život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#721 Nový příspěvek od Čárls »

V lepším případě jinak ji spalujou v elektrárně na biopaliva
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#722 Nový příspěvek od Sadra17 »

ječná se u nás drtila odjakživa :-/ max se udělalo pár balíků na krechty že by se s ní stlalo tak to ne :zapomel:
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20655
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#723 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi kdesi jsem tu psal, že se tu hospodaří hodně po staru. Ječnou slámu nevážou. Jsou pole, kde se nechává sláma na podestlání a žír. Je v tom pejřka. Je tu opravdu pořádné stádo a bude se rozšiřovat. Dojí se mléko. Musel bych se optat syna kolik dělá koulí. Ale plácnu do vody 9000 ks. Až s ním budu mluvit zeptám se. Koule se dělají za humny. Aby nemuseli daleko svážet, ekonomika. Mají ty dva nové vozy přesně nevím, ale i 34 koulí na ráz? Letos se vrátili trochu naspátek. Vozí jak volně seno bez koulí, tak i sláma půjde volně. Možná, že se někdy dočkáme foukaného stohu! Ono jak to říká náš děda, všechno už bylo vymyšleno a tak nějak se to točí dokolečka a vrací se k tomu. Včera jsme spolu seděli na kafi a on vyprávěl. Jak přišel první kombaj ŽTMka, Jak s ní jezdil po poli a házeli do ni snopy z panáků. Pak už někoho napdlo, že by se snopy nedělaly a jezdil a sekal rovnou. Pak kolik měli jednotku a jak se všechno dělalo ručně.
Na bio se tady nehraje. Pěkně hnojem nahnojit a nahluboko zaorat. Protože když chceš dělat seťovku na certifikáty nemůžeš to šidit. To by byli sami proti sobě. Kombajny jsou dva místní, dva z vedlejšího podniku a ostatní služby.
Ten trambus je nezmar. Jezdí každé žně. Ještě teď v týdnu dělali technickou na liazku. Ta jezdí taky žně. Ta tahá vlek v dopravě. Nabízeli mi brygádu. Málo odvozců.
Tomas6 když si přijedeš nechám Ti nakoulet kolik balíků chceš! Nebo když by Jsi chtěl otýpky ty z Německýho lisu tak vyjedu s lisem a nabouchám Ti. Kolik uvezeš! Není problém. 8) Tuhle jela V3Ska a vezla takové domácí koule. Takové chlupaté. Celou fůru a strácel je. Na křižovatce zastavil a sbíral je. No byly takové ošklivé malé a chlupaté málo zmačklí. No syn má novej lis a umí od pidižvíka po 160 kouly. Když vázal zahradu seno tak udělal 80 koule. A pak šup ještěrkou na půdu.
Tomas6 koukni takhle si přijeď taky!

Obrázek
Naposledy upravil(a) ota dne pát črc 15, 2022 2:43 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#724 Nový příspěvek od Čárls »

U nás byly vše vazný stáje a nějaká hluboká podestýlka vše stlalo slámoudo ozimů všude podsevy s tou se krmilo a na podzim zaoralo na zelený hnojení pak přišli jařiny sláma se sklízela všechna jen řepková se drtila a zaorávala seno se vozilo do seníku a tam dosoušelo přijel horal vysypal a drapákem sebralo a srovnalo zespoda byli rošty a fukary co tam hnali vzduch aby doschlo sklidilo se vše a meze a ouhory tam starej nebožtík Patra dělal oplocenky a celý léto pásl odstavčata jalovice nyní je vše zarostlý buřinou a náletam letní stání dávno schnilí a rozpadlý :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20655
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#725 Nový příspěvek od ota »

