Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#1 Nový příspěvek od mastnacek »

Tohle tema jsem tady zatim snad nevidel probirat, tak zakladam vlakno. Osobne se hodne venuju problematice spojeny s navratem vlku.
Zpracoval jsem z oficialnich udaju od APOKa podrobnou mapu, kde jsou k nahlednuti presna mista, kde se utoky odehraly. V tuhle chvili mam udaje za roky 2018 - 21.duben 2021
Neoficialnich, nehlasenych pripadu je take velke mnozstvi, ale co neni na papire, jako by nebylo.

https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... JQWpbk82cj

Nedavno vznikla publikace, ktera podle me nejlip pojmenovala aktualin problemy.

http://www.akcr.cz/data_ak/21/p/Vlci.pdf

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#2 Nový příspěvek od mastnacek »

Jestli tohle neprobere lidi z naivnich predstav o navratu vlku, tak uz nevim.

https://akrak-vazha---cesta-pastyre.web ... FIvXb0JujE

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#3 Nový příspěvek od Killer Koly »

a vsimnul sis, ze v tom clanku jsou blbosti? pouzivaji stejne argumentacni fauly a prekrucuji pravdu stejne jako ochranci (par takovych zelenych mozku znam)
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#4 Nový příspěvek od mastnacek »

Vypis je a muzeme se o tom pobavit.

fikejz
Příspěvky: 6089
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#5 Nový příspěvek od fikejz »

Já jsem v tom odkazovaném článku na žádnou do oka bijící blbost nenarazil. Taky bych uvítal její zmínění.
Jinak si myslím, že si postupně zaděláváme na pořádný problém, protože s tím jak vlků bez přirozených nepřátel přibývá, postupně se učí, že jim od lidí nic nehrozí, jejich plachost bude klesat až se jednoho pěkného dne z nedostatku jiné pohodlné kořisti některý odváží na osamělého člověka ...
A bohatě mi stačí škody napáchané liškou, která se nežinýruje přijít si až doprostřed vesnice pro drůbež i během dne (skoro v poledne)!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#6 Nový příspěvek od imaginaro »

Souhlasím, ty zvířata co jsou v nadpisu a například i nutrie a bobr jsou podle mého v přírodě nepotřební, jen páchají škody a ohrožují lidi a i jejich obydlí. Jsem zvědav jak se budeme např. těch bobrů zase zbavovat, za stavením co je na samotě mi haj_l udělal hráz, než jsem to zjistil tak je to tak velky že už to sám neodstraním, hladina se mi zvedla už o metr a stojí mi v potoku už vedle domu a když se snažím dovolat správci toku, tedy technikovi povodí moravy ať přijedoun s kráčejícím bagrem mu to rozebrat, tak mi to nikdo nebere. A co mám dělat teď?
:-/ :(
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

fikejz
Příspěvky: 6089
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#7 Nový příspěvek od fikejz »

Třeba hrozí nějaká záplava v případě jejího uvolnění... vidina škod (a jejich případné náhrady) následkem nečinnosti by mohla zabrat.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#8 Nový příspěvek od Killer Koly »

OK, takze cituju:
Zde ať zvedne ruku každý, kdo by se chtěl dívat, jak jeho rodina trpí hlady, nebo mu rodinný příslušník umírá na vzteklinu po pokousání vzteklým vlkem či psem (například poté, co se pastevečtí psi nakazí při boji s vlkem).
jasne, vsichni pastevci trpi hlady, protoze mu vlci sezerou kolik? jednu, dve ovce rocne? to jsou na tom ti pastevci tak blbe, ze kvuli tomu trpi hlady? :hm:
a kdyz se pastevecky pes nakazi vzteklinou, tak bych majiteli naparil takovou pokutu, ze ho to zruinuje. u nas je povinnost mit psa ockovaneho, nehlede na to, ze vzteklinu prenaseji spis lisky nez vlci
A samozřejmě farmář po vlkovi nemůže střílet, nemůže se nikterak aktivně bránit.
no to je fakt blabol, podivejte se do svych zbrojaku a na druhe strane mate napsano, k cemu slouzi jednotlive skupiny. u skupiny E je napsano: k ochraně života, zdraví nebo majetku. a hospodarske zvire je u nas stale povazovano za majetek
dlasi blabol byl o tom plotu, na citaci by to bylo dlouhe, takze pokud to radne zduvodnite, povoli vam postavit treba kamennou hradbu. a kdyz je to docasne, tak snad ani neni o cem diskutovat. a je povinnosti chovatele si stado zabezpecit, jestli to neumite nebo se vam nechce, tak to nedelejte.
dalsi vec, kde u nas ziji vlci a kolik jich je? v beskydech, na sumave a dal??? dal nikde. a pocet? 1000 kusu???? ani prd, jsou tu asi 4 smecky, z toho snad jedna migruje z nemecka. resite to tak, jako by v kazdem vetsim remizku zila smecka lidozroutu. a nejvic pochopitelne knuci ti, co vlka videli jen v televizi.

