Kinematika rotačních žacích strojů

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Kinematika rotačních žacích strojů

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Nevím, jestli jsem to nestrčil špatně, každopádně je to jakýs návod na volbu otáček doma dělaných rotaček ve vztahu k rychlosti pojezdu. Trochu s tím taky laboruju protože mám za to, že když se něco zbytečně rychle točí, je to energie vyrobená zbytečně.
Snad ty vzorečky někdo objasní pro praktický využití. Pár věcí mi z toho není jasných a ve výsledku mi vyšly bludy (počítáno po pivu o půlnoci).
Mirek
Snímek 9361.jpg
Snímek 9362.jpg

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#2 Nový příspěvek od jano »

Základom je myšlienka, že raz sa rýchlosť stroja priráta k obvodovej rýchlosti a raz odráta - preto je tam rozptyl skutočnej rýchlosti sekania. Teda čisto teoreticky, ak by kosačka šla príliš rýchlo a nôž pomaly, na jednej strane by nedošlo k sekaniu... No a obvodová rýchlosť tiež má svoje medze - problém s uložením hriadeľa a tiež bezpečnosť. Výsledkom je matematická formulácia, ktorá tam je.

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#3 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

zdravíčko,

Jen jsem to zběžně prohlídnul a je tam určitě jedna chyba. Úhlová rychlost nemá jednotku 1/sec ale rad/sec (radiánů za sekundu). Pokud se hřídel točí 1 kráte za sekundu, pak její úhlová rychlost je 2x3,14x1=6,28rad/sec. Zkutečné otáčky se musí znásobit dvěma pí
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#4 Nový příspěvek od jano »

mr.prazdroj12 píše:zdravíčko,

Jen jsem to zběžně prohlídnul a je tam určitě jedna chyba. Úhlová rychlost nemá jednotku 1/sec ale rad/sec (radiánů za sekundu). Pokud se hřídel točí 1 kráte za sekundu, pak její úhlová rychlost je 2x3,14x1=6,28rad/sec. Zkutečné otáčky se musí znásobit dvěma pí
Prípustné sú obe definície uhlovej rýchlosti, bežnejšia je /s a je to to samé ako 2*Pi*rad/s, pre fajnšnekrov rad/s ale tu som moc nevidel používať pri riešení kinematiky otáčavého pohybu... :-/

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#5 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Těm vzorečkům tak nějak nehovím. Nějaká úhlová rychlost mi vůbec nic neříká. Takže z ohlasů - když se mi disky točí příkladně 2000 ot/min, tudíž 33x za vteřinu, vycházela by ta úhlová rychlost 2 x 3,14 x 33 = 207? to by se pak mělo dosadit do těch zbylých vzorečků aby mi vyšla pojezdová rychlost při sekání. Nějak se mi u toho nechce přemýšlet.
Mirek

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#6 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

jano píše:
mr.prazdroj12 píše:zdravíčko,

Jen jsem to zběžně prohlídnul a je tam určitě jedna chyba. Úhlová rychlost nemá jednotku 1/sec ale rad/sec (radiánů za sekundu). Pokud se hřídel točí 1 kráte za sekundu, pak její úhlová rychlost je 2x3,14x1=6,28rad/sec. Zkutečné otáčky se musí znásobit dvěma pí
Prípustné sú obe definície uhlovej rýchlosti, bežnejšia je /s a je to to samé ako 2*Pi*rad/s, pre fajnšnekrov rad/s ale tu som moc nevidel používať pri riešení kinematiky otáčavého pohybu... :-/
zdravíčko,

Máš pravdu, značí se to různě, jak komu vyhovuje. Když ale bude někde při řešení rotačních pohybů napsaná "úhlová rychlost" s jednotkama /sec tak někdo kdo ten pojem nezná si domyslí, že to jsou otáčky/sec a počítá dál. U definice rad/sec je to takový víc na zamyšlení. Navíc ani rozbor základních jednotek by chybu v tom výpočtu neodhalil, bo ty jednotky sedí.

to Vladimír Šimo: Úhlová rychlost, je jednotka která udává rotaci (záměrně jsem nenapsal otáčky). Neurčuje jí však jako POČET otáček za jednotku času, ale jako ÚHEL za jednotku času. Velikost úhlu 1 radián odpovídá úhlu který na obvodu kružnice o poloměru r ohraničí vzdálenost r, je to zhruba 57,3°. Na obrázku je to snad patrnější.
Přílohy
radian1.png
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#7 Nový příspěvek od chobotek »

Zajímavý způsob jak převést PDF na bitmapu ;-)
Vzorec 6.1-4 platí pro úhlovou rychlost v rad/s, to má mr.prazdroj12 pravdu. Dál bych se tím asi nezabýval, protože ty vzorce předpokládají nějaký počet nožů s nějak dlouhým ostřím a není to nikde vysvětlené. Teorie o tom, že by mohlo dojít k tomu, že nůž na jedné straně nebude sekat, je příliš teoretická. S obdobným jevem je třeba počítat tak u vrtulníků, když náhodou letí přes 400km/h (v praxi se používá maximální dopředné rychlosti kolem 300km/h), ale neodbočujme. Při sečení rotační sekačkou jde o to, aby pohyb stroje byl nanejvýš tak rychlý, aby otáčející se nůž sebral nevýše část travního mezikruží o šířce délky nože než se do záběru dostane další nůž. Asi by to chtělo nakreslit, ale na to jsem takhle pozdě moc líný. Myslím, že tuhle skutečnost má vyjádřit kinematický režim lambda podle 6.1-5, ale težko z tohohle útržku nabýt jistoty.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 389
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#8 Nový příspěvek od Laslou »

Zdravím pánové,Nevím co se tady vymýšlí ,ale není jednodušší podřadit na nižší převodový stupeň,když už to neseče a nebo naopak když to seče?