Teď tu byl syn. Jen na skok. Ohřál si nějaké jídlo, snědl ho a opět vyrazil do práce. Dneska mají ranní, odpolední a noční dohromady. Něco na kombajnu, něco s lisem skoulel slámu a znovu na kombajn. Střídají se ve dvou. Jelikož má pršet a řepka je už zralá jedou naplno. Prej dokud to půjde, nebo dokud nezačne pršet. Třeba do rána. Když jsem dneska jel ráno do firmy v 6:50 jezdil kombajn už na poli. Povídám si, spím, či bdím? No prej nejsou lidi a nemá kdo jezdit. Tak se střídají a ráno prej nebyla rosa. Tak jedou jak to jde. Kámoš důchodce co jezdil s náklaďákem tak dlouho do něj hučeli, aby šel na traktor do přípravy až kývl. No a když by chtěl může jezdit nonstop. Taky mi syn nabízel brygádu do přípravy. No ale já mám práce že nestíhám. Tak jsem odolal. Ale byla by to změna, klidně bych vzal noční. Nevadila by mi.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#726 Nový příspěvek od Leo »

Boleradice na Břeclavsku - zemědělství cca od roku 1940 až dodnes. Vzato z jejich FB.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#727 Nový příspěvek od Leo »

Sklizeň jakékoliv úrody je vždy velkým svátek nejen pro hospodáře, ale pro všechny, kteří se na sklízecích pracích podílejí. Nejinak tomu je také v době, kdy úrodná jihomoravská pole zezlátla a obilí dozrálo.
Žně, stejně jako například vinobraní, neodmyslitelně patří k hustopečskému okolí. Již odedávna se zde pěstovaly různé zemědělské plodiny. Lidé pracovali na svých polích anebo práci vykonávali u sedláků při různých příležitostech po celý rok. Nejinak tomu bylo i při žních, kdy bylo potřeba doslova každé ruky, aby úroda byla co nejrychleji uložena „pod střechou“.
Dříve se obilí žalo srpy a kosami, žito se žalo od poloviny července a ostatní obilniny s dvoutýdenním zpožděním. Každá práce začínala s Bohem, alespoň pokřižováním nebo krátkou modlitbou, neb platilo úsloví, že bez Božího požehnání marné lidské namáhání. Následně bylo možné započít s prací na poli.
Sekáči kosili obilí, ženy a mládež vázali obilí do snopů, ze kterých se skládali na poli panáci. Následně byly snopy z pole odvezeny na povoze do stavení. Zde probíhalo mlácení obilí. Nejdříve cepy, ale postupem modernizace lidskou práci vystřídaly mlátičky, nejdříve ruční, ale po vynálezu parního stroje byly mlátičky poháněny parními a následně také elektrickými motory, což usnadnilo tuto dříve velmi náročnou práci. Augusta Šebestová v knize Lidské dokumenty a jiné národopisné poznámky popisuje úlohy při mlácení obilí takto: „U parní mlátičky sú verkařky – to už je česť, měchařky, obilnařky a mastigula. Obilnařky, dvě, nosijú ze stoha obilí tem verkařkám k ruce. Verkařky sú štyry, no ty hážú snopy obilné na žíbra tej mlátičky. Měchařky, dvě, připínajú prázný a odpínajú plný měchy. Nosijú jich na váhu, odtáď jich odnesú a skládajú do stoha na hromadu. Podverkařka, jedna vynáší obilí, co padá do jednej opálky zpátky na žíbra a v druhej opálce napadený smetí odnáší do hnoja. Fukarky fukarujú prostřední a zadní obilí, ale ne u mlátičky, to v magacínách. Mastigula, ale patnástiletý kluk, maže stroje…“.
Práce to musela být jistě náročná od slunka východu až do slunka západu. Několik týdnů stejné práce. Hospodáři a hospodyně se o pracovníky velmi dobře starali, neboť věděli, jak nelehkou práci vykonávají v neutuchajícím horku při pražení letního slunce. Na pole jim děvečky nosívaly sytý oběd. Hospodář na pacholky pracující na poli také myslel a dodal jim čas od času i trochu kořalky, vína a tabáku.
Od 50. let minulého století, kdy pomalu vznikala jednotná zemědělská družstva, začala těžkou práci na poli nahrazovat technika, která usnadňuje zemědělcům práci nejen při sklizni dodnes. Ti tak místo měsíční ruční sklizně mají úrodu za pár týdnů, i při velkém množství obdělávaných hektarů, sklizenou.
Fotodokumentace ze sbírek MMG Hustopeče.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#728 Nový příspěvek od Pavel »