A jaký je vlastně opravdu vlk? Zcela jistě je to zvíře fascinující, vysoce inteligentní, schopné se rychle učit a adaptovat na různé podmínky.

leda prd, vlk neni zadny einstein, jde cestou nejmensiho odporu. potrebuje se nazrat, takze kdyz se mu neco nepodari, urcite se nezamysli a nezacne hloubat nad tim, jak kterou prekazku prekonat. jde proste jinam, kde je lov jednodussi a kde nejsou nebezpecne prekazky.
dal se mi to nechtelo cist, je to fakt unavne. jen pro vyvazenost, nedavno jsem narazil na clanek v opacnem zneni, jak je vlk dulezity pro nasi prirodu a podobne blbosti. no, mozna je, ale to by ta priroda musela vypadat trochu jinak, treba jako ta zminena sumava, tam by se vlk hodil. kdekoli jinde maximalne v zoo.ale vyhlasit mu kvuli tomu valku??? :evil:

podle meho nazoru delate z komara velblouda. skody zpúusobene chranenym zivocichem je povinen proplatit stat. me osobne teda mnohem vic vadi vysoka a cerna, likvidujou mi pole a zahradu. tohle je skutecna skodna, ne vlci, kteri jsou mimochodem jejich prirozeni nepratele. ale diky fousatym pitomcum v zelenych mundurech (myslivci, pochopitelne) se jim nesmi ublizovat a zkuste na nich vymahat skodu zpusobenou zveri.... taky mi vadi par toulavych psu, co se tu po vsi pohybuji a nikdo s toim nic nedela. jeden z nich zrovna predevcirem strhnul kamarada z babety a pokousal ho.

samozrejme ze chapu ty kterym vlk strhnul ovci, je to k nasrani,kdyz neco budujete a nekdo vam to znici. me treba srala ta znicena zahrada, myslivci se mi vysmali a nekolik tisic za stromky a nekolikamesicni drina v haji. bohuzel podle mysliveckeho zakona likvidace zvere pri niceni majetku je stale pytlactvi, ale taky nepisu o tom, jak je potreba zlikvidovat vysokou a cernou, ikdyz bych to privital.
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

fikejz
Příspěvky: 6089
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#9 Nový příspěvek od fikejz »

