Piskování

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
elkej
Příspěvky: 113
Registrován: pát dub 24, 2015 4:29 pm
Bydliště: F-M

Re: Piskování

#106 Nový příspěvek od elkej »

Něco málo z mých pokusů... Udělal jsem si pískovačku samodomo jak má Ota v odkazu, použil jsem nádrž z LPG, hnal jsem to dvoupistovym Orlíkem na 300l nádobě. Jak už psal někdo výše od 4at. to začínalo jakž takž pískovat, při 6 už to celkem fungovalo, ale to už zase nestíhal kompresor .
Opískoval jsem pár věcí a šlo to z domu, za ten bordel to nestalo.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Piskování

#107 Nový příspěvek od ITS »

Konečně se někdo vyjádřil jasně.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Piskování

#108 Nový příspěvek od ota »

Takže další postřeh od kamaráda. Jeho kamarád má doma domádo pískovačku. Z kovošrotu přivlekl nádobu na písek. Dole vyvrtal díru, osadil kulovím ventlem. Pod to dal T kus a přivedl tlakový vzduch a na druhou stranu hadici nakonci z tryskou ( kupované kvůli výměně opotřebované trysky ) Dále kompresor s Tatra 924 motorem takovej ten co mají cikáni u zbiječky. Na hadici od kompresoru zase T kus a jedna hadice jde nad abrazivo a druhá pod nádobu přisává abrazivo.
Do bandasky nasype 100 kg křemičitýho písku, pustí kompresor a už to valí. Jde to prj jako hitě. Nádherně. Chvilku prej po začátku laboroval s tlaky nad abrazivo a přisávánim. Má to ale už vychytaný. Jedinej problém ja spotřeba nafty kompresoru. Když to odpoledne pustí a pískuje si, tak s večerem 60 l fuč. Ale o vzduch nouze prej nikdy není, kompresor to zvládá v suchým tryčku.

mastnacek
Příspěvky: 7101
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Piskování

#109 Nový příspěvek od mastnacek »

S takovou masinou to snad ani nepotrebuje vzdusnik :)
Me furt laka to mokry piskovani. Posledni dobou odmastuju pred natiranim osmastovacem, uz ne redidlem. Redi se to vodou a vodou pak oplachuje. Pak pofenuju starym fenem a natiram.

Pavel
Příspěvky: 8278
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Piskování

#110 Nový příspěvek od Pavel »

lepsi sou podle me broky ty muzes používat porad dokola

mastnacek
Příspěvky: 7101
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Piskování

#111 Nový příspěvek od mastnacek »

Piskoval jsem si u sklenare pred lety kejvacku. Pisek se hazel znovu do zasobniku. Ja trikrat. Mozna zalezi i na tom aby se dal tlak akorat aby to bralo ale uplne neroztriskalo to abrazivo.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Piskování

#112 Nový příspěvek od ota »

Když se jela balotina, korečkem spátky přez takovej filtr kde byla taková kaskada hradítek a ciklon. Dolů padal bordel a roztříšené abrazivo. Během 14 dnů to bylo 3 metráky. To šlo do konťáku. Myslím, že by se to doma dalo ještě použít. Musím se tam na to optat, že bych si tam dal třeba vak a dávali mi to do něj. Pak bych nemusel dávat pozor, kdyby mi to padalo vedle plachty.
Jo u toho Tatra kompresoru netřeba další vzdušník. Stačí jen ty co jsou v šasi kompresoru.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Piskování

#113 Nový příspěvek od ITS »

Ta jetá balotina je příliš lehká a plná prachu, který jen letí a nepískuje. Na domácí pískování je nejlepší hrubý žlutý písek.
Takže opět se potvrdilo, že domácí pískování je založeno na jednoduchém zásobníku - to každý zmákne - dále na kompresoru jako kráva a ještě je třeba mít opuštěný lom, kde nikomu nebude vadit rachot, syčení a oblaka prachu.
A mokré pískování - jsem tady už psal - jsem si vyzkoušel jen jednou a nikdy už to nechci absolvovat !!!!!!!

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: Piskování

#114 Nový příspěvek od artemio »

