkomat"

#1 Nový příspěvek od kenybz »

Ha schválně jsem dal takýto název aby to každému vrtalo hlavů a podíval sa semkaj..
O co teda jde?
Mám v úmyslu si usnadnit některé denní činosti pomocí elektroniky hned napíšu o co jde.
Chcu vyřešit automatické zavírání a otvírání výběhu po setmění a dál chcu vyřešit přisvětlování
v kurníku...a možná další věci podle vašich námětů....ale vajica hodlám sbírat pořád ručně tam žádný robot nebude haha.
Toto řekněme zařízení bude samozřejmě řídit mikroprocesor a pro nastavení a kontrolu bude využitý LCD displej a klávesnice.
Budu rád když navrhnete co by to všechno mohlo umět protože sa to mosí promyslet než sa začne psat program. a taky podle množství funkcí sa mosí zvolit vhodný procesor.
Takže první věc co potřebuju je aby to po setmění /intenzita pujde nastavit/
zaplo vnitřní osvětlení a teď jaké??? buď kompaktní zářivka a nebo led...bude možné nastavit dobu po kterou to bude přisvěcovat a taky postupné zhasínání pro napodobení stmívání...slépky sa intuitivne začnů štelovat ke spánku a zalezů si na hřady.../toto se používá v špičkových velkochovech/
Dál to bude zavírat a otvírat vrátka u slepic pohon bude servomotorkem + koncové spínače....
mohlo by to umět dávkovat krmivo ze zásobníku do obyčejného hrnca...to by mohl řešit další servomotor a dalo by sa navolit kolik jim nasype a v jakých intervaloch...dál by to mohlo snímat teplotu venku a v kurníku to samé vlhokosť...ještě pořešit napájení myslím vodu...ale hrnec je hrnec uvidím co vymyslím...v zimním období by to mohlo přihřívat hrnec zvodů aby nezamrzl to pořeším..jak to udělat, aby to nezežralo moc eletriky...všecky parametry budů nastavitelné v menu takže to pujde přizpůsobit aktuálnímu stavu...Tak pište náměty na další funkce..
celé to bude napájené maličkým adaptérem a zálohované to bude bezúdržbovků
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: "Slépkomat"

#2 Nový příspěvek od Tom »

No, hlavně to prosím tě dělej potichu, protože jak to uslyší moje babička, tak mám doma výpočetní stanici :smich: :smich:
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: "Slépkomat"

#3 Nový příspěvek od chobotek »

Kurňa, zasejc jakési procesor. Včera sem se s nima babral do večera, tak mám trochu pifku.
Amatérská elektronika v domácnosti a při rekreaci, Adnreáš, Ručka, str. 116. je stmívání.
Pokaď de o to vypóštění, stařenka šla ráno na záchod, a jak zatáhla za splachovadlo, belo vedle eště jedno a tym se pustily slépky.

No nevim no, kdo chce kam... Jakékoliv procesor se sériový linků (RS485) a všecko ovládané bych pověsil na ModBus. Málo drátů, spolehlivé.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: "Slépkomat"

#4 Nový příspěvek od kenybz »

tu knížku mám taky ale to je storoků za opicama to už je lepší natáhnůt 30m špagátu od kadibudky ke slépkám :-)
485 nepotřebuju když už by bylo potřeba neco přenášat tak tam bude USB čko...akorát mňa nic nenapadá co bych za slapičí data ukládal
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: "Slépkomat"

#5 Nový příspěvek od Piston »

Ještě bys mohl nechat slepicím implantovat čip :D
Pivo je moje palivo.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: "Slépkomat"

#6 Nový příspěvek od kenybz »

sranda no :)
chtěl jsem řešit aby to poznalo kolik slépek je uvnitř jenže kdybych udělal nějaký řekněme tunel, kde by byly ze 2-3 optozávory abych urřil směr jestli jde slépka ven a nebo dovnitř tak by to nebylo spolehlivé, protože kolikrát idů hned těsně zasebů, kolikrát sa ta slépka zastaví a ide zpátky ven. sů to enom slépky....
piště hlavně nejaké náměty a připomínky nebo tu bude za pár dnů 20 stran a nevyznám sa v tom
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: "Slépkomat"

#7 Nový příspěvek od chobotek »

Světlo, vrátka, žrádlo, voda, ohřev hrnca, teplota... Toš nevim, totak stačí spojit všecko dvóma drátama (plus napájení) a máš vystarané. Teprv až u vrátek s tym uděláš co je třeba, bróci stojijó pár kaček. Nebo estli je ti miléší CAN? Přeci to nebodeš tahat všecko z řídící jednotky 1:1, to je sto let za opicama :smich:

No, na letištích se poznávajó ksichty, tu budeš poznávat slépky. Ale na to už je třeba pořádné procesor.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Marie
Příspěvky: 2518
Registrován: sob dub 02, 2011 9:27 am
Bydliště: Děčín-Bělá

Re: "Slépkomat"

#8 Nový příspěvek od Marie »

Tedy pánové, já jen tak špitám, potichoučku, ale v životě jsem o ničem takovém neslyšela. Jste vážně koumáci. Obdivuju takové šikovné lidi a vážím si jich.
Každopádně té reagci na stmívání bych se trošku bála.
Např. my bydlíme v údolí, a když se tady letní bouřkou zatáhne, je tady skutečně TMA, mnohem větší tma, než je večerní šero, kdy se normálně slepičky pomalu ukládají se spánku.
Asi to tedy budete mít vychytaný i jakým si časovým spínačem či hodinami.

