Povidla

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Olpik
Příspěvky: 375
Registrován: pát bře 13, 2009 11:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Povidla

#1 Nový příspěvek od Olpik »

Zdravim
Mel by tady někdo postřehy a rady pro vareni trnkovych povidel ? Udelal jsem michani do kotle na vareni povidel a bude zkouska , uvidíme jak to dopadne .Diky za rady 8)

kulevaros
Příspěvky: 1463
Registrován: úte bře 19, 2013 8:55 am
Bydliště: Zlín

Re: Povidla

#2 Nový příspěvek od kulevaros »

Uz si moc nevzpominam,ale zkusim.Takze povidla do kotle varilo se az to bylo rozvarene precedit pres sito nerezove vetsi oka aby se oddelily pecky. Pak znova varit az to zhoustne do pozadovane hustoty. Cim dyl varis tim budou hustsi.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Povidla

#3 Nový příspěvek od Pavel »

u nas se kdysy varily pro pul vesnice byl na to velkej medenej kotel a v nem se tocil vasek pak se cedily přes takovy sejto a pak dovarely

Olpik
Příspěvky: 375
Registrován: pát bře 13, 2009 11:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Povidla

#4 Nový příspěvek od Olpik »

Ještě nejake fotky ze stavby :)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak probehla první zkouska a výsledek perfektni , vypeckovane hned od zacatku a pak jen varit a varit.

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Povidla

#5 Nový příspěvek od Cobrow »

Ja slyšel, že se povidla nemíchají.....?
Jinak stroj - moc pěkná práce 8)

kulevaros
Příspěvky: 1463
Registrován: úte bře 19, 2013 8:55 am
Bydliště: Zlín

Re: Povidla

#6 Nový příspěvek od kulevaros »

Michaji vsak by to prihorelo. Leda by jsi netopil.

To olpik:Proc to mas tak vysoke tu konstrukci,ma to nejaky duvod?

Olpik
Příspěvky: 375
Registrován: pát bře 13, 2009 11:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Povidla

#7 Nový příspěvek od Olpik »

Aby michadlo bylo dvakrát uchycene protože povidla jsou huste a když se vari tak to bubla a strika.Snad aj kvůli chlazeni motorku :)

kulevaros
Příspěvky: 1463
Registrován: úte bře 19, 2013 8:55 am
Bydliště: Zlín

Re: Povidla

#8 Nový příspěvek od kulevaros »

Jj 8)

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Povidla

#9 Nový příspěvek od Leo »

VAŘENÍ POVIDEL, SLADKÁ LIDOVÁ TRADICE
Povidla, to byl jeden z typických způsobů zpracování ovoce. Byla především švestková, ale taky borůvková, hrušková, jablková, třešňová, šípková a další. Vyráběla se minimálně od 16. století. Už tehdy, a je to písemně doložené, se v Praze v Ungeltu proclívaly hrnce povidel. Po bitvě na Bílé hoře, kdy šlechta odcházela do zahraničí, odnášela si s sebou i stravovací návyky. A tedy i způsoby zpracování ovoce. Tak recepty na přípravu povidel doputovaly do dalších zemí.
Vaření povidel to bývala velká společenská událost, která někdy trvala i několik dnů. Příbuzní a známí se sešli u toho, kdo vlastnil speciální povidlový kotel s míchadlem. Začínalo se brzy ráno. Nejdřív se navozily nebo nanosily řádně dozrálé švestky, které se případně nechaly i pro zvýšení obsahu cukru přejít prvními mrazíky. Někde se pak před vařením švestky vypeckovaly. Když bylo vyloupaných švestek dostatek, zatopilo se pod kotlem, do kterého se nasypaly. Jinde se zase hodily všechny švestky i s peckami do kotle a po rozvaření se cedily přes síta. Používaly se k tomu březová košťata, protože např. durancie jdou velmi špatně od pecky.
A vařilo se. Nasypalo se jen trochu švestek, protože velké množství by nikdo míchadlem „neutáhl“. Speciálním táhlem se míchadlem pohybovalo sem a tam. Po čase se přisypalo další množství švestek, vařívalo se i několik dní a nocí. Dospělí se střídali v míchání, ženy i muži, čím byla hmota hustší, tím to bylo náročnější. Děti ochutnávaly, když byla švestková hmota polotuhá, říkalo se tomu lízačka, dospělí je odháněli, dívky pokukovaly po mládencích, a povídalo se. Povidla se míchala a míchala, někdy i několik dnů. Vařila se takzvaně do černa, do vyvaření vody, bez přidání cukru. V tom se právě povidla liší od džemů a marmelád do kterých se cukr přidává. Tmavomodré plody mají přirozenou sladkost a kyselost, která výsledný produkt konzervuje. Dlouhým vařením se z ovoce tak dlouho odpařovala voda, až se dosáhlo kýžené hustoty. Hotová povidla se skladovala v kameninových hrncích, v nichž vydržela třeba i několik let.
Při vaření povidel bylo doporučováno: aby nádoby nebo kastroly byly zdrátovány, a aby se celá plocha dna stejně zahřívala. Pod ruku, kterou povidla mícháme, dáme si kastrol se studenou vodou, kterou častěji vyměňujeme, aby rozžhavená plotna nepálila na ruku. Vařečku máme s dlouhým držadlem, neboť povidla při vření stříkají. Vymažeme-li před vařením kastrol máslem, povidla se tak snadno nepřipálí. (rok 1947)
https://www.ceskezvyky.cz/vareni-povidel
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“