Za prvé (..trpí hlady..) jasná nadsázka, jak rozumě diskutovat s někým, kdo nechce porozumět psanému textu.
Za druhé (vzteklina) jak všichni i díky Covidu víme i očkovaný jedinec se může nekazit a tedy přenést nákazu dál (i když u něj třeba nákaza nebude probíhat v plné síle).
Za třetí farmář ani myslivec OPRAVDU po vlkovi nemůže střílet ať už má jakoukoliv skupinu zbrojního průkazu. Pro ty co o tom něco vědí stačí když napíšu že ochrana zvířat v tomto případě není NO (jde o dva zájmy chráněné zákonem - vlk versus majetek) takže zabití vlka by byl pro střelce opravdu velký průser.
O plotech už opravdu blábolíš sám, protože můžeš zdůvodňovat co chceš a jak chceš a někde ti nepovolí žádný stabilní plot jen "dočasný" (natož kamennou hradbu, ale to jen na okraj, neb zde předpokládám, žes u hradby užil nadsázky, kterou ovšem jiným nechceš tolerovat, nebo ji u nich nechápeš).
Za páté: nebydlím ani na Šumavě ani v Beskydech a přesto v mém okolí došlo k prokazatelným zabitím hospodářských zvířat vlkem, pokud by tě to zajímalo tak zde na těchto odkazech jsou přehledy škod způsobených vlkem (a věz že se tam dostanou jen ty opravdu prokazatelné spousta se jich tam nedostane): https://www.navratvlku.cz/skodni-udalos ... osti-2018/ https://www.navratvlku.cz/skodni-udalos ... osti-2019/ https://www.navratvlku.cz/skodni-udalos ... osti-2020/ https://www.navratvlku.cz/skodni-udalos ... osti-2021/
V součtu jde o 1508 většinou zabitých, ale v některých případech zraněných zvířat. Doba, kdy tu byly čtyři smečky na celou republiku je dávno pryč! Minimálně čtyři smečky jsou odhadovány jen na území Broumovska - Teplicka (s přirozenou migrací do PL , Krkonoš i Orlických hor.
Vlk a zvířata obecně nejsou blbá (kdo si tohle myslí by se měl nejdřve podívat do zrcadla). Na různé experimenty mají spoustu času - pokud vím je zaznamenán útok vlků v dančí oboře kam se podhrabali pod plotem a stádo v ní, které nemělo kudy utéct pěkně vyrubali!
Rozhodně to není komáří problém, navíc úspěšně vymoci náhradu škody není vůbec automatické natož snadné!
Jen na okraj se závěrem podivím nad tím, že v jednom příspěvku píšeš o střílení vlků v rámci obrany majetku a zároveň o tom, že cituji:
podle mysliveckeho zakona likvidace zvere pri niceni majetku je stale pytlactvi
Jo a jen na úplný závěr - za zvěř chovanou a zabitou v ohradě není žádná náhrada škody!
Naposledy upravil(a) fikejz dne čtv črc 08, 2021 7:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#10 Nový příspěvek od mastnacek »

Killer, do telefonu to tukat nebudu, az budu kompu. Ale dopredu ti rikam jses vedle jak ta jedle a spoustu veci jsi nepochopil.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#11 Nový příspěvek od Killer Koly »

kdybys to o tom pytlactvi precetl cele a nevytrhnul to z kontextu, tak bys ted nebyl trapny.... ta veta pokracuje,tak ji docti do konce
o plotech pisu presne tak jak to vim. skutecne se povoluje kamenna hradba, vim o nove postavenych kamennych plotech v lese
a nestrilet po vlkovi, kdyz vidim, ze mi trha ovci (psa, kocku nebo nedejboze dite, zenu,..... ) no to snad nemyslis vazne?

a srovnavat covid a vzteklinu muze sand jen uplny ignorant. jak dlouho mame vakcinu na vzteklinu a jak dlouho na covid? musim to dale vysvetlovat? :hm:
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#12 Nový příspěvek od Killer Koly »

mastnacek: nemusis psat nic, pochopil jsem vsechno. jestli ti vlci strhli nejake domaci zvire, tak me to uprime mrzi a drzim palce, at ti dopadne dobre jednani o nahrade skody, pokud do toho jdes.
ale dela to na me dojem, ze farmari musi nutne najit zase nejakeho nepritele, aby se meli na co vymluvit. driv bylo nepritelem jaro leto podzim a zima, dnes se k tomu pridal jeste vlk :vysmech:
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#13 Nový příspěvek od mastnacek »

Killer, kdepak, vyvedu te z domnenek, ale pockej si do zejtra. Do ty doby mas volno.

fikejz
Příspěvky: 6089
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#14 Nový příspěvek od fikejz »

Killer Koly, to že jsem necitoval to o pytláctví celé nemá vůbec vliv na to, že píšeš v jednom příspěvku o ochranně majetku před vlkem střelbou vlka a zároveň že likvidace škodící zvěře je pytláctví. Jestli rozumíš všemu ostatnímu stejně!?! :-/
A že si ve svém druhém příspěvku rozšířil, předělal ochranu majetku na obranu zdraví a života ...NTVL! To si děláš prdel, nebo co?!
Dalšími tvými bludy (ploty a účinnost vakcín) se už zabývat raději nebudu.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Návrat velkých šelem - vlk, rys, medvěd

#15 Nový příspěvek od Killer Koly »

ty uz se nezabyvej radsi nicim, evidentne nerozumis tomu, co jsem napsal. poradne si to precti, pochop to a pak se mi tu verejne omluv, protoze jsi vazne blb. nebo te za to trolovani nekdo plati?
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“