život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#706 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi představ si ( ty to pamatuješ já to vím ) ale moje tetka byla v zemědělství od mala. Letos ji je 95 roku myslím a ženský se přetahovali která bude co dělat. Chodily jednotit řepu ručně motykou. Tetka přišla do kanceláře a kolik mají ostatní ženský řepy? V kanceláři měla paní soupis. Vyndala a ukázala. Božena, Pepina, Alena, atd měly tolik aru. Tetka to skoukla a napiš mi tam o třetinu víc! Napsala to. A druhej den šla tetka znova brzo ráno do kanceláře. Ostatní ženský samozřejmě došly do kanceláře taky a skoukli kdo kolik má. Samozřejmě ihned vygumovat Jiřina má o třeťinu víc, tak mi tam napiš víc. Takhle se špičkovaly. Pak hybaj na tu řepu. Tetka jela motykou dva řádky naráz. Báby na ní koukaj a hýp taky dva. :vysmech: To samé bylo když stavěly panáky, nebo kopily seno do kup. Kolik Jiřko máš kup? Tolik a tolik, kurva bába letěla a ještě jich pět přidala! Když byla tetka v důchodu chodila normálně pořát do práce. Byla zvyklá, doma sama všichni už z baráku strejc umřel mladej. Co by doma dělala. Chodila na čističku osiva pytlovat. Nasejpala pytle. Nasypala tolik pytlů že nestíhali odvážet. Tak prej pojď odvážet když jsi tak rychlá. Tetka vzala rudlik a oni ji nestíhali nasejpat pytle. No byla tak zvyklá. Uměla makat. Teď už je stará a sotva chodí. Vždycky říká, že já blbá jsem nešla do školy byla bych v kanceláři a třeba bych chodila lepší. A můj táta brácha tetky ji říká a třeba by jsi tady už ani nebyla. A ona že to máš pravdu, užila jsem si to jak se patří, venku mezi lidma. Nadřela se jako kůň. Ale náladu měla vždycky dobrou. 8)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13108
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#707 Nový příspěvek od Čárls »

Já taky moc rád vzpomínám na časy kdy jsem dělával v kravíně Dojič a ošetřovatel tenkrát to byla skoro rarita ženský v kravíně si ze mně dělali srandu já z nich nadával sem na soboty a neděle ale zas byl sem brzo doma a hurá na ryby ty časy kdy jsme šli ze zábavy rovnou do kravína atd. Nevím nic hezčího jak čerstvě narozený tele naučit ho pít snad není Bohužel přišla jiná doba a neuživil bych rodinu tak sem se vrátil k řemeslu ale hrozně rád vzpomínám Holt sem byl mladý :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#708 Nový příspěvek od bratrH »

Vzpomenu na svoji maminku,která pracovala v JZD celý život.Vstávala ráno ve 4 hodiny,šla do živočišný.V půl osmý domů,nakrmit domácí zvířata,prase,králíky,slepice.Potom do rostlinný.Jednocení řepy,okopávka nebo sběr kamení.Mezitím uvařit oběd,vyprat,upéct placku.Zašít to co jsme já a dvě sestry roztrhaly.Vždy ji dávám svým dvěma dcerám za příklad.A odpoledne zase do živočišný.....

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#709 Nový příspěvek od Leo »

Také po válce se lidé snažili pomocí různých vynálezů a zlepšení usnadnit svoji práci. Postupující mechanizace mnohé činnosti nejen usnadnila, ale také zkrátila. Proměny pracovních postupů v různých oborech činností v 50. a 60. letech minulého století zaznamenaly kamery filmových týdeníků. V roce 1955 byly u toho, když se zkoušelo, jak usnadnit jednocení řepy.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Pavel
Příspěvky: 8274
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#710 Nový příspěvek od Pavel »

trosku historie slechteni repy
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#711 Nový příspěvek od Leo »

Filmové ohlédnutí Karla Čáslavského za nejrůznějšími zemědělskými stroji z let 1922–1937. (2011). Režie P. Vantuch. U zrodu a výroby tohoto cyklu a řady dalších úspěšných pořadů a cyklů České televize po dlouhá léta stála významná produkční osobnost Karel Hynie, který zemřel 8. dubna ve věku nedožitých 75 let
https://www.ceskatelevize.cz/porady/873 ... sGpj7Zqpvo
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Rad 5
Příspěvky: 611
Registrován: stř lis 14, 2007 12:05 am
Bydliště: Turnovsko

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#712 Nový příspěvek od Rad 5 »

Teď jsem narazil na pěkné video....
Možná tu už někde bude...
https://www.youtube.com/watch?v=t_8cFG2nGwQ
a ještě toto...
https://www.youtube.com/watch?v=D2VhDsH4Bm8

Pokud to tu už někde je, tak ať to admin klidně smaže.
Dík.
R.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#713 Nový příspěvek od Leo »

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#714 Nový příspěvek od Leo »

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Pavel
Příspěvky: 8274
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#715 Nový příspěvek od Pavel »

mam tu stare fotky ze zemnedelstvi jak prace tak stroju neco je dokonce na sklo nechceto nekdo

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#716 Nový příspěvek od staník »

Rozhodně to nevyhazuj Pavle. Kvůli negativům na skle jsem koupil zvětšovák až ve Zlíně. Mám tady krabici starejch negativů na skle.
Napiš co bys za to chtěl a nějak se domluvíme :friends:
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Pavel
Příspěvky: 8274
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#717 Nový příspěvek od Pavel »

staniku tak sem to vystrachal je toho vetsi krabice fotek a tech negativu na skle jeste bych to prebral sou tam fotky odsud ze statku a na nich sou lide a technika odsud pak tam sou fotky pluhu a podobneho co vyrabela roudnice i prototypy nejake fotky jsou co se v tu dobu pouzivalo ve svete pak je tam slechteni repy ve vyskumnem ustavu reparskem semcice a po dobne k plno fotkam bych mohl i neco ric co vym od starejch pametniku

Pavel
Příspěvky: 8274
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#718 Nový příspěvek od Pavel »


Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#719 Nový příspěvek od ota »

Tak jedno novodbé video. Je to od nás z polí kolem naší vesničky. Video je vcelku povedené myslím si. Z dronu natáčeno a sestříhavl to ten klučina co nakonci posílá pusinky pro dron! :D Pod tím videem má nic Zetoráci8011 a když si otevřete jeho stránky, má tam hromadu videí přímo tady od nás z prací místního podniku. A myslím si, že jsou velmi pěkně udělaný. No baví ho to. 8) Stojí za to si skouknout.

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: život v zemědělském družstvu nebo v státním statku

#720 Nový příspěvek od Tomas6 »

A slámu podrtit. Barbaři. Já nemám čím podestlat a oni to rozhážou po poli. :jazyk:
Videjko pěkný... Ale nejpěknější je ten trambál hned z kraje videa
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“