Motorové pily

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
peyrak
Příspěvky: 1238
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Motorové pily

#6961 Nový příspěvek od peyrak »

jsem levák a ani by mě snad nenapadlo to brát jinak než normálně a rozhodně mi to nedělá žádný problém, je to jen o zvyku

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Motorové pily

#6962 Nový příspěvek od Vedra »

Přeučit se než se stane neštěstí. Tím opačným držením se dostane lišta ze strany přímo do osy těla. Zpětný ráz a řízneš se přímo do hlavy. Promáchneš pilou a místo aby to šlo mimo těla tak to pujde přímo do nohou.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Motorové pily

#6963 Nový příspěvek od StaPo3011 »

Čárls píše: stř dub 14, 2021 3:11 pm Prodává se přídavný madlo na druhou stranu bylo to na fejsu :)
...
jj, koukal jsem teď na internetu na víc modelů - mnou dříve vybranou Makitu UC3541A jsem tedy musel zavrhnout (tam to bohužel nijak rozumně nepůjde), ale existujou i modely s přední rukojetí v podstatě symetricky nad rovinou řetězu, což mi umožní držet pilu v ose zeshora tak, jak momentálně držím toho Hechta 45 - v podstatě jako hokejku nebo lopatu, tu taky držím pravou rukou dole - opačně bych si ublížil. Anebo existujou modely s nakolmo uchycenou rukojetí do nosného svislého plechu vpravo, do kterého by opravdu nebyl problém našroubovat z druhé strany válcovej protikus jako držadlo. Obě varianty jsou asi pro mne akceptovatelné.
Ale jak nad tím teď přemejšlim, tak úplně stejně držím i kosu na sečení (teda držíval jsem, kdysi), a kosu na tuhle stejnou stranu měl i děda a otec. To jsme u nás v rodě všichni menšinoví, anebo ostatní držej kosu v opačnym gardu než držeji motorovku? Nevím, koneckonců moc kos jsem za svůj život neviděl, ale všechny teda byly v pro mne přirozenym gardu, tj. pravá ruka dopředu.

To Vedra: přeučování se je spolehlivá cesta do pekel, tam je pravděpodobnost zranění mnohem větší. A přeučování se v řezání pilou v pětapadesáti letech věku je přímá cesta do nemocnice.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Motorové pily

#6964 Nový příspěvek od imaginaro »

Máš to zvláštně naučeny, já su pravák a lopatu/hrabě/hokejku/vidle/kosu/kalač a kdybych ju měl tak i katanu budu držet levá v zadu/pravá vepředu, ale motorovku automaticky pravá plyn, levá madlo pro přítlak s brzdou. Nikdy mě nenapadlo to zkoušet jinak. Je ale pravda, že hrabě je mi jedno jak držím a s lopatou a vidlama s malym soustředěním umím taky naopak. Ale podle mě sis akorát blbě zvykl držet tu pilu. Jinými slovy, jsi sice levák, ale všechno držíš jak pravák, akorád pilu naopak ;-)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorové pily

#6965 Nový příspěvek od DYK »

K žádnému přeučování by nemělo dojít! Úplný základ je začít správně, to by si měl uvědomit každý "tatínek", když jeho synek začíná. Obzvláště s pilou. Pořád se nad správným používáním motorové pily mává rukama. Než se něco stane a co jsem viděl, řetěz v rozkroku není nic moc. Stačí, když "pohladí" řezáče v kraťasech a křuskách po stehně.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Motorové pily

#6966 Nový příspěvek od imaginaro »

Pořád se nemůžu rozhodniuz, má ju někdo ?
https://m.heureka.cz/retezove-pily/maki ... ecifikace/
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Motorové pily

#6967 Nový příspěvek od bourač »

tak "leváků" je samozřejmě víc druhů, vím a beru že někteří dokáží hodně i s pravorukým nářadím. Často víc než "normální pravák".
Ale nevím jak od malička nutit dítě ( když odroste tak vůbec :evil: ) hrát na kytaru, stříhat nůžkama, řezat odlamovacím nožem.
Měřit šuplerou...
Řezat maflem, a řadit v autě šaltpákou. Tak dá se s tím žít ;-)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Motorové pily

#6968 Nový příspěvek od Joe66 »