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#9 Nový příspěvek od chobotek »

Když nevíš co se vymýšlí, přečti si zadání a podívej se co to je za fórum. Jestli máš za továrním traktorem k němu určenou tovární rotačku, tak řadíš nahoru nebo dolu nebo necháš tak a nemáš co řešit. Jestli si stavíš rotačku, mohl bys zjistit, že neseče ať řadíš jak chceš. O tom je tohle vlákno.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#10 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Laslou píše:Zdravím pánové,Nevím co se tady vymýšlí ,ale není jednodušší podřadit na nižší převodový stupeň,když už to neseče a nebo naopak když to seče?
Jezdívám stabilní rychlostí v dost blbým terénu. Protože honím diskovku hydromotorem, můžu volit velikost čerpadla a tím i otáčky hydromotoru, potažmo disků. Moje prvotní úvaha byla asi taková, že jsou na disku dvě kudly, který čouhaj 5 cm z disku. na jednu otáčku teoreticky useknou 10 cm. Při 2000 ot/min by se teda prokousaly 200 m dlouhou dráhou, což je 12 km/hod rychlostí. Toť teorie a úvaha. Ve skutečnosti takhle rychle vůbec nejsem schopen jezdit (kvůli terénu a točení), a proto hledám opačnou cestu - jak rychle jezdit a jak rychle točit diskovkou. Když pojedu pomalu a diskovkou budu točit zbytečně rychle, stojí to zbytečně naftu a opotřebování všeho, to je asi jasný. Tak jsem narazil na ty vzorečky vyšší matematiky, který vidím poprvé v životě a chtěl bych vyzjistit nějakou zákonitost ve vztahu rychlost pojezdu x rychlost disků.
Takže - skutečně to není o tom "seče, dobrý - neseče, podřaď " to taky vím.
Mirek

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 389
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#11 Nový příspěvek od Laslou »

chobotek píše:Když nevíš co se vymýšlí, přečti si zadání a podívej se co to je za fórum. Jestli máš za továrním traktorem k němu určenou tovární rotačku, tak řadíš nahoru nebo dolu nebo necháš tak a nemáš co řešit. Jestli si stavíš rotačku, mohl bys zjistit, že neseče ať řadíš jak chceš. O tom je tohle vlákno.
sorry - nechci se nikoho dotknout a ani nikoho poučovat ba naopak taky se rád něčemu přiučím.Chtěl jsem jen na to jít tou nejjednodušší cestou.

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#12 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

zdravíčko,

Pokud uvažuješ tímto směrem, tak pozor na jednu věc. Při nízkejch otáčkách ti to nemusí vůůbec sekat. Nože ti venku drží odstředivá síla, která závisí na otáčkách. Když nůž seče, neni ideálně v rovině, ale je skloněnej vlivem odporu trávy. Ten odpor vyvolá kroutící moment který chce ten nůž zasunout do disku. Proti tomuto momentu působí moment který vyvolá odstředivá síla toho nože.
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#13 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

mr.prazdroj12 píše:zdravíčko,

Pokud uvažuješ tímto směrem, tak pozor na jednu věc. Při nízkejch otáčkách ti to nemusí vůůbec sekat. Nože ti venku drží odstředivá síla, která závisí na otáčkách. Když nůž seče, neni ideálně v rovině, ale je skloněnej vlivem odporu trávy. Ten odpor vyvolá kroutící moment který chce ten nůž zasunout do disku. Proti tomuto momentu působí moment který vyvolá odstředivá síla toho nože.
No právě proto jsem tohle vlákno zakládal a na netu se dopátral těch vzorečků. Je mi jasný, že snižovat otáčky nejde do nekonečna a v nějakým momentu to začne trávu už jen žmoulat a ohýbat. Diskovky jsou dělaný na 3000 ot. ale při pojezdový rychlosti kolem 12 km/hod. Na takovou rychlost pojezdu se nikdy nedostanu, počítám že max. jedu 5 km/hod. (no možná i kolem sedmi). Tak přece když jedu tak pomalu, nemusím ty šajby tolik točit. Prozatím jsem jim nandával až moc, teoreticky až k hranici 3300/min. Po výměně čerpadla shodím i otáčky na motoru a po ztrátách bych měl mít kolem 2200/min.
Nic převratnýho nevymýšlím. Ta diskovka, co mám, má svůj vlastní převod od náhonový hřídele 1:4,5. Je to Rasant, který na sobě vozily Reformy a Aebi. Ty měly, podle prospektů, vývodový hřídel s otáčkama 560/min. Takže 560 x 4,5 je 2500/min na šajbách. Já tam mám hydromotor, kterej se točí kolem 500/min, samozřejmě podle toho, jak točím čerpadlo. Vlastně se to chová úplně stejně, jako u mechanicky točenýho náhonu.
Mirek

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#14 Nový příspěvek od chobotek »

Abych řekl pravdu, nenapadlo mě, že při dvou až čtyřech nožích na disku by někdo mohl chtít jet tak pomalu, aby se ten nůž odstředivou silou neudržel...
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#15 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Tak to trochu obnovím. Dopátral jsem se nějakých informací a hlavně mám na něco odkaz. Určitě by tady někdo mohl mít studijní publikaci Karel Neubauer, Stroje pro rostlinnou výrobu SZN 1990 (možná 1989, to jsem někde dohledal). Tam je celá problematika údajně propraná zvrchu i zespoda.
Mrkněte, zapátrejte. Ať v tom mají jasno všichni, ne jen já.
Mirek

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“