Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#946 Nový příspěvek od Jan_2 »

sirit hned nema uplne smysl. Na vajicka zavijece sira nepusobi a larvicky by tam byt ted jeste nemely.
Takze efekt to ma spis psychologicky.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20828
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#947 Nový příspěvek od ota »

Já právě ty rámečky pravidelně vysyřuju v té skříňi kde jsou uskladněny. Mám tam dvě skříně, ale přebral jsem a vytavil. Právě to pravidelně dělám. Jenže jak hejbu se včelama, tak to nedělám, protože včelky dost poletujou po včelníku tak abych je zbytečně neotravoval s tím. Dneska byly pěkně v pohodě už po včerejšku. Ve skříni je tak něco kolem 100 rámečků. Proto to oštření většinou každých 14 dní. Zatím nemám problém s uskladněním. Dám jen jeden pásek do takové vlasní výroby nerez děrované krabičky a zapálím, zavřu víčkem a zavřu skříň která je utěsněná. Než jsem měl skříně uskladňoval jsem to v nástavkách a to byl problém.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Včeličky

#948 Nový příspěvek od other-side »

trochu počítám.....

1 ha svazenky = 300-400 kg medu http://www.roznovska-travni.cz/cz/p/20- ... ky-koutek/

semeno svazenky na 1 ha = 2214 Kč http://www.aros.cz/cs/store/svazenka-vr ... colista-3/

350 kg medu x 110 Kč/kg = 38500 Kč

připravit a oset pole je cca 2000 Kč bez PHM a DPH

jako fakt se to vyplatí pro včelaře?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20828
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#949 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, nevím s tou svazenkou, ale já ji nemám rád. Ona je velmi pylodárná to jo. Ale když tu byla za vsí nevím kolik ha, tak včelky nanosily mrtě pylu z toho. To byl modrý tuhý pyl, rámečky třeba 4 od kraje zanošený. Třeba 2 plný. Musel jsem je vyndat a potom vytavit. Nebylo to celkem k ničemu. Schválně jsem si schoval do skříně a do včel je potom dal jako posílení s pylem. Ani se toho nedotkly. Tak jsem je potom v létě vytavil. Jo takový nachový jetel to je věc! Měl jsem ho tu 2x po sobě. Když máš kloudný včelstvo, dokážou ho využít. Pyl je z něj taky, ale méně. Ale klidně u pěknýho včelstva 40 kg medu. To jsem tenkrát se svazenkou měl medu prd.
Jak to říkal starej včelař, někdy Ti plodina ,,meduje" a někdy ne. A může být těch 40 kg na včelstvo a taky může být 5 kg na včelstvo. Vloni jsem měl návaznost plodin jako fík! Včelstva celkem v kondici. Takže průměr 115 kg na včelstvo. Když nebude návaznost plodin a bude jen třeba jedna tak to nelze takhle násobit. Přijde špatné počasí a takové pořádné včelstvo má kurva spotřebu v sezoně. Když bude 10 dní špatné počasí a nebo nebude co nosit, vyprodukované zásoby klidně jdou na polovinu. Třeba ptoro oželuji poslední med a nechávám ve včelách do poslední chvíle. Mám ho třeba jen pár kilo. Ale včely si jedou hlavně na zimu s dostatkem zásob. Pak vytočím a hned ten večer krmím, aby nevypadly z rozjetého podzimního provozu.
Nelze podle mě takto kalkulovat. Jsou to včely a pokaždé je to trochu jinak a o tom to je.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#950 Nový příspěvek od Jan_2 »

ohledne svazenky je to posledni dobou sazka do loterie.
Jak uz tu napsal Ota , pokud bude primerene teplo a vlhko, pak med jen tece, ale chce to cim vic ha , tim lip.
Poud jako letos se to slibne rozjelo a pak sucho. Takze prinesly trochu medu , kterej pak projedly na noseni pylu ze svazenky.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 389
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Včeličky

#951 Nový příspěvek od Laslou »

Ahoj, chtěl bych vás požádat o radu. Vytočil jsem letos med a po jeho vyčištění jsem ho stočil do sklenic a uskladnil je v komoře. Sklenice byly nové, čisté. Před cca 14 dny jsem zjistil, že je v části sklenic med zkyslý. Nevím proč. V loni jsem točil med po prvé stejným způsobem a vše bylo OK. Poradíte mi prosím kde jsem udělal chybu?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20828
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#952 Nový příspěvek od ota »