ota píše:Myslím u te wapky, že to pak hned musí chytit lišáka když je tam voda. Tady co jsme naposled byli, měly horu křemičitýho písku a tím to dělají. Samo že na to mají pískovač. Dříve jsem se občas namotal do pískování jak korundem tak balitinou, na tu mám i školení. Ale v boxu za 2 mega. Takže tam to ubejvalo. To tohle bude prdítko. Ale zase na doma. No myslím nemá cenu cosi vymýšlet a odladovat. Stačí místo vymejšlení když dám víkend u ,,verštatu" a múžu si to koupit hotoví.
To jen třeba jestli to tu někdo doma nemá a mohl by poreferovat. Co a jak a třeba odzkoušenou věc.
Asi vše bylo řečeno kolegy přede mnou, tak jen subjektivní pocity a zkušenosti:
Já si pískuji jen drobnosti, nebo kousky. Celou kastli nebo rám si nechám opískovat od firmy a jen tam, kde pak rozpárám spojení plechů, nebo otevřu dutinu, tak si pískuji sám. Pískovat větší plochy se mi nevyplatí a ani se mi do nich nechce. Mám doma dělanou pískovačkou, rozvody v 1/2". Hobby pískovačku jsem měl půjčenou tu nejmenší a písek ji moc nechutnal, pořád se mi ucpávala pískem, nebo naopak dávala málo. S origo abrazivem fungovala líp :) Asi by chtěla jemnější písek. Tryskám si křemičitým pískem prosátým na 1mm a vyfoukaným od prachu (když jsem ho nečistil, tak jsem po chvíli neviděl co pískuji). Jde to slušně, na hloubkové korozi to trvá déle. Není to potom jak v těch instruktážních videíích, kde sundavají z plechu slaboučkou vrstvičku zvětralé barvy :chytry:
Až si ji budeš kupovat, tak bych doporučoval vzít tu s lepší pistolí. Životnost kuláčků při styku s abrazivem je mizivá. Kdyby šlo jen o těsnost, ale už se mi stalu, že se vytvořila díra v tělese ventilu :shock: . Koupil jsem tedy lepší a dražší kuláček a po pár hodinách pískování zas :'( . Možná jsem měl jen smůlu, ale radši jsem koupil: https://www.uni-max.cz/pistole-pro-tlak ... mpletni/d/
Tu mám zatím krátce, tak uvidím :)
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Piskování

#115 Nový příspěvek od ota »

Díkes za radu. 8) Taky si myslím, že je lepší ta pistole z odkazu. Ten kulák to je takoví těžkopádný a přijde mi to jako náhražka jen.
S tím ucpáváním to může taky být tlakama kolem bandasky. Když jsme pískovali tou balotinou tak se nám ucpala hadice třeba 6 m bylo to napalici. Pořát jsme s tím špekulovali. A pak jsme začali štelovat ty tlaky co jdou do bandasky a do hadice. nakonec se to podařilo vyštelovat že to makalo bez ucpávání. když byl tuším velkej tlak do bandasky, nestíhala to hadice zpracovávat a ucpávalo se to. Ale to je o vyzkoušení.
No laboruju s tím pořát. Kámoš zatím jen vyjednal ten kompresor. Tak uvidím jestli to klapne. Sem tam odpovím na inzerát na velkej kompresor. Ale zatím nic. Mimo jiný dneska by měl vyzvednout dvoupíst za 1000 Kč. To že to sleduju a objevil se kompresor s motorem na frémě za pěknou cenu. Tak že si konečně dodělám ten druhej kompresor na stříkání. Mám 150l bandasku a na ní je možná jen vyrovnávací ventyl a jinak nic. Tak jestli to doveze, tak si to konečně dodělám. Ale to není k pískovačce. Odpovídal jsem na dva velký a odpovědi jen věta holá. ,,Nevím co to prodávám. :-/
Tuhle jsem si pískoval jen maličkatou bandaskou z lídlu disky na auto. Koupil jsem stejný 4 disky co mám, protže mám jeden koplej. A tak že bych to přehodil, ten koplej dal na zimák a celou tu sadu. A tyhle jsem vytmelil odřeniny od obrubníku. A kolega lakýrník povídal, že je třeba pro stříkání to zdrsnit. Tak jsem to tuhle vzal křemičitým pískem a tou bandaskou. Je to jen tak jako. Ale je to dobré. Krásně to zhrublo. Takže to mám připravený na základovku. Takhle to by se nechalo. Ale zkoušel jsem trochu rezvej plocháč a to je bída ale to jsem věděl. Ten písek jsem pokaždé pohrabal a dal naspátek. Měl jsem to v kárce a přez ní igelit silnej. Pak jsem to sesypal naspátek a protahnul to bandaskou.
No když jsem tuhle šel po place a říkal jsem si co tu je verků na opískování, šla mi hlava kolem. Tři káry už by to snesly. Disků, rámů. No jak je to doma, tak to se pak jen vezme a dělá.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Piskování