Fotky ze čisticí stanice řezného osiva a foto ze sázení tulipánů a šlechtění řepy
https://www.rajce.net/a18033641

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#729 Nový příspěvek od hobr »

Jako kluk pamatuji éru samovazů, úklid snopů do panáků, mlácení obilí na mlátičce na polním mlatu, pak nástup kombajnů - ŽM, Sk - 3, Sk - 4.
Jako děcka jsme museli chodit pomáhat stavět panáky. "Starší" kluci (bylo mi 12) jezdili s traktoristy "popojíždět" na poli při nakládání snopů na valník. Strojový park - Škoda 30, Z 25k, Z 25A, Z 3011, Z4011, vlečky nebrzděné. Jezdil jsem po poli, u každého "panáka" zastavit a počkat až pomocníci naloží. Traktorista na vleku, skládal fůru. Pole na Vysočině nejsou žádná rovina - 25tky brzdily mizerně, ruční vůbec, stál jsem na pedálech a rukama se vzpíral o volant. Do kopce to bylo snazší - držel jsem to na spojce. Majorky brzdily o trochu lépe a některým fungovala i ruční brzda! Přijeli jsme na polní mlat - mlátička už byla "velká" - Agrostroj Pelhřimov - poháněná stabilním nafťákem (zřejmě nějaká Slavia - http://www.zemtechnika.cz/thumb.php?f=/ ... 000&h=1000 - pamatuji si to "áčkové" chlazení). Vlečku vypříhnout a zapříhnout prázdnou. Oje bylo dost těžké, nejhorší když traktorista najel vedle a já musel natočit rejd. Zkrátka chyběla síla.
Nejlepší bylo svážení balíků slámy - dal jsem redučku a jel pořád. Luční seno se nakládalo z kop, fůry jak stodola.
Bylo za to i "pár" korun - ve 14ti jsem si o prázdninách vydělal 450 peněz, 200 mi naši přidali a koupil jsem si nové kolo! (Mimochodem, mám ho do dneška a nechci se ho zbavovat i když na něm nikdo nejezdí...)
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#730 Nový příspěvek od Pavel »

fotky jsou z cistici stanice osiva repy kde se zrovna morolo i obrusovalo na jedno klickove jo ty pytle jsou metrakove a zensky je vozily po dvou dalsi fotky jsou ze stanice slechteni novych odrud a na posledni fotce je sazec cibulek tulipanu

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#731 Nový příspěvek od Pavel »

hobr jak tam prebiram matky papiry tak sem nasel papir kolo favorit to lepsi s 5 kolecko stal 1546 kc

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#732 Nový příspěvek od Čárls »

Jo stávalo a tátova vejplata byla 2000 v čistým Když sem si chtěl favorita koupit a uštřil neuvěřitelných 1000Kč tak už stál v mejch 15 letech 2000 :(
V 18 sem si chtěl koupit motorku stála 11500 Kč měl sem v učení 90Kč kapesný za měsíc :'( Nakonec jsem koupil starší od strýce za 3000
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#733 Nový příspěvek od hobr »

Pavel - Favorit obyč. s tříkolečkem stál 950,- Kč. Cestovní (dvojtalíř) 1050,-. Koupil jsem si obyč. kolo Eska se "cvrkem" a "vlaštovkami", na Favorita bych neušetřil a rodiče peníze neměli. :'( Časem jsem dodal tříkolečko a přehazovačku. Když dcera dospívala, nechal jsem přeplést zadní kolo na klasické "torpédo".
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#734 Nový příspěvek od Leo »

HISTORIE TOCHOVIC A HOŘEJAN
Státní statek Tochovice - obrazem
Jeden z největších zemědělských podniků na okrese, největší zaměstnavatel lidí z Tochovic. Státní statek Tochovice končí po dlouhých letech 14.5.1997 výmazem z OR.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#735 Nový příspěvek od Ondras83 »

Když je čas, chuť a příležitost, vytahneme na obci tohle. Traktor je soukromý, mlátičky máme na obci skoupene 3ks. Funkční.

Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“