Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20894
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1201 Nový příspěvek od ota »

Koukni jsem velmi pracovně vytíženej. Ikdyž pracuji z domova. Mam to podobně asi 20 let to tímhle způsobem valím před sebou. Odpočinek je večer, když přijdu dom. Jinak pořát něco dělám. Jak práci co musím, tak kolem domu, ohromné zahrady i les do toho. Baví mě to a neměnil bych. Mám rozpracováno asi 100 projektů. Ale nevadí ono se to nějak pomalu posunuje.
No včelstva jak píšu aspoň 2. Aby když něco jde znovu z jednejch udělat dvoje. To že jdeš do včel ,,párkrát" za rok to je nesmysl a staří dědové to tak měli, viz můj pantáta. Když se mu to každou chvíli rojilo, on říkal ,,jen ať se proleťí holky". No ale pak z takového včelstva nic není. Klempíruje to, náchylné na nemoci, loupež od jiných včel. Teď chodím po 14 dnech asi 3x za sebou. A myslím že od víkendu co teď půjdu, když bude počasí chodím do včel každý víkend až do vytočení posledních zbytků kolem toho 15 srpna. Pak krmím. Po zakrmení chodím znovu a nakonec jdu ,,poskládat na zimu třeba v říjnu a pak už je nechám. Jak nebudeš chodit prohlížet a hlídat rojení a práci v ůle budeš s toho mít prd. Nemyslím med. Ale včelstva. Aby byla v co nejlepší kondici. O tom tohle je. Med je odměna. Moje včelky umí medu vyprodukovat opravdu velmi mnoho. Je to tím, jak je necháš pracovat. Oni to vědí, ale já jim dělám různá opatření a oni pak jedou. Když jsem si vyrobil první nástavkovej ůl na zkoušku a přendal do něj včelky, pantáta kroutil hlavou. Stejně ty včely v zimně v tom zmrznou. Za dvě sezony jsem měl už jen nástavkové ůly vlastní konstrukce. Měl jsem porovnání nástavkovej / budečák. A teď když vytáčíme med, pantatík stokrát u toho medometu řekne ,,kurva kde se ten med furt bere"! Mám většinou průměr 80- 100 kg medu na jedno včelstvo za sezonu. Teď s těma uhorama je to hodně znát. Klidně v podletí nechám včelkám med, aby neztrádaly, když nic nekvete. A pak to co zbyde vytočím a hned krmím. Aby neměly pauzu v dlabanci.
Vždy si ten čas najdu. Jedna prohlídka u 6 včelstev dává tak 3 hodiny času. A je to potřeba. V plné sezoně jedu na 4 nástavkách tedy na 44 rámečkách na těch 39x24 cm velikosti. Kdybych měl prostor nahoru, dal bych 5 nástavek. Ale tam je už střecha včelníku.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4822
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Včeličky

#1202 Nový příspěvek od imaginaro »

Oto, na to opravdu nemám časové možnosti. Myslel jsem to tak, že pokud by se uvelebily tak bych zabezpečil vletovy okynko před sršňama a něco malinko si vytočil a to jin nahradil. Pokud bych k nim měl chodit tak často jak píšeš, nechám to tak jak doteď - byly úplně bez mého zásahu. Jen jsem myslel že bych měl co dát občas dětem na chleba. :(
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20894
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1203 Nový příspěvek od ota »

Jakože jak chceš zajistit česno proti vletu sršní? Sršeň není pro včely problém. Problém je chovatel který se o včelstvo nestará. Jinak nevím o nějakém predátorovi. Když se o ně nebudeš starat, vyberou Ti je zlodějky. To jsou jiné včely z jiných chovů. Třeba z druhé strany vsi od druhého chovatele. Med musíš sledovat a vytáčet ho ve správný čas. Jinak je buďto málo zralej, nebo ho z rámečků nedostaneš.
Ono to opravdu není na hraní chovat včely. Já si nechávám třeba 12 kg prvního květového medu a ve většině ho všechen sním sám. Vařím si každej den čaj do konvičky asi 2 l a sladím jen medem. Zdělám v pohodě těch 12 kg za rok. Vloni jsem už vyšel akorát. Jinak doma manželka a syn zpracují tak 3 kg za rok. Ale já víc. No však ho tu mám tak ho jím.
Znám pár opravdu starých pánů co jdou do včel tak 5x za sezonu. A tuhle na schuzi povídal pán, že měl 25 včelstev a teď má dvoje. Prej no víš mě se to nějak nedaří. No nedaří to je jasný. Já měl teď spad na varoa 0. On měl 200 roztočů ve vzorku. Možná, že už nemá ani ty dvoje. Vše je o starostlivosti. Když máš včelstvo v kondici a staráš se, tak oni prosperují. Když je necháš, oni si pojedou po svém, ale muže se stát, že na jaře bude ul prázdný. Znám to od kolegů.
Už Ti do toho nebudu mluvit. Já když něco dělám, nebo provozuju, mám snažím se to dělat tak, abych z toho měl radost a aby třeba ty včelky u mě neztrádaly. Nebo i třeba hafan. Chodím s ním každej den na procházku. Prostě si ten čas najdu, on je pak venku jak motorka a má i on radost, že se prolítá. Taky aby měl ten život u mě co nejlepší. Tak to mám i stěma včelkama. Aby byla radost se na ně dívat a oni byly taky v co nejlepší pohodě.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4822
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Včeličky