Imaginaro ta makita je dolmarka 420. Overena pilka na veci okolo domu ,ze vydrzi vela . Neviem aku ti na makitu davaju zlavu ale u nas na dolmarku aj makitu davaju zlavu 17az 19percent. Ze spolahliva pilka za dobre prachy 8)

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorové pily

#6969 Nový příspěvek od DYK »

Není třeba zde z toho dělat guláš a vnášet sem nesmysli, jako je zalamovací nůž, kytara a stáří. K debatované problematice je to zcela irelevantní. Řetězová pila má prostě jen jedno držení a je jedno, jestli je to levák nebo pravák a jestli je někomu 15 nebo 50 let. Žádný istruktor se žáka neptá jsi-li pravák nebo levák. Jen zvládáš - nezvládáš. Samozřejmě popis držení pily včetně postoje obsluhy při řezání existuje a je JEDEN!!! Tolerovat lze startování pily (kterou rukou) povolování nebo utahování lišty, taky kterou rukou, nelze tolerovat "jiné" držení lily než levá vpředu na madle a pila vpravo od těla. Znovu opakuju, silová ruka je ta na přesním madle, tak moc nechápu co by to mělo být za problém a držet pilu v opačném gardu může jen někdo, kdo se výlihl. No a přidávat plyn na zadním madle nedominatní rukou snad zvládne i potomek kohokoli jemuž IQ neklasá pod 80. Ani ve stáří.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Motorové pily

#6970 Nový příspěvek od bourač »

levá ruka je myšlená z pohledu toho majitele ruky - to je důležitý parametr pro felčary, často se pletou a klidně ti operují zdravé koleno a to nemocné nechají bez povšimnutí. To jen na ujasnění pojmů. A teď coby 80 potřebuji vysvětlit co dělám špatně když dominantní rukou (pravačka) držím pilu vzadu - pro DYK tam co se ovládá plyn.
DYK píše: čtv dub 15, 2021 6:55 am Znovu opakuju, silová ruka je ta na přesním madle, tak moc nechápu co by to mělo být za problém
cituji aby jsi ten blábol nemohl odstranit editováním - jak často bývá zvykem u některých diskutérů :friends:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorové pily

#6971 Nový příspěvek od DYK »

A nepleteš si silovou ruku s dominantní? Chápeš, jako hodinky - holínky. Jde o silovou ruku při řezání. Já třeba mám obě ruce levé, ale na přední madlo pily používám tu na levé straně těla.
Ale chápu, že pro tebe je blábol vše, čemu nerozumíš.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Motorové pily

#6972 Nový příspěvek od bourač »

jako pro tebe tvůrčí práce, takže jsme si kvit :D
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Motorové pily

#6973 Nový příspěvek od duchodce »

Chlapci ,chlapci to jste družstevníci? /Vesničko má..../ Tahle pravolevoruká debata :zapomel: již patří do humoru ,alespoň já to tak beru. Radši mě konečně řekněte jak mám rozdělat ten šroubek na Stihlu 231 :'( :ano:
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Motorové pily

#6974 Nový příspěvek od Pavel »

zajed do sobotky za hudcem a mas to bez problemu

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Motorové pily

#6975 Nový příspěvek od ota »

No buďto šroubek urveš, nebo povolí, vezmi za něj co to jde. :vysmech: Tuhle zrovna jsem odvrtával kámošovi ovzdušňováky na Š120 na přední nápravu.
K těm levákům, měli jsme na supl ve škole učitelku Tyrnerovou. Babka byla stará jak uhlí. Taková zavalitá, no měla přezdívku ,,stodvojka" ( čtyři s tanku a pes) a ta chodila mezi lavicema a kdo by psal levou rukou dostal od ní přez držku. Všichni museli psát pravačkou. I Petr, její příbuznej levák samozřejmě dostával pravidelně po hubě od ní. Jo to bylo v době, kdy měl učitel pravdu. A kdyby náhodou, tak plaťilo pravidlo pravdu má za všech okolnosťí učitel. Však dříve narození jistě pamatují.
Na druhou stranu dělal jsem s klukem levákem ve firmě a bylo to vcelku výhoda. Stříhal nůžkama na plech levačkou jak já pravačkou. U mašiny když jsme spolu ohýbali každej na svojí straně. V pohodě. Jinak ten na druhé straně stolu pravák to měl přez ruku a on ne.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“