Chov prasat

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fidlla
Příspěvky: 5039
Registrován: sob říj 22, 2011 9:59 pm
Bydliště: Lanškroun

Re: Chov prasat

#196 Nový příspěvek od Fidlla »

Ja krmim 3xdenne,mam 2ks,ale stačí i dvakrat.No muzes krmit kdy chceš s prodlevou 10-12h..ale jde spis chodit ve stejnou hodinu..
Treba rano v 7h,vecer v 18h...oni si na to zvyknou,maji v sobě svoje hodinky a pokudse zpozdis budou delat rachod,pokud prijdes dřív budou chrnet...
Zetor 6718 DEEP RED

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Chov prasat

#197 Nový příspěvek od tibik »

Najlepšie je krmný davkovac nasipem 30kg šrotu a mam pokoj . Potom stací už len voda do valova poprípade niečo z domacnosti na prilepšenie.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#198 Nový příspěvek od Antony30011 »

hlavajda píše:rano a vecer. Jaka je to asi časová prodleva? Přemýšlím , že bych si taky pořídil pašika. ale musel bych to dělat při práci, tzn: krmení ráno kolem 4:00 a odpolední (nebo spíše večerní) krmení od 15:30 dál ....
Jak kdy. Když je škola na 9, tak před 8 krmím. Když je víkend, krmím třeba v 9-10.
A večer to samo. Teď třeba okolo 5. V létě 6-7. On to čuník vydrží :D většinou spí, dokud mě nevidí

Kapo
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 18, 2011 7:25 pm
Bydliště: Myjafsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#199 Nový příspěvek od Kapo »

tibik píše:Najlepšie je krmný davkovac nasipem 30kg šrotu a mam pokoj . Potom stací už len voda do valova poprípade niečo z domacnosti na prilepšenie.
Ale vitaj stratený. Ty máš krmný dávkovač? A odkial, to by ma zaujímalo.
Chováš stále mangalice?
Tiež by som si to najradšej čo najviac zautomatizoval. Mám už toho vcelku dosť, a rád by som stíhal aj niečo iné, ako len krmenie.
V3S S3 HR3001, Bielorus EO 2621, Gaz 69, PK26, Patrol GR, MT365, HDJ80...
http://www.4x4nazory.sk

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#200 Nový příspěvek od Antony30011 »

Tibik chová mangelice? :) to bych si rád poslechl jak. Taky o tom přemýšlím, ale tak nějak na způsob ovcí.

Kapo
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 18, 2011 7:25 pm
Bydliště: Myjafsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#201 Nový příspěvek od Kapo »

Chovám už aj ja. Ale prekrížil som zo staročeskou Přestickou černostrakatou. Mangalica je hrozne odolná a životaschopná. Přestická je o niečo dlhšia, a má miernejšiu povahu. Mám prasnicu přestickej, prasnicu mangalice a kanca kríženca Mangalica-přestická.
Zožerú naozaj všetko. Od jari do zimy chovám hlavne nakosenou trávou, pampeliškou a datelinou. Samozrejme trošku šrotu. V zime šrot, repa, seno a sušená datelina.
Aby mali slaninku a mäsko pekne prerastené, a nie len mlandravý tuk, tak musia mať aj trošku pohybu, a menej kalorickú stravu.
Rastú pomalšie, ale mäso pripomína divinu. Slanina je tiež úplne super. Chlupov má síce hodne, ale očistiť to trvá rovnako dlho, ako biele prasa.

Pásť nie je problém, ak je k dispozícii pastvina. Potom je to úplné pohoda. Ale treba rátať, že bude z pastviny tankodrom. Je vhodné pastviny rotovať, aby tam stihlo dačo aj vyrásť.
Dajú sa pásať rovnako ako ovce. Na pozemku oplotenom el. ohradníkom. Je dobré, aby mali dáku ohrádku s prístreškom, kde dostávajú nažrať, a v prípade potreby sa tam vedia zatvoriť. /kastrácia, odčervenie, zakálačka.../
Ak aj zdrhnú, tak sa pekne vrátia. Nie ako ovce. Ja na ne len zakričím, zahrkocem vedrom, a idú za mnou ako psíkovia.
Na pastvinu je lepšie si zaobstarať bravka, aby prasnicu nenaskákal okoloidúci divočák.

Čo potrebuješ ešte vedieť? :)
V3S S3 HR3001, Bielorus EO 2621, Gaz 69, PK26, Patrol GR, MT365, HDJ80...
http://www.4x4nazory.sk

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#202 Nový příspěvek od Antony30011 »

Paráda, díkec :friends: já mám právě tři oplocený plochy (500, 1000 a 2200 m^2) který jen mulčuju, seno se tam dělá blbě skrz stromy a tankodrom by mi ani v nejmenším nevadil. Chtěl jsem ovce, ale víc se mi zalíbili mangalice. Chtěl bych je vyloženě extenzivně. Pastva + šrot. Na intenzivní mám zamluvený čistý přeštičáky. Koukal jsem na bazoš, že někdo v okolí má čistý selata. Když na jaře koupíš sele cca 30 kg a máš je na té trávě + šrotu, kolik může mít do listopadu? Na ty rozlohy co píšu bych ze začátku zkusil max 3 vepříky