#1204 Nový příspěvek od imaginaro »

Měl jsem na mysli správnou velikost vletu, teď by tam vlezl pomalu i vrtulník.
například Obrázek

https://vcelar.miloslavholas.cz/ul/cesn ... -a-vyroba/
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20894
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1205 Nový příspěvek od ota »

Koukni na fotku. Mám ty očka jak začne jaro otevřený naplno. To stejně česno dole. Jak začnou včelky lézt ven dostanou prostor. Je to taky o vzduchu a množství v ůle. Ty očka přivírám jen na zimu, aby do ůlu nevlezla myš. Jinak přez sezonu tam myš nevleze, nepustí ji. A spodní česno mám taky jiné na zimu a ještě pak dávám takovou síťku s malou dírou kvůli myším. Jak začne snůška otevřu vše dokořán. Zajedno kvůli větrání a vzduchu v ůle. Zadruhé je velký pohyb, tak aby měly plac. No a za třetí, když jim uděláš očko ,,na jednu včelu" při velké snůšce budou ztrácet pyl z nožiček při zdolávání té překážky. Za 30 let co to dělám jsem neměl se sršněma problém. Jak píšu jinak se s nezvaným hostem vypořádává silné včelstvo v kondici než slabé. Jednou jsem.našel čmeláka v podmetu v rohu. Už byl z 2/3 napajcovanej propolisem.

Obrázek

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20355
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1206 Nový příspěvek od vitex »

Tak jestli máš přebytky medu,sem s ním.S bábinkou dáme za rok dvacet kilo a vnoučátkům nezbude.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20894
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1207 Nový příspěvek od ota »

No Víťo já mám to tak, že v sobotu vytočím med a ve středu nemám doma ani deko! Nebo mám, ale všechno zamluvený a nalitý ve sklenicích většinou se nedostane. O odbyt nemám vůbec problém. Proto jsem pořídil po letech to šesté včelstvo, abych aspoň trochu pokryl poptávku. Někdy když už vidím, že toho bude málo tak to trochu musím pokrátit. Mám známé co berou 25, nebo 20 kg a těch je několik. Už se naučili na med. Pak mám i pár co když by náhodou zbylo, tak vezmou místo 15 kg dvacet. Ale to je opravdu vyjmečně. Každej zatím navyšuje svůj odběr.

Tomas6
Příspěvky: 5410
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Včeličky

#1208 Nový příspěvek od Tomas6 »

Oto já bych potřeboval takového včelaře tady u nás v dědině. Pořád koketuju s tím, že bych nějaké včelstvo pořídil. A strašně bych rád aby mne někdo zaučil. Třeba rok k němu chodil na zkušenou abych věděl co a jak. No tady nikdo není kdo by byl fundovaný. Taky to tak vypadá. Všechno kvete a pod stromem ticho jak v hrobě.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#1209 Nový příspěvek od Atlan »

Dnes to na ceresni hucalo od 9tej. Vsetko pokvitnute hruska, jablone visne ceresne len veciel sa mi zda pomenej, uz zacina byt vidno repku na poli.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 908
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Včeličky

#1210 Nový příspěvek od pepanek »

Blahopřeji Otovi k tomu jak mu to jde. Ve většině má pravdu a hlavně má tu praxi, kdy mu to jak hospodaří vychází 8) a má to vyzkoušené. U nás je snůška mnohem menší především díky tomu, že se zde nehospodaří na polích ve smyslu nektarodárných bylin. Obilí a louky a les, Ale zase žádné ošetření polí chemií. Jinak imaginaro pokud neošetříš nemáš včely, i když máš na medu. Med na přezimování je květový, medovice je špatně a lepší je fakt cukr.
Oto přeji mnoho úspěchů a celé toto téma jsem přečetl kvůli tobě.
Díky

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20894
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1211 Nový příspěvek od ota »