Jinak šikovnosti zdar.
A paní Kenybzová, máte doma ZLATÉHO chlapa, ale to Vy už určitě víte !!!! (viz nezapomenutelné truhlíky na barelu na dešťovku)
Jak chceš aby lidé jednali s tebou, jednej ty s nimi.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: "Slépkomat"

#9 Nový příspěvek od kenybz »

no aby mě ty slépky ty "brůky" nezežraly :)
xicht poznat kamerů je relativně jednoduché ale poznat slépku od slépky tož to by bylo dost těžké aj pro x jádrový procesór....prostě to esi už sů počtem všecky slépky v kurníku řešit nebudu...kerá ostane veku má smolu vrátka sa zavřů a nech ťa kuna zežere....
měl jsem aj kohůta kerý jich měl jaksi hlédat enomže byl analogový a nešel programovat tož šel na máčku protože krom žraní nic iného nedělal a nechal sa od slépek aj zbit
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: "Slépkomat"

#10 Nový příspěvek od kenybz »

Takto nějak budů udělané zavírací vrátka....ještě to bude SW ošetřené v případě uvíznutí vrátek a nedojetí na koncový spínač v určitém čase se systém zastaví...a ... sůsedce dojde SMSka že ERROR vrátka neotevříté :)
Přílohy
Automatické vrátka do kurníku.JPG
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: "Slépkomat"

#11 Nový příspěvek od kenybz »

zrovna řeším dávkování krmiva...krmivo bude muset byt suché...takže zrno, granule, nebo šrot..
optimální by byl nějaký šnek..a tak ňa napadlo použit starý mlýnek na maso a vepředu vyhodit nůž a šajbu šnek osoustružit aby byl voný a nemohlo sa v něm krmivo šprajcnůt co vy na to?...
nad tým mlýnkem který by byl poháněný servomotorem by byl zásobník a na výstupu z mlýnku by byla PP trubka průměr cca 70mm a směřovala by to do kýblu...
dál bych měl asi řešit množství krmiva v kýblu...asi snímat vzdálenost ultrazvukem?
kapacitní snímače taký dosah nemajů no uvidím
Přílohy
Dávkovač krmiva.JPG
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: "Slépkomat"

#12 Nový příspěvek od kenybz »

Jo ten dávkovač bude vevnitř na stěně sousedící s výběhem a tak by šlo snadno přehozením trubky přepnout na venkovní či vnitřní krmení podle ročního období a počasí...
teď ňa napadlo jak vyřešit aby sa to nepřeplnilo v tom hrnci..programem bude dané kdy a kolik kriva tam dat to je jasné...ale može nastat situace při "nekontrole" že sa ten kýbl přeplní a tak bych mohl dat na konec té nasypné trubky u kýblu kapacitní snímač a je to
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: "Slépkomat"

#13 Nový příspěvek od AlexTc »

A jak chceš připojit k počítači ty slepice?Přes USB ? :D

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: "Slépkomat"

#14 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,no já bych to řešíl tak,že bych každéj nastřelíl ten zpomínaný čip,každá jedna by měla svůj individuální program,jak na otvírání vrátek,tak aj na svoju misku,do keréj gdyž by strčila zobák,tož by jí to nasázalo páru zrnek.Gdyž by zrnka nezežhrala,tož by to věc nepustilo,až by zobla poslědní,tož by sýplo zas.Cizím vetřelcovi by to smýklo paliců po hřbetě a fertik.Jo ty zrnka by tam mohly byť naskládamé za sklem tajak na tých starých automatoch ty koruny,servem ovládaná a lějzrem řízená kľapka by to půščala,na ťuknutí zobákem do teho skla alě každéj pouze svoju doporučenů dení dávku a to ešče rozloženů do třech hlavních chodů a dvuch menších svačinek.Věčí vajco,páru zrnek na víc,místo vody sifón atd.Hm,nevím lěsti sem na neco nezapoměl,gdyž tak doplním. 8) Jo a na zahradě by mohla měť každá svůj slunečník a u bazéna lěhátko alě dostala by sa k tem až po tem co by si splnila svoju předepsanů vaječnů povinosť.Nejaké ty ůdernické bľondýny by mohly měť podľa teho různé výhody,třeba delších vycházek do sůsedovéj zahrady a nebo rande s jejich kohůtem po večérce.A nebo by ešče šlo jich ráno pustiť,hodiť zrna,naľéť vody a večér zavříť tajak včéra,předevčírem aj před pedevčírem,protože ten tvůj mlýnek bude v tom dávkování nepřesný,zrno sem,zrno tam a už v tem máme bórdeľ.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: "Slépkomat"

#15 Nový příspěvek od chobotek »

RFID čip nestóji za tólej a měl bys přehled. Škoda, že só eště také velké. Gdyby beli menší, toš bys je mohl pipetó nastřílat kuřeťu do vajíček, tajak se tam včilkaj střilijó spermije, když je má frajer lenošné, a jak by začlo snášať, hned bys věďél od keré slepice to je.
A ten dávkovač bude potřebovať serva hned dvě. Přece nebudeš tu trubko přehazovať rukó?! (ináč to s tym mlynkem sem viďél na krmení ryb a fungovalo to)
.oO(Kurňa, toto gdybych chtěl udělať doma stařence, doslat bych metló přes hlavu)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“