vyleptání šroubu kyselinou

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
traktoristaPB
Příspěvky: 302
Registrován: sob kvě 14, 2011 8:08 pm
Bydliště: PB

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#16 Nový příspěvek od traktoristaPB »





Naposledy upravil(a) traktoristaPB dne ned úno 26, 2017 12:48 pm, celkem upraveno 1 x.

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#17 Nový příspěvek od Vedra »

V HCL vyšumí hlínik!!!

Podle internetu je třeba použít nízkou koncentraci dusičné pravděpodobně pod 20%, silná koncetrace prý zpasivuje povrch tvorbou oxidu a pak už se dovnitř nedostane.

Although chromium (Cr), iron (Fe), and aluminium (Al) readily dissolve in dilute nitric acid, the concentrated acid forms a metal-oxide layer that protects the bulk of the metal from further oxidation. The formation of this protective layer is called passivation. Typical passivation concentrations range from 20% to 50% by volume (see ASTM A967-05). Metals that are passivated by concentrated nitric acid are iron, cobalt, chromium, nickel, and aluminium.

Chtělo by to nějaké metalurgické tabulky jaká má být koncetrace aby se zpasivoval hliník ale ne ocel.

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#18 Nový příspěvek od Japa »

Jj, měl jsem to venku, u nás je 6 st.C. Teplota může nebo spíše bude mít vliv, ale neleptalo to fakt vůbec. Nicméně vyzkouším ještě jeden pokus s vyšší teplotou a delším časem.
Kys. chlorovodíková (solná) sice rozpouští (leptá) železo, ale také hliník a mnohem rychleji.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8575
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#19 Nový příspěvek od bourač »

Vedra píše: je třeba použít nízkou koncentraci dusičné
tak tohle je na 100% pravda, mám to vyzkoušené u kyseliny sírové H2SO4, 98% tzv. oleum železo vůbec neleptá.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#20 Nový příspěvek od elbarto »

Rikal jsem to same a neveril. Po tom co kamarad zlomil sroub v hlave, doslo na uvedeny postup. Je to neuveritelne, je to hodne pomale, nasycenou kyselinu a treba obcas odsat a dat novou, ale funguje to !! Klicove je co pise bourac a to je dodrzeni presne !! kocentrace pokud ma zustat Al a mizet Fe.

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#21 Nový příspěvek od Japa »

Tak jsem provedl druhý pokus s ředěnou kyselinou, a spustila se taková reakce, že za chvíli měla sklenička přes 80 st. C a šroubek za 5 minut skoro zmizel. :) Hliníková špona sice přežila, ale zkřehla, takže to chce fakt koncentraci pod 20 % jak píše Vedra.
Já to naředil od oka 1:1.
Obrázek Obrázek
capture

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#22 Nový příspěvek od radas »

tak vida zase jsem chytřejší. 8) asi jsem to poplet s leptáním tištěných spojů :-/

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8575
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#23 Nový příspěvek od bourač »

japa 8) dík za užitečný info, aspoň budem vědět v případě potřeby co a jak :ano:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#24 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tak kyselina je doma.1l vcetne dobirky 335kc.Ještě zítra zkusim navařit a pokud se nepovede budeme dělat hokus pokus.Pokud ani to ne tak si to asi půjdu hodit.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#25 Nový příspěvek od Britt »

Kde jsi ji sehnal? Taky bych potřeboval na leptání ornamentů do kovu na brnění klukům z historického šermu.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

duchodce
Příspěvky: 4452
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#26 Nový příspěvek od duchodce »

Taky jsem jednou málem šel k lesu s provazem a brečel... 6 šroub 10 mm v litině. Tak jsem nahoře opravil závity , vyrobil šroub s poněkud větším zavitem na průměru provrtal ho v prostředku tuším asi 1,5 mm vrtákem . Potom jsem ho našrouboval do otvoru až na doraz k tomu zalomenému šroubbu a celé to upnul do vrtačky co nejpřesněji do osy. Začal jsem jemně vrtat a když se to trochu chytlo zkontroloval jestli je to v prostředku a jemně pokračoval až do dna . Přípravek tam nechal a po půl mm zvětšoval. Nakonec jsem skončil u 4,8 vrtáku a zbytek dokončil závitník.Nechce to pospíchat aby se díra udržela v ose .
V jiném případě jsme tu viviklanou díru odměřili a na fréze z ni "udělali" kulatou , lehce naklepli provrtaný kolík a také se povedlo....
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#27 Nový příspěvek od elbarto »

To Tomas: jde to opreavdu hodne, hodne pomalu, tak nehazej flintu, kdyz za par hodin neuvidis rozdil. Kamos tusim leptal nekolik dni.

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#28 Nový příspěvek od Tomas6 »

koupil jsem ji na netu.Odkaz je o stránku zpět.Než se do toho pustím kyselinou tak ještě udělám vložku tak aby mi svarový kov nemohl zatéct mezi šroub a stěnu díry.Na vrtání není místo.Hned nad.tím je torpédo a vrtačka se tam nevleze.

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#29 Nový příspěvek od Tomas6 »

Chlapi šroubek je venku.Ani kyselinu jsem nepotřeboval.Bylo to jednodušší než jsem čekal.Trochu jsem stočil dlouhou golovku,naklepnul a vytočil.
Kdyby někdo chtěl litr kyseliny dusičné tak za cenu co jsem koupil plus pošta přenechám.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: vyleptání šroubu kyselinou

#30 Nový příspěvek od kenybz »

na odvrtání je dobráý levý vrták
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“