Technika k pozemku 1 ha

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
HappyCZ
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 04, 2018 9:34 am
Bydliště: Brno

Technika k pozemku 1 ha

#1 Nový příspěvek od HappyCZ »

Zdravim ve spolek. Rizenim osudu jsem se stal majitelem pozemku o vymere cca 1 ha, jenz je vedeny jako trvaly travni porost a doposud tak i zemedelci vyuzivan. Po podzimni senoseci bych jej ovsem mel prevzit do pece ja, coz je vec s kterou nemam zadne zkusenosti. Doposud jsem se staral maximalne o zahradu bezne velikosti a seno pro kraliky se vzdy resilo na obecni prikope kolem cest za dedinou. Na zahradku stacila elektro sekacka a na seno kosa, coz pri tehle velikosti asi dost dobre nepujde. Minimalne ne bez toho, aby mi upadli ruce :)

Pozemek je castecne stavebni, takze moje predstava vyvoje do budoucna je asi nasledujici. Oplotit, vysadit stromy/kere, postavit dum. Idealni casovy harmonogram je plot stihnout jeste na podzim a v casti, kde se nebude stavet jiz provest planovanou vysatbu, at to to ma par let naskok, nez se postavi barak. Plot ala lesnicka oplocenka (kuly + lesnicke pletivo), primarne pujde o ochranu vysatby pred okusem zvere. Finalni stav bude proste dum s (nejen ovocnym) sadem.

Z vyse popsaneho je zrejme, ze od jara to budu muset nejak obhospodarovat sam. Nejaktualnejsi bude asi otazka seceni. Nehodlam z toho nikdy mit anglicky travnik, tj. rad bych se drzel modelu sekat 2x rocne. Jakou mechanizaci by jste k danemu ucelu doporucili? Momentalne mam k dispozici maximalne VARi, tj. teoreticky by se k tomu dala dokoupit nejaka (dvou)bubnova sekacka ci zaci lista. Pak to chce jeste vse pri suseni obracet a ve finale shrabat. O balikovani neuvazuji. Uprime receno ani to seno pro me neni z hlediska produkce uplne zajimave, stejne jej rozdam, vlastni uziti pro nej nemam. Z tohohle pohledu by pro me bylo idealni to mulcovat, ale to zase zname sekat casteji (a prijde mi to skoda).

Cela tahle moje uvaha smeruje k tomu, zda nesmerovat spis k nejakemu malotrakturku a patricnemu prislusenstvi. Coz je na druhou stranu zase vyrazne vetsi investice, ale ma sirsi vyuziti (pri stavbe, po te na drevo do lesa, atd.) Neco jsem tu nacetl a nejakeho japoncika bych si predstavit umel. Samozrejme jeteho. Zase jestli bude na to seceni pouzitelny i kdyz uz ty stromy budou vzrostle, preci jen to je pak uz nejake klickovani. Jak by jste to videli Vy? Jak rikam, nejsem zemedelec, tak budu rad za pohled od nekoho, kde s tim ma prakticke zkusenosti.

Diky moc za rady.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Technika k pozemku 1 ha

#2 Nový příspěvek od jenicek »

Ahoj, vítám Tě tu. Něco podobnýho mám i já, akorát dost v kopci. Já šel cestou Šálek Cabrio + k tomu adekvátní příslušenství. S Terrou bych to dělat nechtěl ani za boha. Samozřejmě záleží na financích, japonec asi taky dobrej, já jen prostě radši český věci. Protože to co vyrobil českej člověk, umí snáze i českej člověk opravit.
Pokud to chceš sekat 2x ročně (jako já), tak já mám čelní mulčovač (150cm - 3 nože) a v plánu koupit čelní bubnovku Inzeco 140cm. Hlavně si nasázej stromy tak, aby se mezi nima nechalo smysluplně jezdit. Známej to má skoro jak z náletu a to je :pistol: , furt jen couveš a popojíždíš.
Ještě máme Z4011 + Rapid Heureka, jenže to je v členitým terénu okolo baráku a v našem kopci dost nemotorný, proto jsem šel touhle cestou a jsem spokojenej.

mastnacek
Příspěvky: 7100
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Technika k pozemku 1 ha

#3 Nový příspěvek od mastnacek »

Vsecko zalezi na penezich. Nekdo na to ma a muze pak u prace sedet, nekdo ne ale zase ma zdravi tak za tim chodi :) 1ha se zastavbou a stromama by bylo treba pro me mrhani penezma na 4 kola.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Technika k pozemku 1 ha

#4 Nový příspěvek od jenicek »