Díky za pochvalu mojich včelek, vyřídím jim to. 8)
Tady mají včelky hlavně ovocné stromy, a zahrady s množstvím kytek, trav. Ty ůhory by měly být povinné všude. Koukal jsem, i soukromník něco tuhle připravoval a pak tam šmudlal sečkou. Ale družstvo má hodně uhorů musejí. Pro včelky je to ráj. Hlavně když toho moc není. Vloni prvně a pořát potom létaly nosyly. Nebyla tam ta pauza. Kupodivu to kvetlo až do zmrznutí. Teď to zdiskovali a znovu oseli. Chemie tu používají opradu minimální množství. Jen co musejí. Mluvil jsem s řiditelem vloni a on mi to povídal. Zajedno je to drahé, zadruhé musejí striktně dodržovat limity, bo jsou víc hlídaní než ostatní podniky. Proto jedou v maximu levnějšíma metodama. Takže spíš mi tu zlobí soukromníci. Ty tam valí postřik do řepky v poledne v plném květu. Je jim to uplně šumák, že tam jsou včelky. Tady by ten kluk z družstva do kvetoucího pole s postřikovačem nevjel jedině fakt ráno, nebo večer a nebo když je spatné počasí. Tuhle bylo zima a trochu mrholilo a skoro večer jezdil v řepce. Včelky nelétaly.
Už se těším, až do nich zase kouknu. Musím si připravit mezistěny, nějaké budou potřeba aby nelepily divočinu. No a uvidím jak se snaží. Venku to navečer vonělo. Všechno najednou kvete. Akorát ten hloh za vsí ten je seřízlej. Ten ještě nekvete. Ale že je seřízlej, moc nepokvete. Ale to ja pak vůně když kvete! A jen to v něm hučí! Mám tu malinkatej keř s pichlavejma větvičkama. Dneska po něm včelky lezly a hodovaly. Kvete oranžově jak když by cestář natřel oranžovou barvou. Včelky byly celé oranžové a na nožičkách bakule pylu z toho. 8) Nebo hned za vsí 30m od zahrady kvete střemcha obecný. Takové bílé hrozny květů. To je hukot v nich. Uplně osypané květy. Včelky to mají rovnou u nosu. 8)

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2626
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Včeličky

#1212 Nový příspěvek od murár »

Dnes už počuť tu včeliu pracujúcu triedu! 8) :wink:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20894
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1213 Nový příspěvek od ota »

Fůf tak jsem byl dneska ve včelkách. No to jsem čuměl! Ty za to teda vzaly! Troje mám už ve 4 nástavkách. Nebylo zbytí. Všechen plod co to šlo šel nad medník. Matky už ve všech včelstvech neměly kam kláct. Všechno plný. Abych jim aspoň 3, nebo 4 rámečky vrazil. Ve všech 6 včelstvech hromada divočiny v plodišti. Kam se to vešlo, tam to bylo. Nechávám v nástavkách trochu vůle. Na rozměru pro 11 rámečků dávám 10. Abych měl místo, kam odkládat při přidání mezistěn. Na plné osazení jedu až někdy květen. A dneska jsem musel ve všech plodištích dát na 11 rámečků. Vzadu u všech divočina a ve 4 plný medu. Ve dvou plný plodu. To bylo u loňskejch matek. Kde je buňka volná je zakladená. No letos to bude masakr. Víceméně všude tak 1 kompletní plnej nástavek medu. Řidina zatím.
No překvapily mě, jak jsou rozjetý! Nepamatuju za roky co včelařím takhle prudkej nástup sezony. Četl jsem, že se má ochladit. Tak aspoň budou mít z čeho brát.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2626
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Včeličky

#1214 Nový příspěvek od murár »

Susedovi som volal že sa mu včely vyrojili a ešte tak parádne pristáli na železnom stĺpiku čo má v plote tá ich dostane zo zeme. Nadával že v sobotu celý deň okolo nich robil a nič si nevšimol.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20894
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1215 Nový příspěvek od ota »

Tak to se moc nestará. Když je na prohlídce včel a dělá to poctivě, zjistí to hned. Mám jedno včelstvo, které musím teď hlídat. Aby se náhodou nevyrojilo. Nemá cenu tady rozepisovat proč a jak se včelky rojí. Ale jde to i v rojové náladě ukočírovat. Poznám to, podle různých indícií že je to už na hraně. Musí se rojení hlídat. Staří včelaři nechávali včelky rojit schválně. Nebo byli rádi, že se vyrojily. Jenže je takové pořekadlo o tom a to platí.
Když se včely v máji rojí, za fůru sena stojí. O svatém Jánu, ani za vodu ve džbánu. A to platí. Ten rok z nich je už prd. Pořát potom ne a ne se dát dohromady. Proto to hlídám a dělám opatření. U mě vytočím teď na první točení od jednoho včelstva i 60 kg medu. Když se vyrojí, tak polovinu. Někdy ani to ne. A hlavně než se zase srovnají a dají do cajku, trvá to dlouho.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“