Je u toho víc věcí proč med kvasí. Jedna věc je voda. To je častý problém. Když je med nevyzrálý a stočí se tak obsahuje velké množství vody a ta zapříčiní kvašení.
Dále to může být, že třeba sklenice uzavžeš. Tedy víčkem a dotáhneš. Uvnitř se začne voda odpařovat a med kvasí. Já mám u sebe celoročně med jen třeba ve sklenici a na ní položené plátýnko. Musí to zase být tam, kde není vlhko a pachy. Med přijmá z okolí vlhkost i pachy. Poto se může stát, že má šmak toho kde je.
Ale nejčastěji se to děje tím nevyzrálím medem. Ono to muže být, že třeba cosi v tu dobu kvete v okolí a vytočíš med a je z velkého podílu čerství a po stočení je tedy s podílem té vody, kterou jinak včelky oddělí a proto kvasí. Přesně to nevím, ale myslím že by měl mít pro ukladnění max do 12% podílu vody. Když jsem dříve měl přebytek a vozil jsem ho různě po výkupcích někteří si ho měřili refraktometrem. A říkali že jak má víc jak 16% tak ho nevykupují. Akorát v Čestíně ta firma co má pořát reklamy na netu, tam ho vykoupili i kdyby byl samá voda.
Vytáčím poslední med třeba kolem 24 srpna. Pak večer krmím. Nebo vytáčím, když je třeba kolem 1/2 rámečku zavíčkováno. Neměl jsem nikdy problém s tím, že bych med nedostal z rámků. A to vytáčím pokaždé celkem dlouho. Oproti švagrovi třeba i o 14 dní dýl než on. Med musí být k medobraní vyzrálý, když menáš na to hebla které ho odstředí a cosi kolem.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#953 Nový příspěvek od vitex »

Řešení:nalít do kvasu a vypálit.Stejně Ti nic jiného nezbude.

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: Včeličky

#954 Nový příspěvek od pepeee »

Ještě můžeš udělat medovinu.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Včeličky

#955 Nový příspěvek od winch »

Je to tak ako píše Oto- med obsahoval prínos čerstvého nektaru, a tým sa zvýšil podiel vody. V čase znášky je to dosť problém aby toho riedkeho nektáru bolo čo najmenej. Mne sa osvedčilo vytáčať med po 2-3 dňoch daždivého počasia. Včielky za ten čas med spracujú, a keď je daždivo, prísun nektáru je minimálny a med je s minimom vody. Pri medobraní treba skúsiť hneď ako sa vyberie plást zo včelstva s ním trochu trhnúť v šikmej polohe či nevyprskne z buniek med. Ak áno treba počkať.
No záleží ako moc je zkvasený, a kolko ho máš, možno by stálo za pokus dať ho niekde do chladna, aby kvasenie ustalo, a na jar ho trochu zriediť, a dať včielkam naspäť na spracovanie.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#956 Nový příspěvek od Jan_2 »

a nebo si koupit refraktometr.Jednoducha pomucka pri vytaceni je, ze pokud je teplo a med "varhankovati" tedy netece jako voda, ale spis jako ridka vazelina , nebo M6AD v zime, byva to o.k.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20828
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#957 Nový příspěvek od ota »

U nás tomu jevu říkáme: že se med skládá. Ale až budeš dělat včelky delší dobu naučíš se poznat už sám, kdy je med zralý k vytáčení a kdy ne.
Jak píše Winch to samé se osvědčilo i mě. Letos jsem dělal med za celkem pro včelaření nepříznivého počasí. Přepršky a žádné pařáky. Na jednu stranu to je kvůli včelkám nic moc, že jich je hodně ,,doma" Ale v těch nástavkovejch úlech co mám to není problém. Trošku jsem předělal system toho medobraní a je to tak dobré. Nejlíp po ránu klidně v 8 hodin do nich. A jak Winch píše po dešti ale zase nesmí být třeba od rána pařák. Protože včelky po deštivých dnech jak je pak hned teplo vylétnou a hned valí do úlu co se dá.
Nebo koupit refraktometr. To by se taky dalo. Ve včelkách ťupnout kapku na sklíčko a hned vidíš, jestli ven, nebo ještě ne. Myslím, že se na nákup vstahuje i dotace.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Včeličky

#958 Nový příspěvek od thovt »

Chemie, která zabíjí. A proč ji nechtějí zakázat
https://www.stream.cz/adost/10024567-ch ... ji-zakazat

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Včeličky

#959 Nový příspěvek od brigadnik »

Začal jsem letos včelařit se třemi oddělky a potřebuji občas radu, kterou nemůžu dohledat na inetu nebo v literatuře, budu rád když mi zde někdo poradí:) Např. včera jsem koukal, že v jednom včelstvu mám na rámečku cca 30 trubčích plodů mezi dělničinou. Proč se tak děje, co to znamená?

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Včeličky

#960 Nový příspěvek od Jan_2 »

pokud je tam i delnici (priste idealne foto), tak nic. Pokud neni problem s matkou, jsou silny, jinak touhle dobou chov trubcu konci, i kdyz letosni rok je tak nejak divne . Oddelek je potreba poradne krmit (cukr s vodou 1:1 - 3:2), pri tom mu zuzit cesno nebo jiny vletovy otvor na minimum, cca 2x2 cm staci (pokud je na slunci je potreba sitka ve dnu , aby se neupekly a to mu staci.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“