Jasný, je to o penězích. Protipólem je to, že jsem zase dost času v práci a když potřebuju posekat, tak tím nemohu strávit celej vejkend. Pokud bych byl doma na podpoře, vezmu kosu a hrábě a stojí mě to jen vodu do rohu a vošoupanej brousek. Na druhou stranu mě to zase baví a měl bych blbý svědomí, kdybych to někomu dal na posekání a zaplatil mu. Je jasný, že finančně se mi ta investice do traktoru nikdy nevrátí, prostě to mám jako koníčka a můžu si dělat co chci kdy chci a nejsem odkázanej na ostatní.

mastnacek
Příspěvky: 7100
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Technika k pozemku 1 ha

#5 Nový příspěvek od mastnacek »

jenicek: to je jasna vec, vsak ja to taky pomalu nakupuju a zivim to z vejplaty ( s vidinou toho ze zase velkou cast jidla je domaci produkce ). I tak je to o tom jestli je kde na to brat a kolik je casu na tom sedet ( nedejboze pod tim lezet )

HappyCZ
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 04, 2018 9:34 am
Bydliště: Brno

Re: Technika k pozemku 1 ha

#6 Nový příspěvek od HappyCZ »

Jenicek: No uplna rovina to taky neni, ma to cca 50 x 200 m na te delsi casti to dela takovou "vlnku" a na tech 50 m je prevyseni 10 m. Na druhou stranu normalni velky traktor tam maka bez problemu, takze to neni nic, co by z tohohle pohledu vyzadovalo nejakou specialku. Na Salka jsem koukal, libi se mi moc, ale 300k na novej nemam. Leda zase sehnat neco jetyho. To mulcovani staci 2x rocne? Zil jsem v predstave, ze na mulcovani je potreba to sekat casteji, rekneme tak 1x mesicne. Ze kdyz bych chtel sekat tak malokrat tak musim jit cestou sena.

Mastnacek: No vzhledem k tomu, ze bych tam rad postavil i ten dum, tak je samozrejme potreba setrit :) Ale ctyri kola jsem schopen dat i s tim VARy, mam k tomu luxusni homemade nosic materialu. Jen se obavam, ze by to byl desnej opruz, nebot kdyz se vypnu uzaverku (aby se snaz zatacelo), tak to zase neumi couvat (coz by se pri motani mezi stromkama hodilo).

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Technika k pozemku 1 ha

#7 Nový příspěvek od jenicek »

Sousedovi jsem mulčoval vloni poprvý kus sadu, předtím to sekal 1x ročně křoviňákem. Šílenej bordel a v tom mravenčáky, taky jsem vyvoral 3 ztrouchnivělý pařezy od švestek o kterejch on věděl, ale mě to zapomněl říct. Vzal jsem to prvně, to jsem jezdil na 2x. Podruhý se to už s citem dalo dát na jednou. Záleží jakou tam máš taky trávu. Pokud to je někde kde je vlhko a tráva roste tak s tím je větší problém než někde, kde to je vypražený. Já to měl tak půl na půl, parkrát se mi podařilo i Cabrio 36HP udusit, ale to bylo spíš na nerovnostech terénu a na tom jednom pařízku od švestky :typek:
Do 1ha bych s VARInou nikdy nešel, viděl jsem to na sousedním pozemku, kterej má cca 1,5ha a koupil ho začínající zemědělec někde od Semil. Nejdřív přijel s DAKRem a bubnovkou, ujel asi 100m po hranici (při tom asi 20x couval, 5x chcípnul a čistil namotanej buben), otočil se, naložil a odjel. Za 2 dny přijel MT8-50 s bočním dvoububnem. Posekal odhaduju tak 0,5ha a taky to vzdal. O víkendu přijelo z JZD zaplacený letadlo CASE, udělalo frnk a za 20 minut bylo pryč i s tim, že si u mě řidič dal Birela na ex. :friends:
Jinak jak píše Masňáček, tak nade mnou zase sousedoj sečou 2 bráchové sádek (oba v důchodu), odhaduju tak 0,5ha. Dycky ráno v 5 přijdou, posečou si kůsou 500m2 a v půl sedmý jdou dom. Odpoledne to přijdou růčo votočit a pak to na trakaři navozej do stodoly. Takhle už susšej léta a dycky tim naplněj celý patro ve stodole pro králiky na zejmu.
Louky který už roky sečou kůsou jsou nádherný a hlavně přijdou v 5 a kdyby mi neřekli čau když odcházej okolo mýho baráku, tak ani nevim že tam byli :pohar:
Naposledy upravil(a) jenicek dne pon čer 04, 2018 4:58 pm, celkem upraveno 1 x.

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: Technika k pozemku 1 ha

#8 Nový příspěvek od honzauta »

Takhle jsem začínal já







Traktor stál 55 tis, sekačka 20 tis, lis 15 tis, obracák jsem předělal z UNI systému. Dělal jsem s tím cca 2-4ha.