#116 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, při brouzdání po bazoši jsem dovlekl dom pár věcí. Sice první kopresor není k pískovačce, ani nebude. Ale byl za příhodnou cenu a soused jel v týdnu přez město, kde mi ho vyzvednul. Konečně snad dostavím na tu 150l bandasku od toho Orlíku vršek. Mám tu bandasku doma asi 8 roků zarovnanou v druhé dílně. Tady tenhle kompresor tam posadím, je k němu i motor. A myslím, že dvoupíst bude dobrej.
Otázka zní: neznáte někdo tenhle typ kompresoru? Nikde není šťítek ani nic vyraženýho na něm. Motor u něj má 3kW a 950 ot/min. Je to komplet se spojkou.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
No a druhej kompresor. Ten jsem dovezl včera. Puvodně byl v lokomotyvě. Pak ho někdo upravil na foukání velkejch kol. A naposledy se dostal k pánovi a ten ho měl ve stodole jen postavenej. Není k němu motor. Štítek je. Ale zase otázka. Pozná někdo jak výkonnej elektromotor by to chtělo? Uvažuju o tom, že tam naroubuju cosi kolem 4,5 kW 2800 ot/min a řemenicema to stahnu na těch požadovanejch 940 ot/min. Aby mi to udržel jistič a dostalo to trochu krouťák na motoru.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
No a konečně, na co je tenhle baznek? Tušil bych, že nějaké přimazávání k pístům. Protože to vypadá jako malá pumpička. Chybí tam na vrchu asi nějaká trubička, někam nasměrovaná.
Obrázek
Tenhle druhej větší kompresor by byl spolu s tím Atlasem co mám slíbenej do páru na tu pískovačku. Atlas by měl mít komplet motor i nádobu. Ale stejně musím sehnat nádobu cosi kolem 2000 l. Aby tam byla nějaká zásoba vzduchu. Ale to zase až příště.
Za případné rady, poznatky, nebo rozpoznání typu, nebo vecí kolem děkuji Ota.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Piskování

#117 Nový příspěvek od ota »

Tak je doma další zgarbák! Ještě že byl po ruce bagrák. Složil jsem to s ním na plac. Od souseda jsme to z auta přestrkali na káru za traktor a na dvoře bgrem na zem. Je to stejnej kompresor jak ten co jsem tuhle dovezl. Ten první je ČKD a tenhle Atlas. Uplně stejný jsou, akorát ten Atlas má na štítku napsáno 6m2, ale ne za jakou časovou jednotku. Bandaska má 300l, to bude málo. Musím splašit větší. Motor co u toho byl je macek. Má 150 kg a 7,5 kW a 950 ot/min. Prej to s ním běhalo normálně. Uvidíme, chtěl bych tam dát oba dva kompresory a jeden motor. Musím vyštrachat ten motor co mám doma zakrameřenej. Má 2800 ot, třeba když to 3x dám dopomala utahnul by oba dva kompresory. Akorát nevím, kolik má kW ale tuším že 10 kW.
Obrázek
Obrázek

S.D.Gotrek
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 27, 2013 1:56 pm
Bydliště: Praha

Re: Piskování

#118 Nový příspěvek od S.D.Gotrek »

ota píše: Otázka zní: neznáte někdo tenhle typ kompresoru? Nikde není šťítek ani nic vyraženýho na něm. Motor u něj má 3kW a 950 ot/min. Je to komplet se spojkou.
Obrázek
Ahoj,
mám ten samý dvoupísťák někde v garáži. Koupil jsem ho za 200,- nebo 300,- v kovošrotu, prej ho tam přivezl děda, kterýmu se pod tím roztrhnul vzdušník. Já jsem na něm našel logo, mám dojem stylizované M s hvězdou. Už si to oc nepamatuju, ale dohledal jsem že to byly závody J.V Stalina, a následně to padlo pod Motor české Budějovice. Nicméně naprostá většina lidí mi tvrdila, že se tenhle kompresor montoval do náklaďáků. Bohužel ten můj měl očesáno pár lopatek z řemenice a tak jsem ho dal soustružníkovi ať je odřeže a zarovná mi to... no a ten mi jí ztratil. Od té doby jsem se nedokopal udělat si k tomu novou řemenici (je na kužel). A tak kompresor někde leží a čeká až se k tomu dostanu.

modelcam
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 02, 2014 9:05 am
Bydliště: Praha

Piskování

#119 Nový příspěvek od modelcam »

