Kozí koutek - Česká bílá koza

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#46 Nový příspěvek od Antony30011 »

Ještě jedna otázka - k bydlení. Máme zděný chlívky pro prasata ale pro tu kozu bych to nechtěl zdít celý :-/ stačilo by jim z cihel postavit základy (0,5-1m vysoko) a zbytek ze dřeva stěny a střechu, a před nima jakoby malej výběh na zimu a na léto bych je samozřejmě vodil pást na trávu? Do toho chlívka předpokládám koryto na žrádlo, něco na zrno a na seno. A jak by to pro dvě mělo být velký? Stačilo by od voka 3x3 metry + 3x2 metry výběhu? Musím to ještě přesně změřit :prace: ale jako materiál bych použil nějaký fošny, dyžtak to zateplil. Ale koza zimu zvládá, nebo ne? Na ty veeelky zimy od prosince do února by mohli do chlíva kde sou prasata, protože ty před vánocema obě zabíjíme...

Jo a ještě - dojíte každej den nebo obden popřípadě jak? Začal sem se o to zajímat teprve nedávno - co sem u kamoša ochutnal mlíko, sýr a domácí jogurt od jejich kozy tak bych přes zimu chtěl načerpat info a pořídit :) máme doma už celkem dobrej zvěřinec tak ještě tu kozenku :prace:

Uživatelský avatar
Zvedy
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 07, 2010 9:17 pm
Bydliště: Turiec

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#47 Nový příspěvek od Zvedy »

v prilohe si pozri príklad ako to ma vypadať pre dve kozy približne tvoje by stačilo. Tak pre kozy sú najlepšie rebriny alebo jasle kde im daš seno, Na zrno pozor sním opatrne to po trošku aj to pri dojení. Dojiť v plnej sezóne musíš každý deň minimálne dva krát. Zimu koza zvláda celkom dobre len musí mat sucho a závetrie, potom zvládne aj tuhu zimu.
Přílohy
scan0002.jpg
scan0003.jpg
Mať tak pole lán na ňom na traktore byt sám ako kráľ

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#48 Nový příspěvek od Antony30011 »

Jo ty žebřiny sem myslel, jen sem si nemohl vzpomenou na ten výraz :D a jak dlouho teda ta koza dojí po jedněch kůzlatech? :-/ bábička mi tvrdila že rok dva, to se mi zdá málo. Já bych to chtěl hlavně na mlíko a ne na mladý :-/ jednou za pár let mi kůzle chutná na talíři ale...

Uživatelský avatar
Zvedy
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 07, 2010 9:17 pm
Bydliště: Turiec

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#49 Nový příspěvek od Zvedy »

ondřej zetor 25K píše:Zdravim. měl bych malý dotaz řešil někdo dojičku pro kozu ?
tak som sa pokúšal riešiť mobilnú dojičku na kozy ale ta sa oplatí nad 12 kusou kôz vyššie. vysoká cena
Mať tak pole lán na ňom na traktore byt sám ako kráľ

Uživatelský avatar
Zvedy
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 07, 2010 9:17 pm
Bydliště: Turiec

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#50 Nový příspěvek od Zvedy »

Antony30011 píše:Jo ty žebřiny sem myslel, jen sem si nemohl vzpomenou na ten výraz :D a jak dlouho teda ta koza dojí po jedněch kůzlatech? :-/ bábička mi tvrdila že rok dva, to se mi zdá málo. Já bych to chtěl hlavně na mlíko a ne na mladý :-/ jednou za pár let mi kůzle chutná na talíři ale...

Stara mama ma pravdu rok dva mlieko máš od prvého okozlenia po prve páranie to ej od február marec po november. ak ju nedáš napáriť tak ešte rok ti bude dávať mlieko ale sa priprav na to že cez zimu je to minimálne množstvo.
Mať tak pole lán na ňom na traktore byt sám ako kráľ

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#51 Nový příspěvek od Antony30011 »

adam píše:Z jara budu mít. Budou od hnědý krátkosrstý. Ta je na mlíko, ale je připuštěná kamerůnským kozlem.
Tak mě napadá, když zkřížíš tohle dvoje... je to tak, že bude mít mlíko ale bude jakoby menší postavy?

