Kinematika rotačních žacích strojů

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#16 Nový příspěvek od Terablick »

Teorie je to zajímavá a samotného mě tahle problematika zajímá, ale proč proboha laborovat s nesrozumitelnou úhlovou rychlostí, když existuje srozumitelná a snadno spočítatelná obvodová rychlost v m/s? :-/ S tou se počítá v tom prvním příspěvku v těch obrázcích, a je naprosto srozumitelná a logická ;-). Navíc se pak snadno přepočítá i vztak k rychlosti jízdy...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#17 Nový příspěvek od Terablick »

Vladimír Šimo píše:
Laslou píše:Zdravím pánové,Nevím co se tady vymýšlí ,ale není jednodušší podřadit na nižší převodový stupeň,když už to neseče a nebo naopak když to seče?
Jezdívám stabilní rychlostí v dost blbým terénu. Protože honím diskovku hydromotorem, můžu volit velikost čerpadla a tím i otáčky hydromotoru, potažmo disků. Moje prvotní úvaha byla asi taková, že jsou na disku dvě kudly, který čouhaj 5 cm z disku. na jednu otáčku teoreticky useknou 10 cm. Při 2000 ot/min by se teda prokousaly 200 m dlouhou dráhou, což je 12 km/hod rychlostí. Toť teorie a úvaha. Ve skutečnosti takhle rychle vůbec nejsem schopen jezdit (kvůli terénu a točení), a proto hledám opačnou cestu - jak rychle jezdit a jak rychle točit diskovkou. Když pojedu pomalu a diskovkou budu točit zbytečně rychle, stojí to zbytečně naftu a opotřebování všeho, to je asi jasný. Tak jsem narazil na ty vzorečky vyšší matematiky, který vidím poprvé v životě a chtěl bych vyzjistit nějakou zákonitost ve vztahu rychlost pojezdu x rychlost disků.
Takže - skutečně to není o tom "seče, dobrý - neseče, podřaď " to taky vím.
Mirek
Jinak obecně je nějaká minimální obvodová (nebo chcete-li úhlová) pod kterou ten nůž prostě neseká ale jen trácu poválí a pomačká, případně jakž takž užižlá ;-). Co k tomu vede a jaké jsou tam vztahy netuším, ale někde jsem četl čistě obecnou a ničím asi nepodloženou hodnotu doporučené a minimální obvodové rychlosti, a to 80 m/s jako optimum a 60 m/s jako minimum, ale co je na tom pravdy a jak to je v praxi nevím. Samozřejmě bude záležet i na konstrukci a typu sekačky a nabroušení nože ;-). Nůž ostrej jak žiletka by určitě sekal i při minimální rychlosti, ale jak dlouho ten nůž vydrží rozumně ostrej? Bohužel těmhle teoretickým výpočtům moc nerozumím a nevím kde hledat neb podle čeho se řídit... Nezbývá tedy než spoléhat na to, co člověk najde nebo se obrátit na někoho kdo tomu rozumí (případně se inspirovat u továrně vyráběných strojů) ;-). Další obecná teorie kterou jsem četl, ale nemám ji ničím podloženou je, že na každých 10cm průměru nože sekačky (teď se bavíme o sekačce zahradního typu s pevným celistvým nožem upevněným na hřídeli malého průměru - nikoliv rotačce nebo bubnovce a pod. Tam je to asi trochu méně) by měl být alespoň cca 1kW výkonu. Samozřejmě mluvíme o výkonu na hřídeli nože - ne někde na kardanu traktoru a podobně, kde je cestou ještě mnoho ztrát v převodech... Ale jestli to je pravda nevím. Rád bych si postavil sekačku tohoto typu (pevné ploché nože - něco jako třeba známá AŽR - viz obrázek, ale rád bych právě znal reálné hodnoty a ne jen dohady a odhady ;-).

Obrázek
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#18 Nový příspěvek od Brendak »

Spočítal jsem hodnoty pro sekačku Dakr RZS 69 , protože mám dělanou sekačku s diskama z Dakru. Abych měl porovnání.

Pojezdová rychlost pro čtyřtaktní motor vp1 = 2,1 km/hod = 0,58 m/s
Pojezdová rychlost pro dvoutaktní motor vp2 = 2,7 km/hod = 0,75 m/s

Otáčky bubnu jsou 1750 za min. = 29,17 za s.
Průměr bubnu je 69 cm = 0,69 m.
Obvod bubnu je π x 0,69 = 2,17 m.
Obvodová rychlost nože vo = 29,17 x 2,17 = 63,3 m/s

Kinematický režim pro čtyřtaktní motor je 63,2 / 0,58 = 109
Kinematický režim pro dvoutaktní motor je 63,2 / 0,75 = 84

Doba jedné otáčky bubnu t0 = 1 / otáčky bubnu = 1 / 29,17 = 0,034 s.

Dráha ujeta za jednu otáčku čtyřtakt s1 = vp1 x doba jedné otáčky t0 = 0,58 x 0,034 = 0,02 m = 2 cm
Dráha ujeta za jednu otáčku dvoutakt s2 = vp2 x doba jedné otáčky t0 = 0,75 x 0,034 = 0,0255 m = 2,55 cm

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9520
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Kinematika rotačních žacích strojů

#19 Nový příspěvek od Atlan »

Je tu este jedno vlakno o sekackach o viac strankach tam sa to tiez riesilo.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.


Odpovědět

Zpět na „Ostatní“