Trocha poznatku k tematu.
Protoze jsem se pustil do renovace moto-veterana z r1929 stal jsem pred otazkou, zda rozebrat na molekuly a odvezt do "piskovny" nebo se pokusit to delat doma. Predstava, ze napriklad rozeberu kolo, kde jsou jednotlive draty a napinaci sroubky, shrnu to do krabice a odvezu nekam, kde to sice nekdo udela, ale pulku toho ztrati, me zacala desit. Dalsi bylo, ze kdyz to budu delat postupne a budu tam jezdit s temi drobnymi dily, tak me za chvili frajer prokleje. A taky mozna ta cena - male veci , stovka po stovce.... ne, rozhodnuto, doma. Protoze mam vetsi garaz, pripadal v uvahu jedine piskovaci box.
Na webu spousta, ale podezrele se lisili jen cenou, design v podstate stejny. OK, kdyz je to tak, pak cena rozhoduje... velikost byla jasna - aspon 220l, abych tam byl schopen udelat vse, krome ramu - ten odvezu na opiskovani. Box prisel (cena 6500 kč) - pekné, system IKEA, 160 sroubu, same tesneni a jeden vecer straveny montazi. Trochu jsem neveril tesnicim gumam, ale nakonec jsem to dal dohromady. Naplnil granitem 0.1 mm (nejake oznaceni hrubosti 100 a jeste jsem koupil jemnejsi 220) , zapnul kompresor (šroubovy Albert E40 + 300l bojler) a šel na to. A funguje... jen po chvili se zacala projevovat moje neduvera k tesneni... opravdu spatne, pisek se tlacil skoro ve vsech sparach z bedny, v dilne za chvili mrak. Tak znovu, vely box rozebrat (hodni dil a odpadavaci nasypku od sebe) cely umyt vodou a vsechny spary vytmelit silikonem, vse slozit, dotesnit pruzorove okno, doplnit vystupnim filtrem (ten nebyl soucasti baleni) a znovu vyzkouset.
Parada, ted se nic nikam netlaci, pisek je jen a jen v boxu, piskovani jde dobre , kompresor zvlada dodavat objem pro nenažranou pistoli... 90 let stara rez, spina a svinstvo mizi a dily jsou jak nove.
Takze suma sumarum, ted mam doma to, co jsem chtel.... a funguje. Jen jsem jeste zakoupil jinou piskovaci pistoli do boxu, neboť dodavana je nejaka cina a obcas nefungovala podle ocekavani (chvili se ji chtelo, chvili ne... ). Nova uz ten problem nema
Takze pro Ty, co chteji nebo repasuji mensi dily (motorka) a vahaji, a nedaji na chytre rady (radsi to odvez...doma to nejde....jen tak na domaci lochtani) male shrnuti:

1. Piskovaci box - jakykoliv, ale podle me min. o objemu 220l , aby se v tom clovek mohl hybat.
2. Brat koupi jako koupi polotovaru.. vsechny spoje urcite tesnit silikonem a pak smontovat
3. Pouzit lepsi tesneni pro vkladaci dvere (ja dal gumove tesneni do oken
4. Vymenit pistoli za neco "lepsiho" , ale cokoliv mi prijde lepsi nez je v dodavce
5. Kompresor - ja pouzil šroubovy Atmos Albert E40, k tomu bojler aspon 300 l (pravda je, ze tohle je dost zasadni)
6. Original abrazivo

Casove shrnuti piskovani .
1. drat do kola s mosaznym sroubem - 3 minuty
2. Predni blatnik (oboustrane) - 12 minut
3. predni buben na brzdu - 6 minut

Takze i doma to jde ...
Přílohy
dratt.png
dratt.png (9.3 KiB) Zobrazeno 4341 x

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Piskování

#120 Nový příspěvek od ota »

Jo klucí jen pište zkušenosti! 8) Paráda aspoň budeme vědět čeho se vyvarovat a co si tam přirychtovat aby to makalo.
Někde jsem na tom modrým malím kompresoru zahlíd to ,,M" a hvězdu. To by mohlo být stejný. Právě ho chci dát na bandasku od jednopístu orlíku 150l. Mám tu bandasku jak novou dlouhý roky uklizenou v druhé dílně. Je na ní akorát nějakej elektromagnetickej odkalovák a redukční výstupní ventyl, jinak nic. Tak to tam chci naroubovat třeba na stříkání aby bylo dost vzduchu.
Pomalu taky začínám uvažovat, že bych si spíchnul almaru na ty menší věci. Je jich tu všude haldy. Aby to neběhalo pak po dvoře, až se do toho pustí luft.
Tyhle ,,polotovary" znám taky. Kdysi jsem si třeba koupil řezačku na dlažbu. Tak nějak střední cena. Ani levná, ani drahá. Po uříznutí první dlaždice jsem ji celou rozebral a předělal. Aby to bylo k obrazu mému. Dost věcí vyměnil, dost předělal. No a mám teď řezačku jak fík. Tak nějak je to s tím boxem. Předěláš ho k obrazu svému a je to nafurt pak. Jak jsem to tu psal, já to látuju hlavně kvůli neochotě pískovat malé veci, nebo málo kusů, nebo neforemné věci. V několika firmách mě rovnou poslali do zadku na tvrdo. Vůbec se nabavili ani co chci vlastně pískovat a kolik toho bude.
Teď momentálně scháním bandasku aspoň na 1000L a i víc. Jednu jsem už viděl, ale nebylo to cena/ kvalitě. O další vím a zatím není vůle, aby se na ní kámoš zeptal. Na jednu jsem volal z inzerce a tolik se mi nechce dávat za ní co chtěli. Třeba něco vyplave zase.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“