Uživatelský avatar
adam
Příspěvky: 1959
Registrován: pát pro 14, 2007 8:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#52 Nový příspěvek od adam »

No to právě nevim. Máme jednu kozu hnědou krátkosrstou a od ní jsou kůzlata hnědý, ale vyrostou do velikosti kamerůnskejch. A druhou máme co už je od týhle hnědý krátkosrstý a od ní bylo první kůzle černý a za 2 měsíce bylo velký jak ona. Jestli maj mlíko na dojení to netušim.
Zetor 6945, VW vento 1.9 TD, Stihl MS 211,MS 360, FS 450, Reform 741

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#53 Nový příspěvek od Antony30011 »

No kdyby to dojilo dobre tak bych od tebe dve vzal... :)

Uživatelský avatar
adam
Příspěvky: 1959
Registrován: pát pro 14, 2007 8:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#54 Nový příspěvek od adam »

To ti bohužel nemůžu zaručit. :)
Zetor 6945, VW vento 1.9 TD, Stihl MS 211,MS 360, FS 450, Reform 741

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#55 Nový příspěvek od Antony30011 »

Tak uvidíš 8) přinejhorším bych je snědl :D

trk-frk michal
Příspěvky: 181
Registrován: ned lis 23, 2008 8:22 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#56 Nový příspěvek od trk-frk michal »

Zvedy píše:
ondřej zetor 25K píše:Zdravim. měl bych malý dotaz řešil někdo dojičku pro kozu ?
tak som sa pokúšal riešiť mobilnú dojičku na kozy ale ta sa oplatí nad 12 kusou kôz vyššie. vysoká cena
Dokud jsem choval kozy(tři dospělé kusy) strojní dojení jsem normálně používal. Koupil jsem za 1500 strojní dojení na jednu krávu(vývěva, konev, vzdušník a pulzátor) jsou shodné.
Musíš mít jinej sběrač+ strukový násadce ze silikonové pryže,protože koza má mnohem jemnější kůži na vemeni a na rozdíl od krávy jen dva struky. vývěva se musí seřídit na menší podtlak a pulzátor má více pulzů. Na inzerát se dá sehnat poměrně často
Co nejde urvat silou, jde ještě větší silou. Co upadne, to tam nepatří......

Uživatelský avatar
ondřej zetor 25K
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 26, 2010 8:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#57 Nový příspěvek od ondřej zetor 25K »

Zdravim. chci se zeptat mám připuštěnou kozu asi měsíc a něco, nějak mi začla polehávat a přestala dávat mléko , žere ale normálně . Je to možné nebo je něco špatně , popřípadě jaký je postup pokud dojím kozu , nechám ji znovu připustit, přestává se dojit a zasuší se nebo jak na to ? za odpověd díky Ondřej
Zetor 6945 Zetor 25 K Suzuki Samurai 1,9 D Nissan Terrano 2 2,7 Tdi Plato na 2 tuny a tak dále :-)

ambra
Příspěvky: 317
Registrován: ned kvě 15, 2011 4:30 pm
Bydliště: Přerovsko

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#58 Nový příspěvek od ambra »

No normální to být může ale nemusí. Jinak koza by se měla cca 3měsíce před okocením zasušit. Ale některé spadnou z mlíka i dřív. Ale taky tu mám takovou kozu, která mi zhruba ten měsíc po připuštění přestane dojit málo žere skoro nepije vypadá že chcípne ale většinou se to tak za měsíc upraví a je vpohodě. Ale ona je to taky letitá madam, která dává pravidelně trojčata(k mojí smůle samé kozlíky) a dojí v sezoně skoro 4l denně. Takže má na nějaký ty mouchy nárok. Ale pokud koza opravdu vypadá špatně je lepší ju nechat prohlídnout veterinářem, případně pokud jde jenom o to polehávání tak zkontrolovat kopytka a případně je upravit.

Uživatelský avatar
ondřej zetor 25K
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 26, 2010 8:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#59 Nový příspěvek od ondřej zetor 25K »

díky moc za radu :friends: , skusím radši veterynáře ať ji prohlídne a zasuším ji .
Zetor 6945 Zetor 25 K Suzuki Samurai 1,9 D Nissan Terrano 2 2,7 Tdi Plato na 2 tuny a tak dále :-)

ambra
Příspěvky: 317
Registrován: ned kvě 15, 2011 4:30 pm
Bydliště: Přerovsko

Re: Kozí koutek - Česká bílá koza

#60 Nový příspěvek od ambra »

Tak jsme se trošku rozrostli http://jizerra.rajce.idnes.cz/22022013 tři kluci jako buci. 8)

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“