Kapo
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 18, 2011 7:25 pm
Bydliště: Myjafsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#203 Nový příspěvek od Kapo »

Ja chovám cca 14 mesiacov. Asi tak na 200kg, nech majú peknú slaninu. Nechávam si jesenné, cez zimu krpcov prestravujem v pohode a na jar, keď začne zelené, mám pripravených papáčov.
Jarný by do zimy takých 120 kg mali mať bez problémov.
V3S S3 HR3001, Bielorus EO 2621, Gaz 69, PK26, Patrol GR, MT365, HDJ80...
http://www.4x4nazory.sk

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#204 Nový příspěvek od Antony30011 »

Těch 120 by stačilo bohatě, na té trávě se šrotem bych čekal i mín, cca 80. Kdyby se podařilo 100-110 tak budu spokojenej. Díky! :)

Uživatelský avatar
Paldas
Příspěvky: 219
Registrován: čtv bře 27, 2014 11:43 pm
Bydliště: Slavkovské bojiště

Re: Chov prasat

#205 Nový příspěvek od Paldas »

na tohle chovani beru vtnamaky s divocakem.. na jare privezu 5kg morcata a v lete dokazou mit cca tech 30kg na gril ale prasata do mrazaku sou landasy ve chlivku . a chcu prave zkusit toho prestika na jare vzit jestli bude tak hodnej a da nam vic sadla.mel sem v jednom chlive i vitnamaky do 60kg na zelenym a ovoci a udeleli to za 8mesicu. jeden byl rozbouan a celej vyuzen a duhej napichanej nalevem zamrazenej az do leta pro tchynku na 50tiny. vsak to mel pak aj na zadech na kolotoču napsany nožem "tchyne 50" .... takovej dortik sem ji dal :D
Azuritek - Zetor 3011 r. 1962, 2. majitel
MS 07 - kultivátor mountfíld pomlouvaný ale pro mne dobrý pomocník

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#206 Nový příspěvek od Antony30011 »

Já psal té paní/slečna od Blanska. Říkala, že prodávaj primárně selata, ale třeba ted 80 kg maj. A že mám napsat někdy v unoru, že mi dva schová 8)

Uživatelský avatar
Paldas
Příspěvky: 219
Registrován: čtv bře 27, 2014 11:43 pm
Bydliště: Slavkovské bojiště

Re: Chov prasat

#207 Nový příspěvek od Paldas »

kolik za to 80kg cca chce???
Azuritek - Zetor 3011 r. 1962, 2. majitel
MS 07 - kultivátor mountfíld pomlouvaný ale pro mne dobrý pomocník

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#208 Nový příspěvek od Antony30011 »

To sem se neptal. Jak jí budu volat zjistím. Ale ceny sou cca 45 Kč/kg co vím

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Chov prasat

#209 Nový příspěvek od tibik »

Kapo to z chovom mangalic zhrnul celkom prestne.Krmitko -davkovac zozenieš na bazoši je to kua fasa vec hned máš kopec času . :)
Ja len dodám do 12mes. sa my podarilo največšie vykrmiť na cca 280kg(výška v chrbte bola niečo cez 85 do 90cm širka v lopatkách 80cm takže skôr vypadal ako taký živý tank) - bol to taký pokus choval som čiste alebo večšinou odpadom z kuchyne (manželka nosila z hotela ).
Druhý čo bol v lete večšinou na trave a šrote mal 180kg , najmenší kus mal 160kg .
Slanina na takých velkých bola cca10-11cm hrubá prerastena 1x
Asi naj poznatok (niekde som to písal)je aspon u mna že pri konzumacii mäsa z ktoreho kolvek (či už bolo krmené tak alebo tak) zmizli zaživacie ťažkosti čo mám pri konzumacii čo i len kuska bravčoveho z običajnej bielej (pokazil som sa pri zabyjackách kedže som pár rokou nazad od novembra až do februara travil skoro každu sobotu týmto hobby :) )
Ďalej tento rok nemám žiadne bo vlani som mal kua velké ale ofajcil ma predavajuci že sú vyškopene a jeden mal vajco v bruchu tak bola masť aj slanina komplet nepouzitelná pachla ako močka a mäso razilo tiež ale z toho sa daju spraviť klobasi a tam sa to ako tak stratí (15l masti šlo na hnoj a slanina cca 60kgpre vtaciky ) takže v konečnom dôsledku som mal z 160kg prasata prd :pistol:
A dalej maju od mala v sebe zakorenený pud na chranenie svojich , raz sa stalo prišiel doktor štepiť jedno pichol a druhe ked to vydelo ho zahrizlo do gumaka potom dalšie ked stepil to druhe ho chmatlo za ruku takže nakoniec som ich zaštepil namiesto do žili na uchu do stehna ako si štepím kravky :)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#210 Nový příspěvek od Antony30011 »

Tibík díky 8) ti vnitřňáci sou svinstvo. Taky jsme to jednou měli, u "norml" prasete. Nic se nedalo žrát, sádlo se vyhodilo všecko, masa většina. Z prodejce sme dostali novej kus, ale jen 110 kg, ten náš vykrmenej měl přes 2 q. Na to je třeba dávat pozor :vztek:

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“