Před tím křoviňák, hrábě a seno si odvezl horalem místní zemědělec

zetör
Příspěvky: 1523
Registrován: pát pro 02, 2016 6:08 pm
Bydliště: ndr

Re: Technika k pozemku 1 ha

#9 Nový příspěvek od zetör »

Kup traktor nějakej starší Zetor :) Toho když budeš potřebovat peníze vždycky dobře prodáš :)

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Technika k pozemku 1 ha

#10 Nový příspěvek od jenicek »

je fakt že taková 30tka by asi taky na tohle vyhověla, my máme 40ku a už je velká a těžká. Průser obou pro mě ale je, že nemaj předek. Každopádně co nevyhovuje mě, může zas být výhoda pro druhého. Těžko takhle detailnějc radit na dálku, nech si to třeba jednou posekat někým, kdo má malotraktor a uvidíš, jestli by se Ti to takhle líbilo...

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Technika k pozemku 1 ha

#11 Nový příspěvek od DYK »

Z čisté louky má být sad, ne? Nebo budou se tam dosazovat nějaký stromy?! A tam traktorem, nedej Bože s boudou? A bude to oplocený!!! Uplynulá sobota mě naučila, neradit, pokud to nevidím. Navíc, když jen z louky se z toho klube les a dřevo. Byl jsem totiž za Kyjovem sekat květnatou louhu. Taky hektar a oplocený. No a protože zde byla řeč o Vari, BDR 1200 byla asi ta nejlepší volba. Krásně vysekla kolem plotu a díky záběru práce ubývala. Otočit a dosušit to už jde i s Vari a tím jejich "tonem". Problém je, že to dvanáctikilo je tak nějak jednoúčelovka ovšem práce s tím nejsnažší. Lehčí než s jednobubnem. Směrové brzdy otočí a "řídí" stroj Jen se to naučit obsluhovat. Navíc, pokud člověk má jen Vari a tři sta tisíc na obměnu stroje a příslušenství je moc, je to problém. Ale chápu to, bude se stavět.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Technika k pozemku 1 ha

#12 Nový příspěvek od Veteranista! »

A co TKáčko?takový kopromis, levnější jak moderní Šálek, menší než Zetor.
Nikdy jsem nebyl příznivec TK, ale co jsem tady na fóru začal koukal, jak s ním kluci pracují, musím uznat, že to špatný traktor nebude, však koukni, je tady dost majitelů, sekají, obrací seno, jezdí do lesa, orají...
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

HappyCZ
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 04, 2018 9:34 am
Bydliště: Brno

Re: Technika k pozemku 1 ha

#13 Nový příspěvek od HappyCZ »

Vsem diky za tipy, rozhodne mam nad cim premyslet. Zetor 30 mi uz prijde preci jen dost velkej, moc si neumim predstavit se s tim pak motat mezi stromama az vyrostou. Predstavama jsem zatim opravdu koncil maximalne u nejakyho malotrakturku ala zminovany Salek, Kubota, TK, atd., proste neco ve stylu co tu daval honzauta. Jen bez te balikovacky, nebot osobne pro seno uziti nemam a co jsem tak koukal na ceny baliku sena, tak by se mi to nikdy rozume nevratilo. Proste z toho udelat volny seno at si to rozeberou kamaradi pro kone a kraliky. Nyni mi prijde i velmi zajimava moznost to jen zmulcovat, je to vyrazne mene prace (ale vnitre mi te travy prijde trochu skoda). Mozna kdyz tak kombinovat, kus si shodit kosou na seno a zbytek zmulcovat.

Jinak jak pise DYK, je to v soucasnosti fakt cista louka, zadny brodel, atd. Zkusim kdyz tak prihodit nejaky aktualni fotky. Veskere stromy se tam budou sazat nove, takze jak sit to udelam, tak to budu mit.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Technika k pozemku 1 ha

#14 Nový příspěvek od DYK »

Jenommulčování může být louky hrob. Je to jen úklid bordelu. Za nějakou dobu v té louce můžou zahynout některé traviny či byliny a poroste tam jen něco. Většinou je to to, co už moc pěkně nevypadá a nikdo to nechce. Proti podzimnímu poslednímu mulčování místo seče nic nemám. Za sebe ještě dodám, že pokud bych byl před brzkou výstavbou RD nepustil bych ani 150 tisíc. Je to na mě dost peněz které se dají vrazit do stavby. A pak (po stavbě) se uvidí.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1408
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Technika k pozemku 1 ha

#15 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, a co takhle živé sekačky, před zimou nahnat do mrazáku a pozemek bude čistej, stromky ochránit pletivem .

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“